جمع بندی با دوست بی اعتقاد چه باید کرد ؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با دوست بی اعتقاد چه باید کرد ؟

سلام
یکی از بچه های کلاس ما دختر...(اخه واقعا نمیدونم اسمشو چی میشه گذاشت)!!!
جریان از این قراره که.... :
تو مدرسمون وقتی زنگ نماز میخوره خب عده ی معدودی از بچه ها تو نماز جماعت مدرسه شرکت میکنن....( انگشت شمار!)
یکی از بچه های کلاس ما اصلا ترس خدا و پیغمبر و روز قیامت سرش نمیشه...
میگه: من "اصلا" تو خونه نماز نمیخونم و "هر وقت" دلم برای خدا تنگ بشه نماز میخونم(این جمله رو صاف تو جشمای مدیر و معاون مدرسه نگاه کرد و گفت که البته فکر نکنم سالی یکبار هم این اتفاق بیفته!!)...
روز تاسوعا عاشورا میگفت: ما چرا باید برای امام حسین(ع) عزاداری کنیم؟ چرا باید برای امام حسین (ع) گریه و زاری کنیم؟
کلا از رده خارجه!
من که اصلا کاری به کارش ندارم و بهش اعتنایی نمیکنم،چون با کسی که انقد بی شعور و نفهمه باید اینطوری برخورد کرد.
اگه کسی با این ویژگی دور و برتون باشه عکس العمل شما چیه؟
ترکش میکنین یا ...
"البته اینم بگم که کاملا بی اعتقاده(اینو به جرات میتونم بگم)"

کارشناس بحث : بصیر

[="Tahoma"][="Navy"]

بقیع غریب;276577 نوشت:
یکی از بچه های کلاس ما اصلا ترس خدا و پیغمبر و روز قیامت سرش نمیشه... میگه: من "اصلا" تو خونه نماز نمیخونم و "هر وقت" دلم برای خدا تنگ بشه نماز میخونم(این جمله رو صاف تو جشمای مدیر و معاون مدرسه نگاه کرد و گفت که البته فکر نکنم سالی یکبار هم این اتفاق بیفته!!)... روز تاسوعا عاشورا میگفت: ما چرا باید برای امام حسین(ع) عزاداری کنیم؟ چرا باید برای امام حسین (ع) گریه و زاری کنیم؟ کلا از رده خارجه! من که اصلا کاری به کارش ندارم و بهش اعتنایی نمیکنم،چون با کسی که انقد بی شعور و نفهمه باید اینطوری برخورد کرد. اگه کسی با این ویژگی دور و برتون باشه عکس العمل شما چیه؟ ترکش میکنین یا ... "البته اینم بگم که کاملا بی اعتقاده(اینو به جرات میتونم بگم)"

باسلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
اینطور که شما نقل می کنید، مسلّم است که ایشان شرایط دوستی را ندارند که بخواهید با او رفاقت ایجاد کنید، اما یک کار می توانید بکنید، و آن این که با او صحبت کنید، برای سوالاتش با مشورت متخصصین، جواب پیدا کنید و از این دریچه به او کمک نمایید که اگر انسان جاهلی است، ارشاد گردد و اگر شخص عامدی است، امر و نهی شود.
اما اگر شرایط دوستی را بخواهید بدانید، باید گفت که دوست، نیاز به آزمایش دارد،
[=tahoma][=&quot]اما آزمایش به سه طریق باید صورت بگیرد، البته این سه روش برای کسی است که بخواهد بهترین دوست را داشته باشد.
[/]
[/]
[=tahoma][=&quot]امام صادق علیه لسلام این سه نکته زیبا را چنین بیان می فرمایند: کسی را دوست خود نشمار، بلکه او را فقط آشنا بدان، مگر این که به سه خصلت او را آزموده باشی، اول این که موجبات خشم او را فراهم شد نگاه کنی، در هنگام خشم چگونه است؟ آیا او را از دایره حق به سمت باطل خارج می کند؟. دوم این که با او سفر نمایی. (چون در سفر بهترین محیطی است که انسان طرف مقابل خود را در شرایط مختلف سفر خواهد شناخت.) سوم او را با مال آزمایش کنی.[/][/][=tahoma][=&quot] (یعنی ببینی آیا در هنگام سختی و یا حتی رفاه و آسایش، چگونه برای تو مایه می گذارد؟ آیا خود بین و خودخواه هست؟ آیا در اعطای مال به تو دریغ نمی کند؟ مال خود را مال تو می داند یا خیر.)[/][/]

[=tahoma][=&quot]پس از طی کردن این سه مرحله، اگر پیروز بیرون آمد، می توان او را صدیق خطاب کرد، در غیر اینصورت، یک آشنا بیش نیست.[/][/]

[=tahoma][=&quot]أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ:[/][=&quot] لَا تُسَمِّ الرَّجُلَ صَدِيقاً وَ سَمِّهِ مَعْرِفَةً حَتَّى تُخْبِرَهُ بِثَلَاثِ‏ خِصَالٍ حَتَّى تُغْضِبَهُ‏ فَتَنْظُرَ غَضَبَهُ يُخْرِجُهُ مِنْ حَقٍّ إِلَى بَاطِلٍ وَ [/][=&quot]تُسَافِرَ[/][=&quot] [/][=&quot]مَعَهُ‏[/][=&quot] وَ تُخْبِرَهُ بِالدِّينَارِ وَ الدِّرْهَمِ.([/][=&quot] مصادقة الإخوان ؛ ص72[/]).[/]
همچنین در روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام هست که می فرمایند: شیعیان ما را به هنگام نماز، آزمایش کنید و بشناسید، ببینید که به هنگام نماز چگونه آن را محافظت می کنند.

امتحنوا شيعتنا عند مواقيت‏ الصلاة.(قرب الاسناد، ص 416)

[/]

من قصد دوستی با اونو ندارم. اما خیلی بهم بر میخوره و ناراحت میشم که یکی اینطور نسبت به اعتقاداتمون اهانت کنه. متاسفانه من تو این جور مسائل زود جوش میارم و .........
اون به هیچ صراطی مستقیم نیست.
بی اعتنایی بهترین کاره..ولی اخه تا کی؟(البته امسال سال اخرم(پیش دانشگاهی) و از دستش خلاص میشیم) یعنی باید تا اخر عمرش اینطوری زندگی کنه؟ چطور میخواد روز قیامت جواب امام حسین(ع) رو بده؟
مطمئنم هر کسی جای من بود باهاش دعوای اساسی می گرفت... اما ....

بقیع غریب;276789 نوشت:
من قصد دوستی با اونو ندارم. اما خیلی بهم بر میخوره و ناراحت میشم که یکی اینطور نسبت به اعتقاداتمون اهانت کنه. متاسفانه من تو این جور مسائل زود جوش میارم و ......... اون به هیچ صراطی مستقیم نیست. بی اعتنایی بهترین کاره..ولی اخه تا کی؟(البته امسال سال اخرم(پیش دانشگاهی) و از دستش خلاص میشیم) یعنی باید تا اخر عمرش اینطوری زندگی کنه؟ چطور میخواد روز قیامت جواب امام حسین(ع) رو بده؟ مطمئنم هر کسی جای من بود باهاش دعوای اساسی می گرفت... اما ....

اینطور نیست که تا آخرش همینجوری باقی بمونه، انشاالله سرش به سنگ می خوره و هدایت میشه، شما براش دعا کنید.
اما اگر به قول شما به هیچ صراطی مستقیم نیست، تلاش من و شما بیهوده است، چون خودش نمی خواهد، تا نخواهد، و اراده نکند، درست نمی شود، هر چقدر هم که شما برایش دلیل بیاورید.
انسان خواب را می شود بیدار کرد، ولی انسانی که خود را به خواب زده، نمی شود بیدار کرد، چون الان تصمیم گرفته که بیدار نشود.
هر وقت تصمیم به خوب شدن گرفت، آن وقت سخنان شما در او نفوذ می کند.
انشاالله که این همکلاسی شما هم اهل نجات بشود.
التماس دعا

سلام

چه جوری به فردي كه نمازصبح وگاهي هم ظهر رو نميخونه ; بهش کمک کرد که نماز بخونه؟؟

معين الضعفاء;301471 نوشت:
چه جوری به فردي كه نمازصبح وگاهي هم ظهر رو نميخونه ; بهش کمک کرد که نماز بخونه؟؟

باسلام و احترام
بستگی دارد که او در چه مقطع سنی است و شما چه نسبتی با او دارید.
ولی اگر در سن نوجوانی یا جوانی است و شما دوست او هستید با مطالعه ای که از قبل درباره آثار و برکات نماز دارید، می توانید او را از آثار وبرکات نماز آشنا کنید،همچنین هدف از نماز خواندن و این که چرا نماز می خوانیم ، او را آگاهی دهید.
همچنین از عواقب بی نمازی و روایات عجیبی که درباره تارک الصلاه وجود دارد، او را مطلع سازید.
یکی از کتاب های خوبی که در این زمینه نوشته شده و می توانید خودتان بخوانید یا به ایشان معرفی کنید کتاب «دانستنی های لازم از نماز» از انتشارات بوستان کتاب قم، نوشته محمود وحیدی است که کتاب بسیار خوب و ارزنده است.
همچنین کتاب « از جاده تا سجاده، علل و درمان عدم حضور قلب در نماز» نوشته هادی قطبی از جمله کتاب های خوب و مفید در این زمینه هستند.
اما اگر این شخص فرزند انسان باشد یا خواهر و برادر باشد، سهل انگاری او در نماز، علل دیگری هم ممکن است داشته باشد که باید با روشهای دیگر، آن را اصلاح نمود.

جمع بندی
سوال اول:یکی از بچه های کلاس ما اصلا ترس خدا و پیغمبر و روز قیامت سرش نمیشه... میگه: من "اصلا" تو خونه نماز نمیخونم و "هر وقت" دلم برای خدا تنگ بشه نماز میخونم(این جمله رو صاف تو جشمای مدیر و معاون مدرسه نگاه کرد و گفت که البته فکر نکنم سالی یکبار هم این اتفاق بیفته!!)... روز تاسوعا عاشورا میگفت: ما چرا باید برای امام حسین(ع) عزاداری کنیم؟ چرا باید برای امام حسین (ع) گریه و زاری کنیم؟ کلا از رده خارجه! من که اصلا کاری به کارش ندارم و بهش اعتنایی نمیکنم،چون با کسی که انقد بی شعور و نفهمه باید اینطوری برخورد کرد. اگه کسی با این ویژگی دور و برتون باشه عکس العمل شما چیه؟ ترکش میکنین یا ... "البته اینم بگم که کاملا بی اعتقاده(اینو به جرات میتونم بگم)"
جواب:
باسلام و احترام خدمت شما دوست گرامی
اینطور که شما نقل می کنید، مسلّم است که ایشان شرایط دوستی را ندارند که بخواهید با او رفاقت ایجاد کنید، اما یک کار می توانید بکنید، و آن این که با او صحبت کنید، برای سوالاتش با مشورت متخصصین، جواب پیدا کنید و از این دریچه به او کمک نمایید که اگر انسان جاهلی است، ارشاد گردد و اگر شخص عامدی است، امر و نهی شود.
اما اگر شرایط دوستی را بخواهید بدانید، باید گفت که دوست، نیاز به آزمایش دارد،
اما آزمایش به سه طریق باید صورت بگیرد، البته این سه روش برای کسی است که بخواهد بهترین دوست را داشته باشد.

امام صادق علیه لسلام این سه نکته زیبا را چنین بیان می فرمایند: کسی را دوست خود نشمار، بلکه او را فقط آشنا بدان، مگر این که به سه خصلت او را آزموده باشی، اول این که موجبات خشم او را فراهم شد نگاه کنی، در هنگام خشم چگونه است؟ آیا او را از دایره حق به سمت باطل خارج می کند؟. دوم این که با او سفر نمایی. (چون در سفر بهترین محیطی است که انسان طرف مقابل خود را در شرایط مختلف سفر خواهد شناخت.) سوم او را با مال آزمایش کنی. (یعنی ببینی آیا در هنگام سختی و یا حتی رفاه و آسایش، چگونه برای تو مایه می گذارد؟ آیا خود بین و خودخواه هست؟ آیا در اعطای مال به تو دریغ نمی کند؟ مال خود را مال تو می داند یا خیر.)
پس از طی کردن این سه مرحله، اگر پیروز بیرون آمد، می توان او را صدیق خطاب کرد، در غیر اینصورت، یک آشنا بیش نیست.
أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: لَا تُسَمِّ الرَّجُلَ صَدِيقاً وَ سَمِّهِ مَعْرِفَةً حَتَّى تُخْبِرَهُ بِثَلَاثِ‏ خِصَالٍ حَتَّى تُغْضِبَهُ‏ فَتَنْظُرَ غَضَبَهُ يُخْرِجُهُ مِنْ حَقٍّ إِلَى بَاطِلٍ وَ تُسَافِرَمَعَهُ‏ وَ تُخْبِرَهُ بِالدِّينَارِ وَ الدِّرْهَمِ.( [1]
همچنین در روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام هست که می فرمایند: شیعیان ما را به هنگام نماز، آزمایش کنید و بشناسید، ببینید که به هنگام نماز چگونه آن را محافظت می کنند.
امتحنوا شيعتنا عندمواقيت‏الصلاة[2]
سوال دوم:چه جوری به فردي كه نمازصبح وگاهي هم ظهر رو نميخونه ; بهش کمک کرد که نماز بخونه؟؟
جواب:
بستگی دارد که او در چه مقطع سنی است و شما چه نسبتی با او دارید.
ولی اگر در سن نوجوانی یا جوانی است و شما دوست او هستید با مطالعه ای که از قبل درباره آثار و برکات نماز دارید، می توانید او را از آثار وبرکات نماز آشنا کنید،همچنین هدف از نماز خواندن و این که چرا نماز می خوانیم ، او را آگاهی دهید.
همچنین از عواقب بی نمازی و روایات عجیبی که درباره تارک الصلاه وجود دارد، او را مطلع سازید.
یکی از کتاب های خوبی که در این زمینه نوشته شده و می توانید خودتان بخوانید یا به ایشان معرفی کنید کتاب «دانستنی های لازم از نماز» از انتشارات بوستان کتاب قم، نوشته محمود وحیدی است که کتاب بسیار خوب و ارزنده است.
همچنین کتاب « از جاده تا سجاده، علل و درمان عدم حضور قلب در نماز» نوشته هادی قطبی از جمله کتاب های خوب و مفید در این زمینه هستند.
اما اگر این شخص فرزند انسان باشد یا خواهر و برادر باشد، سهل انگاری او در نماز، علل دیگری هم ممکن است داشته باشد که باید با روشهای دیگر، آن را اصلاح نمود.

[/HR][1] مصادقة الإخوان ؛ ص72).

[2] .(قرب الاسناد، ص 416)

موضوع قفل شده است