چه جواب دینی برای این مسئله هست-ختنه دختران

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه جواب دینی برای این مسئله هست-ختنه دختران

خیلی ببخشید
چندی پیش یکی از دوستانم که (البته نمی شه گفت دوست)که با برخی تفکرات اسلام مخالف است از من یه سوالی داشت و من هم جوابی برایش نداشتم اگه می شه به سوال من با مستندات دینی و روایات معتبر و اگر هم آیاتی از قرآن در این مورد هست پاسخ دهید

اسلام درباره ختنه کردن دختران چه نظری دارد من شنیده ام که مستحب است ولی در این باره تبلیغات بسیار بدی بر ضد اسلام انجام می شود

این همه جو سازی ها بر علیه اسلام میشه جواب افرادی راکه افکار ضد اسلامی دارن نمیشه با حل کردن یک مساله مثل موردی که شما مطرح کردید داد. بلکه باید به صورت ریشه ای با اونا برخورد کرد البته ما هم تو این انجمن یه سری کاربرایی داریم که همش دنبال این طور مشکلات موردی هستند که هر چقدر هم که کارشناسای سایت با اونا بحث میکنن اولا قبول نمیکنن دوما سریعا بحث رو منحرف میکنن ومیرن سراغ یه بحث جدید البته صرف دونستن جواب همین مساله ای هم که شما مطرح کردید اشکالی نداره پس منتظر جواب کارشناسای محترم هستیم

من از طرح این سوال قصد بدی نداشتم
گفتم که یک شخصی از من پرسیده بود
از این که این همه تبلیغات ضد اسلامی می شود ناراحت می شوم من هم تنها برای پاسخ به اون این سوال را مطرح کردم و مطمئنم اسلام جواب خوبی دارد چون از دینم اسلام اطمینان کافی دارم و هیچ وقت خودم به آن شکی ندارم

درود بر دوستان گرامی

پیش از پرداختن به اصل مطلب، شاید این تذکر خالی از فایده نباشد که به نظر من، بهتر است از طرح مباحث و پرسش های دوستانمان برآشفته نشویم و با غلیان احساسات با مسایل برخورد نکنیم. بلکه به جای برچسب زدن ضمنی و حمله با اسلحه ی مخرب عبارات تند که ایجاد کینه می کند و دل شکنی به بار می آورد، از آنها استقبال و در حد امکان، در جهت یافتن پاسخ تلاش کنیم. اساسا شاید هدف ایجاد چنین فضایی برای گفتگو همین طرح و بررسی شبهات باشد وگرنه طرح موارد مورد اتفاق نظر همه یا تأیید و تعریف افرادِ هم رأی یکدیگر را، هرچند خوب است، اما در صورت تغلب، جایی برای تحقیق و تفکر باقی نخواهد گذشت و نتیجه این می شود که ما هم بدون بحث و جستجویی علمی، مجموعه ی عقاید را، به انضمام تمام پیرایه ها و تحریف های احتمالی، از نسلهای قبل به ارث ببریم. ضمناً فراموش نکنیم که قرار نیست لزوماً برای هرپرسش ما، پاسخی قطعی وجود داشته باشد. گاهی رد و قبول مسائل با افراد نیست که هرچه نپسندیدند، رد کنند. یک مسلمان در مقام وضع و جعل قوانین و احکام نیست، بلکه با پذیرش عقلایی کلیت اسلام، احکام را تعبداً می پذیرد. اگر درباره ی حکمت برخی احکام سخنی هم گفته می شود، تنها بیان ظن گوینده در توجیه حکم است، نه حکمت احکام از دید حکیم علی الاطلاق و واضع قوانین.

و امّا بحث ختنه ی دختران؛

از آنچه در این باب به صراحت در روایات صحیحه آمده است بر می آید که این امر از واجبات نیست. در این قسمت، به دو مورد از این روایات اشاره می شود:

«محمد بن يحيى عن أَحمد بن محمد عن ابن محبوب عن ابن رئاب عن أَبی بصير قال سألت أَبا جعفر (ع) عن الجارية تسبى من أَرض الشرك فتسلم فتطلب لها من يخفضها فلا نقدر على امرأة فقال أمّا السنة في الختان على الرّجال و لیس على النساء» [1]
(محمد بن يحيى از أَحمد بن محمد از ابن محبوب از ابن رئاب از أَبی بصير که گفت: از امام باقر(ع) درباره ی کنیزی که از سرزمین شرک به اسارت گرفته شده و اسلام آورده بود، پرسیدم که در جستجوی کسی بودند که وی را ختنه کنند ولی زنی را نیافتیم. در پاسخ فرمود: سنت ختنه برای مردان است و بر زنان واجب نیست.)

«محمد بن یحیی عن احمد بن محمد بن عیسی عن محمد بن عیسی عن عبدالله بن سنان عن ابی عبدالله(ع) قال ختان الغلام من السنة و خفض الجواری لیس من السنة» [2]
(محمد بن یحیی از احمد بن محمد بن عیسی از محمد بن عیسی از عبدالله بن سنان از امام صادق(ع) که فرمودند: ختنه ی پسر سنت است و ختنه ی دختران سنت نیست.)

شیخ صدوق نیز روایتی مرسل مبنی بر واجب نبودن ختنه برای دختران ذکر می کند:

«و روى غياث بن إبراهیم عن جعفر بن محمد عن أبیه (ع) قال قال علي (ع) لابأس أن لاتختتن المرأة فأما الرجل فلابد منه» [3]
(غیاث بن ابراهیم از امام صادق(ع) روایت کرد، امام باقر(ع) نقل نموده اند که علی(ع) فرمود: ایرادی ندارد که زن ختنه نشود ولی مرد ناگزیر از آن است)

البته روایات، این امر را حرام و ممنوع هم نمی دانند، بلکه در روایتی صحیح از قول پیامبر(ص)، باز هم به صراحت، ختنه ی دختران را حلال می یابیم:

«عدة من اصحابنا عن احمد بن محمد بن عیسی عن احمد بن محمد بن ابی نصر عن هارون بن الجهم عن محمد بن مسلم عن ابی عبدالله(ع) قال لما هاجرت النساء الی رسول الله(ص) هاجرت فیهن امرأة یقال لها ام حبیب و کانت خافضة تخفض الجواری فلما رآها رسول الله(ص) قال لها یا ام حبیب العمل الذی کان فی یدک هو فی یدک الیوم قالت نعم یا رسول الله الا ان یکون حراماً فتنهانی عنه فقال لا بل حلال فادنی منی حتی اعلمک قالت فدنوت منه فقال یا ام حبیب اذا انت فعلت فلا تنکهی ای لا تستأصلی و اشمی فانه اشرق للوجه و احظی عند الزوج » [4]
(عده ای از اصحاب ما از احمد بن محمد بن عیسی از احمد بن محمد بن ابی نصر از هارون بن الجهم از محمد بن مسلم از امام صادق(ع) که فرمود: زمانی که زنان به دنبال پیامبر(ص) هجرت کردند، در میان ایشان زنی بود که وی را «ام حبیب» می خواندند؛ ختنه کننده ای بود که زنان را ختنه می کرد. هنگامی که رسول خدا او را دید به وی فرمود: ای ام حبیب! هنوز مشغول کاری که در گذشته انجام می دادی هستی؟ پاسخ داد آری ای پیامبر خدا. مگر این که حرام باشد و مرا از آن نهی بفرمایی. پیامبر فرمود: نه، بلکه حلال است؛ نزدیک تر بیا تا به تو آموزش دهم. [ام حبیب] گفت نزدیک تر رفتم. پس پیامبر گفت: ای ام حبیب وقتی این کار را انجام می دهی زیاده روی نکن؛ یعنی تا انتها نبر و اندک بگیر که این عمل چهره را نورانی می کند و برای شوهر لذت بخش تر است)

شاید آنچه موجب شده تا عده ای ختنه ی دختران را مستحب بدانند، همین قسمت پایانی سخن پیامبر است مبنی بر اینکه «فانه اشرق للوجه » (این عمل چهره را نورانی می کند) و یا روایت دیگری قریب به همین مضمون که به عنوان مؤید روایت قبلی استفاده می شود، اگرچه می توان با دید رجالی سخت گیرانه در سند آن ایراد خدشه نمود و آن را ضعیف دانست. البته گروهی آن را موثق می دانند:

«عدة من أصحابنا عن سهل بن زیاد عن علي بن أسباط عن خلف بن حماد عن عمرو بن ثابت عن أبي عبداللَّه (ع) قال كانت امرأة يقال لها أم طيبة تخفض الجواري فدعاها رسول اللَّه (ص) فقال لها يا أم طيبة إذا أنت خفضت امرأة فأشمی و لا تجحفی فإنه أَصفی للون و أحظى عند البعل» [5]
(عده ای از اصحاب ما از سهل بن زیاد از علي بن أسباط از خلف بن حماد از عمرو بن ثابت از امام صادق(ع) که فرمود: زنی به نام ام طیبه دختران را ختنه می کرد. پیامبر او را فراخواند و به او فرمود ای ام طیبه زمانی که زنی را ختنه می کنی اندکی بگیر و تمام آن را بر ندار. این کار رنگ رخسار را صفا می بخشد و برای همسر لذت بخش تر است.)

روایات دیگری نیز در دست است که از آنها برداشت استحباب می شود و بیان همه موجب اطاله ی کلام است. در این جا تنها به دو روایت با سند «موثق» اشاره می شود:

«علي بن إبراهیم عن أبیه عن هارون بن مسلم عن مسعدة بن صدقة عن أَبي عبداللَّه (ع) قال خفض الجارية مكرمة و ليست من السنة و لاشيئا واجبا و أي شيء أفضل من المكرمة» [6]
(علی بن ابراهیم از پدرش از هارون بن مسلم از مسعدة بن صدقه از امام صادق(ع) که فرمود: ختنه ی دختران مکرمت است اما از سنت و چیزی واجب نیست. ولی چه چیزی با فضیلت تر از مکرمت است؟)

«قال و حدثني مسعدة بن صدقة قال حدثني جعفر بن محمد أن ثقب أذن الغلام من السنة و ختانه من السنة لسبعة أيام و خفض النساء مكرمة و ليس من السنة و لا شيئا واجبا و أي شي‏ء أفضل من المكرمة» [7]
([عبدالله بن جعفر حمیری] گفت مسعده بن صدقه برایم نقل حدیث کرد از امام صادق(ع) که فرمود: سوراخ کردن گوش پسر و ختنه کردن او تا هفت روز سنت است. ختنه ی دختران مکرمت است، سنت وچیزی واجب نیست. ولی چه چیزی با فضیلت تر از مکرمت است؟)

«مکرمت» خواندن ختنه ی دختران، در نگاه عده ای «استحباب» درنظر گرفته شده است. مؤیدی دیگر، حدیثی ضعیف است از کلینی:

«عدة من أصحابنا عن أحمد بن محمد عن الحسين بن سعیدعن بعض أصحابه عن عبداللَّه بن سنان عن أبی عبداللَّه (ع) قال الختان في الرجل سنة و مكرمة فی النساء» [8]
(عده ای از اصحاب ما از احمد بن محمد از حسين بن سعید از برخی اصحابش از عبداللَّه بن سنان از امام صادق(ع) که فرمود ختنه ی مرد سنت است و در زن مکرمت)

البته بسیاری، تعبیر «مکرمت» را برای برداشت استحباب کافی نمی دانند.

علی ایّ حال، اگر حکم به استحباب هم داده نشود، قطعاً «مباح» خواهد بود. چه ما بپسندیم چه نپسندیم.

با سپاس

[1] «الکافی» (6/37) و «تهذيب‏الأحكام» (7 /446)
[2] «الکافی» (6/37)
[3] «من‏لايحضره‏الفقيه» (3/487)
[4] «الكافی» (5/118) و (6/38)، همچنین «تهذيب‏الأحكام» (7/446) و (6/361)
[5] «الكافی» (5/119) و (6/38)، همچنین «تهذیب الأحکام» (6/360)
[6] «الکافی» (6/37) و «تهذيب‏الأحكام» (7/445)
[7] «قرب‏الإسناد» (ص:7)
[8] «الکافی» (6/37)

نمیدانم چرا هم پرسشگر محترم هم جناب بزرگمهر این چنین برداشتی از کلام بنده داشته اند بنده نه به طرح سوال نه به پاسخ دادن به آن ایرادی نداشته ام بلکه شاهد کلام بنده بخش ابتدایی کلام پرسشگر محترم در مورد شخصی است که فرموده اند برخی افکارش ضد دینی است که بنده با تجربه ای که در این گونه مباحث کسب کرده ام عرض کردم معمولا این گونه افراد با جواب به این سوالات قانع نخواهند شد وبهانه جدیدی مطرح خواهند کرد.

موضوع قفل شده است