جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بی توجهی خانواده به فرزندان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  هیچی سر کارم حسابی
  نوشته
  98
  حضور
  4 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  640

  بی توجهی خانواده به فرزندان
  یه سوالی برا پیش اومده هر چی فکر میکنم جوابشو نمیفهمم دوستان لطفا نظر بدن.

  چرا خانواده روی فرزندانشون توجه نمیکنند؟به رفتارهای فرزندان اینکه با کی میرن با کی میان نوع پوشش دوستشون کیه بیرون چیکار میکنند؟
  من خیلی از خانواده ها رو دیدم که خودشون از نظر حجاب عالی هستنداما روی فرزندشون هیچ توجهی نمیکنند؟خودشون با چادر و دختر خانومشون با بدترین حجاب؟
  دیروزم یه صحنه ای برام اتفاق افتاد یه اقا پسر از کنار رد شد که داشت با گوشی صحبت میکرد زده بود روی بلنگو و صداش میومد با یه دختر حرف میزد اونم هی براش قر و ناز میومد همسرش نبود داشت قرار ملاقات میزاشت
  واقعا این جواب شهیدان عزیزمونه  کارشناس بحث : حامی

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۱:۴۳
  «برای مادر واژه ایی زیباتر از فداکار نمی توان یافت»
  حکیم ارد بزرگ 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  سلام
  کم توجهی یا بی توجهی والدین به فرزندان شان در این عصر علل مختلفی دارد:
  1- درگیر شدن والدین با مشکلات تو در تو( تورم، مسکن، و...)


  2- نداشتن مدیریت استفاده از رسانه ای: با وجود شبکه های متعدد، در زمان های مختلف اعضای خانواده درگیر دیدن برنامه ای خود هستند وقتی یکی فوتبال می بیند کاری به دیگری ندارد و زمانی که کسی برنامه خانواده را می بینید غرق در آن است و....این چرخه همین طور ادامه دارد چند نفر در یک جا به نام خانه زیر یک سقف و بی خبر و بی ارتباط از هم زندگی می کنند.


  3- هرز شدن پیچ و مهره های غیرت: متأسفانه با ورود مخفیانه موش (فرهنگ غرب) به انبار (فرهنگ ما) به تدریج نظارات ها سست می شود. و باورها کم رنگ برخی خانواده ها که با فیلم های سکس موافق نیستند از فیلم های به اصطلاح سالمی استفاده می کنند که در آن در آغوش گرفتن زن و مرد و بوسیدن و....عادی تلقی می شود
  کار جایی خراب می شود که مقایسه ها به میان می آید می گویند این فیلم ها صحنه ندارد و این را در مقایسه با فیلم های سکس می گویند در حالی که اگر این را با فرهنگ دینی مقایسه کنند مشکل دارد.  4- اختلاط زن و مرد: مردی که هر روز در اداره ای کنار خانمی نشسته و بدون ضرورت از آسمون و ریسمون با هم حرف می زنند. زنی که بدون نیاز به نفقه شغلی انتخاب می کند و با همکار مردش برای نظارت پروِه دو نفری چند کیلومتر تا بیرون شهر می روند و......وقتی اینها برای والدین طبیعی شده برایشان ارتباط دخترشان با پسر غریبه زیادی مهم نیست.


  5- خر کردن مردم: تعبیری بهتر از این نیافتم. خر کردن یعنی جلوی فهم و بینش فرد را گرفتن. امروز با نفوذ فرهنگ غرب از کانال انواع رسانه های (گوشی همراه و.....) خیلی ها داشتن دوست برای فرزندشان را جز پیشرفت و فرهنگ می دانند. و افتخار می کنند که خشک نیستند.

  6- اشتغال بی مورد:‌گاهی طمع و آز سبب می شود که مرد و زن بدون نیاز وقت زیادی را بیرون از خانه مشغول شوند و زمانی که خسته می شوند با تنی خسته و روحیه ای بی نشاط به منزل بیایند و فرزندان برای کسب نشاط و توجه به خارج از منزل رو می آورند. البته گاهی هم نیازهای طبیعی و فقر این مشکل را ایجاد می کند. که خانواده باید هشیار باشند تا فرزندشان آسیب نبینند.  7- بی توجهی به نماز: کم توجهی والدین به معنویت و برنامه نداشتن برای تربیت دینی. وقتی حضور خدا در خانه کم رنگ شد طبیعی است که حضور شیطان پر رنگ می شود.


  8- هجمه های رسانه ای: شبکه های مختلف ماهواره با برنامه های متعدد تبلیغی از ادیان و آیین های مختلف ، ایجاد شبهات مذهبی، و....باورها را سست می کند. از مهم ترین این شبهات دل باید صاف باشد و همه ادیان و آیین ها درست اند و...می باشد.


  9- عقب بودن والدین از سرعت رسانه ها: بسیاری از والدین از سرعت سریع رسانه ها جا ماده اند یعنی واقعا خبر ندارند که مثلا با گوشی همراه یا اینترنت چه کارهایی می شود انجام داد و چه آسیب هایی دارد وقتی در این زمینه مطالعه ندارند و امکانات را براساس خواسته فرزندان در اختیار انها می گذارند طبیعی است که در دام بیفتند.


  10- واماندگی: برخی از والدین واقعا به دلیل بالا رفتن سن دخترشان می مانند که چه باید بکنند و برخی هم می ترسند که دخترشان روی دستشان بماند برای همین در این نوع ارتباط ها سهل انگار شوند و برخی هم مشوق هستند. در حالی که می توانند برای این مشکل از مراکز معتبر و مشاوران راهنمایی بگیرند.

  11- در دسترس نبودن مشاور مطمئن: متأسفانه مشاوره های زیادی در کشور براساس فرهنگ غرب صورت می گیرد یعنی خانواده برای مشکل رجوع می کنند ولی مشاور به جای حل مشکل باورهای والدین را مردود می کند و تشویق به سهل انگاری می کنند.
  از سویی هم مشاورهای دینی نسب به نیاز بسیار کم است. و در دسترس نیست.

  12- ضعف اطلاع رسانی: متأسفانه ما از سوی دبیران، استادان دانشگاه ها، مبلغان دینی و رسانه های گرفتار ضعف اطلاع رسانی و بیان آسیب ها هستیم.
  درگیری های سیاسی دولتمردان و گاهی نامردان سیاسی سبب شده که بر کارهای فرهنگی کمتر توجه شود.

  13 نظارت سست مسئولان: متأسفانه نظارت بر سریال ها، فیلم ها و کتاب ها زیاد نیست به عنوان نمونه کتاب جوکی را در دست کودکی دبستانی دیدم چند جوک نوشته شده بود که دختره با دوست پسرش داشته می رفته وقتی اینها از کودکی با ذهن آنها گره بخورد راه و بیراه گم می شود
  و...

  14- ازدواج های باری به هر جهت: متأسفانه برای ازدواج مطالعه نمی شود و دختر و. پسری با هزار اختلاف به هم می رسند در گیر شدن اینها سبب می شود که یادشان از فرزندان برود.


  15- تربیت نامتعادل: والدینی که سبک تربیتی مستبدانه دارند و آنهایی که سبک تربیت سهل گیرانه دارند نمی توانند فرزندان موفق تربیت کنند برای مطالعه بیشتر به کتاب خانواده متعادل نشر انجمن اولیا و مربیان رجوع کنید

  خلاصه کلام:
  صرف فرزند دار شدن مهم نیست فرزند پروری مهم است. بسیاری از ما اگر بلبل گران قیمتی بخریم خیلی حساس هستیم که چرا پرش می ریزد نمی خواند و چه باید بخورد ولی در مورد تربیت فرزند از نیازهای جسمی او فراتر فکر نمی کنیم. باید پاک باشیم و فرزندان پاک بار بیاوریم


  اسک دین/ انجمن مشاوره / حامی
  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۳:۵۸
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  74
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  278  هم سوال خوبی مطرح شده و هم پاسخ کاملی داده شد متشکرم.
  حرفی که معمولا چنین والدین بی توجهی میزنند این هست که نمیخوایم بهش تحمیل کنیم میخوایم خودش انتخاب کنه.مادر هر روز جلسه قرآنش رو میره پدر مسجد برو هست اما وقتی بهشون گفته میشه چرا دخترتون پسرتون پس انقدر با شما فرق دارند؟میگویندجوونند باید بهشون فرصت داد.
  آخه فرصت داد تا کی خدا میداند.این حرفها همه بهانه است.به نظر من اولا که برای داشتن اولادی صالح قبل بسته شدن نطفه باید از خدا خواست و تا عمری باقیست بعد هر نماز برای عاقبت بخیریشون دعا کرد دوما از کودکی و خردسالی برای تربیت اسلامی پدر و مادر در کنار هم و همراه هم باشند تا طبق اصول درست دینی فرزندان تربیت شوند.هیچ کاری برای خداوند نا ممکن نیست وقتی در جوامع غرب شخصی که در خانواده غیر مسلمان بوده یکباره به دین اسلام رو می آورد بدون داشتن والدینی دلسوز نسبت به دین اسلام پس باید امیدوار بود و از خدا طلب یاری کرد.
  زندگانی با همین غم ها خوش است
  با همین بیش و همین کم ها خوش است
  زندگی کردیم و شاکی نیستیم
  بر زمین خوردیم و خاکی نیستیم

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  بی توجهی خانواده به فرزندان

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  بی توجهی خانواده به فرزندان

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود