آیا صفت بخشندگی خدا باعث گناه است؟؟؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا صفت بخشندگی خدا باعث گناه است؟؟؟

سلام.
یه سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا خدا همه گناهان رو می بخشه؟ ( چه گناهانی که از روی غفلت باشند و یا گناهانی که از روی قصد باشند )

و این که خیلی اوقات همین صفت بخشندگی خدا، باعث می شه آدم از گناه، ترس زیادی نداشته باشه. مثلا وقتی می بینه که اگه گناه نکنه خیلی سختی می کشه و اگه گناه بکنه و بعد توبه کنه راحت تره، خود این صفت بخشندگی و " رحیم " بودن باعث گناه می شه. حداقل در مورد خود من شاید خیلی اوقات به طور خودآگاه یا ناخودآگاه این تفکر نسبت به خدا باعث گناه شده.
حالا چی کار کنم که این صفت، تاثیر بدی روی من نذاره و باعث گناه بیشتر من نشه؟

کارشناس بحث : محراب

با عرض سلام و وقت بخیر

اولا توبه يعنى بازگشت و پشيمانى از گناه، آن هم بازگشت و پشيمانى واقعى نه از روى نيرنگ و خدعه. چنين توبه اى اساسا توبه نيست و پذيرفته نمى شود.

ثانيا تشريع توبه براى جلوگيرى از ياس و نوميدى شخص گناهكار، و تشويق او به اصلاح است. علوم تربيتى و رواشناسى نيز اين امر را ثابت كرده است كه از بدترين حالات روحى كه سبب گمراهى و بدبختى انسان مى شود، نااميدى و ياس از آينده است. خطرات و ناگوارى هاى حاصله از اين حالت بسيار زيانبارتر از آسان گرفتن گناه است. علاوه بر اين دين اسلام شرايطى براى توبه و شخص توبه كننده قرار داده است. به گونه اى كه هم حصول آن شرايط امرى آسان نيست و هم هيچ كس نمى داند كه آيا حتماخداوند توبه او را مى پذيرد يا نه. از اين رو جايى براى سئوال مذكور باقى نمى ماند.1

مطلب بعد این که شكي نيست كه هر كار خلافي در فرد و از طريق وي در وضع جامعه، اثر مي‌گذارد و در نتيجه موجب فساد در وضع جامعه مي‌شود. كارهاي خلاف و گناه و قانون شكني و ايجاد بي‌بند و باري و ناهنجاري در جامعه همانند يك غذاي آلوده و ناسالم است. خوردن غذاي مسموم چه بخواهيم و چه نخواهيم، در سلامت بدن تأثير مي‌گذارد و انسان ناخواسته گرفتار ناراحتي‌هاي آن مي‌گردد. گناه نيز چنين است، مثلاً دروغ سلب اعتماد مي‌كند و بي‌اعتمادي در جامعه به وجود مي‌آورد. خيانت در امانت روابط اجتماعي را بر هم مي‌زند، ظلم هميشه منشأ بيدادگري و ظلم ديگر مي‌شود. بالاخره هر كار خلاف بزرگ يا كوچك، عكس العمل نامطلوبي در جامعه ايجاد مي‌كند. ولي از روايات چنين استفاده مي‌شود كه بسياري از گناهان. علاوه بر اين آثار، يك سلسله آثار شوم با خود همراه مي‌آورند كه ارتباطش با آثار مذكور از نظر ظاهر ناشناخته است مثلاً در روايات آمده است قطع رحم. عمر را كوتاه مي‌كند و خوردن مال حرام. قلب را تاريك مي‌كند، و حتي در روايتي از امام صادق ـ عليه السّلام ـ : «من يموت بالذنوب اكثر ممن يموت بالآجال» آنها كه به وسيله گناه از دنيا مي‌روند بيش از كساني‌اند كه به مرگ طبيعي مي‌ميرند (2)

1- تفسير الميزان ج 4 ص 249، طباطبائى- سيد محمد حسين

2- مكارم شيرازي، ناصر، تفسير نمونه، انتشارات اسلاميه، ج 16، ص 456 ـ 457

موضوع قفل شده است