آیا قسمت یکدیگر بودن مردان و زنان مومن طبق قرآن در این دنیا تحقق پذیر است؟

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا قسمت یکدیگر بودن مردان و زنان مومن طبق قرآن در این دنیا تحقق پذیر است؟

سلام

ایا اینکه در قران گفته شده زنان مومن برای مردان مومن هستند ومردان مومن برای زنان مومن درسته؟

منظورم اینه که میشه به این موضوع امیدوار بود که اگه ما خودمون در دوران مجردی درست زندگی کنیم ومطابقلمی داشت گفته خدا عمل کنیم همسر ما هم در اینده چنین انسانی باشه؟ جون با وضعیتی که در دانشگاه وجامعه میبینیم که چقدر ارتباط دخترا وپسرا زیاد شده این سوال پیش میاد که واقعا اگه ما خودمون زندگی مجردی سالمی داشته باشیم همسر ما هم اینگونه خواهد بود؟ من وقتی میبینم توی دانشگاهمون تعداد پسرایی که اصطلاحا بچه مثبتا انگشت شماره!در مورد ازدواج واعتماد به افایون مردد میشم!!

کارشناس بحث : حامی 

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما پرسشگر و کاربران و مهمانان بزرگوار.

برای پاسخ به این سؤال لازم است نظر متخصصان تفسیر را ببینیم
به همین دلیل ابتدا آیه و ترجمه را می خوانیم و بعد از تفسیر مجمع البیان، توضیح این آیه را می خوانیم.

الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ أُوْلَئِكَ مُبَرَّؤُونَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ ( نور ،26)

زنان ناپاک برای مردان ناپاک و مردان ناپاک برای زنان ناپاک و زنان پاک برای مردان پاک و مردان پاک برای زنان پاک آنها از آنچه در باره شان می گويند منزهند آمرزش و رزق نيکو برای آنهاست

تفسیر مجمع البیان
«خبيث»: پليد و ناپاك، كه در آيه شريفه منظور، ناپاكى و پليدى در قلمرو انديشه، عقيده، گفتار و عملكرد است.
«طيّب»: پاك و پاكيزه؛ كه منظور، پاكى در رفتار و گفتار يا پاكى معنوى و اخلاقى است.

در تفسير اين فراز، ديدگاه ها يكسان نيست:
1 - به باور گروهى منظور اين است كه سخنان زشت و پليد از آن مردان پليد است و آنان نيز براى سخنان زشت و ناروا؛ و گفتار شايسته و زيبا و نيكو براى مردان نيكوكردار و درستكار است و مردان نيك‏انديش و شايسته‏كردار براى سخنان نيك و شايسته، و اين همان است كه انسان وقتى از مرد بزرگ و درست‏انديشى سخنان شايسته مى‏شنود بر او دعا مى‏كند و مى‏گويد خدايش او را بيامرزد كه اين گفتار، با سبك و راه و رسم و خلق و خوى او هماهنگ است.
2 - امّا به باور گروهى ديگر، منظور اين است كه گناهان زشت از آن مردان پليد، و مردان پليد براى گناهان زشت و ناشايسته‏اند؛ و كارهاى شايسته و خداپسندانه از آن مردان نيكوكردار، و مردان نيكوكردار و روشنفكر و آگاه نيز براى انجام كارهاى شايسته و خداپسندانه‏اند.
3 - از ديدگاه پاره‏اى، منظور اين است كه زنان پليد براى مردان پليدند و مردان پليد براى زنان پليد و در برابر آنها زنان پاك و پاكدامن از آن مردان پاك و امانتدارند و مردان پاك براى زنان پاك و پاكيزه.

دیدگاه انتخابی
ديدگاه سوم از دو امام راستين حضرت باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام نيز روايت شده است؛ و اين دو بزرگوار برآنند كه آيه مورد بحث بسان اين آيه است كه مى‏فرمايد:
الزّانى لا ينكح الاّ زانية او مشركة و الزانية لا ينكحها الاّ زان او مشرك...(171)
مرد زشتكار جز زن زشت‏كردار و يا شرك‏گرا را به همسرى نمى‏گيرد و زن زشتكار و بى‏عفّت را نيز جز مرد زشتكار و شرك‏گرا به همسرى نمى‏گيرد...
آرى! آيه مورد بحث، نظير آيه‏اى است كه ترسيم گرديد و اين آيه هنگامى فرود آمد كه گروهى بر آن شدند كه با زنان آلوده‏دامان پيمان زندگى مشترك ببندند و خدا با فروفرستادن آيه مورد بحث، آنان را از اين كار هشدار داد و اين را كارى ناپسند شمرد.

وَالْطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ‏
و در برابر آنها، زنان پاك و پاكدامن نيز از آن مردان پاك، و مردان پاك و درستكار براى زنان پاكدامن هستند.
اُولئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا يَقُولُونَ‏
اين زنان و مردان پاك و پاكدامن از نسبتهاى ناروايى كه پليدان به آنها مى‏دهند بركنارند.

تفسیر نور
اين آيه يك اصل كلّى‏ را مطرح مى‏كند و معنايش اين نيست كه اگر مردى‏ يا زنى‏ خوب بود
حتماً همسرش نيز خوب و مشمول مغفرت و رزق كريم و اهل بهشت است. زيرا قرآن
ملاك را ايمان و تقوا و عمل صالح مى‏داند و لذا با اينكه حضرت نوح و لوط طيب بودند
همسرانشان از خبيثات و دوزخى‏ اند.

حدیث: در حدیث آمده وانکحوا اکفا : با هم کفو خود ازدواج کنید یا در روایاتی آمده که افرادی خدمت امامان می رسیدند و می گفتند برای دخترمان خواستگار آمده چه کنیم؟ می فرمودند اگر دیندار است و اخلاق خوبی دارد دختران را به او بدهید.

نتیجه گیری:
با توجه به تفسیر و شأن نزول و فرمایش ائمه می فهمیم که مراد این است که انسان مؤمن باید انتخاب گر باشد و خدا می خواهد که مؤمنان با هم پیوند زناشویی ببندند. کما این که طبع ما هم این گونه است که با هم کفو خود راحت تریم و تمایل داریم
نه این که دست روی دست بگذارد تا این امر تحقق پذیرد.
به همین دلیل به افرادی که خواستند با زنان مشرک ازدواج کنند هشدار داده شد که باید خودتان انتخاب گر باشید و در پی زنان پاک باشید

اسک دین/ انجمن مشاوره / حامی

آیا لزوما این آیه قران که فرمودند خوبان برای خوبان و بدها برای بدها هستند، رعایت میشود؟

اين آيه يك اصل كلّى‏ را مطرح مى‏كند و معنايش اين نيست كه اگر مردى‏ يا زنى‏ خوب بود
حتماً همسرش نيز خوب و مشمول مغفرت و رزق كريم و اهل بهشت است. زيرا قرآن
ملاك را ايمان و تقوا و عمل صالح مى‏داند و لذا با اينكه حضرت نوح و لوط طيب بودند
همسرانشان از خبيثات و دوزخى‏ اند

سلام
با توجه به اینکه جبر در این مسائل جایی ندارد، بنده حقر فکر می کنم صحبت های جناب حامی مبنی بر اینکه این یک اصل کلیست درست باشد همانطور که بنده نیز تجربه نموده ام.

mahtab#;283293 نوشت:
ایا اینکه در قران گفته شده زنان مومن برای مردان مومن هستند ومردان مومن برای زنان مومن درسته؟منظورم اینه که میشه به این موضوع امیدوار بود که اگه ما خودمون در دوران مجردی درست زندگی کنیم ومطابقلمی داشت گفته خدا عمل کنیم همسر ما هم در اینده چنین انسانی باشه؟

سلام
این آیه بیانگر یک حکم تکوینی نیست بلکه بیانگر یک حکم تشریعی است یعنی از جنس بایدهاست نه هستها لذا قرآن با این توصیه به اهل ایمان می گوید در ازدواج دنبال مومن باشند نه دنبال کافر و مشرک ولو اینکه مشرک زیباتر و جذابتر باشد
والله الموفق

استادی میگفت اگه خواستگار خوبم براتون اومد جواب رد بدید
اگه قسمتتون باشه برمیگرده باز!!:nashenas::Gig:

elaheh;302507 نوشت:
استادی میگفت اگه خواستگار خوبم براتون اومد جواب رد بدید اگه قسمتتون باشه برمیگرده باز!!

گاهی ما خودمون با ناآگاهی خیر و قسمت نیک رو از خودمون دور میکنیم...

پیامبر خدا(ص) می‌فرمایند:"هرگاه کسی به خواستگاری نزد شما آمد و دینداری و امانتداری او را پسندیدید، به او زن دهید؛ که اگر چنین نکنید، در روی زمین تبهکاری و فساد بسیار پدید خواهد آمد".

یاس...;302507 نوشت:
اگه قسمتتون باشه برمیگرده باز!!

من تو فامیل و دوست و آشنا اکثرا همین کاررو کردن والان همه سن های 40،30هستند اگه دوست دارین به حرف استادتون گوش بدید :khaneh:

حامد;301672 نوشت:
سلام
این آیه بیانگر یک حکم تکوینی نیست بلکه بیانگر یک حکم تشریعی است یعنی از جنس بایدهاست نه هستها لذا قرآن با این توصیه به اهل ایمان می گوید در ازدواج دنبال مومن باشند نه دنبال کافر و مشرک ولو اینکه مشرک زیباتر و جذابتر باشد
والله الموفق

سلام

تشخیص حکم تکوینی و تشریعی در قران چگونه است ؟

و اینکه ایا بر فرض این حکم تشریعی باشد ایا طبق قانون عمل و عکس العمل تبدیل به حکم تکوینی نمی شود ؟

بی نظیر;380714 نوشت:
تشخیص حکم تکوینی و تشریعی در قران چگونه است ؟

سلام.

فکر می کنم تشخیصش به این راحتی نیست که هر کسی قرآن را باز کرد بفهمد آیه چه می گوید. متأسفانه قرآن برای فهمیدن نیاز به توضیح و تفسیر دارد که با مطالعه بسیار زیاد متون دینی و روایات به دست می آید.

مؤمن;380948 نوشت:
فکر می کنم تشخیصش به این راحتی نیست که هر کسی قرآن را باز کرد بفهمد آیه چه می گوید. متأسفانه قرآن برای فهمیدن نیاز به توضیح و تفسیر دارد که با مطالعه بسیار زیاد متون دینی و روایات به دست می آید.

سلام

بزرگوار منظورم تشخیص حکم تشریعی از تکوینی است و اینکه جناب حامد گفتند این حکم تشریعی است نه تکوینی
از کجا همین مورد و میشه تشخیص داد که حکم تشریعی است یا تکوینی ؟

بی نظیر;380963 نوشت:
بزرگوار منظورم تشخیص حکم تشریعی از تکوینی است و اینکه جناب حامد گفتند این حکم تشریعی است نه تکوینی
از کجا همین مورد و میشه تشخیص داد که حکم تشریعی است یا تکوینی ؟

سلام.

بنده منظور شما را متوجه شدم و همین را عرض کردم که تشخیصش ساده نیست.

بنده و شما فکر می کنیم منظور آیه این است که زنان پاک نصیب مردان پاک اند و این قانونی تکوینی است. یعنی همان شبهه ای که برای استارتر تاپیک پیش آمد.

اما جناب حامد که مطالعه دقیق تری در علوم دینی داشته اند و متخصص در این زمینه اند به ما می گویند منظور تشریع است. یعنی زن پاک از نظر شریعت و اخلاق دینی برای مرد پاک مناسب است و بالعکس.

امیدوارم الآن منظورم روشن بوده باشد. اگر مبهم است یا منظور دیگری داشتید ممنون می شوم بفرمایید.

با تشکر.

دعا کنید واسه من یک همسرخوب خوش سیرت و خوش صورت پیدا بشه:hamdel:

دوستان تو یه تاپیکی یه بنده خدایی نوشته بود که یه پسر زنا کار داره با یه دختر پاک که اهل دوست پسر هم نبوده ازدواج میکنه ،
تو یه تاپیک دیگه هم خونده بودم که خداوند گفته بود که ساکت نمیشینه که پسران حوس باز کارهای خودشون رو بکنن و بعد یه دختر پاک بگیرن و بعد ازدواج به کاراشون ادامه بدن
اگه این حقیقت داشته باشه و راست باشه که این وسط آدم دچار شبهه میشه
ینی خدا به وعده خودش عمل نکرده ؟
یا اینکه اون دختر هم مشکل داره ؟

خب این موضوع واقعا زور داره و بی عدالتی محض هست که ی آدم کثافت کاری هاشو بکنه و یه دختر پاک بگیره
خب تکلیف ماها که کم و بیش به زور خودمون رو یه جورایی کنترل کردیم چی میشه ؟
با این اوصاف امکان داره دختر ناپاکی که ظاهر نمایی میکنه هم قسمت ماها شه ؟

دیشب اون دختر با اون پسر که من به زناکار بودنش اطمینان دارم ازدواج کرد

الن تکلیف چیه ؟

یاس...;302507 نوشت:
اگه قسمتتون باشه برمیگرده باز!!

همین استاد ها باعث میشن سن ازدواج بالا بره دیگه !!!!!!!!!!!!!!!:khaneh:

1=1+1;394909 نوشت:
دیشب اون دختر با اون پسر که من به زناکار بودنش اطمینان دارم ازدواج کرد

الن تکلیف چیه ؟

اقا سوال منم هست
خدا گفته بود نمیذاره آدم های زنا کار دختران پاک رو بگیرن و بعدش به کارهاشون ادامه بدن
پس این چیه ؟
این بی عدالتی هست

دوستان عزیز من الان زنگ زدم به دوستم که روحانی هست ازشون پرسیدم
ایشون گفتند که احتمال توبه فرد زناکار وجود داره و کسی که توبه کنه خداوند مثل کسی که گناه نکرده با طرف برخورد میکنه
از طرفی اگر توبه نکرده باشه و بعد از ازدواج هم به کار خودش ادامه بده خداوند تو همین دنیا عذابش میده ، مثلا ممکنه به خواهر یا مادر و دختر ایشون هم به نیت بد نگاه کنن و یا ...
در مورد دختر هم پرسیدم که این بی عدالتی هست که دختری تو این جامعه خودشو حفظ کنه و اخر یه ادم زنا کار نسیبش بشه و جور گناهان اون رو بکشه که پاسخ دادند که درسته اون دختر خودشو حفظ کرده ولی ولی خداوند به ادم ها عقل داده
اون دختر باید جواسشو جمع میکرد تا با فرد زناکار ازدواج نکنه
میتونست شناخت بیشتری داشته باشه و انتخاب درستی داشته باشه
در کل برای این زوج جوان ارزوی خوشبختی میکنم
امیدوارم اون آدم هم دست از زنا برداره و توبه کنه
و با هم یه عمر زندگی کنن و خوشبخت شن
به امید ازدواج همه جوون ها و خوشبخت شدن اونها

Ali407;394932 نوشت:
دوستان عزیز من الان زنگ زدم به دوستم که روحانی هست ازشون پرسیدم
ایشون گفتند که احتمال توبه فرد زناکار وجود داره و کسی که توبه کنه خداوند مثل کسی که گناه نکرده با طرف برخورد میکنه
از طرفی اگر توبه نکرده باشه و بعد از ازدواج هم به کار خودش ادامه بده خداوند تو همین دنیا عذابش میده ، مثلا ممکنه به خواهر یا مادر و دختر ایشون هم به نیت بد نگاه کنن و یا ...

ببخشید اگه برادر من گناه کنه چه ربطی به من داره که خدا برای عذابش یکی رو بفرسته که به من به نیت بد نگاه کنه؟ خدا من رو عذاب میده چون یکی دیگه گناه کرده و توبه نکرده؟

به نظر منم تقصیر خود دختره همچین پسری خواست . باید بیشتر تحقیق میکرد

خلایق هرچه لایق:ok:

Kinzie Kensington;394951 نوشت:
ببخشید اگه برادر من گناه کنه چه ربطی به من داره که خدا برای عذابش یکی رو بفرسته که به من به نیت بد نگاه کنه؟ خدا من رو عذاب میده چون یکی دیگه گناه کرده و توبه نکرده؟

شما حجابتو حفظ کن

اگرم کسی خواست نگاه ناپاک بهت کنه چیزی نصیبش نمیشه:khaneh:

Kinzie Kensington;394951 نوشت:

من همین رو هم پرسیدم و دقیقا اینو گفتم وایشون گفتن که میشه
مثلا پدرمادری که ازدواج اشتباه میکنن و بچه دار میشن جور اون اشتباه رو بچه ها هم میکشن ، در حالی که بچه ها اصلا مقصر نیستن
این هم همینطوره تقربیا
دلیلشم اینه که شاید نگاه مردم و کارهای مردم باعث عذاب اون مرد بشه و عذاب دنیوی اون اشتباهشون همین باشه
بالاخره دنیا قانون داره
اون پسر با دختر رابطه جنسی برقرار میکنه که زنا میشه دیگه
و اون دختر هم خواهر یه بنده خداییه یا مادر یکی هست یا دختر یکی و ....
به نظر من منطقی هست
ادمی که این رو درک کنه از ترس اینکه سر ناموس خودش نیاد کاری نمیکنه

1=1+1;394954 نوشت:
به نظر منم تقصیر خود دختره همچین پسری خواست . باید بیشتر تحقیق میکرد

خلایق هرچه لایق:ok:

حرف شما درسته ولی گرگ های میش نما هم زیاد شدن
شاید ظاهر سازی کرده و دختر رو گول زده

1=1+1;394955 نوشت:
شما حجابتو حفظ کن

اگرم کسی خواست نگاه ناپاک بهت کنه چیزی نصیبش نمیشه:khaneh:

میشه خدا برای عذاب برادر من، یکی رو نفرسته به من نگاه بد کنه؟ آیا خدا راه دیگه ای نمی تونه پیدا کنه که من بازیچه انتقام گیری و عذاب شخص دیگه نباشم؟

Ali407;394959 نوشت:
من همین رو هم پرسیدم و دقیقا اینو گفتم وایشون گفتن که میشه
مثلا پدرمادری که ازدواج اشتباه میکنن و بچه دار میشن جور اون اشتباه رو بچه ها هم میکشن ، در حالی که اصلا مقصر نیستن
این هم همینطوره تقربیا
دلیلشم اینه که شاید نگاه مردم و کارهای مردم باعث عذاب اون مرد بشه و عذاب دنیوی اون اشتباهشون همین باشه
بالاخره دنیا قانون داره
اون پسر با دختر رابطه جنسی برقرار میکنه که زنا میشه دیگه
و اون دختر هم خواهر یه بنده خداییه یا مادر یکی هست یا دختر یکی و ....
به نظر من منطقی هست
ادمی که این رو درک کنه از ترس اینکه سر ناموس خودش نیاد کاری نمیکنه

این روال قانون دنیا بویی از عدالت و مهربانی نبرده است و اساسش انتقام جویی است. ایشان با یک دختر کاری کنند و یک نفر هم این کار را با خواهر خودش بکند. بیچاره آن دختر که توسط بازیچه انتقام گیری خدا از پدر یا برادرش شده!

Ali407;394963 نوشت:
حرف شما درسته ولی گرگ های میش نما هم زیاد شدن
شاید ظاهر سازی کرده و دختر رو گول زده

من خودمم همیشه دعا میکنم

خدایا موقع ازدواج قدرت عقلمو بیشتر دلم کن

اره قبول دارم . مال دخترا زود گول میخوریم و عاشق میشیم

به دوست خودم گفتم چرا با پسر معتاد ازدواج کردی

گفت . پسره گفته دوسم داره . قول داده دیگه ادامه نده

ما دخترا بیشترمون دل ببازیم . عقلم پشت سرش باختیم :Ghamgin:

Kinzie Kensington;394967 نوشت:
این روال قانون دنیا بویی از عدالت و مهربانی نبرده است و اساسش انتقام جویی است. ایشان با یک دختر کاری کنند و یک نفر هم این کار را با خواهر خودش بکند. بیچاره آن دختر که توسط بازیچه انتقام گیری خدا از پدر یا برادرش شده!

اره میدونم . این مدلش خیلی بده

شاید خدا بخاد به صورت امتهان برا خودمون قرارش بده

که جلو نگاه بد خودمونو حفظ کنیم

واقعا نمیدونم

Kinzie Kensington;394967 نوشت:

نه ببینید سوءتفاهم نشه
شما دیگه خوب باید بدونید هر عملی یه عکس العملی داره
برخی اشتباهاتی که بزرگتر ها میکنن باعث میشه که دود اون تو چشم اطرافیان هم بره
من نمیخواستم اینو بگم ولی پدر مادر من از هم جدا شدن و ما 6 سالی هست که با مادرمون داریم به سختی زندگی میکنیم
تو این 6 سال اتفاقاتی برامون افتاده که مثل یه داستان باور نکردی میمونه
اگه تمایل داشتید وبلاگ خاطرات شخصی مو براتون از پیغام خصوصی ادرسشو میفرستم تا گوشه ای از این سختی ها رو ببینید
علت این سختی ها اشتباه پدر و مادرم هستند
پدر من کارهایی کرده که عذاب دنیاییش اینه که خانوادش تو سن 50 سالگی در حالی که یه پسر داره که وقت ازدواجش هست و باید در کنار همسرش نم نم برا دیدن نوه شون اماده میشدن تازه طلاق گرفتن
این عذاب دنیوی پدرم بابت اشتباهات گذشته اون هست که تمایلی ندارم بگم چه اشتباهی بوده
ما هم در اتیش اشتباهات پدرمون سوختیم
ما 4 فرزند خانواده + مادرم که سید هست
خب باید بگیم خدایا به ما چه که پدرمون اشتباه کرده ؟
نه
این وضعیت درسته که ظاهرا به ضرر ما تموم شده ولی در نهایت به سود ما هست
من هنوزم خیلی خوشحالم که مثل بقیه هم سن و سال های خودم گرفتار فساد و دوست دختر و ... نشدم
در حال که میدونم اگه زندگیمون عادی بود خدایی نکرده من الان یک زنا کار بودم
ولی این زندگی سخت باعث تربیت من شده
در حال که همه هم سن و سال های من به چیزای بچه گونه فکر میکنن من وارد بازار کار شدم و با بزرگتر از خودم سر و کله میزنم که همین باعث تقویت تفکرات و دید من شده
اگه من الان اینجام به خاطر زندگی سختمه
اگه به فکر ازدواجم برای سختی هایی هست که کشیدم که باعث شده به جای دوست دختر برای رفع نیازم به ازدواج فکر کنم و راه درست رو انتخاب کنم

امیدوارم منظورمو رسونده باشم و با خوندن اینا متوجه بشید که خدا بد بنده شو در چه این دنیا چه اون دنیا نمیخواد
فقط امیدوارم همسر مناسبی برام پیدا شه
دعام کنید

ایشالا همه ما عاقبت به خیر شیم

Ali407;395016 نوشت:
نه ببینید سوءتفاهم نشه
شما دیگه خوب باید بدونید هر عملی یه عکس العملی داره
برخی اشتباهاتی که بزرگتر ها میکنن باعث میشه که دود اون تو چشم اطرافیان هم بره
من نمیخواستم اینو بگم ولی پدر مادر من از هم جدا شدن و ما 6 سالی هست که با مادرمون داریم به سختی زندگی میکنیم
تو این 6 سال اتفاقاتی برامون افتاده که مثل یه داستان باور نکردی میمونه
اگه تمایل داشتید وبلاگ خاطرات شخصی مو براتون از پیغام خصوصی ادرسشو میفرستم تا گوشه ای از این سختی ها رو ببینید
علت این سختی ها اشتباه پدر و مادرم هستند
پدر من کارهایی کرده که عذاب دنیاییش اینه که خانوادش تو سن 50 سالگی در حالی که یه پسر داره که وقت ازدواجش هست و باید در کنار همسرش نم نم برا دیدن نوه شون اماده میشدن تازه طلاق گرفتن
این عذاب دنیوی پدرم بابت اشتباهات گذشته اون هست که تمایلی ندارم بگم چه اشتباهی بوده
ما هم در اتیش اشتباهات پدرمون سوختیم
ما 4 فرزند خانواده + مادرم که سید هست
خب باید بگیم خدایا به ما چه که پدرمون اشتباه کرده ؟
نه
این وضعیت درسته که ظاهرا به ضرر ما تموم شده ولی در نهایت به سود ما هست
من هنوزم خیلی خوشحالم که مثل بقیه هم سن و سال های خودم گرفتار فساد و دوست دختر و ... نشدم
در حال که میدونم اگه زندگیمون عادی بود خدایی نکرده من الان یک زنا کار بودم
ولی این زندگی سخت باعث تربیت من شده
در حال که همه هم سن و سال های من به چیزای بچه گونه فکر میکنن من وارد بازار کار شدم و با بزرگتر از خودم سر و کله میزنم که همین باعث تقویت تفکرات و دید من شده
اگه من الان اینجام به خاطر زندگی سختمه
اگه به فکر ازدواجم برای سختی هایی هست که کشیدم که باعث شده به جای دوست دختر برای رفع نیازم به ازدواج فکر کنم و راه درست رو انتخاب کنم

امیدوارم منظورمو رسونده باشم و با خوندن اینا متوجه بشید که خدا بد بنده شو در چه این دنیا چه اون دنیا نمیخواد
فقط امیدوارم همسر مناسبی برام پیدا شه
دعام کنید

ایشالا همه ما عاقبت به خیر شیم

متوجه حرف شما هستم ولی قیاس شما مع الفارغ است. عواقب یک تصمیم آگاهانه مثل جدا شدن از همسر و سختی های پس از آن برای خانواده فرق می کند تا اینکه شخصی گناه کند و خداوند برای عذاب دادن آن شخص، خانواده اش را آزار دهد.

Kinzie Kensington;395018 نوشت:
متوجه حرف شما هستم ولی قیاس شما مع الفارغ است. عواقب یک تصمیم آگاهانه مثل جدا شدن از همسر و سختی های پس از آن برای خانواده فرق می کند تا اینکه شخصی گناه کند و خداوند برای عذاب دادن آن شخص، خانواده اش را آزار دهد.

گناه هم یه تصمیم اگاهانه هست
وگرنه بهش گناه نمیگفتن کسی که به خدا ایمان داره میدونه کاری که میکنه گناهه و عوارض داره و میدونه در هر حالت دچار عذاب الهی میشه
اینم یه نوع عذابه
انسان ها برای اشتباهاتشون هم باید تاوان بدن چه برسه به گناه
اشتباه یعنی کار اشتباهی رو ندانسته انجام دادن
اما گناه رو انسان دانسته انجام میده

1=1+1;395012 نوشت:
اره میدونم . این مدلش خیلی بده

شاید خدا بخاد به صورت امتهان برا خودمون قرارش بده

که جلو نگاه بد خودمونو حفظ کنیم

واقعا نمیدونم

ضمن تایید حرفتون باید بگم که دوستم گفت که فردی که دچار چنین موضوعی بشه برای تحمل و صبری که میکنه ثواب میگیره

Ali407;395026 نوشت:
گناه هم یه تصمیم اگاهانه هست
وگرنه بهش گناه نمیگفتن کسی که به خدا ایمان داره میدونه کاری که میکنه گناهه و عوارض داره و میدونه در هر حالت دچار عذاب الهی میشه
اینم یه نوع عذابه
انسان ها برای اشتباهاتشون هم باید تاوان بدن چه برسه به گناه
اشتباه یعنی کار اشتباهی رو ندانسته انجام دادن
اما گناه رو انسان دانسته انجام میده

کجای جهان نوشته عواقب فلان نوع گناه، فلان بلا بر خواهر آدم است که میگید این قضیه مثل جدایی در ازدواج عواقب آگاهانه داره. هر کس گناه می کنه به قول شما دچار عذاب میشه، به خودش مربوطه نه خانواده اش.

اگر عذاب دادن دختر برای گناه های برادر یا پدر یک نوع عذاب خداست من حرفی ندارم و فقط میگم چنین خدایی بویی از عدالت و انصاف نبره و هدفش انتقام گیری است.

Kinzie Kensington;395035 نوشت:
کجای جهان نوشته عواقب فلان نوع گناه، فلان بلا بر خواهر آدم است که میگید این قضیه مثل جدایی در ازدواج عواقب آگاهانه داره. هر کس گناه می کنه به قول شما دچار عذاب میشه، به خودش مربوطه نه خانواده اش.

اگر عذاب دادن دختر برای گناه های برادر یا پدر یک نوع عذاب خداست من حرفی ندارم و فقط میگم چنین خدایی بویی از عدالت و انصاف نبره و هدفش انتقام گیری است.

ببینید من مساله خواهر و مادر رو بعنوان مثال گفتم و مثال من دلیل بر این نیست که هرکسی زنا کرد به خواهرش تجاوز میشه
چه بسیار افرادی بودند که این کار رو کردند و هیچ مساله ای برای خانوادشون پیش نیومده
شاید فردی وجود داشته باشه که اصلا براش مهم نباشه که چه بلایی سره خواهرش میاد ( که دیدم اینجور آدم ها رو )
بنابراین صدنفر هم به خواهر اون آدم کار داشته باشن برای اون فرد مهم نیست و تاثیری روش نمیذاره
مثال خواهر رو هم برای این میگن که مرد ها اصولا روی خواهر و مادر و همسر و دخترشون غیرتی هستن و برای همین تاثیر گذاریش بیشتره که شمایی که به خواهر مردم کار داری احتمالش هست که به خواهر خودتم کار داشته باشن
سوءتفاهم پیش اومده باعث شده شما فکر کنید که منظور من اینه که اگه کسی اشتباهی کرد حتما دودش تو چشم خواهرش میره در حالی که منظور من این نبود
برای تنبیه آدم گناه کار هزاران راه وجود داره که یکی از اونها اینه
این درست نیست که شما بگید خداوند میخواد از بنده هاش انتقام بگیره
خداوند اصلا نیازی به انتقام گرفتن از ما رو نداره

Ali407;395044 نوشت:
ببینید من مساله خواهر و مادر رو بعنوان مثال گفتم و مثال من دلیل بر این نیست که هرکسی زنا کرد به خواهرش تجاوز میشه
چه بسیار افرادی بودند که این کار رو کردند و هیچ مساله ای برای خانوادشون پیش نیومده
شاید فردی وجود داشته باشه که اصلا براش مهم نباشه که چه بلایی سره خواهرش میاد ( که دیدم اینجور آدم ها رو )
بنابراین صدنفر هم به خواهر اون آدم کار داشته باشن برای اون فرد مهم نیست و تاثیری روش نمیذاره
مثال خواهر رو هم برای این میگن که مرد ها اصولا روی خواهر و مادر و همسر و دخترشون غیرتی هستن و برای همین تاثیر گذاریش بیشتره که شمایی که به خواهر مردم کار داری احتمالش هست که به خواهر خودتم کار داشته باشن
سوءتفاهم پیش اومده باعث شده شما فکر کنید که منظور من اینه که اگه کسی اشتباهی کرد حتما دودش تو چشم خواهرش میره در حالی که منظور من این نبود
برای تنبیه آدم گناه کار هزاران راه وجود داره که یکی از اونها اینه
این درست نیست که شما بگید خداوند میخواد از بنده هاش انتقام بگیره
خداوند اصلا نیازی به انتقام گرفتن از ما رو نداره

نیاز خدا به عذاب دادن بنده هاش در دنیا حتی به قیمت عذاب دادن مستقیم نزدیکان و اطرافیان شخص گناهکار دقیقا در تعریف انتقام گیری صدق می کنه. بله من هم این شعار ها رو درباره خدا شنیدم ولی این رفتار یک رفتار انتقام جویانه است.

متاسفانه جدیدا بنده چیزایی میبینم و میشنوم که اعصابم داغون میشه
چون شما نمیشناسید فکر نکنم بد باشه گفتنش اینجا
به اقایی بود دوست همکارم تو مغازه
هر وقتی میومد یه سری میزد
5 سال بود که با دختری دوست بود
به من میگفت من مثل خ.... مشروب میخورم و حاضرم شرط ببندم که اگه مسابقه بذارن من بیشتر از همه میخورم
چند روز پیش اومد و گفت رفتن خواستگاری و هیچی نشده همه چی جور شده و الان نامزد شدن
اون یکی همکارم گفت خوب کاری کردی از با این بودن و با اون بودن راحت شدی و اون اقا هم تایید کرد
خیلی ناراحت شدم که به خاطر پولی که اون داره خیلی راحت کارش راه میوفته و همه شراب خواری و ... مالیده میشه میره و راحت میره سره خونه زندگیش
یا همکارم که متاسفانه سید هم هستن و حسابی از سکس هاشون برام میگن و چند وقت پیش هم یه خانومی با یکیشون ( دوتا برادر هستن ) خیلی راجت دوست شد و دو روز پیش صبح تو مغازه خانومه اومده و در رو بستن و .....
من اومدم اون یکی همکارمم بیرون بود و گفت رفته بانک
دقیقه های اخر بود که فهمیدم قضیه چیه
از همکارام که سید هستن و این کارا رو میکنن ناراحت نیستم
وقتی به راحتی کار که دو روزه دوست شدن و ... فکر میکنم دیوونه میشم
یه دختر از کیش پاشده اومده اینجا با یه مغازه دار دوست شده و ...
خیلی ساده و شیک و مجلسی
ادم غر میگیره و میترسه
میترسه که نکنه منی که انجام نمیدم و اونی که انجام میده فرقی نداشته باشیم
میرسه که خدایی نکرده یکی از این دخترا بیاد تو زندگیش
آدم تو این جامعه میترسه
خدا عاقبتمون رو به خیر کنه
اخه ینی چی ؟
از کیش پا میشی میای اینجا و .... بعد برمیگردی ؟
آدم به کی و چی اعتماد کنه

Ali407;396874 نوشت:
میترسه که نکنه منی که انجام نمیدم و اونی که انجام میده فرقی نداشته باشیم

مطمئن باشید فرق میکنه این طور افراد به سال دوم نکشیده طلاق میگیرن میرن کسی که تو زندگیش هیچ محدودیتی برای خودش قائل نیست در زندگی مشترک نمیتونه دوام بیاره اما افرادی که خدا حالیشونه همون خدا شاید دیر اونا رو به خواستشون برسونه ولی زندگی آروم و خوبی براشون فراهم میکنه پاک بودن در این روزگار مثله زغال گر گرفته تو دست میمونه سخته، ولی این جا تموم میشه باید به فکر ابدیت بود که نکنه کل بدنت تو آتیش باشه

آقامهندس هنرمند;394813 نوشت:
دعا کنید واسه من یک همسرخوب خوش سیرت و خوش صورت پیدا بشه

انشاءالله خدا بهترین رو نصیبتون کنه

جمع بندي:
مردان و زنان مومن براي هم

پرسش: سلام آیا اینکه در قران گفته شده زنان مومن برای مردان مومن هستند و مردان مومن برای زنان مومن درسته؟منظورم اینه که میشه به این موضوع امیدوار بود که اگه ما خودمون در دوران مجردی درست زندگی کنیم و مطابق گفته خدا عمل کنیم همسر ما هم در آینده چنین انسانی باشه؟ جون با وضعیتی که در دانشگاه وجامعه میبینیم که چقدر ارتباط دخترا وپسرا زیاد شده این سوال پیش میاد که واقعا اگه ما خودمون زندگی مجردی سالمی داشته باشیم همسر ما هم اینگونه خواهد بود؟من وقتی میبینم توی دانشگاهمون تعداد پسرایی که اصطلاحا بچه مثبتا انگشت شماره!در مورد ازدواج واعتماد به افایون مردد میشم!!
پاسخ: سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما پرسشگر و کاربران و مهمانان بزرگوار.
برای پاسخ به این سؤال لازم است نظر متخصصان تفسیر را ببینیم به همین دلیل ابتدا آیه و ترجمه را می خوانیم و بعد از تفسیر مجمع البیان، توضیح این آیه را می خوانیم.
الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ أُوْلَئِكَ مُبَرَّؤُونَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ ( نور ،26)
زنان ناپاک برای مردان ناپاک و مردان ناپاک برای زنان ناپاک و زنان پاک برای مردان پاک و مردان پاک برای زنان پاک آنها از آنچه در باره شان می گويند منزهند آمرزش و رزق نيکو برای آنهاست
تفسیر مجمع البیان
«خبيث»: پليد و ناپاك، كه در آيه شريفه منظور، ناپاكى و پليدى در قلمرو انديشه، عقيده، گفتار و عملكرد است.
«طيّب»: پاك و پاكيزه؛ كه منظور، پاكى در رفتار و گفتار يا پاكى معنوى و اخلاقى است.
در تفسير اين فراز، ديدگاه ها يكسان نيست:
1 - به باور گروهى منظور اين است كه سخنان زشت و پليد از آن مردان پليد است و آنان نيز براى سخنان زشت و ناروا؛ و گفتار شايسته و زيبا و نيكو براى مردان نيكوكردار و درستكار است و مردان نيك‏انديش و شايسته‏كردار براى سخنان نيك و شايسته، و اين همان است كه انسان وقتى از مرد بزرگ و درست‏انديشى سخنان شايسته مى‏شنود بر او دعا مى‏كند و مى‏گويد خدايش او را بيامرزد كه اين گفتار، با سبك و راه و رسم و خلق و خوى او هماهنگ است.
2 - امّا به باور گروهى ديگر، منظور اين است كه گناهان زشت از آن مردان پليد، و مردان پليد براى گناهان زشت و ناشايسته‏اند؛ و كارهاى شايسته و خداپسندانه از آن مردان نيكوكردار، و مردان نيكوكردار و روشنفكر و آگاه نيز براى انجام كارهاى شايسته و خداپسندانه‏اند.
3 - از ديدگاه پاره‏اى، منظور اين است كه زنان پليد براى مردان پليدند و مردان پليد براى زنان پليد و در برابر آنها زنان پاك و پاكدامن از آن مردان پاك و امانتدارند و مردان پاك براى زنان پاك و پاكيزه.

دیدگاه انتخابی
ديدگاه سوم از دو امام راستين حضرت باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام نيز روايت شده است؛ و اين دو بزرگوار برآنند كه آيه مورد بحث بسان اين آيه است كه مى‏فرمايد:
الزّانى لا ينكح الاّ زانية او مشركة و الزانية لا ينكحها الاّ زان او مشرك...(171)
مرد زشتكار جز زن زشت‏كردار و يا شرك‏گرا را به همسرى نمى‏گيرد و زن زشتكار و بى‏عفّت را نيز جز مرد زشتكار و شرك‏گرا به همسرى نمى‏گيرد...
آرى! آيه مورد بحث، نظير آيه‏اى است كه ترسيم گرديد و اين آيه هنگامى فرود آمد كه گروهى بر آن شدند كه با زنان آلوده‏دامان پيمان زندگى مشترك ببندند و خدا با فروفرستادن آيه مورد بحث، آنان را از اين كار هشدار داد و اين را كارى ناپسند شمرد.
وَالْطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ‏
و در برابر آنها، زنان پاك و پاكدامن نيز از آن مردان پاك، و مردان پاك و درستكار براى زنان پاكدامن هستند.
اُولئِكَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا يَقُولُونَ‏
اين زنان و مردان پاك و پاكدامن از نسبتهاى ناروايى كه پليدان به آنها مى‏دهند بركنارند.

تفسیر نور
اين آيه يك اصل كلّى‏ را مطرح مى‏كند و معنايش اين نيست كه اگر مردى‏ يا زنى‏ خوب بود حتماً همسرش نيز خوب و مشمول مغفرت و رزق كريم و اهل بهشت است. زيرا قرآن ملاك را ايمان و تقوا و عمل صالح مى‏داند و لذا با اينكه حضرت نوح و لوط طيب بودند همسرانشان از خبيثات و دوزخى‏ اند.
حدیث: در حدیث آمده وانکحوا اکفا : با هم کفو خود ازدواج کنید یا در روایاتی آمده که افرادی خدمت امامان می رسیدند و می گفتند برای دخترمان خواستگار آمده چه کنیم؟ می فرمودند اگر دیندار است و اخلاق خوبی دارد دختران را به او بدهید.
نتیجه گیری:
با توجه به تفسیر و شأن نزول و فرمایش ائمه می فهمیم که مراد این است که ايده آل اين است كه خوبان با هم وصلت كنند و ناپاكان هم باهم. انسان مؤمن باید «گزينشگر و انتخاب‌ كننده» باشد و خدا می خواهد که مؤمنان با هم پیوند زناشویی ببندند. کما این که طبع ما هم این گونه است که با هم کفو خود راحت تریم و تمایل داریم. نه این که دست روی دست بگذارد تا این امر تحقق پذیرد. به همین دلیل به افرادی که خواستند با زنان مشرک ازدواج کنند هشدار داده شد که باید خودتان انتخاب گر باشید و در پی زنان پاک باشید.
اگر مردي يا زني ازدواج كرد و بعد متوجه شد همسرش صالح نيست نبايد تابع او شود بايد با اراده اگر مرد باشد مانند حضرت نوح و لوط (همسرانشان بد بودند) و اگر زن باشد مانند حضرت آسيه(همسرش فرعون بود) پاك زندگي كند.
اگر ايمان داشته باشيم و عمل صالح انجام دهيم و دعا كنيم زمينه ساز يك ازدواج موفق خواهد شد البته بايد خود نيز بخواهيم و با تحقيق و تلاش در پي بهتر و متناسب ترين همسران باشيم.
البته ممكن است مؤمن همسرش مؤمن نباشد و نوعي آزمايش الهي براي ارتقا درجه او و اصلاح ديگري باشد كه اين آزمايشي سخت است

موضوع قفل شده است