جمع بندی چطور می تونم توکلم به خدا رو بیشتر کنم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چطور می تونم توکلم به خدا رو بیشتر کنم؟

سلام بر دوستان !
من در وضعیتی گیر کرده ام که از فرد خاصی توقع انجام کاری رو دارم و فکر می کنم که اون می تونه کمک کنه که این موضوع اتفاق بیفته .
حال من احساس می کنم که توکل ام به خدا کم شده و بهتره به جای سرمایه گذاری روی اون فرد از خدا کمک بگیرم .
چطور می تونم توکلم به خدا رو بیشتر کنم ؟

کارشناس بحث : سمیع

arash66;277691 نوشت:
سلام بر دوستان !
من در وضعیتی گیر کرده ام که از فرد خاصی توقع انجام کاری رو دارم و فکر می کنم که اون می تونه کمک کنه که این موضوع اتفاق بیفته .
حال من احساس می کنم که توکل ام به خدا کم شده و بهتره به جای سرمایه گذاری روی اون فرد از خدا کمک بگیرم .
چطور می تونم توکلم به خدا رو بیشتر کنم ؟

کارشناس بحث : سمیع

باسمه تعالی
باسلام:
برای دستیابی به روحیه ی توکل و تقویت آن در خویشتن باید به تقویت و ارتقاء آنچه منشا توکل است پرداخت یعنی یقین به این مطلب که در عالم موثری جز خدا وجود ندارد وهمه اسباب ظاهری مجرای مشیت الهی می باشند و بدون این مشیت هیچ اثری بر آنها مترتب نیست تقویت کرد و حسن ظن و اعتماد به خدا را تحکیم نمود .
برای این کار علاوه بر بهره گیری از آیات وروایاتی که در مورد توکل سخن گفته اند وتفکر وتامل در آنها ،می توان در رخدادهای شگفت انگیز ی که سبب سازی ها وسبب سوزی های خداوند را ،که با محاسبات ظاهری به دور از انتظار بوده اند را نشان می دهند،اندیشید واز آنها عبرت گرفت.
یک نگاه به آنچه از رحمت رحمانیه و رحیمیه که تاکنون خداوند شامل حال ما کرده است وبی اینکه خود ودیگری سهم ونقشی داشته باشیم،شخصا همه نیازهایمان را بر آورده است،سبب می شود از اتکا واعتمادمان به اسباب و وسایل ،خواه خود وعمل خود وخواه دیگران وعمل آنها ،شرمنده شویم و از آن پس تنها به خدا اعتماد وتوکل کنیم
موفق باشید

سلام
یکبار درباره ریشه کلمه" یقین" از یکی از روحانیون شنیدم که میگفت:اصطلاح یا جمله ای هست که عرب ها میگویند"یقن الماء فی الحوض". ارام گرفتن اب در حوض را دیده اید...بدون کوچکترین حرکتی...معنای یقین هم همین گونه ارام گرفتن است...
وقتی یه مشکل بزرگ داری که گرهش به دست کس دیگه ای باز میشه میگن توکل کن به خدا و بسپر به خودش...اما لفظی فایده نداره...باید یقین داشته باشی ...خیالت راحت باشه که بلده چیکار کنه...
خیلی سخته...ولی هر وقت تونستی بعد اینکه گفتی توکلت علی الله دیگه به مشکلت فکر نکنی,معجزه ی توکل رو با چشمات میبینی...
باچشمات...و اونوقت بعیده که نزنی زیر گریه!

توکل کردن خیلی سخته. باید از ته قلب باشه

منم توکل ام خیلی ضعیفه اما دلیل داره!!!

سلام. دوست عزیز میدونی خیلی وقتا پیش اومده که واسه انجام یه کاری خونوادمو تکیه گاه قرار میدادم و توکلم رو اونا بود حالا بماند که تواون کار موفق میشدم یا شکست میخوردم مهم این بود که یه جای دلم لنگ میزد و تو دلم خالی بود. حس میکردم این توکل من بر خونوادم همیشه جواب نمیده و خیلی جاها واسم اصن بی ارزشه... همین مثال واسه دیگران هم صدق میکنه مثل گفتن یا علی(ع) و یا حسین(ع) که من خودم بارهاوبارها میگم وباگفتنش مخالفتی ندارم اما باید رو دلمون حکاکی بشه که استمداد اصلی از خداست بدون همه همه چشم به مدد اون دوختند حتی ائمه(ع) وانبیا(س). اصلا میدونی مشکل من و شما چیه؟ اینکه آداب توکل رو نمی دونیم آدابی که تو کتاب زندگی انسان قرآن کریم آورده شده:

وتوكل علي الحي الذي لا يموت وسبح بحمده وكفي به بذنوب عباده خبيرا (25:58)

این آیه چی رو میرسونه؟ جز اینو که توکل تنها بر کسی کن که مرگ نداره. وقتی تو دلمون فقط کسی باشه که هرگز مردنی نیست و تا ابد وجود داره. اونی که همیشه هست اگه تنها تو دلمون باشه هیچوقت دلمون خالی نمیشه. امتحان کردم...

قدس شریف;277910 نوشت:
سلام. دوست عزیز میدونی خیلی وقتا پیش اومده که واسه انجام یه کاری خونوادمو تکیه گاه قرار میدادم و توکلم رو اونا بود حالا بماند که تواون کار موفق میشدم یا شکست میخوردم مهم این بود که یه جای دلم لنگ میزد و تو دلم خالی بود. حس میکردم این توکل من بر خونوادم همیشه جواب نمیده و خیلی جاها واسم اصن بی ارزشه... همین مثال واسه دیگران هم صدق میکنه مثل گفتن یا علی(ع) و یا حسین(ع) که من خودم بارهاوبارها میگم وباگفتنش مخالفتی ندارم اما باید رو دلمون حکاکی بشه که استمداد اصلی از خداست بدون همه همه چشم به مدد اون دوختند حتی ائمه(ع) وانبیا(س). اصلا میدونی مشکل من و شما چیه؟ اینکه آداب توکل رو نمی دونیم آدابی که تو کتاب زندگی انسان قرآن کریم آورده شده:

وتوكل علي الحي الذي لا يموت وسبح بحمده وكفي به بذنوب عباده خبيرا (25:58)

این آیه چی رو میرسونه؟ جز اینو که توکل تنها بر کسی کن که مرگ نداره. وقتی تو دلمون فقط کسی باشه که هرگز مردنی نیست و تا ابد وجود داره. اونی که همیشه هست اگه تنها تو دلمون باشه هیچوقت دلمون خالی نمیشه. امتحان کردم...

اتفاقا منم فقط همیشه هرچی خواستم فقط از خدا خواستم چون معتقدم ائمه وسیله هستند و در نهایت این خداست که باید بخواهد

با همه این اوصاف خیلی از چیزهای حیاتی زندگیم رو هم از خدا خواستم که بهم نداده واسه همین توکل ام به کل ضعیفه!!!

پرسش:

چطور می‌توانم توکل به خدا را بیشتر کرد؟

پاسخ:

با توجه به اینکه حق تعالی قادر مطلق،حکیم علی الاطلاق، و فیاض مطلق است و ایمان واقعی نسبت به این عقیده،باعث می شود که توکل ما به حق تعالی بیشتر شود.
برای دستیابی به روحیه توکل و تقویت آن در خویشتن باید به تقویت و ارتفاء آنچه منشا توکل است پرداخت یعنی یقین به این مطلب که در عالم موثر حقیقی، جز خدا وجود ندارد وهمه اسباب ظاهری مجرای مشیت الهی می باشند و بدون این مشیت هیچ اثری بر آنها مترتب نیست و حسن ظن و اعتماد به خدا را تحکیم نمود.
برای این کار علاوه بر بهره گیری از آیات وروایاتی که در مورد توکل سخن گفته اند و تفکر و تامل در آنها،می توان در رخدادهای شگفت انگیز ی که سبب سازی ها و سبب سوزی های خداوند را،که با محاسبات ظاهری به دور از انتظار بوده اند را نشان می دهند، اندیشید و از آنها عبرت گرفت.
یک نگاه به آنچه از رحمت رحمانیه و رحیمیه که تاکنون خداوند شامل حال ما کرده است و بی اینکه خود و دیگری سهم و نقشی داشته باشیم، شخصا همه نیازهایمان را بر آورده است،سبب می شود از اتکا و اعتمادمان به اسباب و وسایل،خواه خود و عمل خود و خواه دیگران و عمل آنها،شرمنده شویم و از آن پس تنها به خدا اعتماد و توکل کنیم

موضوع قفل شده است