جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عادت به نماز و ایجاد اعتیاد دینی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  برنامه نویسی ، بازی سازی
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3

  تعجب عادت به نماز و ایجاد اعتیاد دینی
  سلام
  بنده خیلی علاقه دارم به نماز اعتیاد پیدا کنم و همیشه اول وقت بخونم ولی بعد از چند روز تلاش انگار یک وزنه چند تنی به دست و پام از درونم بسته میشه و دیگه رغبتی به این کار پیدا نمی کنم و نمی دونم چطور می تونم اینکار رو بکنم و گاها این نفس درونی آنقدر قدرتمند میشه که مثلا یک هفته کلا نماز رو بی میل میخونم و یا گاها قضا می خونم.
  کمکم کنید تا از نماز لذت ببرم.  کارشناس بحث : سینا

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ در ساعت ۲۲:۰۵

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  همانطور که می دانید هر عبادتی داراى روح و جسم است، جسم عبادت همان اعمال و افعال ظاهرى است. جسم نمازهم، قرائت صحيح، ركوع، سجده و ساير افعال و اركان نماز است كه بايد به طور صحيح انجام شود، ولى روح‏ نماز توجّه به مضامين بلند اذكار، و صيقل دادن روح زنگار گرفته است .عبادت واقعى هم ،آن عبادتی است که در آن به هر دو جنبه توجه شود.آيه 45 سوره عنكبوت به فلسفه نماز اشاره دارد: «نماز انسان را از زشتيها و منكرات بازمى ‏دارد» (ان الصلوة تنهى عن الفحشاء والمنكر).
  در قلب و روح انسانى که نماز می خواند جنبشى به سوى حق و حركتى به سوى تقوا پيدا مى‏ شود.وهمین جنبش زمینه ای می شود برای ترک گناه در واقع نمازسد نيرومندى در برابر گناه محسوب مى‏ شود.

  منتها هر نمازى به همان اندازه كه از شرايط كمال و روح عبادت برخوردار است نهى از فحشاء و منكر م ى‏كند، گاه نهى كلّى و جامع و گاه نهى جزئى و محدود.

  حضرت آیه الله مکارم شیرازی در در رابطه با نماز چنین می فرمایند:ممكن نيست كسى نماز بخواند و هيچگونه اثرى در او نبخشد هر چند نمازش صورى باشد هرچند نمازگزار آلوده به گناه باشد، البته اين گونه نماز تأثيرش كم است، اين گونه افراد اگر همان نماز را نمى‏ خواندند از اين هم آلوده‏ تر بودند.در واقع نهى از فحشاء و منكر سلسله مراتب و درجات زيادى دارد و هر نمازى به نسبت رعايت شرايط داراى بعضى از اين درجات است.


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  این که گاهی به نماز اهمیت می دهید وگاها دچار غفلت می شوید ناشی از عدم شناحت اهمیت واقعی نماز وعدم آگاهی نسبت به تاثیرگذاری نماز است.اگر انسان به اهمیت موضوعی به خوبی پی ببرد حاضر نیست تحت هیچ شرایطی آن را از دست بدهد به عنوان مثال وقتی رفتن به جایی یا دادن آزمونی ویا ملاقات کسی برای شما قابل اهمیت وارزش باشد مدام به دنبال برنامه ریزی هستید تا سر موقع به کار خود برسید چرا که آن کار را ارزشمند می دانید در رابطه با عبادات نیز اینگونه است کسانی که به اهمیت نماز به خوبی واقف هستند مشتاقانه به انجام این فریضه می پردازند ودر انجامش کوتاهی نمی کنند .


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  البته شرایط زندگی وکار ودرس ومشکلات گوناگون ممکن است توجه ما را آنقدر به خود معطوف نماید که گاها از نماز غافل شویم پس بر ما لازم است در مرحله ی اول برای این که فرصت بجا آوردن این فریضه را در اول وقت از دست ندهیم با برنامه ریزی برای کارهای خود ساعت نماز را فقط وفقط به اقامه نماز اختصاص دهیم کافیست مدتی با برنامه پیش رویم وبعد از آنکه تمرکز لازم را برای ادای به موقع آن بدست آوردیم خودبخود واز روی اشتیاق سراغ نمازخواهیم رفت. توجه به این نکته نیز ضروری است که خود نماز نیز ، غفلت زدا است، نماز به حكم اينكه در فواصل مختلف، و در هر شبانه روز پنج بار انجام م ى‏شود، مرتباً به انسان اخطار مى ‏كندو هشدار مى‏ دهد وانسان را از خواب غفلت بیدار می نماید

  پس از خود نماز برای زدودن غفلتتان از نماز مدد بگیرید 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  همین که شما خود را با برنامه ریزی مقید کنید که سر ساعت ودر اول وقت نماز بخوانید خود عاملی می شود برای احیای روح انضباط در وجود شما.همین سر موقع خواندن روحیه منظم بودن را در شما تقويت مى ‏كند، چرا كه دقيقاً بايد در اوقات معينى انجام گيرد كه تأخير و تقديم آن هر دو موجب بطلان نماز است.
  البته همانطور که اشاره کردیم تاثیرگذاری محیط خانواده ومحیط تحصیل وکار ومعاشرت با دوستان وارتباط با افراد مختلف در طول روز می تواند در میزان توجه ما به نماز وکاهش یا افزایش این نوع توجه تاثیرگذار باشد پس بر شما لازم است با کسانی بیشتر ارتباط برقرار کنید که به نماز اهمیت فراوانی می دهند. 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  تسویف یکی از راهکارهای خوب شیطان است که مدام به ما تلقین می کند ودر واقع با سوف سوف کردن یعنی کار را به آینده محول کردن ما را از رسیدن به هدف باز می دارد در رابطه با نماز نیز شیطان تیزبینانه تر عمل می کند ومدام به ما القا می کند که نماز را چند دقیقه دیگر وچند دقیقه دیگر و....به تاخیر بیندازیم وتا به خودمان میاییم می بینیم نمازمان قضا شده است پس مواظب این حیله ی شیطان نیز باشیم.گاهی سستی وتنبلی افراد باعث می شود که در خواندن نماز اول وقت کوتاهی کنند که این خود نیز به سستی اعتقاد برمی گردد.توجه کردن به آثار زیانبار بی نمازی نیز ما را از کوتاهی در نماز باز خواهد داشت.

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  205
  حضور
  18 روز 3 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  1460  سلام و عرض ادب خدمت برادر گرامی

  بنده تا چند سال پیش تقریبا مثل شما بودم.از قضای روزگار با یک مسلمان سنی آشنا شدم.ما مباحثی رو بصورت چت رد و بدل می کردیم.در این بین ، زیاد اتفاق افتاده بود که ما در جای خوب بحث باشیم و وقت اذان شود.ایشان بدون اینکه بگن حالا این بحث رو به جایی برسونیم و بعد برم برای نماز ، با یک جمله که وقت نماز است خداحافظی می کردند.و این موضوع بسیار برای من قابل توجه بود.حتی توجه به این موضوع که آنها 5 بار در زمان های متفاوت این کار را انجام می دادند و وضویشان هم دست کمی از استحمام نداشت ، مرا بیشتر متحول و متعجب می کرد.
  از همان جا بود که نماز اول وقت را شروع کردم.چون احساس کردم که واقعا چقدر اصلی ترین و برترین عبادت و کلید بهشت را چه بی توجهی می کنیم و واقعا آدم بی ارزشی هستم و شیعه شاید از این جهت برای اهل تسنن خوش آیند به نظر نمی رسد!
  تا اینکه به لطف خداوند مهربان ، راهی سفر حج شدم و در انجا از نزدیک دیدم که مردم در موقع اذان چه با اشتیاق کارهایشان را ناتمام رها می کنند و شتابان به سوی صفوف جماعت می روند.حتی فضا زمانی برایم سنگین تر شد که ما ایرانیان را با زحمت زیادی از مغازه ها دور می کردند.
  بعد ها با خودم فکر کردم و دیدم آنها که تنها پیامبر را باور دارن ، و تنها پیامبر ص و کتاب قرآن کریم را که به نماز اول وقت توصیه کرده است را اطاعت می کنند.اما ما که پیامبر ص و قرآن و 12 امام معصوم را قبول داریم و هر تک تک امامانمان هم بر این موضوع تاکید داشتند ، چندان اهمیتی قایل نیستیم.یا حداقل آنچنان که باید عمل بکنیم ، نمی کنیم.

  فهمیدم که آدم بی مقداری هستم که با دیر خواندن نمازم یا گاهی قضا شدن نمازم ، مایه ی ننگ دین و مخصوصا شیعیان هستم.
  همانطور که امام صادق ع فرمودند : مایه ی ننگ دین نباشید.
  از ان زمان تا الان به لطف بی دریغ خداوند هنوز نماز اول وقت را ترک نکرده ام و اگر هم زمانی سست شدم (باید بگم موانع زیادی هم از خانواده بوده) ، انها را با تاکید کردن بر روی اهمیت نماز از بین بردم.شاید باید مطالعه ی خوبی در این مورد داشت تا هر وقت سست شدیم ، تسلیم نشویم.
  و نکته ی کلیدی اینکه باید در هنگام اذان ، هر چیزی که دم دستمان است رها کنیم .گاهی اوقات موقع اذان من چنان می دوم که کم مانده زمین بخورم اما از این مطمین هستم که با وسوسه های شیطان زمین نمی خورم.اذان می دهد : ظرف می شوری؟ همان لحظه رها کن.با رایانه کار می کنی؟ همان لحظه و با همان حالت مانیتور را رها کن. بیرون هستی؟ یا خودت را به مسجد برسان یا خانه. مهمانی هستی؟جشن تولد هستی؟ اتاق خالی زیاد است . با اجازه من از حضورتان چند لحظه ... . همه راه حل دارد! به همه ی کارهایی که موقع اذان انجام می دهیم باید بگوییم : صبر کن نمازم را بخوانم الان می آیم! اوقات شرعی را هم بدانیم و هر چند وقت 1 بار به روز کنیم !

  ببخشید طولانی شد.با تشکر

  ویرایش توسط در محضر خدا : ۱۳۹۲/۰۳/۱۹ در ساعت ۱۱:۵۶
  ((امید به وعده ی خدا=ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُمْ))
  امام رضا (ع) فرمود جدم امام باقر (ع)فرموده است:
  گاهی خدا بنده ای را دوست دارد،دعایش را مستجاب میکند اما سالها آن را به تاخیر می اندازد تا ارتباط او با خدا قطع نشود؛وقتی به یاد حاجتش می افتد گریه می کند و با خدا حرف می زند.
  هیچ وقت ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودتان ، مقایسه نکنید.
  کاربر حق تعالی = کاربر در محضر خدا

 14. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط عبد الصمد نمایش پست ها
  سلام
  بنده خیلی علاقه دارم به نماز اعتیاد پیدا کنم و همیشه اول وقت بخونم ولی بعد از چند روز تلاش انگار یک وزنه چند تنی به دست و پام از درونم بسته میشه و دیگه رغبتی به این کار پیدا نمی کنم و نمی دونم چطور می تونم اینکار رو بکنم و گاها این نفس درونی آنقدر قدرتمند میشه که مثلا یک هفته کلا نماز رو بی میل میخونم و یا گاها قضا می خونم.
  سلام
  نماز مکالمه و گفتگو با خداست لذا تا طرف خطاب خود را نشناسید مکالمه چنگی به دل نمی زند
  پس عمده تلاش شما در مسیر کسب معرفت نسبت به این مخاطب گرانقدر خود باشد
  هرقدر معرفت بیشتر حضور قلب و لذت بیشتر
  در این مسیر کسب طهارت قلبی هم بسیار موثر است
  در معرفت مخاطبتان همین اندازه عرض کنم که سراسر هستی و شوون وجودی شما بند به اوست
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 15. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود