صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای همانندی مانند قرآن بالاخره آیه،سوره ای، کتاب، می خواهید؟

علاقه
    ,شبهه های جدید,
    نوشته
    66
    حضور
    18 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    254

اشاره برای همانندی مانند قرآن بالاخره آیه،سوره ای، کتاب، می خواهید؟

این متن به صورت پیوسته می باشد و برای اینکه از هم گسیختگی و دارای سوالات گوناگون نباشد به صورت موضوعات جداگانه مطرح می شود.
    بخش اول
    ------------------------------
    سوره ای مثل قرآن بیاورید!

سوره ماده گوساله آیه 23، 24

وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ؛ فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ وَلَن تَفْعَلُواْ فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ.

و اگر در آنچه بر بنده خويش نازل کرده ايم در ترديد هستيد ، سوره ای همانند آن بياوريد و جز خدای همه حاضرانتان را فرا خوانيد اگر راست می گوييد؛ و هرگاه چنین نکردید و هرگز نتوانید کرد، پس بترسید از آتشی که برای کافران مهیا شده و هیزم آن مردم و سنگها هستند.
    -1
    این ادعای محمد در چند جای دیگر قرآن از جمله سوره یونس آیه 38، سوره هود آیه 13، سوره الاسراء آیه 88 و سوره الطور آیه 33 و 34 بصورتهای مشابه با تفاوت های جزئی از قبیل اینکه بجای اینکه بگوید "سوره ای بیاورید" میگوید "کتابی بیاورید" آمده است. بالاخره معلوم نیست قرآن مخالفان خود را به سرودن آیه میطلبد و یا به سرودن سوره و یا کتاب؟ این خود تناقضی آشکار در قرآن است.

-2
    از اینها گذشته باید دید واقعا "مثل قرآن" یعنی چی؟ آیا منظور این است که سوره ای بیاورید که در آن از افسانه هایی مثل یوسف و موسی و غیره سخن گفته باشد؟ خوب کتابهای عربی داستانوار بسیار زیاد هستند، داستانهایی که در آنها الله وجود دارد و از وجود الله در آنها استفاده میشود. آیا منظور این است که سوره هایی مانند قرآن بیاورید که هم آهنگ و هم شکل سوره ه ای قرآن باشند؟ خوب اگر اینطور است میتوان بسیاری از آیه های جنایی و زشت قرآن را به آیه هایی زیباتر تغییر داد مثلا،

آیه الهی:

سوره توبه آیه 123

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ قَاتِلُواْ الَّذِينَ يَلُونَكُم مِّنَ الْكُفَّارِ وَلِيَجِدُواْ فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ.

ای کسانیکه ایمان آورده اید، کافرانی که نزد شمایند را بکشید! تا در شما درشتی و شدت را بیابند. و بدانید که خداوند با پرهیزکاران است!

آیه زمینی:

يا ايها العاقلون لا تقتلوا الذین یلونکم من المخالفين وليجدوا فيكم رحمة و الانسانیه واعلموا ان الله مع العادلين.

ای خردمندان، کسانی از مخالفان که در نزد شمایند را نکشید! تا در شما ترحم و انسانیت را بیابند. و بدانید که خداوند با عدالت پیشگان است!

آیه الهی:

سوره مائده 38

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَةُ فَاقْطَعُواْ أَيْدِيَهُمَا جَزَاء بِمَا كَسَبَا نَكَالاً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ.

و مرد و زن دزد را به سزاى آنچه كرده‏اند دستشان را به عنوان كيفرى از جانب خداببريد و خداوند توانا و حكيم است.

آیه زمینی:

دست هیچ کس را به هیچ عنوان نبرید، با فقر مبارزه کنید و حکومت های عقل محور و انسان محور ایجاد کنید تا کسی دزدی نکند.

خوب تمام اینها را میتوان آیاتی مثل قرآن دانست، یا حتی سوره های کاملی میتوان "مثل" قرآن آورد مثلا:

سوره العصر (زمان(

وَالْعَصْرِ؛ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ؛إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ.

سوگند به این زمان، که آدمی در خسران است، مگر آنها که ایمان آوردند و کارهای شایسته کردند و یکدیگر را به حق سفارش کردند و یکدیگر را به صبر سفارش کردند.

سوره خرد:

سوگند به خرد انسان، که آدمی در پیشرفت است، مگر آن انسانهایی که مذهبی هستند و به خدا اعتقاد دارند و یکدیگر را به کارهای بیهوده ای چون حج و نماز و تقلید سفارش کردند.

همانطور که میبینید میتوان به این سبک هزاران سوره و آیه نه تنها مثل قرآن بلکه بهتر و زیباتر از قرآن آورد. معمولا وقتی من با این ادعا روبرو میشوم میگویم من یک آیه مثل قرآن می آورم و همان لحظه یک آیه از قرآن را که در ذهن دارم بصورت تصادفی انتخاب میکنم و برای شخص میخوانم. بعد آن شخص از روی جهالت و تعصب شروع به ایراد گیری میکند که این چه آیه مسخره ای است و اینجایش غلط صرف و نحوی دارد و من بعد از مدتی به او میگویم که این آیه ای که من انتخاب کردم از خود قرآن بوده

کارشناس بحث : عمار

ویرایش توسط DRiVeR : ۱۳۹۱/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۷:۳۰

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام
    این سوال شما قبلا بحث مفصلی در مورد آن مطرح شده و چون کارشناسان هم جواب های خوب وکاملی دادند لینک بحث رو خدمت شما میدم مطالعه کنید و اگر سوالی بود در خدمت خستم:
    http://www.askdin.com/thread17218.html
    موفق باشید.

ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۱:۲۶
    برای همانندی مانند قرآن بالاخره آیه،سوره ای، کتاب، می خواهید؟

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

5. صلوات ها 2

نوشته
    273
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    578

آیه الهی:

سوره توبه آیه 123

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ قَاتِلُواْ الَّذِينَ يَلُونَكُم مِّنَ الْكُفَّارِ وَلِيَجِدُواْ فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ.

ای کسانیکه ایمان آورده اید، کافرانی که نزد شمایند را بکشید! تا در شما درشتی و شدت را بیابند. و بدانید که خداوند با پرهیزکاران است!
    اولا محمد نه حضرت محمد(ص)

دوم

يَلُونَكُم
    کافرانی که در مقابل شما قرار دارند نه نزد شما هستند . کافری که نزد ما است تا جرمش در دادگاه عادل اثبات نشه قتل نمیشه . موفق باشید .

ویرایش توسط mohammad+ali : ۱۳۹۱/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۲:۵۹
    [B]میازار موری که دانه کش است //// و یا صبر ایوب (ع)

»»»»کم گوی و گزیده گوی چون در««««
    جانم فدای سجاده نماز امام علی ولی الله بشود . آمین یا الله

7. صلوات ها 4

علاقه
    ,شبهه های جدید,
    نوشته
    66
    حضور
    18 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    254

نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    با سلام
    این سوال شما قبلا بحث مفصلی در مورد آن مطرح شده و چون کارشناسان هم جواب های خوب وکاملی دادند لینک بحث رو خدمت شما میدم مطالعه کنید و اگر سوالی بود در خدمت خستم:
    http://www.askdin.com/thread17218.html
    موفق باشید.
    با سلام
    جناب عمار بعد از 3 روز پاسخگویی احتمالا یا این مطلب من را نخوانده اید یا مطب منظور از مثل قرآن آوردن را؟
    1.من کامل قبلا مطلب منظور از مثل قرآن را یعنی ... را خواندم و متاسفانه آن مطلب هم بسته شده و از آن مطلب هم همچنان شبهاتی برایم باقی مانده است
    2.ولی فکر نمی کنم در آنجا اصلا صحبتی در مورد اینکه
    چرا یک جا در قرآن گفته شده سوره بیاورید
    یکجا گفته شده آیه بیاورید
    یکجا گفته شده کتاب بیاورید
    شده باشد
    3. اشکلال این آیات جدید را بفرمایید(اصلا در موضوع مثل .... این آیات جدید نیست!)

======================================
    شبهاتی که از موضوع منظور از مثل قرآن .... برایم باقی مانده(خواهشند بهم برچسب نزنید که انصاف ندارد، اعناد دارید و حرف حق را نمی پذیرید خواهشا راهنمایی کنید بعد از 3 روز انتظار حداقل یک ساعت لطف کنید و زمان بگذارید و پاسخ اینها را بفرمایید، شاید نظر شما باشد که در همان موضوع پاسخگویی شده ولی واقعا یا پاسخ داده نشده یا به شخصا متوجه نشدم و آن موضوع هم که بسته شده)

1. منظور از مثل آوردن چیست؟ و آیا این مفهوم گنگ و نامشخص نیست؟
    اشکال اول:
    مشکل این مبنا این است که نسبی است یعنی برای یکی یک کلامی روشن است برای دیگری چنین نیست :
    من برای تقریب ذهن یک جمله فارسی دهم هجری وو همون مفهوم را در زمان معاصر می گذارم ببین کدام برای تو فصیح است و کدام برای
    فارس دهم هجری؟؟؟؟؟
    ترجمه آیه 13 سوره بقره:
    1.دهم هجری: و چون كه گفته شود مر ايشان را كه گرويد به دل چنانكه كه گرويد گرويدند به دل اين مردمان صحابه گويند كه اگرويم چنانكه...
    2.ترجمه مکارم:و هنگامى كه به آنان گفته شود: «همانند (ساير) مردم ايمان بياوريد!» مى‏گويند: «آيا همچون ابلهان ايمان بياوريم؟!» بدانيد اينها همان ابلهانند ولى نمى‏دانند
    اشکال دوم:
    اصلا مبانی فصاحت روشن نیست و هرکسی در این که کدام کلام فصیح است یک مبنایی دارد برای اطلاع بیشتر در خواست می کنم این مقاله را بخوانید:نقد مبانی فصاحت(در گوگل سرچ کنید در پایگاه نورمگ مجله کیهان اندیشه شماره64 چاپ شده است)

2.القصص : 49 قُلْ فَأْتُوا بِكِتابٍ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ هُوَ أَهْدى‏ مِنْهُما أَتَّبِعْهُ إِنْ كُنْتُمْ صادِقينَ
    تو به ايشان بگو پس شما از ناحيه خدا كتابى بياوريد كه از تورات و قرآن راهنماتر باشد تا من آن را پيروى كنم اگر راست مى‏گوييد.
    منظور این است که تورات مثل قرآن است؟

3.
    قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ عَلى‏ أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هذَا الْقُرْآنِ لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَ لَوْ كانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيراً
    منظور خدا این بود که اگر عرب ها جمه شوند نمی توانند مثل قران را بیاورند و اگر همه جن و انس هم عربی یاد بگیرند نمی توانند مثل قرآن را بیاورند یعنی خدا به به قوه افراد تحدی کرده نه به فعلیت انها
    یعنی خداوند خواسته بگوید که هرگز نمی توانند مثل قرآن بیاورند و منظور این آیه تحدی نیست ؟ این درست است

4.من برای اثبات اینکه مثل اوری ابهام دارد یک سوال را مطرح کردم و گفتم شما که می گویید چون قران خیلی درجه فصاحت و بلاغت و معنایش بالاست نمی شود مثلش آورده شود ما می گوییم شما این عبارت ساده را مثل اوری کنید:ضرب زید عمرا
    مثل آوری نه برتر از این
    مثل این چه می شود؟

5.
    داور برای اینکه داوری کند این کتاب بهتر از کتاب دیگر است کیست؟فرض کنيد يک مسيحی عرب‌زبان در پاسخ به تحدی قرآن متنی زيبا، بليغ، فصيح و حاوی مضامين عالی اخلاقی و عرفانی ارائه می‌دهد و مدعی می‌شود که اين متن، حتی از قرآن هم بهتر است، اکنون داوری در اين مورد را به عهدة چه کسی بايد گذاشت؟ پيداست که داور نبايد از ميان طرفين دعوا باشد. بنابراين دو حالت می‌ماند: يا بايد يکی از پيروان اديان ديگر (مثلاً: يک يهودی) دراين مورد داوری کند و يا شخصی بی‌دين و لائيک. اما اولاً اين دو نيز هيچکدام نمی‌توانند بی‌طرفانه قضاوت کنند، زيرا هر دو به دليلی با قرآن مخالفند و آن را ساختة دست بشر می‌دانند و ثانياً افراد منصف و بی‌غرض هم، ممکن است قضاوت‌های مختلف داشته باشند و اين نکته‌ای فوق‌العاده مهم و قابل‌تأمل است.
    اگر داور گوینده بهتر یا بد ترین بودن کلامی بر کلام دیگر مسلمان است که بهتر بودن قران را از کلامهای دیگر قبول دارد و اگر غیر مسلمان است که بهتر بودن کلام دیگری را نسبت به قران قبول دارد
    بر فرض قبول حرف شما اگر از 80 زبان دنیا هر زبانی یکی مدعی شود که مثل من را نمی توانید بیاورید آیا شما حاضرید بروید تمام این زبان ها را یاد بگیرید تا بفهمید کدام مورد معجزه است و کدام مورد معجزه نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    در این صورت تا آخر عمر باید زبان یاد بگیرید

5.1.داور مسلمانان هستند غیر مسلمانان
    5.2.اگر مسلمانان هستند باید تمام زبانها را فرا بگیرند یعنی کل عمر در حال فرا گیری زبانها باید باشند

6.اگر آیات تحدی مطلق اسست پس یعنی مثل اوری از همه جهات دیگر خب پس یعنی مثل اوری از جهت تعداد کلمات ،تعداد حروف ترتیب حروف و کلمات و معنا و فصاحت و بلاغت و... اینکه شد خود قران!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    آیات تحدی مطلق است یا خیر؟

7.مگر حروف مقطعه جزو قرآن نیست؛ چگونه قرآن فصیح و بلیغ باشد، در حالی که جمله قوم پیامبر و نسل‏های بعد از فهم مقاصد آنها عاجزند؟
    من آیه ای مثل قرآن می آورم==> ع ض ج این آیه مثل حرف مقطعه قرآ
    است یا خیر؟

8.این هم ربطی به مثل آوری ندارد ولی در همان موضوع مطرح شد و پاسخی ارائه نشد اگر زمان دارید و این را هم پاسخ دادید ممنون می شوم
    1.خدا وجود دارد. (فرض اولیه)
    2.خدا قادر و عالم مطلق است. (تعریف خدا)
    3.خدا کریم و مهربان مطلق است. (تعریف خدا)
    4.موجودی که مطلقا کریم و مهربان باشد با هر بدی و شر مطلقا مخالف است. (تعریف مهربان مطلق)
    5.موجودی که مطلقا کریم و مهربان باشد در صورت اطلاع از وجود شر و توانایی نابود کردن، آن شر را بلافاصله نابود می‌کند. (نتیجه‌گیری از گزاره ۴)
    6.خدا با هر بدی و شر مخالف است. (نتیجه‌گیری از گزاره ۳ و ۴)
    7.خدا آنی می‌تواند شر را به طور کامل نابود کند. (نتیجه‌گیری از گزاره ۲)
    1.نتیجه شر و بدی هرچه که باشد خدا می‌تواند بدون متوسل شدن به شر به آن دست یابد. (نتیجه‌گیری از گزاره ۲)
    2.خدا دلیلی برای نابود نکردن شر ندارد. (نتیجه‌گیری از گزاره ۷٫۱)
    3.خدا دلیلی برای بلافاصله عمل نکردن ندارد. (نتیجه‌گیری از گزاره ۵)
    خدا شر را به طور کامل و آنی نابود می‌کند. (نتیجه‌گیری از گزاره ۶، ۷٫۲ و ۷٫۳) شر وجود داشته‌است، وجود دارد و وجود خواهد داشت. (فرض اولیه) گزاره‌های ۸ و ۹ متناقض هستند. بنابراین یکی از فروض اولیه نادرست هستند. به این معنی که یا خدا وجود ندارد. یا شر وجود ندارد.و چون شر وجود دارد پس خدا وجود ندارد.

======================================
    لطفا به همین ترتیب شماره گذاری پاسخ بدهید
    از این که زمان می گذارید برای پاسخ به سوالات و رفع مشکلم پیشاپیش تشکر می کنم

شهید احمد پناهی :حجاب شما سنگری است آغشته به خون من....اگر آن را حفظ نکنید به خون من خیانت کرده اید....(چی شد چادری شدم؟)

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام مجدد
    جناب smay1900 این اشکالات شما چیز جدیدی نیست و دقیقا همین سوال ها در دیگر سایت های معاند وجود دارد که حتما شما هم با دیدن آنها برایتان این سوالات پیش آمده است.
    بنده آدرسی که دادم اشاره ای به این بحث شده بود که مطالعه اش لازم بود و حال تاپیکی رو معرفی می کنم که دقیقا همین سوالات بالا اونجا هم مطرح شده و کارشناس محترم ما در 10 صفحه کامل بحث کردند.
    این لینک بحث هست:
    http://www.askquran.ir/thread30402.html

و اشکال اون تاپیک رو مینویسم تا برای دوستان هم آشکار بشه که این ارجاعات جهت اتلاف نشدن وقت است.چون وقتی بحثی شده لزومی نداره ما دوباره این مقدار زمان بزاریم و مجدد بحث کنیم:

نقل قول نوشته اصلی توسط ahlobit نمایش پست ها
    سوالات درباره مثل آوری قرآن و مبهم بودن آن
    اشکال1:
    در قرآن ذکر نشه شباهت آیه آورده شده به چه شکل و نظمی باشد
    اشکال2:
    در قران ذکر نشده که تحدی از برابری با کدام بخش از قرآن آورده شود
    اشکال3:
    3.لفط "همانندی" به خوبی توجیه نشده که از چه سویی و چگونه باشد
    اشکال1:
    4.با چه موردی باید مقابله کند علمی باشد یا اخلاقی یا اجتماعی یا اقتصادی یا....
    اشکال4:
    5.سوال فصاحت وبلاغت مانند زیبایی نسبی است پس معیاری نداریم که بگوییم این کلام فصیح تر از کلام دیگر است یا فصاحتش مانند کلام دیگر است چون مثلا یکی می گوید این کلام فصیح و بلیغ است و دیگری می گوید فصیح نیست؟
    اشکال5:
    6.داور برای اینکه داوری کند این کتاب بهتر از کتاب دیگر است کیست؟فرض کنيد يک مسيحی عرب‌زبان در پاسخ به تحدی قرآن متنی زيبا، بليغ، فصيح و حاوی مضامين عالی اخلاقی و عرفانی ارائه می‌دهد و مدعی می‌شود که اين متن، حتی از قرآن هم بهتر است، اکنون داوری در اين مورد را به عهدة چه کسی بايد گذاشت؟ پيداست که داور نبايد از ميان طرفين دعوا باشد. بنابراين دو حالت می‌ماند: يا بايد يکی از پيروان اديان ديگر (مثلاً: يک يهودی) دراين مورد داوری کند و يا شخصی بی‌دين و لائيک. اما اولاً اين دو نيز هيچکدام نمی‌توانند بی‌طرفانه قضاوت کنند، زيرا هر دو به دليلی با قرآن مخالفند و آن را ساختة دست بشر می‌دانند و ثانياً افراد منصف و بی‌غرض هم، ممکن است قضاوت‌های مختلف داشته باشند و اين نکته‌ای فوق‌العاده مهم و قابل‌تأمل است.
    اشکال6:
    7.در همة اين آيات از مخالفان خواسته شده است تا متنی «مثل» قرآن بياورند، اما معنای دقيق واژه «مثل» در اين تحدی نامعلوم است. قرآن نگفته است که منظورش از «مثل» چيست، بنابراين دعوت به رقابت و مبارزه‌ای کرده که معيار و ميزان داوری آن مشخص نيست. مخالفان هرچقدر هم متن‌های زيبا و فصيح و بليغ و با مضامين عالی اخلاقی، اجتماعی و … بياورند، پيروان قرآن به‌راحتی می‌گويند هيچکدام از اين متن‌ها «مثل» قرآن نيستند.
    اشکال7:
    8.همان طور که می بینیم افرادی ادعا می کنند که مثل قران را اورده اند و مسلمانان با دلایل مختلف آنها را رد می کنند اما باید دقت کرد حتی اگر نقدهای مسلمانان به اين متن‌ها درست بوده و مورد قبول واقع شوند، رقيب به معنای واقعی شکست نخورده و می‌تواند با رفع اشکالات (مطابق نظر مسلمانان) به متن‌های ديگری برسد که ديگر جای چون و چرا نداشته باشند. در اين صورت متن‌هايی بدست می‌آيد که بنا به فرض «مثل» قرآن است و تحدی قرآن با شکست مواجه می‌شود. به عنوان مثال فرض کنيد يکی از مخالفان متنی را در رقابت با قرآن خلق می‌کند. آنگاه علمای اسلام برای اينکه نشان دهند اين متن مثل قرآن نيست و توان رقابت با آن را ندارد، به نقد و بررسی آن می‌پردازند و می‌گويند :الف) در فلان قسمت از متن، فلان اشکال دستور زبانی وجود دارد.
    ب) در فلان قسمت ديگر، فلان قاعده فصاحت يا بلاغت رعايت نشده است.
    ج) در فلان قسمت، مطلبی آمده که به لحاظ علمی يا عقلی نادرست است.
    د) فلان جمله متن با فلان جمله ديگرش در تناقض است.
    ه) فلان تشبيه که در متن آمده، نادرست و يا نارسا است.
    و) فلان قسمت متن، نامفهوم و يا دچار ابهام است.
    بسيار خوب، فرض کنيم همه اين ايرادات و اشکالات وارد باشند. اما مسلم است که همه آنها قابل اصلاح‌اند و پس از اصلاح اين موارد (خصوصاً طبق نظر مسلمانان) ديگر بهانه‌ای برای رد اين متن باقی نمی‌ماند و اين يعنی پايان ماجرا.
    از موارد فوق پیداست که تحدی قرآن هیچگاه قابل پاسخگویی نیست چون نوع طرح مقابله مبهم است و مسلمانان در مقابله دست بالا را داردند چون میتوانند با بهانه های مختلف توجیه مقابل را باطل کنند که شامل مشخص نبودن 4 مورد فوق است.

ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۸/۰۸ در ساعت ۰۹:۴۱

10. صلوات ها 2

علاقه
    ,شبهه های جدید,
    نوشته
    66
    حضور
    18 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    254

سلام مجدد
    من مطالب این موضوع که ارجاع دادید را خواندم البته به جز مطالب مربوط به یقین و ظن
    شبهاتی که نه در این مطلب و نه در مطلب قبلی موجود نبود
    لطفا پاسخ بدهید یا اگر قبلا در جایی مطرح شده ارجاع بدهید ممنون می شوم
    1.بالاخره عنوان این بحث پاسخی داده نشد که بالاخره سوره یا آیه یا ... باید آورده شود؟
    2.یکی از جواب های زیبا کارشناس اسک قرآن این بود که
    مثل قرآن یعنی باید خصوصیات قرآن را داشته باشد و یکی از خصوصیات قرآن این است که آورنده آن امی بوده است بنابراین کسی که می خواهد مثل قرآن را بیاورد باید امی باشد
    به نظرم این اساسی ترین و بهترین جواب برای مثل آوری است.
    3.القصص : 49 قُلْ فَأْتُوا بِكِتابٍ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ هُوَ أَهْدى‏ مِنْهُما أَتَّبِعْهُ إِنْ كُنْتُمْ صادِقينَ
    تو به ايشان بگو پس شما از ناحيه خدا كتابى بياوريد كه از تورات و قرآن راهنماتر باشد تا من آن را پيروى كنم اگر راست مى‏گوييد.
    4..مگر حروف مقطعه جزو قرآن نیست؛ چگونه قرآن فصیح و بلیغ باشد، در حالی که جمله قوم پیامبر و نسل‏های بعد از فهم مقاصد آنها عاجزند؟
    من آیه ای مثل قرآن می آورم==> ع ض ج این آیه مثل حرف مقطعه قرآن
    است یا خیر؟

ویرایش توسط DRiVeR : ۱۳۹۱/۰۸/۱۴ در ساعت ۱۷:۴۱
    شهید احمد پناهی :حجاب شما سنگری است آغشته به خون من....اگر آن را حفظ نکنید به خون من خیانت کرده اید....(چی شد چادری شدم؟)

12. صلوات ها 2

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

نقل قول نوشته اصلی توسط smay1900 نمایش پست ها
    1.بالاخره عنوان این بحث پاسخی داده نشد که بالاخره سوره یا آیه یا ... باید آورده شود؟
    با سلام
    ظاهرا دقت نکردید چون چند پست ابتدایی همون لینک جواب همین پرسش شماست،منظور سوره است.
    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 1 نمایش پست ها
    (و «مثله» بدون «من» آمده) مانند: ْ فَأْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهِ، سوره یونس آیه 38، ْ فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِه‏ سوره هود آیه 13، قرآنی که محتوی 114 سوره است از منکرین خواسته 10 سوره یا حداقل یک سوره بیاورید،‌ قطعا این یک سوره باید حاوی تمام مشخصاتی که قرآن برای خودش بیان می کند، باشد.

منظور تشابه کامل نیست بلکه می فرماید کتابی که مثل این دو دارای هدایت بشر باشد و به سعادت هم در دنیا و هم آخرت برساند معرفی کنند و بیاورند.
    4..مگر حروف مقطعه جزو قرآن نیست؛ چگونه قرآن فصیح و بلیغ باشد، در حالی که جمله قوم پیامبر و نسل‏های بعد از فهم مقاصد آنها عاجزند؟ من آیه ای مثل قرآن می آورم==> ع ض ج این آیه مثل حرف مقطعه قرآن است یا خیر؟
    با توجه به جواب اول این جواب هم مشخص شد.
    5. محمد بنابر تمام مستندات تاریخی کاتبانی داشته است که قرآن را برای آنها دیکته میکرده است و آنها از روی گفتارهای محمد قرآن را مینوشتند
    متوجه این سوالتون نشدم.

14. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سوگند به خرد انسان، که آدمی در پیشرفت است، مگر آن انسانهایی که مذهبی هستند و به خدا اعتقاد دارند و یکدیگر را به کارهای بیهوده ای چون حج و نماز و تقلید سفارش کردند.
    سلام
    اگر به این سبک از یک داستان تقلید کنید شما را به سرقت ادبی متهم می کنند چه رسد به آوردن مثل قرآن
    والله الهادی الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

16. صلوات ها 5

علاقه
    ,شبهه های جدید,
    نوشته
    66
    حضور
    18 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    254

نقل قول نوشته اصلی توسط عمار نمایش پست ها
    با سلام
    ظاهرا دقت نکردید چون چند پست ابتدایی همون لینک جواب همین پرسش شماست،منظور سوره است.

منظور تشابه کامل نیست بلکه می فرماید کتابی که مثل این دو دارای هدایت بشر باشد و به سعادت هم در دنیا و هم آخرت برساند معرفی کنند و بیاورند.

با توجه به جواب اول این جواب هم مشخص شد.

متوجه این سوالتون نشدم.
    سلام
    در مورد اون بازهم متوجه نشدم!ببخشید منظورتون این است؟
    1.منظور از این که یک جا در قرآن گفته شده کتابی بیاورید در جایی دیگر گفته شده سوره ای بیاورید و در جای دیگر گفته شده آیه بیاورید
    منظور این است که خدا به کافران تخفیف داده و خواسته عجز آنها را بیان کند؟
    2.یعنی تورات با تحریف که در آن شده را هنوز خدا با قرآن مقایسه می کند؟
    تورات باعث "هدایت بشر باشد و به سعادت هم در دنیا و هم آخرت برساند"؟؟
    مثل تورات می توان شبیه داستان کشتی گرفتن یعقوب با خدا را آورد؟ آین آیه نقض نمی شود؟
    یعنی نمی توان مثل تورات هم آورد؟ آیا تورات هم تحدی کرده است یا نه؟
    3.همان طور که گفته شده یک آیه مانند قرآن بیاورید.اون حروف مقطعه هم که گفته شده می توان چند ین مورد تفسیر بی ربط مانند تفاسیری که از حروف مقطعه می دهد آورد هیچ کسی هم نمی تواند منکر شود و رد کند؟
    ع ض ج
    ع آن به این معنی است که من خیلی بزرگ و عظیم هستم و چون ع اول نام علی است یعنی علی حق است و الی آخر....
    تا صبح می شود فضیلت و ... از این حروف درآورد
    4.نظرتون در مورد سوره هایی که مسیحیان آوردند مثل این
    http://www.askquran.ir/thread30402-8.html
    یا فرقان الحق یا ... چیست؟
    به خصوص همان لینک بالا
    5.آخرین مطلب هم اشتباهی شده بود معذرت
    ویرایش توسط DRiVeR : ۱۳۹۱/۰۸/۱۴ در ساعت ۲۱:۰۳

18. صلوات ها 2

نوشته
    1,508
    حضور
    23 روز 22 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6203

با سلام خدمت شما بزرگوار
    1.منظور از این که یک جا در قرآن گفته شده کتابی بیاورید در جایی دیگر گفته شده سوره ای بیاورید و در جای دیگر گفته شده آیه بیاورید منظور این است که خدا به کافران تخفیف داده و خواسته عجز آنها را بیان کند؟
    بله،این نشان از این است که حتی از آوردن کل قرآن که هیچ بلکه یک سوره مثل قرآن هم عاجز می باشند و هرگز چنین توانایی را نخواهد داشت.
    البته همانطور که گفتیم آیه در قرآن نیست و سوره مد نظر است.تحدی قرآن سه مرحله یا سه مرتبه داشته است:
    1- آوردن قرآنی مثل این قرآن، چنان که می فرماید: بگو: «اگر انسان ها و پریان (جن و انس) اتفاق کنند که همانند این قرآن را بیاورند، همانند آن را نخواهند آورد هر چند یکدیگر را (در این کار) کمک کنند." (1)

2- آوردن ده سوره مثل سوره های این قرآن، خدای متعال می فرماید: " آنها مى‏ گویند: او به دروغ این (قرآن) را (به خدا) نسبت داده (و ساختگى است)! بگو: اگر راست مى‏ گویید، شما هم ده سوره ساختگى همانند این قرآن بیاورید و تمام کسانى را که مى‏ توانید- غیر از خدا- (براى این کار) دعوت کنید! (2)

3- آوردن یک سوره مثل سوره های این قرآن،خدای متعال می فر ماید: "و اگر در باره آن چه بر بنده خود [پیامبر] نازل کرده ‏ایم شک و تردید دارید، (دست کم) یک سوره همانند آن بیاورید و گواهان خود را- غیر خدا- براى این کار، فرا خوانید اگر راست مى‏ گویید!"(3) .

علامه طباطبایی (ره) در این باره می فرماید: آیات مشتمله بر این تحدی ها از نظر عموم و خصوص مختلفند، بعضى ‏ها در باره یک سوره تحدى کرده ‏اند، نظیر آیه سوره بقره، و بعضى بر ده سوره، و بعضى بر عموم قرآن و بعضى بر خصوص بلاغت آن، و بعضى بر همه جهات آن.(4)
    بنا بر این قرآن مجید هیچ گاه با یک آیه با دشمنان خود تحدی نکرده و نفرموده است که یک آیه مثل یکی از آیات قران بیاورید تا بحث کنیم که آیا این آیه شامل حروف مقطعه هم می شود یا نه؟

2.یعنی تورات با تحریف که در آن شده را هنوز خدا با قرآن مقایسه می کند؟ تورات باعث "هدایت بشر باشد و به سعادت هم در دنیا و هم آخرت برساند"؟؟ مثل تورات می توان شبیه داستان کشتی گرفتن یعقوب با خدا را آورد؟ آین آیه نقض نمی شود؟ یعنی نمی توان مثل تورات هم آورد؟ آیا تورات هم تحدی کرده است یا نه؟
    منظور تورات بدون تحریف است و تورات با تحریف که هدایتی ندارد.
    3.همان طور که گفته شده یک آیه مانند قرآن بیاورید.اون حروف مقطعه هم که گفته شده می توان چند ین مورد تفسیر بی ربط مانند تفاسیری که از حروف مقطعه می دهد آورد هیچ کسی هم نمی تواند منکر شود و رد کند؟ ع ض ج ع آن به این معنی است که من خیلی بزرگ و عظیم هستم و چون ع اول نام علی است یعنی علی حق است و الی آخر.... تا صبح می شود فضیلت و ... از این حروف درآورد
    جواب در بالا عرض شد.
    نظرتون در مورد سوره هایی که مسیحیان آوردند مثل این http://www.askquran.ir/thread30402-8.html یا فرقان الحق یا ... چیست؟ به خصوص همان لینک بالا
    این سوره و مشابه آن ایرادهای زیادی گرفته شده از آنها که ظاهرا در همان پست هم اشاره شده است و نمی تواند با سوره های قرآن همانندی کند.

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)