جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آشنایی با روشهای مطالعاتی رتبه های تک رقمی کنکور 91

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  3
  حضور
  1 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9

  آشنایی با روشهای مطالعاتی رتبه های تک رقمی کنکور 91
  آشنایی با روشهای مطالعاتی رتبه های تک رقمی کنکور 91  پدرام افشار - رتبه 4 کشوري در رشته تجربي در کنکور 91

  پدرام افشار می گوید از هیچ کلاس کنکوری بهره نبرده است و صرفاً در کلاس های مدرسه شرکت می کرده است. البته او اعتراف می کند که از سال سوم زیر نظر مهندس علی شکوهی از مشاورین موسسه علمی گاج قرار داشته است. افشار درباره روشهای مطالعاتی اش می گوید: به نظر من نکته مهم اين است که هر دانش آموزي بسته به نياز و نقاط قوت و ضعف خود ببيند که دقيقاً چه روشي مطالعه اي را براي خود در نظر بگيرد که بيشتر به نتيجه برسد اولين کاري که من براي شروع يک درس انجام دادم اين بود که در همان ابتدا براي خودم مشخص مي کردم که روش کار من به چه شکلي بايد باشد و همين موضوع خيلي به من کمک کرد. چون درس هاي مختلف را نمي شود به يک شکل خواند براي مثال دروس ادبيات را که از 25 سوال به 6 شکل مختلف سوال طرح مي شود. براي همين من کتاب ادبيات را به 6 شکل مختلف مي خواندم و يک نکته ديگر که برايم مهم بود . اين بود که درس زيست را طوري مي خواندم که به آن حلقه هاي زنجيره اي که بين يک فصل و يک فصل ديگر هست مسلط شوم چون زيست درسي است که به عنوان يک درس ترکيبي از آن اسم مي برند يعني با تسلط بر يک فصل نمي شود به تمام سوالات آن فصل پاسخ داد .مسلماً از فصول ديگر و مطالب ديگر هم سوال مي آيد به ويژه در درس زيست و شيمي به شکل هاي کتاب خيلي اهميت مي دهم چون من هم امسال و هم سال هاي قبل سوالاتي را در زيست ديده بودم و مطرح شده بود که کليد حل آن سوال تسلط به يک شکل کتاب درسي مربوط بود.  معصومه عظیمی – رتبه 6 کشوری در رشته تجربی در کنکور 91

  معصومه عظیمی رتبه 3 منطقه یک و رتبه 6 کشوری در رشته علوم تجربی در کنکور سال 91 است. او نیز اعتقادی به کلاس های کنکور ندارد اما اعتراف می کند که از ابتدای سال سوم تحت هدایت سیناتهرانی از مشاورین مشهور تحصیلی قرار داشته است که هر ساله چندين رتبه يک رقمي و دو رقمي را به جامعه کنکوري ها معرفي مي کند. خانم عظیمی در دروس اختصاصی به ترتیب زيست شناسي 95% ، فيزيک 86% ، ریاضی 70% و شیمی 100% زده است. عظیمی معتقد است مشاورش از دو سال قبل با درایت و هوشمندی انگیزه و باور لازم برای کسب رتبه تک رقمی را در او ایجاد کرده بود. او درباره روش های مطالعاتی اش در دروس شیمی و زیست می گوید: در زیست شناسی برعکس بعضی از درس ها مثل ریاضی ، پایه قوی لازم نیست و اگر کسی آنرا با دقت بخواند و چند بار مرور کند ، حتماً می تواند درصدهای بالایی در آن کسب کند اما اگر انتظار درصد 100 داریم، به جز حفظ کردن و خواندن دقیق باید دنبال مفهوم و مطلب های نامرئی و مرموز هم باشیم!
  من با آموزش هایی که مشاور خوبم ، آقای دکتر تهرانی داده بودند، روش های مطالعه هر درس را می دانستم. در مورد زیست نیز ابتدا مباحث درسی را از روی کتابهای درسی به شیوه سیستم عصبی ذهنی که ایشان آموخته بودند مطالعه و یادداشت برداری می کردم . من به تمام شکل ها و نکته های کتاب توجه می کردم . سپس تست های مفهومی و ترکیبی از کتاب های کمک درسی که مشاورم معرفی کرده بودند را می زدم تا مطالب را بصورت عمیقتر یاد بگیرم. آقای سیناتهرانی بر خلاف سایر مشاورین به من توصیه کرده بودند تا حتماً بعد از مطالعه هر درس، تعدادی تست بزنم . البته هدف این نبود که به قول ایشان از خودم درصد بگیرم و احساس غرور کنم. بلکه تاکتیک ایشان که خیلی هم موثر بود ، این بود که اگر نکته ای در هنگام مطالعه جا مانده در این مرحله شناسایی شود، ضمن آنکه اینکار به درک مفهومی مطالبی که خوانده بودم و نیز تنظیم میزان عمق مطالعه ام کمک بسیار زیادی می کرد. از طرفی با نحوه طرح سوالات و دیدگاههای متفاوت طراحان کنکور نیز آشنا می شدم .
  معصومه عظیمی درباره روش مطالعه شیمی می گوید: در مورد درس شیمی نیز بهتر است اول از همه، متن کتاب درسی را بخوبی بخوانیم و شکل ها و حتی زیرنویس های شکل ها را بررسی کنیم. من بعد از مطالعه کامل مباحث درسی آنها را بر روی سیستم عصبی ذهنی منتقل می کردم. آخر سر هم شروع می کردم به تست زدن.
  مسئله های شیمی نیز در کنکور بسیار حائز اهمیت هستند اما باید توجه داشته باشیم که حتماً باید تست هایی را زد که هم استاندارد باشند و هم قوی. من از روی منابعی که مشاورم معرفی می کردند تست می زدم. در ضمن خلاصه برداری و درست کردن جدول و نمودار درختی را هم نباید فراموش کنیم زیرا خیلی مفیدند و به کسب درصدهای بالا کمک زیادی می کنند.
  پروا جوان شاياني - رتبه 10 کشوري در رشته تجربي کنکور 91

  این رتبه 10 کنکوری دبیران خوب مدرسه را از عوامل موفقیت خود می داند. او می گوید: من براي روش درس خواندنم خيلي حساسيت زيادي داشتم چون مي دانستم از اهميت زيادي برخوردار است .دلم مي خواست که يک روش جامع و مناسب پيدا کنم و همان را پيش بروم .بخاطر همين مصاحبه هاي بچه ها را در مجله خيلي دقيق خواندم اما این به اين معنا نبود که بخواهم از يک نفر به طور کامل تقليد کنم. آن ها را دقيق مي خواندم اما جمع بندي مي کردم و با ويژگي هاي خودم منطبق کرده و برنامه براي خودم مي چيدم.من سال سوم فکر مي کردم که در ادبيات و دين و زندگي دچار مشکل خواهم شد چون که درصدم آن چيزي که انتظار داشتم نمي شد. به خاطر همين براي اين که اين مشکل در دوره پيش دانشگاهي پيش نیاید، آخرهاي تابستان درس هاي دين و زندگي و ادبيات پايه را کامل خواندم و کتاب هاي تستش را زدم و نکته برداري هم کردم. در طول سال تحصيلي هم با توجه به برنامه های مشاور دلسوزم خانم صدرعاملی درسها را مرور می کردم تا دچار فراموشي نشوم.
  در مورد آيات دين و زندگي هم سعي کردم که همه آيات را با روش هايي که خودم داشتم به صورت حفظي در ذهنم نگه دارم يا با فرمول هاي خاصي ذهني که به صورت کليد طراحي مي کردم در ذهنم نگه مي داشتم. در مورد دروس اختصاصي هم از روش خودم خيلي راضي بودم چون سعي مي کردم که بيشتر وقتم را به صوت مفهومي کار کنم تست کمتر مي زدم و سعي مي کردم که همه نکته هاي کتاب را حتي شکل ها و زير نويس ها را هم کاملاً به طور دقيق بخوانم و وقت زيادي را روي درس زيست شناسي صرف کردم.
  من همچنین روشي هم در درس شيمي داشتم و آن اين بود که حاشيه نويسي مي کردم در داخل سوال هاي آزمون ها و يا آزمون هاي ديگر نکته اي که پيدا مي کردم اين ها را حاشيه نويسي مي کردم . به اين ترتيب وقتي کتاب را دوباره مطالعه مي کردم باعث مي شد که به موضوع تسلط داشته باشم و به متن کتاب هم مسلط شوم.  محمد استاد محمدي -رتبه يک کشوری در کنکور سال 91 در رشته رياضي

  این رتبه اول رشته ریاضی می گوید: من در درس هاي عمومي به خصوص ادبيات مشکل داشتم و مشکلم اين بود که وقتي درسم را مي خواندم بعد از مدتي مي ديدم که کاملاً فراموش کرده ام و در آزمون ها نتيجه دلخواهم را نمي گرفتم.
  بعد از مدتي با چند نفر که مشاوره کردم فهميدم که کار اشتباه من اين بود که اگر دو فصل را براي آزمون بعدي مي خواستم بخوانم هر دو را در يک روز مي خواندم. ولي همان زماني را که براي مطالعه مي گذاشتم يعني 5 تا 6 ساعت را به جاي يک ضرب خواندن در3 روز خواندم. با اين کار درصدم در آزمون کلي بالا رفت اول ادبيات را 40% مي زدم و آرزو مي کردم 70% بزنم ولي با اين روش 100% هم زدم و معمولاً بالاي 80 بود. در درس هاي عمومي اين روش را در پيش گرفتم.
  در درس هاي اختصاصي به نظر خودم بهترين درسي که خواندم درس شيمي بود براي درس شيمي اول کتاب مدرسه را کامل مي خواندم و تک تک نکته هايش را نشان دار مي کردم و روي کاغذ مي نوشتم و اين کاغذها را تا آْخر سال داشتم .وقتي مي نوشتم احساس مي کردم که بيشتر در ذهنم مي ماند.
  الهام احساني مقدم - رتبه 3 کشور در رشته رياضي و رتبه 10 کشور در رشته زبان

  خانم مقدم می گوید که از سال سوم دبيرستان با برنامه های مشاور مدرسه اش پیش می رفته است. من در درس دين و زندگي مشکل داشتم بعد روشم را تغيير دادم. اين طور بود که من اين درس را به صورت حجم زيادي از درس يک جا مي خواندم مثلاً در يک آزمون همه درس ها را در يک روز مي خواندم و واقعاً هم فراموش مي کردم و باعث نگراني ام شده بود و مي دانستم نزديک کنکور که نمي شود همه درس ها را در يک روز خواند. بعد در مجله آزمون مصاحبه با يکي از رتبه هاي برتر را خواندم که او گفته بود من هر روز چند دقيقه را اختصاص به ديدن و زندگي داده بودم با استفاده از اين روش من هم روشم را تغيير دادم و هر روز 3 درس از دين و زندگي 2 و 3 و پيش انتخاب کردم .
  فيش هايي را نوشته بودم که هر روز مرور مي کردم. اين براي زمان جمع بندي ام بود قبل از آن هم روزي يک تا دو درس را مي خواندم که زمان کمي مي برد به جايش در مجموع در طول هفته عدد بزرگي مي شد و خيلي به من کمک کرد من دين و زندگي را در کنکور 100% زدم.
  از طرفي من دو تا درس را مثل هم مي خواندم. هندسه تحليلي و گسسته را که از روش خودم راضي بودم به اين شکل که اول درس نامه را خيلي دقيق مي خواندم مثل اين که سر جلسه حضور داشته باشم و اگر سوالي داشتم يادداشت مي کردم حتي اگر سوال فراتر از کتاب بود مي نوشتم اگر همان لحظه مي توانستم به آن جواب دهم فکر مي کردم متن را دوباره مي خواندم و جوابش را هم مي نوشتم. اگر نه وقتي درس تمام مي شد برمي گشتم و اين طور بود که هر فصل را به چند بخش تقسيم کرده بودم .درس نامه را مي خواندم ولي بدون توجه به زمان و فقط با تأکيد روي يادگيري و نوشتن نکات مهم و وقتي که يک تسلط نسبي پيدا مي کردم آن وقت تست هاي زمان بندي شده مي زدم.
  ویرایش توسط حاج علی : ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۴:۵۵ دلیل: اصلاح فاصله بین خطوط و تغییر سایز فونت

 2. صلوات ها 6


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. تو میایی ای پسر فاطمه
  توسط safareeshghe در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۰, ۱۹:۴۷
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود