جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کسانی از مرگ نمی هراسند/نامحدود بودن بعدانسانی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  17
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  90

  چه کسانی از مرگ نمی هراسند/نامحدود بودن بعدانسانی
  چه کسانی از مرگ نمی‌هراسند/ نامحدود بودن بعد معنایی انسان فیلسوف آمریکایی و استاد فلسفه کالج سنت اولاف مینه‌سوتا در آمریکا معتقد است که فرد دیندار مرگ را پایان همه چیز نمی داند و لذا از مرگ خوف و ترسی ندارد. "چارلز تالیافرو" استاد کالج سنت اولاف مینه‌سوتای آمریکا و فیلسوف دین معاصر در خصوص علل و دلایل ترس و هراس مردم از مرگ به خبرنگار مهر گفت: برخی از مردم چون مرگ را نیستی کامل می دانند از مرگ خوف و ترس دارند.
  وی افزود: بر اساس این دیدگاه مرگ نابوی و فنای مطلق است. این دیدگاه معتقد است که جسم انسان دچار پیری و فنا می شود.
  مؤلف "تاریخ روح" یادآور شد: در این دیدگاه گاهی نیز فرد مرگ را بر زندگی ترجیح می دهد. زمانی فرد مرگ را بر زندگی ترجیح می دهد که دارای درد و رنج فیزیکی و جسمی باشد و شدت درد به میزانی باشد که مرگ را بر زندگی ترجیح دهد.
  وی در ادامه تأکید کرد: اما معتقد هستم که انسان موجودی است که دارای ارزش بازفرجام و نامحدودی است. به عبارت دیگر ارزش انسانی بازفرجام و نامحدود است.
  استاد پیشین دانشگاه آکسفورد تصریح کرد: به این معنا که ممکن است که زندگی انسان محدود باشد ولی ارزش انسانی بازفرجام و نامحدود است.
  وی تأکید کرد: هم پدر و هم مادر من در سن 95 سالگی فوت کرده اند. از دیدگاه فیزیکی آنها آماده مرگ بودند. ولی زمانی که آنها در سن 30 سالگی بودند طبیعتاً چنین آمادگی وجود نداشت.
  وی تصریح کرد: هر دوی آنها معتقد به خدا بودند و اعتقاد داشتند که با مرگ به سوی خدا می روند. این باعث می شد تا مرگ را پایان همه چیز ندانند.
  مؤلف "راهنمای آکسفورد درباره الهیات" در پایان تصریح کرد: این موضوع در مورد همه موحدانی که اعتقاد به جهان پس از مرگ دارند صدق می کند. فرد دیندار مرگ را پایان همه چیز نمی داند و لذا او از مرگ خوف و ترسی ندارد.
  چارلز تالیافرو استاد دانشگاههای آکسفورد، کلمبیا، پرینستون، کلمبیا و نتردام آمریکا بوده است. تالیافرو در حال حاضر استاد فلسفه کالج سنت اولاف در مینه‌سوتای آمریکاست. راهنمای آکسفورد درباره الهیات، راهنمایی مقدماتی بر زیبایی شناسی، تصویر در ذهن، فرهنگ فلسفه دین، تاریخ مختصر روح، راهنمای راتلج درباره خداشناسی و راهنمای مقدماتی فلسفه دین از جمله آثار وی به شمار می‌روند. او از فیلسوفان برجسته معاصر به شمار می‌رود که در این حوزه صاحب آثار ارزشمندی است. وی دانش آموخته دانشگاه براون و هاروارد است. وی عضو انجمن فیلسوفان امریکاست.
  http://www.askdin.com/gallery/images.../2_saleala.gif

  تورا من چشم در راهم

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  درس ، موسیقی ، شعر ( سهراب )
  نوشته
  70
  حضور
  4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  403  سلام دوست عزيز
  تنها دليل هراس از مرگ اعتقاد نداشتن به جهان بعد از مرگ نيست . از نظر من اتفاقا وقتي به جهان بعد از مرگ اعتقاد داشته باشي ترس بيشتري داري . چون ميدوني يه روزي ، يه جايي ، قراره جواب كارهات رو پس بدي و اين خيلي ترسناكه وقتي كه اونقدر گناهكار باشي كه بدوني بعد از مرگ قطعا ميري به جهنم
  از نظر من اتفاقا اگه به جهان بعد از مرگ اعتقاد نداشته باشي ، ديگه از مرگ نمي ترسي ... از نظر من مرگ ترسناكه ، چون جهان بعد از مرگ ترسناكه
  زندگی خالی نیست مهربانی هست سیب هست ایمان هست آری تا شقایق هست زندگی باید کرد...

  سهراب

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  74
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  278  گاهی ترس از روی ندانستنه و گاهی از دانستن بهرحال کسی نیست بتونه خیلی محکم بگه من جوری زندگی کردم که هیچ ترسی ندارم مگر بندگان مقرب الهی که حسابشون جداست.کیه که از تصور شب اول قبر ترس به دلش نیفته؟این ترس دومی که از روی دانستن هست باعث بیدار بودن انسان میشه تا کمتر به خواب غفلت فرو بره و هر از گاهی با رفتن بر سر مزار گذشتگان خودش را پیدا کند.
  مرگ برای همسایه نیست روزی هم نوبت به خود تو میرسد.
  زندگانی با همین غم ها خوش است
  با همین بیش و همین کم ها خوش است
  زندگی کردیم و شاکی نیستیم
  بر زمین خوردیم و خاکی نیستیم

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  17
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  90  دوست عزیز حتی بهترین و شایسته ترین بندگان خدا هم از مرگ نه از شب اول قبرشان می ترسیدند نمونه اش خانم فاطمه زهرا (س) زمان مرگشان به مولا علی عرض کردند که مرا در شب اول تنها مگذار وبالای سر من قرآن تلاوت کن.
  به نظر من قرآن خیلی زیبا و روان زندگی پس از مرگ را تفسیر کرده. چون ما انسانها از جهان بعد ازمرگ اطلاعی نداریم
  ترس ما انسان ها بخاطر خطاهاییست که انجام دادیم نه بخاطر خود مرگ.
  چون ما انسان هااز جهان بعد از مرگ اطلاعی نداریم می ترسیم .
  - افرادى که مرگ را پایان زندگى نمى‏دانند، ولى به خاطر اعمال ناپسند و کارى‏هاى خلاف خود از مرگ مى‏ترسند و از آن وحشت دارند، زیرا مرگ را آغاز رسیدن به نتایج شوم اعمال خود مى‏بینند. بنابراین براى فرار از محاسبه الهى و کیفر اعمال میل دارند هر چه بیش تر مرگ را عقب بیندازند. در نتیجه اگر انسان ایمان به جهان آخرت داشته باشد و از اعمال زشت و معاصى دورى کند و وظایف دینى را انجام دهد و اگر مرتکب گناه شد، توبه کند و روحش را از آلودگى گناه پاک نماید، ترس و وحشت از مردن نخواهد داشت.

  از امام صادق (ع) روایت شده: مردى پیش اباذر آمد و گفت: اى اباذر چگونه است که ما مرگ را بد (و ناخوش) داریم؟ گفت: زیرا شما دنیا را آباد کرده‏اید و آخرت را ویران ساخته‏اید و خوش ندارید که از (خانه) آبادان به منزل ویران بروید. بنابراین راه وحشت نداشتن از مرگ این است که انسان معتقد باشد که مرگ پا نهادن به یک جهان وسیع است و به هیچ وجه پایان زندگى نیست.
  http://www.askdin.com/gallery/images.../2_saleala.gif

  تورا من چشم در راهم

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  نوشته
  506
  حضور
  8 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1099  با سلام و عرض ادب

  این جا فروم براهین اثبات خداست. چرا در این چهار پست روابط مطالب با اثبات خدا مطرح نشده؟


 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  298
  حضور
  2 روز 19 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1579  یا کریم

  کسی پرسیده:

  من یک جوان مذهبی هستم اما نمیدونم چرا از مرگ هراسی ندارم و می گوید خدا را دوست دارم و بخاطر همین است که دست از حرام میکشم و واجبات را در حد دانسته هایم انجام می دهم و می گوید برای همین هراسی ندارم.

  سوال اینجاست آیا هراس نداشتن از مرگ موردی دارد یا خیر؟

  دعوت از کارشناس بحث

 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود