توسل به اهل بیت علیهم السلام در سیره بزرگان

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توسل به اهل بیت علیهم السلام در سیره بزرگان

بسمه تعالی
در این تاپیک به ذکر تقیّد و شیوه توسل علماء و بزرگان دین پرداخته می شود،امید آنکه ما نیز چنین شویم که:

ره چنان رو که رهروان رفتند . . . .

آیه الله العظمی حائری یزدی (ره) مۆسس حوزه علمیه قم

ایشان دستور داده بودند همه روزه قبل از درس كسی قدری مصیبت حضرت سیدالشهدا- علیه السلام- بخواند و سپس درس را شروع می كردند.

این بزرگوار حتّی زمانی كه مرجع تقلید بودند، در جلوی دسته عزاداری در كوچه و خیابان حركت كرده و بسان مردم عادی بر سر و سینه می زدند و می فرمودند:من هر چه دارم از سیدالشهدا دارم.

آیه الله حائری قبل از سفر به ایران، در كربلا زندگی می‎كردند. خواب می‎بینند كه به ایشان گفته می‎شود بیشتر از ده روز زنده نخواهند بود. ایشان خواب را فراموش می كنند.

روز دهم كه روز تعطیلی بوده با دوستان به باغات كربلا می روند ناگهان ایشان تب كرده و درد شدیدی بدن او را فرا می گیرد. بالاخره او را به منزل می‎آورند و در بستر می‎افتد.

آنگاه خواب خود را به یاد می‎آورد ولی دیگر در حالت احتضار قرار گرفته‎اند. مشاهده می‎كند سقف شكافته شد و مأمورین ملك الموت برای قبض روح پائین آمدند.

ایشان در آن حال توسل به آقا امام حسین - علیه السلام- پیدا كرده و می‎گویند: آقا جان، من نوحه‎خوان شمایم، مردن حق است ولی دست من خالی است و ذخیره آخرت تهیه نكرده‎ام. اگر ممكن است تمدید بفرمائید.

ناگهان مشاهده می كند شخصی از سقف پائین آمد و گفت: آقا تمدید فرمودند و با آن دو نفر بر‎گشتند. ایشان بعد از رفتن آنها حالشان بهتر شده و از مرگ حتمی نجات می یایند به طوری كه دیگران فكر می‎كردند مرده است.

بعد از این ماجرا به ایران سفر نمودند ابتدا حوزه علمیه اراك و سپس قم را تشكیل داده و به آن رونق بخشیدند كه موجب خیر و بركت زیادی برای تشیع شد.

[="Tahoma"][="Navy"]علامه طباطبائی (ره)

آیه الله سید محمّد حسین حسینی طهرانی، درباره عشق ایشان به اهل بیت(ع) این گونه نوشته‎اند: «...نكته اوّل دل بستگی ایشان به اهل بیت - علیهم السلام- بود و در حقیقت ولای اهل بیت برای ایشان به منزله یك شمعِ شب افروز شبستانِ زندگی بود، نسبت به اهل بیت به خصوص امیر المۆمنین - علیه السلام- تا سر حدّ عشق دل بستگی داشت. هیچ به خاطر ندارم از اسم هر یك از ائمه بدون ادای احترام گذشته باشند.

در مشهد كه همه ساله مشرّف می شدند و تابستان را در آن جا می‎ماندند؛ بارها كه در خدمتشان بودم می دیدم وقتی وارد صحن حرم حضرت رضا(ع) می‎شدند دستهای مرتعش را روی آستانه در می‎گذاشتند و با بدن لرزان از جان و دل آستانه در را می بوسیدند.گاهی از محضرشان التماس دعائی درخواست می‎شد می‎گفتند: بروید از حضرت بگیرید، ما اینجا كاره‎ای نیستیم همه چیز آن جاست.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]ملاصدرا (ره)

این فیلسوف بزرگ هنگامی كه در كهك اقامت داشت و به تحقیق و بررسی مسائل فلسفی می‎پرداخت؛ گهگاه از كهك به قم می‎آمد و برای حلّ مشكلات علمی از روح مقدّس حضرت معصومه- سلام الله علیها- استمداد می‎جست، كه خود نیز در قسمتهائی از كتب خود به آن اشاره دارد.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله العظمی بروجردی (ره)

ایشان فرموده بودند: «دورانی كه در بروجرد بودم، وقتی، چشمانم كم نور شده بود و به شدّت درد می‎كرد، تا اینكه روز عاشورا هنگامی كه دسته‎های عزاداری در شهر به راه افتاده بود مقداری گل از روی سرِ یكی از بچه‎های عزادار دسته ، كه به علامت عزا بر سر خود مالیده بود ، برداشتم و به چشمان خود كشیدم و در نتیجه فوراً چشمانم نور خود را باز یافت و دردش تمام شد.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]مرحوم محدث قمی(ره)

ایشان در آثار خود می‎نویسد : « این حقیر نیز، هرگاه به سبب نوشتن زیاد، چشمم ضعف پیدا می‎كند تبركّ می‎جویم به تراب مراقد ائمه - علیهم السلام- و مسّ كتابت احادیث و اخبار و بحمدالله چشمم در نهایت روشنی است.
[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله العظمی مرعشی نجفی (ره)

ایشان كه ارادت ویژه‎ای به خاندان پیامبر(ص) و همینطور زیارت حضرت معصومه(س) داشتند، موقعی برای تهیه جهزیه دخترشان، دست تنگ بوده‎اند.
متوسّل به حضرت معصومه(س) می‎شوند و چیزی نمی‎گذرد كه حاجت ایشان بر‎آورده شده و جهزیه دخترشان فراهم می‎گردد.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله حاج سید مرتضی كشمیری(ره)

عارف كامل آیه الله قاضی(ره) فرموده‎اند: روزی در محضر آقا حاج سید مرتضی كشمیری برای زیارت مرقد حضرت ابا‎عبدالله الحسین- علیه السلام- از نجف اشرف به كربلای معلی آمدیم و ابتدا در حجره‎ای كه در مدرسه بازار بین الحرمین بود وارد شدیم. چون به در حجره رسیدیم دیدم قفل است.

مرحوم كشمیری نگاهی به من كرد و گفت: آقای قاضی می‎گویند هر كس نام مادر حضرت موسی(ع) را به قفل بسته ببرد باز می‎‎‎‎‎شود. مادر من فاطمه زهرا (س) از مادر حضرت موسی كمتر نیست و دست به قفل برده و گفتند: «یا فاطمه» و قفل باز شد و ما وارد حجره شدیم.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله العظمی بهاءالدینی (ره)

عشق و علاقه فراوان به رسول الله(ص) و شور و شوق بسیار به اهل بیت(ع) از اول كودكی در وجود ایشان بود. لذا از بچگی در حرم حضرت معصومه(س) خدمت می‎كردند و برای زوار آب می‎آوردند.

ایشان جریان یكی از توسلات خویش به محضر حضرت رضا- علیه السلام- را این گونه می‎گویند: «در اولین سفری كه به مشهد مشرّف شدم، بیماری سختی داشتم، رو به سوی آن امام رئوف نموده عرض كردم : یابن رسول الله! ما با آنچه تا حال در مورد شما شنیدیم كاری نداریم تا خود مشاهده نكنیم كاری درست نمی‎شود.

می‎خواهم مشاهده كنم كه شما مریض را شفا می‎دهید،» كلام ایشان تمام می‎شود. دقایقی بعد نسیم سلامتی از آستان لطف رضوی (ع) به سوی ایشان می وزد و حال ایشان خوب می‎شود.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله العظمی گلپایگانی (ره)

ایشان موقعی به بیماری سختی مبتلا می‎شوند كه تشخیص پزشكان در ایران سرطان اثنی عشر و یا لوزالمعده است و ایشان را برای عمل جراحی به انگلستان می‎برند .

در همان شب اوّل كه ایشان در بیمارستان بستری می‎گردند، چنانچه روش ایشان در مشكلات سخت توسّل به معصومین- علیهم السلام- بوده، متوسّل به محضر ولی عصر(عج)‌ می‎شوند صبح وقتی پزشك ایرانی همراه ایشان به سراغ معظم له می‎آید، می فرمایند: به پزشكان بگوئید: فعلا دست نگه دارند و معاینه مجدّد بشود.

وقتی علّت را جویا می شوند می فرماید:« آقا امام عصر(عج) فرمودند كه من شفا پیدا كرده ام» و آزمایشات مجدّد نشان می‎دهد اثری از سرطان در وجود ایشان نیست.[/]

[="Tahoma"][="Navy"]آیه الله میرزا شیخ محمّد جواد انصاری همدانی(ره)

ایشان توصیه زیاد به توسّل به ساحت مقدّس معصومین- علیهم السلام- در زیر آسمان داشتند و خود از این راه به مقاصد بزرگی رسیده بودند.

ایشان در نامه‎ها و دستورالعملهائی كه به دوستان و طالبان معرفت داشتند، توسّل به ساحت مقدّس اباعبدالله الحسین- علیه السلام- را برای رسیدن به مقامات روحانی توصیه می‎نمودند.

و اولیاء‌ خدا این گونه خاضعانه، به محضر معصومین- علیهم السلام- متوسّل می‎شدند و بركات و توفیقات بسیاری را از این طریق كسب می‎نمودند. عشق و ارادت آنها به این انوار پاك موجب عنایت آن بزرگواران به ایشان بوده و آنها را در طی مدارج معنوی و علمی رهمنون شده است.
[/]

موضوع قفل شده است