صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه این تبعیض را می شود با عدالت جمع کرد ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  79
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  71

  چگونه این تبعیض را می شود با عدالت جمع کرد ؟
  خداوند انسانها رو آفرید به اونها تمام مشخصه ها و ممیزاتشون از بقیه رو داد.یکی عقل بیشتری داره یکی عقل کمتری داره یکی معلولیت جسمی داره و یکی نداره و....ما دقیقا اون چیزی هستیم که خدا ساخته اگه بدیم خدا قوه هایی که ما رو به طرف بدی میکشونن در ما قویتر ساخته و اگه خوبیم چون قوه های خوبی در ما قویتر هستند.به نظر من انسان هیچ اختیاری نداره و هیچ چیز نیست.همونجور هست که خدا ساخته و میخواد. به پیامبرها و ایمه قوه عصمت داد و سعادت اونها تضمین شد اما انسانهای دیگه باید توی تاریکی پیش برن نمیدونن راهشون درسته یا غلط.نیروهای گمراه کننده به اونها غلبه میکنه و در نتیجه عده کمی راه درست رو میرن و اکثر انسانهای معمولی به جهنم میرن.
  گناه من چی بود که باید اینهمه در خوف باشم و احتمال رفتنم به جهنم اینمه بالا باشه.به پیامبران در همون ابتدا برتری داده شده و من این رو عدالت نمیدونم.قبل از خلق شدن همه مساوی بودند پس چرا یکی بشه پیامبر و یکی بشه یک انسان معمولی.البته روایاتی هست که از قبل اصلا 5 نور آسمانی وجود داشتند. پس از قبل از آفرینش انسان هم این برتری به ائمه و پیامبر داده شده بود.این یک تبعیض بزرگه چطور میشه این رو با عدالت جمع کرد؟


  کارشناس بحث : شعیب

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۸/۰۶ در ساعت ۰۳:۱۰

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,909
  حضور
  27 روز 7 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4473  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  سوال شما در بر دارنده چند سوال است که برای نیل به جواب باید آنها را از هم تفکیک کرد:
  سوال اول:
  خداوند انسانها رو آفرید به اونها تمام مشخصه ها و ممیزاتشون از بقیه رو داد.یکی عقل بیشتری داره یکی عقل کمتری داره یکی معلولیت جسمی داره و یکی نداره و....ما دقیقا اون چیزی هستیم که خدا ساخته اگه بدیم خدا قوه هایی که ما رو به طرف بدی میکشونن در ما قویتر ساخته و اگه خوبیم چون قوه های خوبی در ما قویتر هستند.به نظر من انسان هیچ اختیاری نداره و هیچ چیز نیست.همونجور هست که خدا ساخته و میخواد.

  جواب کوتاه:درست است که خدا در بدو خلقت خیلی از مشخصات را به ما داده و ما را در خانواده و محیط خاصی قرار داده است اما در کنار همه این ها به انسان اختیار داده است و هیچ گاه این مشخصات اراده و اختیار انسان را سلب نمی کند
  درست است که این شرایط محیطی و جسمی بر اراده انسان تاثیر می گذارد اما هیچ گاه اختیار انسان را به کلی سلب نمی کند.
  از طرفی خدا به اندازه ای که به انسان ها امکانات داده است از آن ها تکلیف می خواهد . " لا یکلف الله نفسا الا وسعها"(1)

  جواب تفصیلی:
  درباره آنچه که از استعداد و محیط و نواقص جسمی که در افراد می بینیم و به خدا نسبت می دهیم دانستن مقدمات زیر ضروری به نظر می رسد:
  1ـ عالم مادّه ، دار تزاحمات و علّت و معلول.
  شکی نیست که قانون علیّت یک قانون جهان شمول است ؛ و هیچ مخلوقی از حکم این قانون خارج نیست ؛ لذا موجودات و فعل و انفعالات مادّی هم ، دارای علل خاصّ خودند ؛ به قول معروف همواره « گندم از گندم بروید جو ز جو » و « از کوزه همان برون تراود که در اوست.» بر این اساس از زمین خوب و حاصلخیز گیاه خوب می روید و در زمین نامرغوب گیاه نامرغوب رشد می کند. « وَ الْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَباتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَ الَّذي خَبُثَ لا يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدا : سرزمين پاكيزه گياهش به فرمان پروردگار مى‏رويد؛ امّا سرزمينهاى بد طينت ، جز گياه ناچيز و بى‏ارزش، از آن نمى‏رويد. » (2)اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین متفاوت از نظر مرغوبیت خاک کاشته شود ، یقینا دو نتیجه ی متفاوت خواهیم داشت ؛ همچنین اگر دو درخت مثل هم ، در دو زمین مثل هم کاشته شده ولی با دو آب متفاوت ــ مثلا یکی با آب شور و دیگری با آب شیرین ــ آبیاری شود باز دو نتیجه ی متفاوت مشاهده خواهیم نمود. یعنی در این عالم ، هر علّتی ، معلول مخصوص به خود را دارد و محال است از یک علّت خاصّ ، غیر معلول خودش پدیدار شود کما اینکه هر معلولی نیز علّت ویژه ی خود را دارد و محال است یک معلول خاصّ از علّتی غیر از علّت خاصّ خود به وجود آید. این همان قانون کلّی علیّت است که عالم بر اساس آن سامان یافته و اساساً همین قانون است که عالم هستی را عالم کرده است. لذا اگر قانون علیّت در هستی حاکم نبود اساساً چیزی به نام عالم خلقت نیز وجود نداشت ؛ چون عالم بودن عالم نتیجه ی تفاوت موجودات آن است و تفاوتها نتیجه ی قانون علیّت هستند.
  پس آنچه که ما در عالم از اختلاف ها می بینیم اثر همین عالم است که از هر علتی معلول خاصی صادر می شود مثلا اگر پدر و مادری رعایت مسایل پزشکی و دینی را نکنند بچه آنها ناقص الخلقه خواهد بود و همچنین فرزندی که در محیط سالم فکری بزرگ شده باشد حتما با کسی که در یک محیط ناسالم رشد کرده باشد متفاوت اند و این اثر علی و معلولی بودن جهان است
  2.معنای عدل الهی این نیست که خداوند هر نعمتی به موجودی عطا فرمود، به سایر مخلوقات هم همان را عطا فرماید، که چنین رفتاری خود با علم و حکمت و نظام خلقت منافات دارد!
  رایچ‌ترین مفهوم عدل «وَضْعُ کلِّ شَيْءٍ في مَوْضِعِهِ» - یعنی «قرار دادن هر چیزی در جای خودش» می‌باشد.
  خداوند متعال به هر موجودی به اندازه ای که قابلیت گرفتن فیض را داشته باشد عطا می کند و این را در جهان با نظام علی و معلولی اجرا می کند و این عین عدالت خداست یعنی "«وَضْعُ کلِّ شَيْءٍ في مَوْضِعِهِ»
  3.خداوند تبارک و تعالی در قرآن نمونه هایی را به عنوان الگو و عبرت برای انسانها مثال زده است که نشان می دهد که محیط و داشته های اولیه انسان در راه هدایت همه چیز نیست بلکه آنچه که سرنوشت انسان را می سازد انتخاب های او و اختیار و اراده او به در گرایش به خوبی ها و بدی هاست
  در این که بشر از شرائط محیطی خویش تأثیر می پذیرد شکّی نیست ولی این بدان معنا نیست که انسان در متن شرائط محیطی خوب یا بد بی اختیار می شود یا تشخیص خود را از دست می دهد. خداوند متعال با مثالهای متعدّدی که در قرآن کریم ذکر نموده به این پندار پاسخ گفته و نشان داده که کسانی در بدّترین محیطها راه هدایت را پیش گرفته اند و عدّه ای نیز در بهترین محیطها گرفتار شقاوت شده اند. ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كانَتا تَحْتَ عَبْدَيْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَيْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ يُغْنِيا عَنْهُما مِنَ اللَّهِ شَيْئاً وَ قيلَ ادْخُلاَ النَّارَ مَعَ الدَّاخِلين‏ ـ وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لي‏ عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ وَ نَجِّني‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّني‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمينَ : خداوند براى كسانى كه كافر شده‏اند به همسر نوح و همسر لوط مثَل زده است، آن دو تحت سرپرستى دو بنده از بندگان صالح ما بودند، ولى به آن دو خيانت كردند و ارتباط با اين دو (پيامبر) سودى به حالشان(در برابر عذاب الهى) نداشت، و به آنها گفته شد: «وارد آتش شويد همراه كسانى كه وارد مى‏شوند!» ـ و خداوند براى مؤمنان، به همسر فرعون مثَل زده است ، در آن هنگام كه گفت: «پروردگارا! خانه‏اى براى من نزد خودت در بهشت بساز، و مرا از فرعون و كار او نجات ده و مرا از گروه ستمگران رهايى بخش!» (3)
  زن حضرت نوح و حضرت لوط (ع) و همچنین پسر نوح (ع) با اینکه در بهترین محیط هدایتی بودند ولی به اختیار سوء خود کافر شده اهل جهنّم گشتند ولی آسیه ، زن فرعون و همچنین اصحاب کهف و نیز مومن آل فرعون با اینکه در بدّترین ، کفرآمیزترین و وسوسه انگیزترین محیطها زندگی می کردند و از نعمات مادّی و قدرت فراوان برخوردار بودند راه هدایت را پیش گرفتند. لذا حضور در محیط آلوده برای کسانی که قدرت تحقیق و حقیقت یابی دارند عذر موجّهی نیست و آنکه توان تحقیق و حقیقت یابی دارد و در سایه ی عقل و اندیشه می تواند حقّ را از باطل تشخیص دهد عقلاً مؤظّف است که تحقیق نماید. بلی افرادی هستند که مستضعف فکری بوده توان حقیقت یابی ندارند ؛ وضعیّت اخروی اینها طبق آیات و روایات اهل بیت (ع) به خداوند متعال واگذار می شود تا طبق علم مطلق خود و با توجّه میزان توانایی آنها در باره ی آنها قضاوت نماید ؛ لذا ما حقّ نداریم آنها را به صرف مسلمان نبودن اهل جهنّم بدانیم.
  نمونه دیگر که در تاریخ بدان برمی خوریم جعفر کذاب است او با این که فرزند امام هادی و برادر امام حسن عسکری و عموی امام زمان بودند و در محیطی کاملا دینی بزرگ شده بودند از نظر اخلاقی و عقیدتی .. دچار مشکل هایی بود(برخی او را شراب خوار و اهل قمار می دانند) تا جایی که در زمان شهادت امام حسن عسکری به دروغ خود را جا نشین امام معرفی کرد و در مقابل امام عصر به مخالفت برخواست.
  از طرفی علم و نبوغ فکری هیچ گاه نتوانسته موجب سعادت افراد شود.نمونه آن مامون است تاریخ شهادت می دهد که مامون در زمان خود از نبوغ بالایی برخوردار بود تا جایی که بعد از معصوم از نظر علم و دانش کسی به پای او نمی رسید.
  او بارها و بارها در خدمت امام رضا به حقانیت امام اذعان کرد ولی در پایان به خاطر حب دنیا امام را به شهادت رساند و خسر الدنیا و الآخره شد
  اینها همه و همه نشان از این دارد که نقش اصلی در سعادت یا شقاوت انسان را انتخاب های او بازی می کنند.
  4.مهم در زندگی انسانها جهت گیری آنهاست نه داشته های آنها
  قرآن می فرماید:"لیس للانسان الا ما سعی"(4) انسان آنقدر که سعی می کند مالک می شود نه آنقدر که به او اعطا شده است. مهم این است که انسان با داشته های خود چه جهتی در زندگی خویش می گیرد برخی با داشته کم خویش جهت مثبت می گیرند به اندازه همان جهت گیری خویش پاداش در یافت می کنند نه به اندازه راهی که طی می کنند . اگر کسی که در محیط نامناسب دینی زندگی می کند یک قدم به سوی خدا حرکت کند شاید ارزشش بیش از فرسنگ ها راهی است که کسی در محیط ایده آل دینی حرکت می کند. مهم حرکت است و جهت آن .
  5.خداوند در همه انسانها(بجز مجانین که هیچ تکلیفی ازآنها خواسته نشده است)از سالم ، معلول ،نابغه ،کند ذهن ، در محیط خوب ، در محیط بد، امام ، غیر امام...همه و همه فطرتی قرار داده که آنها را به سوی خوبی ها سوق داده و از بدی ها باز می دارد"فالهمها فجورها و تقویها"(5) و در این میان هیچ تفاوتی بین افراد نمی باشد حال اگر کسی در هر حالی عمل بدی انجام دهد مشخص است که خود آن را انتخاب کرده است پس باید برای سوء انتخابش عقاب شود
  6.درباره پاداش و عذاب در روز قیامت هم خدا از روی عدل خود رفتار کرده و به اندازه ای که وسع و امکانات به کسی داده است بازخواست خواهد کرد "لا یکلف الله نفسا الا وسع ها"(6)
  نتیجه:جهانی که ما درآن زندگی می کنیم بر طبق قانون علت و معلول دارای اختلافاتی بین افرادش می باشد اما با همه این اختلافات انسان دارای اختیار و اراده بوده و محیط نمی تواند او را در اعمالش بدان مجبور سازد.
  منابع:
  1. 39نجم
  2.الأعراف/58
  3. التحريم :10 و11
  4. 39نجم
  5. شمس8
  6.بقره286
  برای مطالعه بیشتر: کتاب عدل الهی شهید مطهری
  ادامه دارد.....

  ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ در ساعت ۱۷:۴۰

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,909
  حضور
  27 روز 7 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4473  سوال دوم
  نقل قول نوشته اصلی توسط ناشناخته نمایش پست ها
  به پیامبرها و ایمه قوه عصمت داد و سعادت اونها تضمین شد اما انسانهای دیگه باید توی تاریکی پیش برن نمیدونن راهشون درسته یا غلط.نیروهای گمراه کننده به اونها غلبه میکنه و در نتیجه عده کمی راه درست رو میرن و اکثر انسانهای معمولی به جهنم میرن. گناه من چی بود که باید اینهمه در خوف باشم و احتمال رفتنم به جهنم اینمه بالا باشه.به پیامبران در همون ابتدا برتری داده شده و من این رو عدالت نمیدونم.قبل از خلق شدن همه مساوی بودند پس چرا یکی بشه پیامبر و یکی بشه یک انسان معمولی.البته روایاتی هست که از قبل اصلا 5 نور آسمانی وجود داشتند. پس از قبل از آفرینش انسان هم این برتری به ائمه و پیامبر داده شده بود.این یک تبعیض بزرگه چطور میشه این رو با عدالت جمع کرد؟
  جواب:
  در باره عصمت پیامبران و ائمه توجه شما را به نکات زیر جلب می کنم:
  يكم. پيامبران و امامان‏عليهم السلام داراى اراده بشرى‏اند؛ مانند ديگر مردم زندگى مى‏كنند؛ براى تحصيل هر چه بيشتر مقامات معنوى مى‏كوشند و اهل صبر، جهاد، زهد و تقوا هستند.
  دوم. خداوند متعال به قابليت ممتاز پيامبران و امامان، براى تحصيل مقامات معنوى و شايستگى آنان براى بر عهده گرفتن مسئوليت هدايت جامعه علم دارد. در حقيقت همان قابليت و شايستگى آنان - كه بخش عمده‏اش ناشى از افعال اختيارى ايشان است - از قبل نزد خداوند معلوم است و همين قابليت مبتنى بر اختيار موجب گزينش آنان مى‏شود. آيات و روايات فراوانى بر اين دو واقعيت گواهى مى‏دهد: «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ كانُوا بِآياتِنا يُوقِنُونَ»؛ سجده (32)، آيه 24.؛ «و چون شكيبايى كردند و به آيات ما يقين داشتند، برخى از آنان را پيشوايانى قرار داديم كه به فرمان ما[ مردم را ]هدايت مى‏كردند» و «اللَّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَهُ»؛ انعام (6)، آيه 124.؛ «خداوند بهتر مى‏داند رسالتش را كجا قرار دهد».
  سوم. سپردن هر مسئوليتى با دادن امكانات لازم همراه است. امامت جامعه از اين قاعده مستثنا نيست. از اين رو، خداوند آنان را از علم لازم، براى بر عهده گرفتن مسئوليت امامت بهره‏مند مى‏گرداند. اين ويژگى هنگام عهده دارى مسئوليت براى امامان‏عليهم السلام محسوس مى‏شود؛ چنان كه درباره امام هادى‏عليه السلام آمده است: «يكى از ياران ايشان به نام «هارون بن فضيل» در كنارشان بود كه ناگاه امام فرمود: «إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ» ؛ ابى جعفر (امام جوادعليه السلام) در گذشت. به حضرت عرض شد: از كجا دانستيد؟ فرمود: در برابر خدا فروتنى و خضوعى در دلم افتاد كه برايم سابقه نداشت.اصول كافى، ج 2، ص 218.
  در اوايل دعاى ندبه به مجموع اين سه واقعيت نورانى اشاره شده است: «وَ لا اضْمِحْلالَ بَعْدَ أَنْ شَرَطْتَ عَلَيْهِمُ الزُّهْدَ فِى دَرَجَاتِ هَذِهِ الدُّنْيَا الدَّنِيَّةِ وَ زُخْرُفِهَا وَ زِبْرِجِهَا فَشَرَطُوا لَكَ ذَلِكَ وَ عَلِمْتَ مِنْهُمُ الْوَفَاءَ بِهِ فَقَبِلْتَهُمْ وَ قَرَّبْتَهُمْ وَ قَدَّمْتَ لَهُمُ الذِّكْرَ الْعَلِيَّ وَ الثَّنَاءَ الْجَلِيَّ وَ أَهْبَطْتَ عَلَيْهِمْ مَلائِكَتَكَ وَ كَرَّمْتَهُمْ بِوَحْيِكَ وَ رَفَدْتَهُمْ بِعِلْمِكَ»؛ «[ آنان را برگزيدى‏] ... و اين بعد از آن بود كه بر ايشان شرط كردى نسبت به دنيا و زينت زيورهاى آن زهد بورزند. آنان نيز اين شرط را پذيرفتند و دانستى كه آنان به آن شرط وفا دارند. پس آنها را پذيرفتى و به خود نزديك ساختى و ياد بلند و ستايش ارجمند را براى ايشان پيش فرستادى و فرشتگانت را بر آنان فرو فرستادى و به وحى خود، آنان را گرامى داشتى و آنان را به بخشش علم خود، ميهمان كردى ...» .
  البته اين امتياز (علم و عصمت موهبتى)، پايه و شرط اوليه امامت است و معصومان با اراده خويش و تلاش و عبادت، به مقامات عالى‏ترى از علم و عصمت دست مى‏يابند؛ چنان كه در قرآن مجيد از زبان پيامبرصلى الله عليه وآله مى‏خوانيم: «وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِى عِلْماً»؛ طه (20)، آيه 114.؛ «و بگو: پروردگارا! بر دانشم بيفزاى».
  همين عبادت‏ها و صبر و جهادهاى بيشتر - كه با اختيار و اراده انجام مى‏شود - موجب برترى برخى از پيامبران، بر برخى ديگر مى‏گردد: «تِلْكَ الرُّسُلُ فَضَّلْنا بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ»؛ بقره (2)، آيه 253.؛ «برخى از آن پيامبران را بر برخى ديگر برترى بخشيديم ...» .
  چهارم. دسترسى به مقام «عصمت» و راه‏يابى به مقامات «علمى و معنوى»، به پيامبران و امامان اختصاص ندارد و براى همگان ميسر است؛ چنان كه حضرت زينب‏عليها السلام تا مرز عصمت پيش رفت و حضرت ابوالفضل العباس‏عليه السلام به مقامات عالى معنوى دست يافت. بسيارى از علما و اوليا «تالى تلو معصوم» (نزديكان به مرز عصمت) خوانده مى‏شوند. اينكه مسئله عصمت عمدتاً در مورد پيامبران و امامان مطرح مى‏شود، به لحاظ لزوم عصمت در آنان است. به عبارت ديگر شرط امامت و نبوت، عصمت است و خداوند فاقدان اين ويژگى را براى اين دو منصب بر نمى‏گزيند. بنابراين هيچ غير معصومى، به نبوت و امامت نمى‏رسد، ولى اين به معناى آن نيست كه هر كس امام يا نبى نباشد، از هيچ درجه‏اى از عصمت بهره‏مند نخواهد بود.
  پنجم. فياضيت مطلقه الهى، ايجاب مى‏كند كه هر كس قابليت و استعداد كمالى را دارد، همه شرايط لازم براى به فعليت رسيدن آن كمال، در اختيار او قرار داده شود. به عبارت ديگر از ناحيه خداوند، هيچ گونه قصور و بخلى در اين باره نيست. بنابراين اگر واقعاً ما قابليت دريافت علم لدنى را دارا بوده و با داشتن آن حقيقتاً از عصمت برخوردار مى‏شديم، خداوند آن علم را به ما عطا مى‏كرد. اما اگر اندكى دقت كنيم؛ اين ادعا كه اگر ما هم علم معصومان را داشتيم، معصوم مى‏شديم، ادعايى بيش نيست. دليل بر اين مطلب آن است كه، در بسيارى از موارد ما بر خلاف علم و آگاهى خود عمل مى‏كنيم. در روايتى نيز آمده است: «من عمل بما علم علّمه اللَّه علم مالا يعلم»
  ( الطباطبايى، سيد محمد حسين، الميزان فى تفسير القرآن، (قم: مؤسسة النشر الاسلامى)، ج 7، ص 339.؛ )
  «هر كس به آنچه [از حقايق‏] مى‏داند عمل كند؛ خداوند دانش آنچه را كه نمى‏داند به او خواهد آموخت».
  نتيجه آنكه عصمت در عين موهبتى بودن، با لياقت‏ها و شايستگى‏هاى اكتسابى و افعال اختيارى انسان ارتباط دارد و اگر خداوند علم موجب عصمت را به پيامبران و امامان افاضه فرموده، براساس قوانين عام و اصول كلى است؛ نه از روى گزاف و دلبخواهى. از اين رو هر كس لياقت و شايستگى لازم را دارا باشد، چنين موهبتى، به تناسب ميزان شايستگى‏اش، به او افاضه خواهد شد.
  نکته ای که در پایان ذکر آن می تواند راهگشا باشد اینکه؛عصمت انبیاء و ائمه از آنها سلب اختیار نکرده تا آنها نتوانند گناه کنند و مجبور به انجام کارهای خوب شوند بلکه همان گونه که بیان شد عصمت از سنخ علم است و ائمه با دانستن ضرر های کناه به سمت آن نرفته و بر کارهای خوب همت دارند و این به معنای اجبار نیست و چه بسا که انسانهایی را سراغ داریم که با علم به ضرر یک کاری باز آن را انجام می دهند مثلا سیگاری می داند که سیگار برای او ضرر ارد و حتی روی بسته سیگارش عواقب سیگار کشیدن را نوشته و او می خواند و بازمی کشد.
  در قرآن بارها به پیامبر اخطارمی دهد که از کافران و خواسته های آنها پی روی نکن و این نشان از اختیار پیامبر در پیروی از آنها دارد.
  از طرفی کسانی که دارای مقام عصمت شده اند دارای تکالیف بسیار سخت تری می باشند مثلا خواندن نماز شب برای پیامبر واجب بوده و ترک آن برای او عقوبت به همراه می آورد و همچنین ترک مستحبات و انجام مکروهات و حتی ترک اولی برای آنها دردسرهایی را به همراه داشته است (مانند داستان یعقوب نبی ) در حالی که ما فقط به امور واجب و حرام ملزم شده ایم .
  والسلام

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  جواب کوتاه:درست است که خدا در بدو خلقت خیلی از مشخصات را به ما داده و ما را در خانواده و محیط خاصی قرار داده است اما در کنار همه این ها به انسان اختیار داده است و هیچ گاه این مشخصات اراده و اختیار انسان را سلب نمی کند درست است که این شرایط محیطی و جسمی بر اراده انسان تاثیر می گذارد اما هیچ گاه اختیار انسان را به کلی سلب نمی کند.

  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  باتشکر از کارشناس بزرگوار

  این درست بودن را لطفا" باسند ذکر بفرمایید !!!

  یعنی خداوند مشخصاتی مثل خلق وخوی تند ویا مثلا" معلولیت را برای یک مخلوق خواسته وسلامتی و قدرت وزیبایی را هم برای یک مخلوق دیگر خواسته ؟؟؟

  اگر اینطور باشد که این بیانات عین بی عدالتی خداوند را نعوذا" بالله میرساند

  هرگز اینطور نیست که خداوند بنده ای را بیمار ویا علیل بیافریند وبنده ی دیگری را زیبا وشاداب و سلامت بیافریند . این از عدل وذات خداوندی به دوراست !!!
  اراده ی الهی که عین عدل وعلم وحکمت اوست این امر را از ذات خداوند سلب میکند .

  حق یارتان

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  . در حقيقت همان قابليت و شايستگى آنان - كه بخش عمده‏اش ناشى از افعال اختيارى ايشان است - از قبل نزد خداوند معلوم است و همين قابليت مبتنى بر اختيار موجب گزينش آنان مى‏شود.
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  بزرگوار اینجا یک سؤال اساسی پیش می آید وآن هم این است که همین خداوند از شقاوت یزید هم از قبل آگاه بوده وهمچنین بر سرنوشت وافعال همه ی بندگان خود آگاه است واین علم خداوند اختصاص به پیامبر (ص) ندارد . پس عدل خداوند باید درقالب این تعریف جهان شمول عینی باشد .
  همچنین این اختیار در پیامبر (ص)یک اختیار وابسته به مطلق به شخص ایشان نمیباشد یعنی عوامل رشد و مرتبه ی اختیار در نزد این بزرگوار نیز با تدبیر ومدیریت و ربوبیت الهی صورت گرفته اگر آن طور که شما مرقوم نموده اید خداوند ایشان را در این خانواده قرار داده باشد و مشخصاتی چون امین بودن ویا راستگو بودن ویا .... را به ایشان داده باشد . پس اختیار ایشان کجای این آفرینش تعریف میشود ؟؟؟

  حق یارتان

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  650
  حضور
  5 روز 7 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2872
  اینکه اختیار نداریم و جبر است درسته چون ذاتمون از خودمون نیست!

  اما عرفا میگویند خداوند عاشق و لا اُبالی است و کارهایش هم بی علت! پس نه اختیار و نه جبر است عشق است! و تا ما عاشق خدا (بمعنای عرفانی اش) نشیم نمیتونیم سر از کارهاش در بیاریم! مثلا شیطان با وجود آنهمه عبادت رانده شد اما آدم با وجود ارتکاب گناه، بخشیده شد! یا مثل داستان حضرت موسی و خضر !


  عرفا میگویند آفرینش این عالم از عشق بوده و در اثر تقابل جلال و جمال الهی، این عالم بوجود آمده!

  و خداوند در حال عشقبازی با خود است! و داستان همه انسانها در داستان اصلی است که همین داستان عشق بازی خداست!

  خداوندی که این صفات رحمان و رحیم و ودود و... رو داره! و تازه لطفش بر قهرش سبقت داره چطور ممکنه عادل نباشه؟

  تازه بقول یکی از عرفا همه انسانها از یک وجود آفریده شده اند پس رنج و راحتی آن هم به یک اندازه اما بشکلهای مختلف است!

  در روایتی از امام سجاد فکر کنم هست که جهنم محلی برای آماده کردن اهل جهنم برای ورود به بهشت است!

  کدامین اختیار ای مرد عاقل؟
  کسی را کو بود بالذات باطل

  هر آن کس را که مذهب غیر جبر است
  نبی فرمود کو مانند گبر (کافر) است

  نبودی تو که فعلت آفریدند
  تو را از بهر کاری برگزیدند

  به قدرت بی‌سبب دانای بر حق
  به علم خویش حکمی کرده مطلق

  مقدر گشته پیش از جان و از تن
  برای هر یکی کاری معین

  یکی(شیطان) هفتصد هزاران ساله طاعت
  به جای آورد و کردش طوق لعنت

  دگر از معصیت نور و صفا دید
  چو توبه کرد نور «اصطفی» دید

  عجب‌تر آنکه این از ترک مامور
  شد از الطاف حق مرحوم و مغفور

  مر آن دیگر ز منهی گشته ملعون
  زهی فعل تو بی چند و چه و چون

  جناب کبریایی لااُبالی است
  منزه از قیاسات خیالی است

  چه بود اندر ازل ای مرد نااهل
  که این یک شد محمد و آن ابوجهل

  کسی کو با خدا چون و چرا گفت
  چو مشرک حضرتش را ناسزا گفت

  ورا زیبد که پرسد از چه و چون
  نباشد اعتراض از بنده موزون

  خداوندی همه در کبریایی است
  نه علت لایق فعل خدایی است

  سزاوار خدایی لطف و قهر است
  ولیکن بندگی در جبر و فقر است

  کرامت آدمی را اضطرار است
  نه زان کو را نصیبی ز اختیار است

  نبوده هیچ چیزش هرگز از خود
  پس آنگه پرسدش از نیک و از بد

  ندارد اختیار و گشته مامور
  زهی مسکین که شد مختار مجبور

  نه ظلم است این که عین علم و عدل است
  نه جور است این که محض لطف و فضل است

  به شرعت زان سبب تکلیف کردند
  که از ذات خودت تعریف کردند

  چو از تکلیف حق عاجز شوی تو
  به یک بار از میان بیرون روی تو

  به کلیت رهایی یابی از خویش
  غنی گردی به حق ای مرد درویش

  برو جان پدر تن در قضا ده
  به تقدیرات یزدانی رضا ده

  ویرایش توسط اویس قرنی : ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ در ساعت ۲۳:۰۳

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,909
  حضور
  27 روز 7 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4473  نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
  این درست بودن را لطفا" باسند ذکر بفرمایید !!! یعنی خداوند مشخصاتی مثل خلق وخوی تند ویا مثلا" معلولیت را برای یک مخلوق خواسته وسلامتی و قدرت وزیبایی را هم برای یک مخلوق دیگر خواسته ؟؟؟ اگر اینطور باشد که این بیانات عین بی عدالتی خداوند را نعوذا" بالله میرساند هرگز اینطور نیست که خداوند بنده ای را بیمار ویا علیل بیافریند وبنده ی دیگری را زیبا وشاداب و سلامت بیافریند . این از عدل وذات خداوندی به دوراست !!! اراده ی الهی که عین عدل وعلم وحکمت اوست این امر را از ذات خداوند سلب میکند
  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  خواست خدا و اراده او عین فعل اوست و از آنجا که تمامی افعال در عالم به خدا نسبت داده می شود -چه مستقیم وچه غیر مستقیم -(تو حید فاعلی) ما این اعطای اولیه را به خدا منسوب کردیم اما اگر با نگاهی دقیق تر بخواهیم به این موضوع بپردازیم باید بگوییم:

  خداوند متعال وجود محض است و از وجود محض جز وجود صادر نمی شود ؛ لذا خدا تنها و تنها وجود دهنده است و بس. پس چنین نیست که خدا ابتدا کسی را بیافریند و بعد او را انسان قرار دهد و سپس خصوصیّاتی مثل معصومیّت یا عدالت یا ... به او بدهد. خداوند متعال صرفاً فیض وجود را گسترانده و وجود در ذات خود دارای مراتب می باشد ؛ و خصوصیّات هر مرتبه از وجود نیز لازمه ی ذات آن مرتبه می باشد. برای مثال چنین نیست که خدا ابتدا عدد چهار یا سه را خلق کند و آنگاه یکی از آنها را زوج و دیگری را فرد قرار دهد ؛ بلکه زوج بودن لازمه ی ذات چهار و فرد بودن لازمه ی ذات عدد سه می باشد ؛ بنا بر این خلق عدد چهار و سه همان است و زوج و فرد بودن آنها همان.
  پس کار خداوند متعال این است که بساط وجود را می گستراند ؛ لکن وجود در ذات خود دارای مراتب متعدّدی است ؛ برخی مراتب آن ، انسان ، برخی دیگر گیاه و مرتبه ی دیگری حیوان است. به عبارت دیگر ، از نگاه حکیمان الهی ، وجود ، یک حقیقت دارای مراتب است که ما از مراتب گوناگون آن ماهیّات گوناگونی چون انسان و گیاه و حیوان و جماد ، و امثال این امور را انتزاع می کنیم. با این بیان اجمالی ، که تفصیل آن با عنوان « تشکیک وجود » در کتب فلسفی بیان شده ، معلوم می شود که در هر مرتبه از وجود ، تنها و تنها یک فرد می باشد ؛ چون طبق براهین حکما ، که اینجا جای ذکر آنها نیست ، تشخّص (شخص بودن هر موجودی ) به مرتبه ی وجود آن است نه به ویژگیهای او مثل قدّ و رنگ و شکل و زمان و مکان و ... . بلکه خود این ویژگیها نیز از لوازم تشخّص یک موجود بوده ، حکایت از رتبه ی وجودی او می کنند. (ر.ک: بدایةالحکمة ، علّامه طباطبایی ، مرحله پنجم ، فصل هشتم )
  شاید این حقیقت متعالی را بتوان با مثالی آشنا روشنتر ساخت. اگر مراتب وجود را ـ به تسامح ـ مثل مراتب اعداد در نظر بگیریم ، آنگاه خواهیم دید که هر رقمی مرتبه ی خاصّی از عدد را به خود اختصاص داده و به خاطر واقع بودن در آن مرتبه ، صفات خاصّی را نیز دارا شده است ؛ و محال است عدد دیگری در جای آن عدد قرار گیرد. برای مثال ، عدد سه محال است فرد نبوده زوج باشد ؛ چون لازمه ی مرتبه ی سوم عدد ، فرد بودن آن است ؛ کما اینکه محال است عدد چهار هم زوج نبوده فرد باشد ؛ یا محال است عدد چهار ، عدد اوِّل باشد کما اینکه محال است عدد هفت ، عدد اوّل نباشد. همچنین محال است عدد سه در عین اینکه خودش خودش می باشد در جایگاه وجودی عدد چهار قرار گیرد ؛ ــ توجّه: بحث روی حقیقت این اعداد است نه علائم قراردادی آنها که در هر زبانی متفاوت می شود. ــ
  به همین ترتیب در مراتب وجود نیز هر مرتبه ای خودش خودش است و محال است جای دو مرتبه از وجود عوض شود ؛ در غیر این صورت اساساً چیزی به نام عالم خلقت وجود نمی داشت ، همانگونه که اگر ممکن بود اعداد در جای یکدیگر بنشینند چیزی به نام اعداد و نظام ریاضی پدیدار نمی شد. تمام قوانین علم حساب و جبر ، با آن همه گستردگی و نظم شگفت ، ریشه در همین مراتب داشتن عدد و انحصار هر عدد به یک مرتبه ی خاصّ دارد و بس.
  پس نتیجه می گیریم که پدید آمدن عالم خلقت و درست شدن نظام هستی به این است که هر موجودی از موجودات عالم ، تنها و تنها یک مرتبه ی مخصوص از وجود را به خود اختصاص دهند ، که به واسطه ی این امر ، هر موجودی صفات مخصوص به خود را نیز دارا می شود و از همین رو محال است دو موجود از هر نظر یکسان باشند. و لازمه این امر ، آن است که موجودات در رتبه ی وجودی ، تفاوت ذاتی داشته باشند. از همین جا روشن می شود که نه تنها میان انسانهای عادی و انبیاء و ائمه (ع) تفاوت مرتبه وجود دارد ، بلکه بین تک تک انسانها و بلکه بین تک تک موجودات عالم خلقت نیز ، تفاوت مرتبه حاکم است و هیچ موجودی در مرتبه ی وجودی موجود دیگر نیست ؛ تا آنجا که حتّی دو الکترون یا دو پروتون نیز در یک رتبه از وجود قرار ندارند . لکن این تفاوت مراتب تنها زمانی قابل درک می شود که فاصله ی بین موجودات زیاد باشد. برای مثال وقتی ائمه (ع) نسبت به یکدیگر سنجیده می شوند یا انبیاء با هم مقایسه می شوند یا انسانهای عادی با هم مورد قیاس قرار می گیرند یا برخی حیوانات شبیه به هم ، در قیاس با یکدیگر واقع می شوند ، تشخیص تفاوت رتبه ی وجودی آنها مشکل می شود ؛ ولی اگر انبیاء و ائمه را با افراد عادی ، یا انسان عادی را با افراد عقب مانده ی ذهنی ، یا افراد عقب مانده ی ذهنی را با حیوانات ، یا حیوانی مثل میمون را با پروانه یا حیوانی مثل پروانه را با گیاه یا گیاه را با جماد مقایسه کنیم ، تفاوت مراتب به وضوح و با کمک حسّ فهمیده می شود. البته این حقیقت متعالی براهین عقلی خاصّ خود را هم در فلسفه ی اسلامی دارد که این مقال را مجال بیان آن نیست ؛ در این باب فقط به همین جمله بسنده می شود ، که طبق اصالت وجود ، تشخّص موجودات به وجود آنهاست نه به ماهیّات جوهری یا عرضی آنها.

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
  پس کار خداوند متعال این است که بساط وجود را می گستراند ؛ لکن وجود در ذات خود دارای مراتب متعدّدی است ؛ برخی مراتب آن ، انسان ، برخی دیگر گیاه و مرتبه ی دیگری حیوان است. به عبارت دیگر ، از نگاه حکیمان الهی ، وجود ، یک حقیقت دارای مراتب است که ما از مراتب گوناگون آن ماهیّات گوناگونی چون انسان و گیاه و حیوان و جماد ، و امثال این امور را انتزاع می کنیم. با این بیان اجمالی ، که تفصیل آن با عنوان « تشکیک وجود » در کتب فلسفی بیان شده ، معلوم می شود که در هر مرتبه از وجود ، تنها و تنها یک فرد می باشد ؛ چون طبق براهین حکما ، که اینجا جای ذکر آنها نیست ، تشخّص (شخص بودن هر موجودی ) به مرتبه ی وجود آن است نه به ویژگیهای او مثل قدّ و رنگ و شکل و زمان و مکان و ... . بلکه خود این ویژگیها نیز از لوازم تشخّص یک موجود بوده ، حکایت از رتبه ی وجودی او می کنند. (ر.ک: بدایةالحکمة ، علّامه طباطبایی ، مرحله پنجم ، فصل هشتم )
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  با تشکر از کارشناس محترم

  بزرگوار به نظر میرسد کمی از موضوع دور شدید . زیرا مرتبه ی وجودی با درجات واقع در یک مرتبه متفاوت است .مرتبه ی وجودی خبر از کیفیت وجود دارد ودرجه ی وجودی حبر از کمیت موجود دراین وجود میدهد .

  مقدار تفاوتهای(درجه ی تفاوتهای) موجود در یک مرتبه موضوع بحث این تاپیک میباشد . مثلا" چرا مقدار هوش یک نفر نسبت به هوش دیگری کمتر است یا بیشتر ویا مقدار سلامتی یک نفر با دیگری تفاوت دارد ویا چرا درجه ی ایمان دریک نفر ظرفیت به عصمت رسیدن را دارد و در دیگری این درجه ی ایمان حتی ظرفیتی برای خود نمی یابد !!!!

  حق یارتان
  ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۸/۱۰ در ساعت ۲۰:۲۵

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  جهان چون چشم و خط و خال و ابروست
  که هر چیزی
  به جای خویش نیکوست

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  علم و تحقيق درمورد انسان و سرنوشت انسان دردست کیست
  نوشته
  642
  حضور
  15 روز 14 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1302  بنام او

  نقل قول نوشته اصلی توسط ناشناخته نمایش پست ها
  خداوند انسانها رو آفرید به اونها تمام مشخصه ها و ممیزاتشون از بقیه رو داد.یکی عقل بیشتری داره یکی عقل کمتری داره یکی معلولیت جسمی داره و یکی نداره و....ما دقیقا اون چیزی هستیم که خدا ساخته اگه بدیم خدا قوه هایی که ما رو به طرف بدی میکشونن در ما قویتر ساخته و اگه خوبیم چون قوه های خوبی در ما قویتر هستند.به نظر من انسان هیچ اختیاری نداره و هیچ چیز نیست.همونجور هست که خدا ساخته و میخواد. به پیامبرها و ایمه قوه عصمت داد و سعادت اونها تضمین شد اما انسانهای دیگه باید توی تاریکی پیش برن نمیدونن راهشون درسته یا غلط.نیروهای گمراه کننده به اونها غلبه میکنه و در نتیجه عده کمی راه درست رو میرن و اکثر انسانهای معمولی به جهنم میرن.
  گناه من چی بود که باید اینهمه در خوف باشم و احتمال رفتنم به جهنم اینمه بالا باشه.به پیامبران در همون ابتدا برتری داده شده و من این رو عدالت نمیدونم.قبل از خلق شدن همه مساوی بودند پس چرا یکی بشه پیامبر و یکی بشه یک انسان معمولی.البته روایاتی هست که از قبل اصلا 5 نور آسمانی وجود داشتند. پس از قبل از آفرینش انسان هم این برتری به ائمه و پیامبر داده شده بود.این یک تبعیض بزرگه چطور میشه این رو با عدالت جمع کرد؟
  باعرض سلام و عرض ادب خدمت اساتيد محترم و جناب ناشناخته گرامي..

  جناب ناشناخته گرامي اگر واقعا بدنبال عدالت ذات پاك و مقدس او و پاسخ سوالات برحق خود ميباشيد و اگر ميخواهيد بدانيد كه اين علتها از كجا منشاء گرفته كه بازهم ميگيرند ، شايد بد نباشد اين توصيه دوستانه و برادرانه را بشما و حتي ديگرا دوستان علاقمند بنمايم كه برويد و يكبار ديگر و حتي صد بار ديگر داستان خلقت انسان را از آدم مطالعه بفرماييد كه پاسخ همه اين سوالات را خودتان پيدا خواهيد نمود و نه بلكه اين سوالات در مورد فقط عدالت او كه بسياري سوالات ديگر از جمله انسانهاي اوليه و ازجمله علت تعدد نژادها و زبانها و اديان و مذاهب واز جمله برحق بودن شيعه را با دليل و علم و منطق و حتي تناقض پنجاه درصدي در نظريه داروين را هم شايد بتوانيد در اين داستان بخوبي پيدانماييد..
  واما براي يك پاسخ كوتاه و جدا از پاسخ هاي اساتيد گرامي بايد بگويم كه ما انسانها فقط گمان داريم كه همه تقصيرها بگردن اوست حال آنكه با شناخت بهتر او .. هيچ گناهي نميتواند متوجه ذات پاك و مقدس او باشد..

  جناب ناشناخته دراين دنياي ناشناخته اي كه ما زندگي مينماييم همه چيز براساس يك سلسله مراتب بسيار منظم خلق يا بنا گرديده و براساس حتي يك سلسله مراتب منظم ديگر نيز جلو آمده و بازهم به پيش خواهدرفت و در اين دوراني كه ما زندگي مينماييم بايد گفت كه اراده خداوند بر اساس حكمتش مانند سابق نميباشد و اين تنها نظر شخصي من ميباشد كه دريافته ام و يا حداقل احتمال ميدهم حمايت او و هدايت او مانند صدها سال پيش و به آنصورت كه بلافاصله معجزه و بلا نازل مينمود وجود نخواهدداشت بلكه طي همين سلسله مراتب چنين فهميده ام كه خداوند ابتدا انسان را بدبخت و زبون ديد {خلق نمود} { و منظور ابتدا وفقط آدم بود } و او را مورد لطف و محبت خود قرارداد و از او حمايت نمود ازاينرو حوا را خلق نمود و بهمين شكل و طي هزاران سال اين حمايت خداوند از هردوي آنان يا نسلهاي بوجود آمده از آنان كه تنها انسانهاي خلق شده نيز بودند ادامه داشت تا آنكه انسان از آن {حمايت پروردگار} بهره لازم وكافي را برد و اين حمايت با آمدن محبتي ديگر از جانب او و رفته رفته به پايان عمرخود نزديك شده و بعبارتي پايان پذيرفت و درنهايت .. جاي حمايت به هدايت داده شد .. چرا كه انسان به مرحله اي از فهم و كمال و شعور دست يافته بود كه ميتوانست معناي هدايت را بفهمد و معناي خوب و خوبتر و بد و بدتر را .. ازاينرو حمايت خداوند طي سلسله مراتب برنامه هايي بسيار دقيق و بي نقص به كناري رفت تا طي مرحله بعدي انسان را مورد هدايت خود قرار دهد و از اينرو اديان و مذاهب را با ارسال رسلها از جانب خودش براي انسانها عطا فرمود و قبل از و ابتدا ماوراء پرستي را به انسان آموخت تا انسان بداند و قبول نمايد كه موجودي فراتراز خودش و نيرو و توان ضعيف خودش وجود دارد كه بايد به او ايمان داشته باشد و اين محبت نيز تداوم داشت تا اينكه بعد از آخرين رسول و پيام آور خود محمد مصطفي{ص} و كتاب جامع و كامل و بي نقصي بنام قرآن و مفسريني چون ائمه هدي {ع} .. اين هدايت نيز به پايان و انتهاي راه پر فراز و نشيب عشق به انسان رسيد و اينك وقت آن فرارسيده بود تا انسان اين موجود مورد علاقه خداوند و آفريدگار جهان .. امتحاناتش را پس دهد {شعورهمگاني} و اصل پاسخ به عشق او در اين مرحله يعني مرحله سوم ميباشد كه..؟؟

  ادامه خواهدداشت..

  باسپاس..

  باعرض معذرت وبدلیل مشکلات فنی دربرقراری ارتباط سریع،ممکن است پاسخگویی به نقل قولهانیزباتاخیرهمراه شوند.


 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود