صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاثیرحضور 4زن از محارم بر رفتار مردان!!!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225

  تاثیرحضور 4زن از محارم بر رفتار مردان!!!
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  هر مرد باید ۴ زن داشته باشد!
  اصولا یک مرد باید از ۴ طرف و با ۴ روان شناسی مختلف حمایت شود و اگر هرکدام از این ها کم باشد، مشکلی پیش می آید. شما ببینید چرا عروس و مادر شوهر باهم مشکل دارند؟ به این دلیل که می خواهند، مرد را بالانس کنند و این مشکل طبیعی است.
  پروفسور «باهر»، جامعه شناس و بنیان گذار رفتارشناسی در ایران است. او متخصص برگزاری سمینارها و نشست های عجیب و غریب در حوزه های مختلف و به ویژه روابط زناشویی است.

  به گزارش صراط، آخرین نمونه از این دست همایش های پروفسور باهر همایش طلاق درمانی است که در حال برگزاری است. بهانه گفت وگوی ما با پروفسور باهر اما رویت یک تیتر در فهرست مقاله های او بود: «هر مرد باید ۴ زن داشته باشد!» این تیتر به لحاظ روزنامه نگاری جذابیت بالایی داشت.

  این موضوع بهانه ای شد برای گفت وگویی کوتاه اما جالب با پروفسور باهر در بین عنوان مقالات شما چند تیتر دیده می شود که خیلی جالب به نظر می رسند. می خواهیم رویکرد و نظر شما را راجع به این موضوعات بدانیم. برای مثال عنوان هر مرد باید ۴ زن داشته باشد این یعنی چه؟ شما واقعا معتقدید، هر مرد باید ۴ زن داشته باشد؟!

  نه، آن فقط عنوان مقاله است. منظور این است که هرمرد باید تکفل ۴ زن را برعهده بگیرد. در واقع از نظر من هر مرد را ۴ زن می سازد.
  ● این ۴ زن چه افرادی هستند؟
  مادر، خواهر، دختر و همسر. یک مرد را باید ۴ زن چکش کاری کنند تا بشود یک آقا. این ۴ زن باید در زندگی یک مرد وجود و حضور داشته باشند تا یک مرد نرمال و عادی باشد.

  ● یعنی چه، یعنی اگر مردی خواهر یا دختر ندارد، آقا نیست؟
  نه، قطعا کم دارد. وجود نداشتن هر کدام از این ۴ زن می تواند در زندگی روحی و عاطفی و از طرفی در زندگی اجتماعی فرد اخلال ایجاد می شود.

  ● مصداق و نمونه این کمبود ها در کدام رفتارها دیده می شود؟
  اصولا یک مرد باید از ۴ طرف و با ۴ روان شناسی مختلف حمایت شود و اگر هرکدام از این ها کم باشد، مشکلی پیش می آید. شما ببینید چرا عروس و مادر شوهر باهم مشکل دارند؟ به این دلیل که می خواهند، مرد را بالانس کنند و این مشکل طبیعی است.
  مثلا مردی که مادر ندارد، همسرش هرچه توانسته زور گفته و این مرد هم قبول کرده ولی اگر هرکدام از این ها حضور داشته باشند آن ها با هم مشکل دارند و مرد رفتاری متعادل پیدا می کند.
  هرچیزی که در هستی است، حکمت خودش را دارد. وجود هر چیزی از نظر پروردگار لازم است. از دیدگاه هنرمند، مجسمه موسی (ع) و فرعون یک اندازه اهمیت و قیمت دارند ولی عده ای، یکی را می گذارند بالای ستون و عده ای دیگر آن یکی را می شکنند. هر چه در هستی است، حکمتی دارد و ما باید حکمت آن را متوجه شویم.


  حق یارتان

 2. صلوات ها 21


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  273
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  566  چرا اینطوری نگاه میکنین . منظورم اینبود که علم وحی 1400 سال جلوتر از دانشمندان روانشناسی است .
  تیتراتون هم که با متنتون همخوانی ندارد . تیتر صحیح = هر مرد باید 4 زن مراقب داشته باشد!!!!
  موفق باشید .
  ویرایش توسط mohammad+ali : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۴:۱۹
  [B]میازار موری که دانه کش است //// و یا صبر ایوب (ع)

  »»»»کم گوی و گزیده گوی چون در««««
  جانم فدای سجاده نماز امام علی ولی الله بشود . آمین یا الله

 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش


  ● با این اوصاف مردی که ازدواج نکرده و طبیعتا دختری ندارد، خواهری نداشته و مادرش را هم از دست داده چه وضعیتی پیدا می کند؟
  مطمئنا این افراد خیلی مشکل پیدا می کنند. این افراد در دوران میانسالی و کهولت به شدت دچار افسردگی و انزوا می شوند و در دوران جوانی هم به شدت دیکتاتور هستند. این افراد به هیچ عنوان بالانس نیستند و تعادل ندارند.
  ولی همه ما در اطراف مان زنان زیادی وجود دارند.
  همه ما در طول زندگی مان زنان زیادی را دیده ایم ولی این که کدام تاثیر گذار بوده است و این که ما نسبت به کدام یک از آن ها تعهد داشته ایم مهم است.
  ● با این شرایط شما در مشاوره های تان حتما به همه توصیه می کنید که ازدواج کنند؟
  بله مکرر پیش آمده که به افراد توصیه می کنیم که این اتفاق بیفتد. در یکی از مراجعات، خانمی که تحصیلات حوزه را به پایان رسانده بود، برای مشاوره پیش من آمد که پس از شنیدن صحبت های او، توصیه کردم که ازدواج کند و پس از چند هفته تماس گرفت و گفت، ازدواج کرده . در بسیاری از موارد ازدواج درمان بسیاری از نابسامانی ها و مشکلات روحی و روانی است.
  ما نمی توانیم منکر قوای ۴گانه وجودمان شویم که قوه شهوت هم جزو همین هاست که باید در مسیر صحیح، ابراز و کنترل شود. این نیرو در تمام موجودات زنده وجود دارد، حتی در میان معصومین و پیامبران هم به عنوان انسان های برگزیده وجود داشته است و البته این تضاد میان زن و مرد هم در همه زمان ها وجود داشته.
  ● این مسئله به قدری مهم و اساسی بوده که راجع به آن ۴ آیه در قرآن خطاب به پیامبر(ص) آمده است. در موضوعی که بین پیامبر (ص) و زنانش پیش آمده بود خدا می فرماید، تو برای راضی کردن زنانت تصمیم گرفته ای حلال خدا را بر خودت و دیگران حرام کنی؟
  در هر حال باید گفت این حالت به صورت طبیعی در بین تمام موجودات زنده جاری و ساری است و نمی توان آن را نادیده گرفت یا از بین برد. در مورد یک گلدان هم می توان دید اگر نسبت به آن بی تفاوت باشی از بین می رود ولی اگر در محلی قرار بگیرد که مورد توجه و مهربانی است شاداب تر و سرحال تر می شود. این مسئله در میان حیوانات هم صدق می کند. برای مثال در مرغداری های بزرگ هم برای این که مرغ ها راحت تر و بهتر تخم بگذارند، تصویر بزرگی از یک خروس در معرض دید مرغ های تخم گذار قرار می دهند. این تاثیر روی نبات و حیوان دیده می شود پس چطور می توان آن را در مورد انسان نادیده گرفت؟
  تمام موجودات زنده حتی جن، زوجیت دارند و فقط ملائک از این مسئله مستثنا هستند و ما به عنوان انسان باید آن را قانونمند کنیم. یعنی نه افراط باشد و نه تفریط، نه تارک الدنیا باشیم مثل بعضی از پیروان کلیسا که ازدواج را ممنوع اعلام می کنند و نه مثل بعضی از مواردی که می بینیم منجر به بی بند و باری های جنسی می شوند. باید حد متعادل هرکدام از این غرایز رعایت شوند و در کنترل باشند. هر آنچه در وجود ما نهاده شده است لازم بوده و مفید است، بنابراین آن هایی که می گویند نفس را باید کشت اشتباه می گویند بلکه باید آن را مهار کرد و در اختیار گرفت، اگر لازم بود تا کشته شود، خداوند آن را می کشت و اصلا اینگونه آدم را خلق نمی کرد.
  در نسل جوان به دلیل سست شدن سنت ها یا الگوبرداری از غرب، متاسفانه تمایل به ازدواج کم شده است و در مواردی می بینیم که بیشتر به عنوان هم خانه به زندگی ادامه می دهند، نظر شما در این مورد چیست؟ آیا این مدل زندگی می تواند تامین کننده نیازهای ۲طرف به هم باشد یا نه؟
  به نظر من تازمانی که تمام موارد و لوازم این زندگی رعایت شود و در آن هرزگی رخ ندهد، همان زندگی مشترک است. در امر ازدواج لفظ عقد مهم نیست مثل هر عقد دیگر مثل عقد بیع که همان خرید و فروش است. هیچ کس زمان خرید و فروش عقد بیع را نمی خواند. برای مثال شما یک ساعت برای فروش دارید و من آن را به قیمت ۵۰۰ تومان می خرم. پول را می دهم و ساعت را می گیرم بدون آن که عقد معامله را خوانده باشیم.
  در امر ازدواج هم همین طور است. اگر تعهدی نباشد این عقد هم نمی تواند او را پایبند کند. این موارد مهریه و عقدنامه های پیچیده و بگیر و ببند، ازدواج را سخت و ناپایدار می کند. همین هاست که ازدواج را از یک کار «دلی» به یک کار «گِلی» تبدیل می کند. آدم ها باید از نظر قلبی یکدیگر را بخواهند و اگر از روی ترس و اجبار باشد هیچ فایده ای ندارد. مثل مواردی که در گذشته بوده که بچه ها را از بدو تولد به عقد هم در می آوردند و وقتی بزرگ می شدند، بدون این که بخواهند مجبور بودند با هم زندگی کنند. تصور من این است که کم کم راه حل های انسانی برای این مورد پیدا می کنند. متاسفانه امروز می بینیم زوج ها باهم زندگی می کنند ولی دچار طلاق ذهنی هستند. نسل اول که پدران و مادران ما هستند به همین شیوه اجباری و انتخاب بزرگ ترها تن دادند و زندگی کردند، نسل دوم دچار این مشکلات هستند و طلاق های ذهنی و جسمی دارند ولی نسل سوم یک شیوه جدید را پیدا کرده به عنوان همزیستی مسالمت آمیز.

  حق یارتان

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  امام رضا-امام رضا-امام رضا
  نوشته
  451
  حضور
  6 روز 54 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  4117  یا الله

  با سلام و تشکر از استاد گرامی

  واقعا جای تعجب بسیاره که حتی حتی بعضی دوستان به خودشون زحمت خوندن چند خط پست اول رو ندادند و موضوع تایپیک رو زیرو رو کردند. اصلا شماها متن پست اول سرکار استاد رو خوندید؟ چی دارین میگین؟

  سرکار استاد بحث جالبی هست

  من میبینم بعضی از آقایون رو در اطرافیان که واقعا همین مشکلات رو دارن

  مثلا یکی از آقایون جوان رو سراغ دارم ایشون خواهر ندارن و خیلی از خانمها هم دوری میکنند برای همین وقتی جایی حرفی هم می زنند انگار اصلا و ابدا زنها و احساسات اونها رو درک نمیکنند و گاها به تمسخر میگیرند

  من این عدم درک رو یک جورایی به نبود خواهر و یا فامیل های زن تو خانوادشون میبینم

  ویرایش توسط مهر آوا : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۹:۰۲


  شیعه یعنی یک بیابان بی کسی
  غربت صد ساله بی دلواپسی  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,756
  حضور
  11 روز 18 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  سلام علیکم
  مدعی این است: چهار زن (مادر، خواهر، دختر و همسر) شخصیت مرد را متعادل می کنند و نبود یکی از آنها موجب اختلال روانی مرد می شود.
  تصدیق هر گزاره ای نیاز مند یکی از چهار دلیل است: وجدانی، عقلی، نقلی و یا تجربی.
  دلیل وجدانی برای این گزاره وجود ندارد زیرا امور وجدانی بلافاصله بعد از تصور اجزاء گزاره مورد تصدیق قرار می گیرند. و مدعای فوق از این چنین خصوصیتی برخوردار نیست لذا است که دوستان در این تاپیک اشکالاتی را مطرح می کنند.
  دلیل عقلی هم که این جا مورد و موضوعی ندارد.
  دلیل نقلی: تا جایی که من مطالعات داشته ام در مستندات اسلامی هیچ اشاره ای به تأثیر این چهار زن (مادر، خواهر، دختر و همسر) غیر از مادر بر شکل گیری شخصیت انسان ندیده ام. اگر کسی مستندی اسلامی دارد ارائه کند.
  می ماند دلیل تجربی:
  اگر کسی آمار قابل استنادی دارد و یا دیگر ادله تجربی، ارائه کند و الا بحث بدون دلیل متقن مصداق بارز جدل است.
  دوستانی که چهار زن را با چهار همسر اشتباه کرفته اند، تلاش کنند در شرکت در بحث عجله نکنند و ابتداء سیر هر بحثی را از اولین پستهای هر تاپیکی مورد مطالعه قرار دهند و بعد دست نوشتن ببرند البته قبل از آن هم کمی فکر کنند بد نیست!!

 10. صلوات ها 13


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  تنهاییم
  نوشته
  95
  حضور
  1 روز 6 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  670  سلام
  یه موضوعی رو بگم
  اینجور که بحث هست فکر میکنم کلا مردا زیر سوال میرن ولی در کل اگه قرار باشه زنی تو زندگی مرد تاثیر داشته باشه حالا هر چندتا متقابلشم هست یعنی مرد تو زندگی شخصیت زن تاثیر نداره؟یعنی زن ها کاملا


  الابذکرالله تطمئن القلوب

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط z.a.h.r.a نمایش پست ها
  یه موضوعی رو بگم اینجور که بحث هست فکر میکنم کلا مردا زیر سوال میرن ولی در کل اگه قرار باشه زنی تو زندگی مرد تاثیر داشته باشه حالا هر چندتا متقابلشم هست یعنی مرد تو زندگی شخصیت زن تاثیر نداره؟یعنی زن ها کاملا
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  بزرگوار قطعا" این مطلب دوطرفه است وحضور مرد ان محرم متقابلا" در شکل گیری رفتاری زنان هم مؤثر است و میتواند بسیاری از خلاءهای روانی فرد را جبران کند .البته فکر میکنم اگر صبر کنیم واستاد حامی وارد بحث شوند ویا استاد امیدوار بحث را دنبال کنند بسیار مثمر ثمر خواهد بود .

  حق یارتان

 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26859  نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  باور نکردنی است این همه انحراف از موضوع !!!!

  لا اقل کمی به خود زحمت بدهید ومتن را بخوانید !!!!

  این هم یک دلیل قاطع برای اینکه اغلب موضوعات اینجا بدون نتیجه می ماند .

  آخر ما داریم در باره ی تاثیر رفتار خواهر ومادر و دختر وهمسر بر روی رفتار مردانمان بحث میکنیم وشما سر دراز رشته ی صیغه و عقد 4 زن را گرفته اید و هی ماجرا میبافید ؟؟؟؟

  سلام سرکار استاد گرامی
  موضوع خوبی را شروع کردید
  اما احساس می کنم عنوان تایپیک را کمی تغییر بدید بهتر باشه
  البته شرمندم که جسارت کردم
  واقعا موضوع از هدف اصلیش دور شده

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,879
  حضور
  59 روز 28 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  2
  گالری
  385
  صلوات
  19654  این تاپیک به دلیل انحراف از بحث بسته شد.

  _____________________________________
  تاپیک مجددا باز می شود لطفا به عنوان تاپیک دقت نموده از درج مطالب غیر مرتبط خودداری نمایید.


 18. صلوات ها 8


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  نقل قول نوشته اصلی توسط مدیر اجرایی نمایش پست ها
  این تاپیک به دلیل انحراف از بحث بسته شد.

  _____________________________________
  تاپیک مجددا باز می شود لطفا به عنوان تاپیک دقت نموده از درج مطالب غیر مرتبط خودداری نمایید.
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  باتشکر ازشما وسرکار پونه بزرگوار

  از دوستان گرامی تقاضا دارم بحث را با توجه به مطالب مرتبط ادامه دهند .

  حق یارتان

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود