آیا هیچ یک از شیعیان به دوزخ نمی روند؟!

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا هیچ یک از شیعیان به دوزخ نمی روند؟!

من در حین مطالعه به حدیثی از حضرت زهرا(س) برخوردم که می فرمودند:«گناهان شیعیان ما در برزخ از میان می رود» من به صحت این حدیث اطمینان ندارم ولی اگر درست باشد احتمالا در برزخ شفاعت وجود نخواهد داشت برای اینکه ما در برزخ عذاب گناهان دنیویمان را ببینیم وبدون گناه وارد عرصه ی محشر شویم وبعد وارد بهشت شویم به در این صورت هیچ یک از شیعیان به دوزخ نمی روند؟!

کارشناس بحث : صدرا

nali;279701 نوشت:
من در حین مطالعه به حدیثی از حضرت زهرا(س) برخوردم که می فرمودند:«گناهان شیعیان ما در برزخ از میان می رود» من به صحت این حدیث اطمینان ندارم ولی اگر درست باشد احتمالا در برزخ شفاعت وجود نخواهد داشت برای اینکه ما در برزخ عذاب گناهان دنیویمان را ببینیم وبدون گناه وارد عرصه ی محشر شویم وبعد وارد بهشت شویم به در این صورت هیچ یک از شیعیان به دوزخ نمی روند؟!

با سلام و عرض ادب

از مسائل پيرامونى موضوع شفاعت اين است كه شفاعت چه هنگام تحقّق مى‏پذيرد و اثر مى‏بخشد و انسان را از كيفر الهى مى‏رهاند. برخى مفسّران بر آن‏اند كه شفاعت، يا در واپسين منزل قيامت صورت مى‏گيرد و گناهكاران را از كيفر مى‏رهاند و يا پس از آنكه پاى در كيفر مى‏نهند، آنان را نجات مى‏بخشد؛ امّا در عالم برزخ و منازل پيش از حساب، اثربخشى ندارد؛ چنان كه در برخى روايات آمده است كه شيعيان به شفاعت پيامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیتش علیهم السلام در قيامت، به بهشت مى‏روند و آنان مى‏بايد براى برزخ هراسناك باشند كه شفاعت بدانجا راه ندارد.[1]

امّا برخى روايات نيز نشان مى‏دهند كه پيامبر صلی الله علیه و آله و ائمۀ اطهار علیهم السلام پس از مرگ در عالم برزخ و قيامت حضور مى‏يابند و پيروان خويش را يارى مى‏دهند. مراد از اين گونه يارى، شفاعت نيست؛ بلكه تصرّفاتى است كه خداوند بدانان بخشيده است.[2]

در اين ميان نيز برخى دانشمندان معتقدند كه شفاعت به همه مراحل پس از مرگ راه دارد؛ ولى جايگاه مهم و اصلى‏اش، قيامت است؛ آن گاه كه آدمى در آستانه كيفر الهى است.[3][4]

اما در رابطه با اینکه شیعه وارد جهنم نمی شود به این روایت توجه فرمائید:
در تفسير امام حسن عسکري عليه‏السلام آمده است:... مردي به همسرش گفت، نزد فاطمه دختر رسول‏الله صلي الله عليه و آله و سلم برو و سوال کن آيا من از شيعيان وي هستم با خير؟ آن زن (خدمت حضرت رفت) و سوال کرد. حضرتش فرمود: به شوهرتبگو:
«ان کنت تعمل بما امرناک، و تنهي عما زجرناک عنه، فانت من شيعتنا، و الا فلا»؛ اگر به دستورات ما عمل مي‏کني و از منهيات ما مي‏پرهيزي، از شيعيان ما هستي،وگرنه شيعه ما نيستي.

آن زن بازگشت و پاسخ را به شوهرش رساند. مرد گفت: واي بر من! کيست که هيچ گناه نکند و از خطا دوري کند، بنابراين من در آتش جهنم جاودانه خواهم بود. زيرا کسي که شيعه آنان نباشد، هميشه در آتش است. آن زن بازگشت و گفتار شوهرش را به فاطمه عليهاالسلام رساند.

حضرت فاطمه علیها السلام فرمود: به او بگو: اين گونه نيست شيعيان ما از برجستگان اهل بهشت هستند، ولي از محبين ما و محبين محبين ما و دشمنان دشمنان ما و هر کسي که به قلب و زبان تسليم ما باشد، ولي اوامر و نواهي ما را در اموري که آنان را به هلاکت (و سوء عاقبت) مبتلا مي‏کند، مخالفت نمايد، وارد بهشت مي‏شود، اما بعد از آنکه از گناهانشان طاهر شوند (يا به واسطه گرفتاري به بلاها و مصائب {در دنيا}، و يا به انواع شدائد و سختيها در عرصات قيامت، و يا به عذاب جهنم در طبقه بالاي آن) تا اينکه ما به محبت خود، آنان را از جهنم نجات مي‏دهيم و (در بهشت) به نزد خود مي‏بريم.[5] (خلاصه آنکه: نجات نهايي آنان به واسطه محبت به ماست).

بنابراین اگر آتشی در قیامت شامل برخی از محبین اهل بیت علیهم السلام گردد باید توجه نمود که گناهان آنها به گونه ای بوده که در برزخ پاک نشده اند؛ لذا گرفتار آتش جهنم شده اند، اما آتشی که درطبقات بالا است و دیگر اینکه محب اگر در آتش هم گرفتار گردد برای همیشه نخواهد بود و بالاخره شامل لطف الهی خواهد گردید و با شفاعت به بهشت راه می یابد.

موفق باشید.

----------------------

[1].بحارالانوار، 6/ 214 و 267:« والله ما أخاف عليكم إلا البرزخ؛ امام صادق علیه السلام فرمود: به خدا سوگند من بر شما نمى‏ترسم مگر از برزخ، چون وقتى كار دست ما بيفتد، ما به شما اولى خواهيم بود».

[2].الميزان، 1/ 174:« أما نشأة البرزخ و ما يدل على حضور النبي ع و الأئمة ع عند الموت و عند مساءلة القبر و إعانتهم إياه على الشدائد كما سيأتي في قوله تعالى: «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلَّا لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ»: النساء- 158، فليس من الشفاعة عند الله في شي‏ء و إنما هو من سبيل التصرفات و الحكومة الموهوبة لهم بإذن الله سبحانه».

[3].پيام قرآن، 6/ 529؛ شفاعت، 181

[4].فرهنگ شیعه، ص306.

[5]. بحارالانوار، ج 68، ص 155، روايت 11.

nali;279701 نوشت:

باسلام

خوبه تو خود روایت هم گفته شده شیعیان نه گناهکاران بظاهر شیعه!

آیا منظور از شیعه در این روایت،کسی است که ظلم و گناه میکند و دروغ میگوید ولی نماز میخواند و روزه میگیرد و اهل بیت را قبول دارد
یا منظور از شیعه کسی است که چند سال مثلا در جوانی گناهانی کرده ولی بعد از آن توبه واقعی کرده و یا گناهانش کم هست؟!!!

مولا علی در خطبه متقین فرمودند: قَلِيلاً زَلَلُهُ گناهان اهل تقوا بسیار کم است

اگر شیعه بودن به یک برچسب شیعه باشه که به پیشونی مون بچسبونیم ولی هزار جور گناه انجام بدیم! پس باید فاتحه اسلام رو خوند!!!!

من در کتاب نهج الکرامه از امام حسیت نگاه کردم :
نوشته بود تمام شیعیان ما شهید هستند .
پس همه شیعیان بهشت می روند .
چون همه شان شهید هستند دیگر

موضوع قفل شده است