آب مهریه حضرت زهرا (س) است یعنی چه؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آب مهریه حضرت زهرا (س) است یعنی چه؟

آب مهریه حضرت زهرا (س) است یعنی چه؟ آیا تعبیری کنایی است یا واقعی؟

[=tahoma,verdana, arial, helvetica]بعد فرمودند : “ يكي اينكه در روز قيامت من اجازه داشته باشم به محبان خودم ، به شيعيان خودم ، يعني اونايي كه من رو دوست دارن ، كمك كنم و نجاتشون بدم . ( ببينيد ! در اول عاشقانه ترين ازدواج بشريت از ازل تا ابد اين مي شه مهر فاطمه (س) ) چقدر اين ديد ، الهي و ملكوتي و مهربان هست كه مي فرمايد : “ مهرم رو نجات گناهكارهاي امتم قرار مي دهم .[/]
[=tahoma,verdana, arial, helvetica] خداوند وحي فرمودند كه : “ راضيم ” فاطمه (س) داره درخواست مي كنه ، پس راضيم ! پيغمبراكرم فرمودند : “ مهر دوم شما چيه ؟ ” حضرت عرض كردند : “ مي خواهم كه آبهاي عالم را مهر من قرار بدهند . ” كه پيغمبراكرم اينجا اين اختيار رو دادن . پس آبهاي عالم مهر فاطمه (س) است . خب ، اين آبهاي عالم به اصطلاح ، يه حالت ظاهري داره كه درياها و درياچه ها و رودها رو شامل مي شه . كه اين حالت ظاهري آب هست و بعضاً‌ در روضه ها ، ازش استفاده مي كنن كه آب فراتي كه مهر فاطمه (س) بود بر روي ابي عبداللهبسته شد . اما جنبه باطني اين آب چيه ؟ اين “ ماء ” ، اين آبي كه مي گن ، اون آبي هست كه در قرآن مي فرمايد : “ و من الماء كل شيء حي ” يعني خدايا ! يك تبلور و جلوه اي در من و نام من قرار بده كه نام من مانند آب ، همه گنهكاران و همه انسانها رو زنده كنه . [/]

نقل قول:
آب مهریه ی حضرت زهرا س است یعنی چه؟

؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام

[="blue"]السلام علیک یا فاطمه الزهرا[/]

این آبهای عالم اشک چشم ما را شامل می شود؟

امام باقر عليه السّلام فرمود:
مهر فاطمه يك پنجم دنيا و دو سوم بهشت بوده است و در زمين چهار نهر براى حضرت فاطمه عليها السّلام است: نهرهاى فرات، نيل، نهروان و بلخ. و خداوند به پيامبر فرمود: اى محمّد! تو فاطمه را به مهريّه پانصد درهم به ازدواج على درآور تا سنّتى در بين امّت تو باشد.
الجلاء و الشفاء ج 3 ص 351؛ دلائل الإمامة (ط - الحديثة)، ص: 92؛ الهداية الكبرى، ص: 378
خمس زمین شاید اشاره به این باشد که همه مردم باید یک پنجم مازاد درآمدشان را به عنوان خمس بپردازند. زیرا که خمس زمین از آن حضرت فاطمه علیها السلام است و لذا بصورت مشاع در همه اموال مردم حضرت شریک است. چهار رود هم شادی به این خاطر بخصوص ذکر شده است که چون یک پنجم تمدنهای جهان در اطراف همین شکل گرفته است. و الله العالم

محمد;7148 نوشت:
آب مهریه حضرت زهرا (س) است یعنی چه؟ آیا تعبیری کنایی است یا واقعی؟

با سلام

مهریه ظاهری حضرت زهرا(س)چهارصد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود, که با این پول وسایلی خرید:
پیراهنی به بهای هفت درهم. چارقدی به بهای چهار درهم . دستمال و قطیفه ای مشکی بافت خیبر . دو عدد تشک و چهارعدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر .نیز یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه .
وقتی این ها را نزد پیامبر آوردند, فرمود: خدا به اهل بیت برکت دهد.(1)
به پیامبر گفتند: این مقدار مهر فاطمه روی زمین است ; مهر او در آسمان ها چه مقدار است ؟ فرمود: این سؤال ها را که دردی را از شما دوا نمی کند ، نپرسید. گفتند: نه ، برای ما اهمیت دارد؛ بفرمایید. فرمود: مهر فاطمه در آسمان ها یک پنجم زمین است . هر کس روی زمین راه برود, در حالی که به فاطمه و فرزندان او بغض و کینه داشته باشد, گناه کرده است .(2)
از امام باقر(ع)نقل شده : مهریه زهرا(س) یک پنجم دنیا و یک سوم بهشت و چهار نهر فرات و نیل و نهروان و بلخ است , ولی روی زمین پانصد درهم قرار داده شد, تا برای دیگران اسوه و مِلاک باشد.(3)
مداحان و شعرایی که برای حضرت زهرا شعر سروده اند، به این روایات توجه کرده اند.
اگر در روایات، آب و ثلث بهشت به عنوان مهریه حضرت بیان شده ، مهریه اصطلاحی و معروف نیست، بلکه مهریه معنوی است. مهریه متداول را باید شوهر از مال خود به همسرش بدهد، اما آب فرات و...و بهشت ملک امام علی نبود تا به حضرت زهرا بدهد، مگر اینکه از نوع ولایت تکوینی و به عنوان خلیفه الهی آن ها را مالک بر کل زمین بدانیم، اما این نوع مالکیت نیز از نوع مالکیت معنوی است.
این روایات حاکی از حرمتی است که خدا برای بنده محبوبش حضرت زهرا قائل است . اما مهریه ظاهری حضرت زهرا خیلی کم بود . مسلمانان وظیفه دارند مهریه دختران شان را سبک بگیرند تا در امر ازدواج مشکل جوانان حل گردد.

پی ‏نوشت‏ها:
1. سید جعفر شهیدی , زندگانی حضرت فاطمه (س) ص 59.
2. بحارالانوار،ج 43 ،ص 113.
3. همان .

مقداد;257898 نوشت:
از امام باقر(ع)نقل شده : مهریه زهرا(س) یک پنجم دنیا و یک سوم بهشت و چهار نهر فرات و نیل و نهروان و بلخ است , ولی روی زمین پانصد درهم قرار داده شد, تا برای دیگران اسوه و مِلاک باشد.(3)

وچه باوفا امتی که پسری رو ازمهریه ی مادرش محروم کردند!!!.....
موضوع قفل شده است