صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راه های رضایتمندی از زندگی

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

راه های رضایتمندی از زندگی

با عرض سلام خدمت همه عزیزان و سروران گرامیم!
    دوستان خوبم چندی است که موضوعی ذهن برادر کوچکتان را به خود مشغول نموده دوست داشتم آن را با شما مطرح نمایم تا با کمک هم راه حلی برای آن بیابیم.
    به روشنی پیدا است که همه ما در عالمی فرصت حیات و زندگی یافته ایم که به زودی این فرصت مغتنم از دست رفته و سرمایه عمر از کفمان می رود. زندگی کردن حقیقتی است که اکنون همه ما از آن برخورداریم و با نوع عملکردمان می توانیم آن برای برای خود شیرین و لذتمند و یا تلخ و دردناک نمائیم. در هر صورت اگر خوب و درست و یا بد و غلط زندگی کنیم این خود مائیم که زودتر از هرکس نتیجه خوبی یا بدی هایمان را در همین دنیا میبینیم و از آن خوشحال و مسرور و یا ناراحت و مغموم می شویم. پس بیائید با هم راههای رضایتمندی و احساس لذت از زندگی را بشناسیم و آنها را مرور نمائیم.
    براستی زندگی گوارا و لذتبخش کدام است و چگونه محقق می شود؟ این گم کرده همیشگی ما به نام «رضایتمندی از زندگی»، بواسطه چه راهکارهایی حاصل می شود؟ ما چگونه میتوانیم به خوشبختی واقعی دست یابیم؟ ما چگونه می توانیم در متن همه سختیها و مشکلات فراوانی که ما و جامعه ما را احاطه نموده، از گذشت روزها و ساعتهای عمرمان نه تنها احساس پیشمانی نداشته بلکه از همه آنها لذت ببریم؟ بیائید با کمک هم، راههای لذت بردن و رضایتمندی از زندگی را به یکدیگر معرفی نمائیم...

2. صلوات ها 24

3.  

علاقه
    درس ، موسیقی ، شعر ( سهراب )
    نوشته
    70
    حضور
    4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    400

سلام . به نظرم بهتر بود می پرسیدید چرا از زندگی لذت نمی بریم ؟ چون فکر میکنم درصد افرادی که از زندگی لذت نمی برند خیلی بیشتر از افرادی است که لذت می برند ...
    من نمیدونم لذت بردن از زندگی یعنی چی ... چون هیچ وقت از زندگیم لذت نبردم ... پس مواردی رو میگم که باعث شده هیچ وقت از زندگیم لذت نبرم :
    من از زندگیم لذت نمی برم چون نمیدونم برای چه هدفی دارم زندگی میکنم ، نمیدونم برای چی خلق شدم ، برای چی زندگی میکنم ، اصلا نمیدونم هدف واقعی از زندگی کردن چیه ...
    من از زندگیم لذت نمی برم چون هیچ وقت زندگی نمیکنم. از نظر من زندگی کردن یعنی بودن در زمان حال، یعنی از همین لحظه ای که توش هستی و داره میگذره لذت ببری ، بدون فکر گذشته و جبران روزهای از دست رفته و بدون ترس و دلهره ساختن آینده و روزهای پیش رو. من از زندگیم لذت نمی برم چون هیچ وقت تو زمان حال نیستم ، یا به فکر جبران گذشته ام یا ترس و دلهره روزهای پیش رو را دارم...
    من از زندگیم لذت نمی برم چون خودم رو نمی شناسم ، نمیدونم چی میخوام ؟ نمیدونم چی راضیم میکنه ؟ نمیدونم سقف خواسته ها و آرزوهام کجاست ؟
    من از زندگیم لذت نمی برم چون امیدی به فردا ندارم ... امیدی به فردایی روشن و زیبا ... چون هرچی میبینم سیاهیه و سیاهی و سیاهی ...
    از نظر خیلی ها پول و ماشین و خونه و سایر امکانات زندگی میتونه باعث رضایت از زندگی و لذت بردن از اون بشه ، اما من همه جور امکاناتی دارم و از زندگیم لذت نمی برم . گاهی حس میکنم همه چی دارم و هیچ چیز ندارم...
    من واقعا نمیدونم چه طوری میشه از زندگی لذت برد !!!!!!!!! اصلا می شه ؟؟؟
    من خیلی چیزها رو تجربه کردم ، که هر کدوم شاید برای مدتی باعث شد از زندگیم لذت ببرم ولی همشون موقتی بودند و بعد یه مدتی ...
    زندگی خالی نیست مهربانی هست سیب هست ایمان هست آری تا شقایق هست زندگی باید کرد...

سهراب

5. صلوات ها 17

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

راه های رضایتمندی از زندگی

امام کاظم عليه‌السلام در يک دستور جامع و کاربردي براي برنامه ريزي در زندگي چنين مي‌فرمايد:

«اجْتَهِدُوا فِي أَنْ يَكُونَ زَمَانُكُمْ أَرْبَعَ سَاعَات»؛‏

سعي کنيد در زندگي، زمان خود را به چهار بخش تقسيم کنيد:

1. سَاعَهً لِمُنَاجَاهِ اللَّهِ: بخشي را به راز و نياز با خداوند متعال اختصاص دهيد.

2. وَ سَاعَهً لِأَمْرِ الْمَعَاشِ: بخشي را هم به تلاش براي کسب روزي حلال اختصاص دهيد.

3. وَ سَاعَهً لِمُعَاشَرَهِ الْإِخْوَانِ وَ الثِّقَاتِ الَّذِينَ يُعَرِّفُونَكُمْ عُيُوبَكُمْ وَ يُخْلِصُونَ لَكُمْ فِي الْبَاطِنِ: زماني هم به معاشرت با برادران و اشخاص مورد اعتمادي بپردازيد كه شما را از عيب‏هايتان آگاه مي‌کنند و از صميم قلب با شما يک رو هستند. همانگونه که اگر جهاد نباشد جامعه اسلامي در خطر نابودي است؛ اگر کسب روزي حلال نباشد بساط يک زندگي پاک ديني در آستانه برچيدگي است. و نيز همانگونه که سخت‌ترين و پرخطرترين کار، جنگ و نبرد تن به تن در جهاد است به همان ميزان، کسب روزي حلال، سخت است و دشوار

4. وَ سَاعَهً تَخْلُونَ فِيهَا لِلَذَّاتِكُمْ فِي غَيْرِ مُحَرَّمٍ وَ بِهَذِهِ السَّاعَهِ تَقْدِرُونَ عَلَى الثَّلَاثِ سَاعَات‏:زماني را هم براي لذتهاي حلال قرار دهيد، به کمک اين بخش است که شما توان گذراندن آن سه بخش را خواهيد داشت.

از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

7. صلوات ها 16

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

بزرگانی که مایه فخر بشریّت اند، می‌توانند سرمشق ما برای «چگونه زیستن» باشند. چه پیامبران الهی و امامان معصوم، چه اصحاب و یاران آن معصومین، چه دانشمندان برجسته و نوابغ و مصلحان و رهبران و شهیدان، چه انسان‌های عارف و وارسته و اخلاقی، هرکدام به نحوی«چراغ راه» به شمار می‌روند.

خواندن شرح حال آنان در ما انگیزه ایجاد می‌کند، امید می‌بخشد، راه را نشان می‌دهد، تأثیرمی گذارد.

خیلی‌ها اگر در زندگی جهش‌هایی به سوی کمال داشته اند، در مدار جاذبه یک شخصیت قرار گرفته‌اند و با خواندن زندگینامه بزرگان زیر و رو شده‌اند.

اینگونه مطالعات، هم شیرین است، هم آموزنده، هم سرگرم کننده و هم نمونه‌ای از انسان‌های موفق را پیش روی ما قرار می‌دهد.

محاسبه: اگر عمر ما یک «سرمایه» است، باید نسبت به آن «حسابگری» هم داشته باشیم، سودآوری یا زیان دهی عمر را حساب کنیم، راه دست یافتن به بهره‌های دراز مدت و ابدی را که تا آخرت هم کشیده می‌شود بشناسیم و به کار بندیم.
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

9. صلوات ها 12

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

بسیاری هستند که اموری چون تحصیلات عالی، شغل خوب، درآمد بالا، همسر زیبا و مرفه، برخورداری از وسیله نقلیه، مسکن شخصی و اموری از این دست را مایه خوشبختی و رضایتمندی از زندگی میدانند. مثلا در همین چند شب گذشته وقتی همین سوال را از تعدادی دانشجویان مطرح کردم یکی از دانشجویان اصرار شدید داشت که تمکن مالی موجب رضایتمندی انسان از زندگی می شود. اما به راستی اگر اینچنین است پس چرا بسیاری افراد با بدست آوردن همین امور احساس رضایت از زندگی ندارند؟
    فقط کافی است یک نگاهی به اطرافتان بیندازید می بینید کم نیستند افرادی که به بسیاری از این قسم امکانات دست یافته اند اما هرگز احساس خوشبختی را در زندگی تجربه نکرده اند و در مقابل نیز بسیارند کسانی که فاقد اینگونه امکانات رفاهی هستند اما از زندگی خود ابراز رضایت میکنند.
    اساسا میان تمکن مالی و رضایت از زندگی رابطه تلازم و علیت و معلولی برقرار نیست یعنی چنین نیست که هرجا تمکن مالی بود حتما رضایت از زندگی باشد و هرجا کسی از زندگیش راضی بود حتما شخص تمکن مالی داشته باشد. در حقیقت انسان موفق و رضایتمند از زندگی، کسی نیست که هیچ مشکلی نداشته باشد و همه گونه امکانات خوشبختی برایش فراهم باشد بلکه انسان موفق و رضامند، کسی است که در درجه اول بر تمامی مشکلات زندگیش فائق آمده و در برابر همه سختیها صبر نموده و برای رفع یکایک آنها تلاش و کوشش نماید و در درجه دوم فکر و ذهنش را به حقایق و مسائلی متوجه کند که اگر هم در زندگی با حوادث و بلایا و مصایبی روبرو گشت کمر خم نکرده و بتواند راست قامت و امیدوار با قاطعیت در راه رسیدن به آرمانهای زندگیش قدم بردارد.
    اما توجه به چه چیزها و حقایقی میتواند چنین انسان قوی و ارادتمندی را به ارمغان آورد؟

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۷/۲۱ در ساعت ۰۶:۲۹

11. صلوات ها 17

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

یکی از اموری که میتواند انسان را فردی با ارده و قوی و مستحکم گرداند و موجبات رضایتمندی او را از زندگی فراهم کند توجه به سرمایه هاو امکانات و کمالاتی است که خداوند به او عطا نموده است یعنی اگر چه ممکن است گاه انسان دچار فقر و تنگدستی شدید مالی شود اما کافی است در همان هنگام، به امکانات و کمالات دیگری که خداوند برایش مهیا نموده توجه نماید مثلا ذهنش را متمرکز نعمت سلامتیش کند و نگاهی به اطراف خویش بندازد و ببیند که چه بسیارند افرادی که از تمکن مالی بسیاری برخوردارند ودر اصطلاح فقیر نیستند اما بخاطر نداشتن نعمت سلامتی، طعم شیرین زندگی و خوشبختی را هیچگاه نمی چشند و همواره زبان حالشان این است که ای کاش می توانستیم همه مال و ثروتمان را خرج یک ساعت سلامتی و آسایش جسمی نمائیم.
    معلوم است توجه کردن به نیمه پر لیوان میتواند در بسیاری از اوقات موجبات رضامندی ما را از زندگی فراهم کند. تصور کنید مادری را که فرزند دلبند خویش رادر کودکی گم کرده اما هیچ نشانی از او ندارد و عمری را در پی او می گردد چه اینکه فرزند نیز سالیانی را در جستجوی مادر خویش می گذراند اما از آنجا که هیچ نشانی از او ندارد او را نمی یابد این امر گاه در حالی است که ممکن است این مادر و فرزند بارها وبارها یکدیگر را در خیابان دیده باشند و از کنار یکدیگر عبور نموده باشند اما هرگز همدیگر را نیافته و گم کرده خویش را پیدا نکنند از همینچا معلوم می شود که یافتن و شناختن و بدست آوردن غیر از دیدن است در حقیقت شرط یافتن و رسیدن به کمال مطلوب، شناختن است و نه صرف دیدن. ممکن است وجود همه ما را انبوهی از اسباب و علل خوشبختی و رضایتمندی از زندگی فراهم کرده باشد اما بخاطر توجه نکردن و نشناختن آنها، عمری احساس ناخرسندی و بد بختی و نارضایتی کنیم پس در درجه اول مهم است که توجه به سرمایه ها و عطایای الهی به خودمان داشته باشیم که این خود نه تنها یکی از علل اصلی رضایتمندی خواهد بود بلکه تاثیر فراوانی در سعه صدر و افزایش ظرفیت و قابلیت انسان هم خواهد داشت.

13. صلوات ها 16

علاقه
    درس ، موسیقی ، شعر ( سهراب )
    نوشته
    70
    حضور
    4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    400

از نظر من امكانات مادي درسته لازمه ولي اصلا نمي تونه باعث احساس رضايت از زندگي بشه ( هرچند كه هميشه متهم ميشم به اينكه چون امكانات رو دارم اين حرف رو ميزنم ولي واقعا اينطوري نيست ... من عدم رضايت از زندگي رو واقعا حس كردم ... 23 ساله كه حس ميكنم ...)
    من وقتي از زندگيم راضي ميشم كه به آرامش برسم ... يه جور آرامش روحي ... كه فكر ميكنم گمشده نسل امروزه و فكر ميكنم اين آرامش تو اين دنيا پيدا نميشه پس هيچ وقت نميشه به حس رضايت از زندگي رسيد...
    البته در يه مورد ترديد دارم . در مورد اينكه اول بايد به آرامش برسي تا از زندگيت احساس رضايت كني يا وقتي از زندگيت احساس رضايت كني مي توني به اين آرامش برسي ؟
    من فكر ميكنم اول بايد به اين آرامش برسم و تنها در اين صورت احساس رضايت ميكنم ...
    زندگی خالی نیست مهربانی هست سیب هست ایمان هست آری تا شقایق هست زندگی باید کرد...

سهراب

15. صلوات ها 14

علاقه
    حضرت زهرا(س)،شهادت،شهدا،اهل بیت،هیئت
    نوشته
    1,018
    حضور
    4 روز 22 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    9134

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بي فروغ نمایش پست ها
    من از زندگیم لذت نمی برم چون خودم رو نمی شناسم ، نمیدونم چی میخوام ؟ نمیدونم چی راضیم میکنه ؟ نمیدونم سقف خواسته ها و آرزوهام کجاست ؟
    من از زندگیم لذت نمی برم چون امیدی به فردا ندارم ... امیدی به فردایی روشن و زیبا ...
    سلام به شما خواهر بزرگوار
    خوب اولین دلیل نداشتن رضایت از زندگی همینهایی هستش که اشاره کردین
    هر کس خود را شناخت خدایش را میشناسد
    نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بي فروغ نمایش پست ها
    حس میکنم همه چی دارم و هیچ چیز ندارم...
    حس نمیکنی شاید یه چیزی گم کردی مثل کتاب راهنما ، ماهمه احتیاج به یک کتاب راهنما داریم و اون چیزی نیست جز قرآن ، حس نمیکنی از خدا دور شدی ، شاید نخواستی که صداشو بشنوی
    ولی من برعکس شما از زندگی خیلی بیش از هر چیزی که تصور کنی لذت می برم میدونید چرا چون خدا رو دارم ، کتاب راهنما دارم (قرآن ) ، کسانی برای درد ودل دارم (اهل بیت) والبته خانواده ، هیچ کس نمیتونه بگه من توی زندگی مشکل ندارم همه ما بلاخره مشکلاتی داریم ولی آیا نمیخواهیم با مشکلات مبارزه کنیم بایستیم تا شکستمون بده ، وقتی مشکلات هست مطمئنا راهی برای مقابله با اون هم هست ، همه مشکلات ما اینه که از خدا ، قرآن و اهل بیت و خانواده مون دور شدیم ، از محبت کردن لذت نمیبریم چون در اون کار رضایت خداوند نیست
    هر کاری در رضایت خدا و امام زمانمون باشه قطعا لذتبخش هستش
    خدا ازت ممنونم که اجازه میدی منت بر سرم میزاری که عبادتت رو انجام بدم ، اهل بیت ازتون ممنونم که اجازه میدین برای غریبی و مظلومیتتون گریه کنم ، خدا ازت ممنونم برای این همه نعمات که بهم دادی برای اینکه بهم ثابت کنی به فکرم هستی ، از روزیت که بهم میدی ولی من فکر میکنم من اون روزی رو بدست آوردم ، شهدا ازتون ممنونم که ما رو به محفلتون راه میدید
    با خدا باشو پادشاهی کن / بی خدا باش هر چه خواهی کن
    به همون خدا هیچ کدومش شعار یا اقماض نبود و امیدوارم نباشه
    با علی مدد
    حی علی المهدی
    ویرایش توسط حی علی المهدی : ۱۳۹۱/۰۷/۲۱ در ساعت ۱۳:۵۴
    امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
    حی علی المهدی (عج)
    خدایا به مادرانمان و خواهرانمان بصیرت ، عفت و حجاب فاطمی عنایت کن
    اشهد ان فاطمة الزهرا عصمة الله کبری و حجة الله الحجج

17. صلوات ها 13

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

یکی دیگر از اموری که تاثیر فراوانی در رضایتمندی ما از زندگی دارد این است که جایگاه دنیا را در زندگی خودمان مورد دقت و بررسی قرار دهیم و ببینیم اساسا دنیا دارای چه ظرفیتهایی است و تا چه اندازه می تواند همه توقعات و نیازهای بشری مارا برآورده سازد.
    مهمترین نکته ی که در مورد دنیا باید توجه داشت این است که دنیا دار تزاحم و اختلاف آراء است. یعنی عالمی است که انسانهای بسیاری با عقائد و نظرات و سلایق گوناگون، در آن زندگی می کنند و بدیهی است که نمیتوان توقع داشت همه این خواسته ها محقق شود چرا که بسیاری از آن خواسته ها و آرزوها در تضاد با خواسته ها و آرزوهای دیگران است. باید باور کرد که اینجا دنیا است و نه بهشت. افراد ناراضی معمولا کسانی هستند که انتظاراتشان بیش از حد اندازه بود و از دنیا به نحوی انتظار بهشت را دارند.
    دنیا محل برگزاری آزمون بهشت است نه خود بهشت و هیچ گاه یک دانش آموز سوالات امتحان را مطابق میل و خواسته خود تنظیم نمی کند. دنیا نیز آزمون بزرگ زندگی سعادت آمیز است و برنامه ها و امتحانات آن بیرون از اختیار ماست. لذا باید همواره بخاطر داشت که بهشت بگونه ای است که هر آنچه را که بخواهیم می شود اما دنیا به گونه ای است که هر آنچه که می شود باید بخواهیم. از امام علی علیه السلام بشنو که فرمود:
    «اذا لم یکن ما ترید فارد مایکون»(1)
    یعنی هرگاه آنچه را خواستی نشد آنچه را شد بخواه.
    و نیز فرمود:
    «اذا لم یکن ما ترید فلا تبل ما کنت»(2)
    یعنی هرگاه آنچه را خواستی نشد، آنچه را هست سخت نگیر.
    و نیز فرمود:
    «اذا لم یکن ماترید فلا تبل کیف کنت»(3)
    یعنی اگر آنچه را خواستی نشد، اهمیت به آنچه هستی نده.

پی نوشتها:
    1-غررالحکم، حدیث 9007
    2-نهج البلاغه حکمت69
    3-غرر الحکم حدیث 11038

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ در ساعت ۱۲:۴۳

19. صلوات ها 16

علاقه
    حضرت زهرا(س)،شهادت،شهدا،اهل بیت،هیئت
    نوشته
    1,018
    حضور
    4 روز 22 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    9134

و اگر آنچه خواستی شد شکر خداوند رو بجای بیاور
    امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
    حی علی المهدی (عج)
    خدایا به مادرانمان و خواهرانمان بصیرت ، عفت و حجاب فاطمی عنایت کن
    اشهد ان فاطمة الزهرا عصمة الله کبری و حجة الله الحجج

21. صلوات ها 13

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری