صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا اصحاب یمین حورالعین ندارند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
  نوشته
  645
  حضور
  17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1568

  چرا اصحاب یمین حورالعین ندارند؟
  سلام
  در سوره واقعه آنجایی که از نعمت های اصحاب یمین صحبت شده اسمی از حور یا حورالعین نیامده فقط عبارت (فرش مرفوعه) ذکر شده است که آن را بعضی ها اصلا به زن و همسر تعبیر نکرده اند وبعضی هم به زنان صالح دنیا برداشت کرده اند که در هر صورت اسمی از حور در کار نیست.
  سوال من اینست که مگر حورالعین شامل تمام بهشتیان نمی شود؟ آیا در قرآن توضیحی در این باره هست؟ یا اگر در روایات آمده آن روایت ها چقدر معتبر هستند؟


  کارشناس بحث : مجید
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۸/۰۸ در ساعت ۱۲:۴۱

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,163
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8971  نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
  سلام در سوره واقعه آنجایی که از نعمت های اصحاب یمین صحبت شده اسمی از حور یا حورالعین نیامده فقط عبارت (فرش مرفوعه) ذکر شده است که آن را بعضی ها اصلا به زن و همسر تعبیر نکرده اند وبعضی هم به زنان صالح دنیا برداشت کرده اند که در هر صورت اسمی از حور در کار نیست. سوال من اینست که مگر حورالعین شامل تمام بهشتیان نمی شود؟ آیا در قرآن توضیحی در این باره هست؟ یا اگر در روایات آمده آن روایت ها چقدر معتبر هستند؟

  با صلوات بر محمدوآل محمد
  اوصاف حورالعین در قرآن
  خداوند در آیات 70 و 73 سوره الرحمن حوریان را نیک سیرت و زیبا صورت می نامد که از نعمت های خاص بهشتی ها بشمار می روند.
  این زنان بهشتی که هرگز عادت ماهانه نمی شوند زنانی هستند که به متقین داده می شوند. (دخان آیه53 و54 و طور آیه 20)
  برخی از آیات در توصیف زیبایی های حورالعین می فرماید که آنان در سفیدی و درخشندگی هم چون تخم شترمرغ زیر پر می باشند. (صافات آیات 48و 49 و نیز مجمع البیان ج ۷ و ۸ ص ۲۹۶)
  آنان در صفا و طراوت و شادابی همانند مروارید نهفته در صدف هستند (واقعه آیات ۲۲ و 23) و در جذابیت و زیبایی چون یاقوت و مرجان می باشند. (الرحمن آیه 56 و 58)
  این ساکنان بهشتی و همسران متقین از مرد و زن، اختصاصی به انسان ها نداشته و بلکه جنیان مؤمن و متقی نیز از آنان بهره مند می شوند. (الرحمان آیات 56 و 57 و نیز72 و 74) بنابراین از نظر ساختار به گونه ای هستند که هر دو نوع انس و جن می توانند از آن ها بهره برند.
  این استعداد و توانایی در حوریان خود بیانگر آن است که ساختار وجودی آنان به گونه ای است که می توانند به شکل مرد و یا زن و یا مطابق گرایش و سلیقه انسان و یا جن تغییر ماهیت و شکل دهند. این گونه است که زنان بهشتی دارای قابلیت های تغییرپذیری هستند به گونه ای که همگان از مرد و زن و یا انسان و جنیان را راضی و خشنود می سازند.
  در حقیقت تنوع و تغییر آنان همانند میوه های بهشتی است که قابلیت های چندگانه با مزه های گوناگون را دارا می باشند و هر کسی هر میوه ای را می تواند اراده کرده و طعم و مزه آن را به دلخواه تغییر دهد. چنین امکانی نیز نسبت به حورالعین ها وجود دارد. از این رو خداوند در آفرینش آنان بیان می دارد که می توان جلوه قدرت و عظمت خداوندی را در حورالعین ها یافت. (واقعه آیات 34 تا 36)
  براین اساس سخن گفتن از زنان بهشتی شاید بیهوده باشد و به جای آن می بایست همانند قرآن از واژه حورالعین استفاده کرد تا بی شکلی آنان را بیان داشت. به این معنا که آنان ماهیتی بی شکل دارند و مردان و زنان و نیز جن و انس می توانند آنها را به اراده و خواست خویش تغییر دهند.
  اما در تبديل به گونه جديد دو نظر ميان مفسران است. گروهى از جمله علامه طباطبايى بر اين عقيده‏اند كه: دقت و توجه درباره اوصافى كه در قرآن مجيد براى حور بيان گرديده، چنين استفاده مى‏شود كه اين تبديل به گونه اوصاف زنانه است نه به موجودى كه آثار و اوصاف مردانه را در بر داشته باشد، به همين جهت به نظر مى‏رسد كه مراد از حور طائفه مونث باشد نه طائفه مذكر، (ترجمه الميزان، ج 18، ص 240 و ج 19، ص 223 و 247 (.
  اما اين كه پس پاداش زنان مومن در بهشت چيست؟ در منابع كلامى و روايى چنين آمده كه در روز قيامت، اگر مرد زن مؤمن، اهل بهشت بود همو را اختيار مى‏كند و اگر از اهل جهنم بود مردى را از ميان مردان بهشتى برمى‏گزيند. شايد فلسفه اين كار اين باشد كه زن برخلاف مرد از نظر طبيعت تعددپذير نيست. به همين جهت مردى را انتخاب مى‏كند.
  اما گروهى از جمله استاد آيت‏الله‏مكارم شيرازى در مقابل مدعى‏اند كه حورالعين مى‏تواند مذكر هم باشد، براساس اين نظر شايد علت اين كه اوصاف حورى به كار رفته در قرآن بر مؤنث دلالت مى‏كنند نه بر مذكر، به اين جهت بوده است كه گفتگو و محاوره در آن آيات با طائفه مردان مؤمن بوده است نه با زنان مؤمن دنيوى، لذا اسلوب محاوره اقتضا داشت كه چنين اوصافى براى موجودات فوق ذكر شود.
  از مضمون برخى آيات و روايات، چنين برمى‏آيد كه مسأله لذت‏هاى جنسى اختصاصى به مردان ندارد بلكه زنان نيز در بهشت مى‏توانند براى خويش شوهرانى دلخواه برگزينند.
  اصطلاح «حور» نيز اختصاصى به زنان ندارد بلكه حورهاى مذكر نيز در بهشت وجود دارند.
  براى نمونه به اين حديث توجه كنيد كه از اميرالمؤمنين (ع) روايت شده است كه فرمود: «در بهشت بازارى است كه در آن خريد و فروشى نيست، تنها در آن جا تصوير مردان و زنان وجود دارد. هر كس كه تمايلى به آنان پيدا كند، از همان جا بر او وارد مى‏شود»، (بحار الانوار، ج 1، ص 148 (.
  در بهشت هم حوريان بهشتى وجود دارند كه از نعمت‏هاى بهشتى هستند و در دنيا نبوده‏اند. همچنين، زنان دنيا كه اهل بهشت باشند با زيبايى و شكوهى برتر از حوريان در بهشت حضور دارند چنانچه مايل باشند به شوهران خويش مى‏پيوندند وگرنه هرگونه كه بخواهند عمل مى‏كنند.
  درباره زنان حوری می توان گفت که ایشان زنانی غیر از همسران دنیایی افراد بهشتی هستند و آیات 56و76سوره الرحمن تصویری که از آنان ارائه می دهد به گونه ای است که آنان را نعمتی دیگر برای مردان بهشتی برمی شمارد.
  التماس دعا

  ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ در ساعت ۱۷:۴۶
  چرا اصحاب یمین حورالعین ندارند؟

 4. صلوات ها 10


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
  نوشته
  645
  حضور
  17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1568  کارشناس گرامی! شما پاسخ مرا ندادید؟

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  1,013
  حضور
  40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  26
  صلوات
  3596  سلام

  من کتاب شهید دستغیب رو که خوندم برداشتم این شد که
  حور العین فقط به بهشتیان با مقام والا داده می شود مثل شهدای بزرگ
  برای مومنین معمولی (اصحاب یمین) باغاتی که نهرها در ان جاری هست و همچنین خونه های زیبا به آنها داده می شود بع علاوه خانوادش (مثلا همسرش) این عمومی ترین خالتش هست!

  یک حور العین از کل ثروت های عالم هم قیمتی تر هست!
  حالا خودت ببین همین الان کل ثروت های زمین و به ما توی خواب هم میدن که تو بهشت بدن!!

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  انیمه-
  نوشته
  92
  حضور
  7 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  24
  آپلود
  8
  گالری
  0
  صلوات
  850  سلام
  نه خواهش میکنم بیشتر دقت کنید آیات و روایات زیادی داریم که به هر شخصی که از گناه بیزار هستش و سعی میکنه از گناهان دوری کنه به او حوری بهشتی داده میشه
  و چون حوری بهشتی یکی از نعمتهای بزرگ بهشتی هست ولی نه بزرگترینش که حتی بزرگترینش که خشنودی خدا از انسان هست رو خدا به همه ی بهشتیان وعده داده پس چطور میگید که حوری بهشتی ماله بهشتیان عادی نیست
  در صورتی که گفته شده هر مومن چندین حوری بهشتی داره
  حتی برای کسانی که زن صیغه ای میگیرند وعده ی حوری بهشتی داده شده

  راستی زن انسان هم در بهشت زیبا میشود انقدر زیبا که مومن هنگام انتخاب زن خودش رو دوباره انتخاب میکند حال شما باز هم میگویید که حوری بهشتی ماله بهشتی های عادی نیست؟
  ازدواج بیشترین چیزیست که خدا در عالم هستی میپسندد پس با ازدواج درست مورد توجه خدا باشید

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,163
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8971

  چرا اصحاب یمین حورالعین ندارند؟
  [quote=مجید;285470]
  با صلوات بر محمدوآل محمد
  جناب معلق،اگر به ابتدای پاسخ توجه کرده باشید جواب شماداده شده است که: حورالعین طبق آیات سوره واقعه: «عَلى‏ سُرُرٍ مَوْضُونَةٍ (15) مُتَّكِئِينَ عَلَيْها مُتَقابِلِينَ (16) يَطُوفُ عَلَيْهِمْ وِلْدانٌ مُخَلَّدُونَ (17) بِأَكْوابٍ وَ أَبارِيقَ وَ كَأْسٍ مِنْ مَعِينٍ (18) لا يُصَدَّعُونَ عَنْها وَ لا يُنْزِفُونَ (19)
  وَ فاكِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ (20) وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ (21) وَ حُورٌ عِينٌ (22) كَأَمْثالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ (23) جَزاءً بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (24)مخصوص متقین است،که به این مطلب در
  آیات 70 و 73 سوره الرحمن هم اشاره گردیده است که:حوریان را نیک سیرت و زیبا صورت می نامد که از نعمت های خاص بهشتی ها بشمار می روند.
  این زنان بهشتی که هرگز عادت ماهانه نمی شوند زنانی هستند که به متقین داده می شوند. (ودخان آیه53 و54 و طور آیه 20)

  این ساکنان بهشتی و همسران متقین از مرد و زن، اختصاصی به انسان ها نداشته و بلکه جنیان مؤمن و متقی نیز از آنان بهره مند می شوند. (الرحمان آیات 56 و 57 و نیز72 و 74)
  وبرای دیگر بهشتیان همسرانی است که طبق آیات سوره واقعه « آنها داراى همسران گرانقدرى هستند" (وَ فُرُشٍ مَرْفُوعَةٍ)، فرش" جمع" فراش" در اصل به معنى هر گونه فرش يا بسترى است كه مى‏گسترانند و به همين تناسب گاه به عنوان كنايه از همسر به كار مى‏رود (خواه مرد باشد يا زن)سپس به اوصاف ديگرى از همسران بهشتى پرداخته، مى‏گويد:" ما آنها را آفرينش نوينى بخشيده‏ايم" (إِنَّا أَنْشَأْناهُنّ إِنْشاءً).
  اين جمله ممكن است اشاره به همسران مؤمنان در اين دنيا باشد كه خداوند آفرينش تازه‏اى در قيامت به آنها مى‏دهد، و همگى در نهايت جوانى و طراوت و جمال و كمال ظاهر و باطن وارد بهشت مى‏شوند كه طبيعت بهشت طبيعت تكامل و خروج از هر گونه نقص و عيب است.
  و اگر منظور حوريان باشد خداوند آنها را آفرينش نوينى بخشيده به گونه‏اى كه هرگز گرد و غبار پيرى و ناتوانى بر دامان آنها نمى‏نشيند. ممكن است كه تعبير به انشاء، اشاره به هر دو نيز بوده باشد.
  سپس مى‏افزايد ما آنها را همگى بكر قرار داديم، (فَجَعَلْناهُنَّ أَبْكاراً) و شايد اين وصف هميشه براى آنها باقى باشد، چنان كه بسيارى از مفسران به آن تصريح كرده‏اند و در روايات نيز به آن اشاره شده، يعنى با آميزش، وضع آنها دگرگون نمى‏شود .
  و در اوصاف آنها باز مى‏افزايد:" آنان نسبت به همسرانشان، عشق مى‏ورزند و خوش سخن و فصيحند" (عُرُباً).
  " عرب" جمع" عروبة" (بر وزن ضرورة) به معنى زنى است كه وضع حالش حكايت از محبتش نسبت به همسر و مقام عفت و پاكيش مى‏كند، زيرا" اعراب" (بر وزن اظهار) به همان معنى آشكار ساختن است، اين واژه به معنى فصيح و خوش سخن بودن نيز مى‏آيد، و ممكن است هر دو معنى در آيه جمع باشد.
  وصف ديگرشان اينكه" آنها هم سن و سال با همسرانشان هستند و همگى در خوبى و جمال ظاهر و باطن همانندند و يك از يك بهتر" (أَتْراباً).

  " اتراب" جمع" ترب" (بر وزن" ذهن") به معنى مثل و همانند است و بعضى گفته‏اند اين معنى از" ترائب" كه به معنى دنده‏هاى قفسه سينه است گرفته شده زيرا با يكديگر شباهت دارند.
  اين شباهت و برابرى ممكن است در سن و سال نسبت به همسرانشان باشد، تا به اصطلاح، احساسات يكديگر را كاملا درك كنند، و زندگى با هم براى آنها لذتبخش‏تر باشد هر چند گاهى با تفاوت سن و سال نيز چنين است ولى در غالب چنين نيست، و يا همانند در خوبى و زيبايى و حسن ظاهر و باطن، درست شبيه تعبير معروف كه مى‏گويند:" آنها همه خوبند و يك از يك بهتر".
  سپس مى‏افزايد:" همه اين نعمتها براى اصحاب اليمين است" (لِأَصْحابِ الْيَمِينِ).
  و اين تاكيدى است مجدد بر اختصاص اين مواهب (ششگانه) به آنها.
  اين احتمال نيز داده شده است كه اين جمله تكميلى است براى جمله" انا انشاناهن انشاء" يعنى ما آنها را آفرينش نوينى براى اصحاب اليمين داديم.

  نکته دیگری که در پاسخ قبل هم به آن اشاره شده بود این که :
  درباره زنان حوری می توان گفت که ایشان زنانی غیر از همسران دنیایی افراد بهشتی هستند و آیات 56و76سوره الرحمن تصویری که از آنان ارائه می دهد به گونه ای است که آنان را نعمتی دیگر برای مردان بهشتی برمی شمارد.
  التماس دعا
  چرا اصحاب یمین حورالعین ندارند؟

 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
  نوشته
  645
  حضور
  17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1568  با تشكر از كارشناس گرامي صحبت من اين نيست كه چرا در آن بخشي كه از نعمت هاي اصحاب يمين ذكر شده اسمي از زنان نيست بلكه عرض كردم عبارتي از حور هچون آيات قبل در ميان نيا مده اگر نگاهي به روايات هم بياندازيم عبارت حورالعين جدا از زنان و دختران به كار رفته است. پاسخ بفرماييد

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  علاقه
  حضرت زهرا(س)،شهادت،شهدا،اهل بیت،هیئت
  نوشته
  1,018
  حضور
  4 روز 22 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  9122  نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
  با تشكر از كارشناس گرامي صحبت من اين نيست كه چرا در آن بخشي كه از نعمت هاي اصحاب يمين ذكر شده اسمي از زنان نيست بلكه عرض كردم عبارتي از حور هچون آيات قبل در ميان نيا مده اگر نگاهي به روايات هم بياندازيم عبارت حورالعين جدا از زنان و دختران به كار رفته است. پاسخ بفرماييد
  سلام بزگوار
  دوست عزیز حورالعین میخواهی چیکار ، گوشه چشم اهل بیت 100 برابر این حورالعین می ارزه ، تازه از کجا معلوم ما بهشتی بشیم که بخواهند به قول شما فرشته ای به نام حورالعین بدن
  برو دنبال شناخت امام زمانت ، در کنار آقا به شما همه چی میدن
  استادی تعریف میکرد که میگفت وقتی که انسانها وارد بهشت شدند فرشته ای میاد به استقبالشون که وقتی این فرشته زیبا رو میبینن فکر میکنن همون حورالعینی هستش که حرفش در دنیا بود و از زیبایی اون فرشته غش میکنن ، وقتی به هوش میان اون فرشته میگه من تازه کنیز ، کنیز اون حورالعین اصلی هستم
  ولی کسی که برای خود خدا و امام زمان و اهل بیت خصوصا برای مولایمان امام حسین (ع) تلاش و کار نیک انجام داده در بالاترین مقام بهشت یعنی بهشت فردوس در کنار مولایمان هستن و انقدر جمال مولایمان حسین (ع) زیباست که بهشتیان بهشت فردوس چشم از آقا بر نمیدارند وکسی اصلا به حورالعینی های اونجا نگاه نمیکنه چون یه کسی بالاتر از اونها پیدا کردن
  و نکته جالبش اینجاست : حورالعینی های اون بهشت فردوس به خدا شکایت میکنن که ای خدا چرا این بنده شما به ما نگاه نمیکنه در صورتی که در فلان طبقه بهشت از دیدن ما، بنده ها غش میکنن ، خداوند متعال به بهشتیان بهشت فردوس میگه ای بندگانم ما این فرشتهای (حورالعین) را برای شما خلق کردیم به اینها هم یه نظری به اندازید (که به قول خودمان دلش خوش باشد) که آنها می گویند مگر ما میتوانیم دست از مولایمان حسین (ع) برداریم
  که وقتی بهشتیان بهشت فردوس یه لحظه چشم از نگاه مولایمان حسین (ع) دست میکشن و به حورالعین ها نگاه میکنن ، حورالعین ها به واسطه اون نیم نگاه غش میکنن
  بله دوست عزیز حورالعین میخواهی چکار ، حورالعین اصلی مولایمان امام حسین و آقا مهدی صاحب زمان (عج) هستند اینها رو از خدا طلب کن و ازشون توفیق خود سازی ، انجام واجبات ، ترک محرمات،غلبه بر نفس و شهوت و شهادت رو این این بزرگوارن خاندان اهل بیت بطلب

  آقا جان مولا جان علی جان یا امیرالمومنین اگر توفیق پیدا کردیم اومدیم به بهشت ما فقط شما و اهل بیتتون رو میخواهیم
  ویرایش توسط حی علی المهدی : ۱۳۹۱/۰۸/۱۰ در ساعت ۲۲:۱۳
  امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
  حی علی المهدی (عج)
  خدایا به مادرانمان و خواهرانمان بصیرت ، عفت و حجاب فاطمی عنایت کن
  اشهد ان فاطمة الزهرا عصمة الله کبری و حجة الله الحجج

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
  نوشته
  645
  حضور
  17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1568  نقل قول نوشته اصلی توسط delete نمایش پست ها
  دوست عزیز حورالعین میخواهی چیکار
  سلام دوست عزیز
  اولا سوال كردن از حورالعين عيب نيست
  دوما شما مي توانيد اين ايراد رو از خدا بگيريد كه چرابا وجود اهل بيت و گوشه چشم آنها وعده حورالعين داده است
  ویرایش توسط معلق : ۱۳۹۱/۰۸/۱۱ در ساعت ۲۰:۱۵

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط معلق نمایش پست ها
  سلام در سوره واقعه آنجایی که از نعمت های اصحاب یمین صحبت شده اسمی از حور یا حورالعین نیامده فقط عبارت (فرش مرفوعه) ذکر شده است که آن را بعضی ها اصلا به زن و همسر تعبیر نکرده اند وبعضی هم به زنان صالح دنیا برداشت کرده اند که در هر صورت اسمی از حور در کار نیست. سوال من اینست که مگر حورالعین شامل تمام بهشتیان نمی شود؟ آیا در قرآن توضیحی در این باره هست؟ یا اگر در روایات آمده آن روایت ها چقدر معتبر هستند؟
  سلام
  در روایات ذکر شده که برای تمام بهشتیان زنان بهشتی هست اما این زنان دو گروهند :
  زنان مومنه ای که بهشتی شده اند و زنانی که مخلوق در خود بهشتند
  همانطور که اشاره کردید زنان گروه اول نصیب اهل یمن اند و زنان گروه دوم نصیب سابقین
  ظاهرا علت مطلب ، تفاوت عمده درجات این دو است
  سابقین به مقام انشاء و ایجاد رسیده اند اما اصحاب یمین خیر لذا نیازمند بهره مندی از خارجند
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود