صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج موقت در كلام امام رضا عليه‏السلام‏

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

ازدواج موقت در كلام امام رضا عليه‏السلام‏

ازدواج موقت در كلام امام رضا عليه‏السلام‏

امام رضا عليه‏السلام مى‏فرمايد: عاشقانه در تمام موارد كار كنيد. برخورد زن و شوهر در خانه هم بايد برخورد عاشقانه باشد، اگر نباشد ما اصلًا آن زندگى را قبول نداريم آن خانه را قبول نداريم.

مردى خدمت حضرت رضا عليه‏السلام رسيد راجع به ازدواج موقت از حضرت سؤال‏
    كرد،
    گفت: شرايط ازدواج موقت چيست؟ حضرت عرض فرمود: زن دارى؟ عرض‏
    كرد: بله،

فرمود: اين سؤال به تو ربطى ندارد،

چون امام مى‏داند اگر به او بگويد خوب است مى‏رود يك زيباتر از زن خود پيدا مى‏كند بعد دلگرم به او مى‏شود، بعد زن سى ساله خود كه شش تا بچه را بزرگ كرده، تمام ارزش‏هاى خانه را زير پا مى‏گذارد مى‏رود دنبال شهوت، خيلى چيزها را ائمه عليهم‏السلام قبول ندارند و ما قبول داريم خيلى چيزها را خدا قبول ندارد و ما قبول داريم، خيلى چيزها را آنها قبول دارند و ما قبول نداريم و خيلى به نظرمان عادى و ساده است.

بعضى چيزها عيب‏هاى خيلى بزرگ پيدا مى‏كند، اگر هم اولش عيب نداشته باشد، بعداً پيدا مى‏كند.

چرا مى‏گويد: دروغ به شوخى هم حرام است؟ براى اينكه مقدمه ورود به دروغ جدى است، چرا مى‏گويد: نگاه كردن شعبه‏اى از زنا است و هر نگاه كردنى تيرى از تيرهاى مسموم شيطان است كه به چشمت خورده و چرا مى‏گويد: اگر هر كسى به نامحرم نگاه كند به تعداد نگاه‏هايش در جهنم تيرهايى از آتش و آهن گداخته به چشم او مى‏زنند چون مقدمه زناست، چون مقدمه هجوم به ناموس يك مملكت‏ است،

چون مقدمه خراب كردن يك خانواده است، چون مقدمه متلاشى كردن يك كانون گرم خانه مسلمان است، چرا بايد دروغ گفت؟

ما اول بايد سراغ قرآن برويم قبل از روايت، آنجايى كه قرآن براى ما روشن نبود واجب است سراغ روايت برويم، حالا وقتى مى‏گويد: اگر انسان دروغ بگويد بوى بدى از اين دهان به فضا مى‏رسد كه ملائكه عالم از استشمام اين بوى بد چون‏
    موجود زنده‏اند، چنان ناراحت مى‏شوند كه همه يك پارچه فرياد مى‏زنند الهى اين‏
    دروغگو را لعنت كن. حالا آدم در نماز دروغ بگويد، به پروردگار آنجا كه مى‏گويد:
    «إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ‏» من بنده تو هستم اما خدا مى‏بيند كه او بنده شكمش هم هست، بنده هوايش هم است، بنده شرق و غرب هم است، خوب اين دروغ است.
    چه كسى گفته شخصيت افراد شكسته شود؟ اسلام كه دين شخصيت دهى است، زن بايد كمال اعتماد را به مردش داشته باشد، مرد هم بايد كمال اعتماد را به زنش داشته باشد، رابطه خانه هم بايد عاشقانه باشد.
    آن وقت امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايد:
    ما اين خانه را به عنوان خانه اسلامى امضا مى‏كنيم.

کتاب:صبر از ديدگاه اسلام نوشته: حضرت آیت الله حسین انصاریان

ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۱/۰۷/۱۰ در ساعت ۰۹:۲۰
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

2. صلوات ها 15

3.  

نوشته
    273
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    578

سوال

آیا مرد زن دار به جایی دور از شهر خودش برای مدتی موقت (1-2 ماه) برود و دسترسی به همسرش نداشته باشد و مردی به او برای زن آزادی پیشنهاد ازدواج موقت بدهد آیا مرد زن دار میتواند ازدواج موقت در این مواقع هرچند ضرورت هم داشته باشه بکند ؟
    ویرایش توسط mohammad+ali : ۱۳۹۱/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۰:۳۹
    [B]میازار موری که دانه کش است //// و یا صبر ایوب (ع)

»»»»کم گوی و گزیده گوی چون در««««
    جانم فدای سجاده نماز امام علی ولی الله بشود . آمین یا الله

5. صلوات ها 2

علاقه
    سرگمی علمی
    نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    245

بسم الله
    ازدواج موقت
    تو جوامع ما با مفهوم اشتباه جایگاه پیدا کرده
    و هرکسی خودش رو ملزم به داشتن چندین زن صیغه ی رو میدونه و با این پاسخ که حرام نیست و جرم نیست به این کار خود می پردازد
    غافل از اینکه این نوع ازدواج تنها برای این است که شخصی که شوهر ندارد و شخصی که زن ندارد بتوانند بدون اینکه درگناه بی افتند برای هم باشند و اگر خواستند همیشه
    ولی برداشتی که الان دارند مردان ما فکر میک ننند این نوع ازدواج جوازیست برای گرفتند هزاران همسر
    در حالی که از وفاداری هیچ بوی نبردند
    خیلی ها میگند چرا پیامبر پس صیغه می کرد بهتره بدونید تا زمانی که حضرت خدیجه زنده بودند هیچ همسر دیگری نداشتند
    ای کاش مفهوم درست ازدواج موقت در جامعه وجود داشت...
    همگی با هم با احتکار آشنا شویم و راه چاره ی برای آن بیابیم

لطفا تایپیک زیر رو مطالعه فرمایید

http://www.askdin.com/thread22841.html#post276087

7. صلوات ها 6

علاقه
    سرگمی علمی
    نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    245

یعنی این قدر سخته که چند ماه دوری از همسرت باعث میشه به فکر ازدواج بیفتی....
    ای دل غافل یاد یه جک یا لطیفه افتادم که اقای ماهی صفت می گند
    آلمانی ها یه معشوقه دارند یه زن که معشوقه شونو بیشتر دوست دارند
    آمریکایی ها یه زن دارند و یه معشوقه که زن شو نو بیشتر دوست دارند
    ایرانی ها دو زن دارند شش تا صیغه آخرش هم مادرشونو دوست دارند

چه بلایی سر مردان ایرانی بعد از بنی امیه افتاده که این همه جنس پرست شدیم
    کجاست اون مردان ایرانی که به غیرت معروف بودند ...
    کجاست....

9. صلوات ها 5

نوشته
    273
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    578

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط seraj73 نمایش پست ها
    یعنی این قدر سخته که چند ماه دوری از همسرت باعث میشه به فکر

کجاست....

طبق حدیث امام رضا (ع) حرام است گرفتن زن موقت زیبا زمانیکه زن دایمت دسترسی داری/////

[B]میازار موری که دانه کش است //// و یا صبر ایوب (ع)

»»»»کم گوی و گزیده گوی چون در««««
    جانم فدای سجاده نماز امام علی ولی الله بشود . آمین یا الله

11. صلوات ها 5

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

سوال

آیا مرد زن دار به جایی دور از شهر خودش برای مدتی موقت (1-2 ماه) برود و دسترسی به همسرش نداشته باشد و مردی به او برای زن آزادی پیشنهاد ازدواج موقت بدهد آیا مرد زن دار میتواند ازدواج موقت در این مواقع هرچند ضرورت هم داشته باشه بکند ؟
    سلام. هر چند از نظر شرعي مانعي ندارد اما از نظر اخلاقي و بدون اطلاع همسر ديگر صورت خوشي ندارد مگر اينكه با رضايت يا اطلاع همسر اول باشد . اما نكته مهم اينجاست كه اگر واقعا اين فرد بيم گناه دارد يا تحت فشار شهوت است بهترين راه ازدواج موقت است اما اگر مي تواند كف نفس كند بهتر است كه اين كار را نكند و سعي كند برنامه ريزي كاري و زندگي خود را طوري انجام دهد كه بيشتر در كنار همسر و فرزندان باشد يا امكان نقل مكان ايشان را فراهم كند.

یعنی این قدر سخته که چند ماه دوری از همسرت باعث میشه به فکر ازدواج بیفتی....
    ای دل غافل یاد یه جک یا لطیفه افتادم که اقای ماهی صفت می گند
    آلمانی ها یه معشوقه دارند یه زن که معشوقه شونو بیشتر دوست دارند
    آمریکایی ها یه زن دارند و یه معشوقه که زن شو نو بیشتر دوست دارند

چه بلایی سر مردان ایرانی بعد از بنی امیه افتاده که این همه جنس پرست شدیم
    کجاست اون مردان ایرانی که به غیرت معروف بودند ...
    کجاست....
    سلام بزرگوار. اينجا مسئله غيرت مطرح نيست. مسئله همان كنترل شهوت است. همه انسانها يكسان نيستند و از نظر ايمان و كنترل نفس در يك درجه نيستند بنابراين اسلام هم براي اون دسته از كساني كه بيم گناه كردن دارند اين راه رو پيشنهاد داده كه بسيار بهتر از اين است كه خداي نكرده در خفا و به طريقه حرام ارضاء شهوت كنند كه در اين صورت بنيان خانواده ها بيشتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

13. صلوات ها 5

نوشته
    3
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11

سلام
    من با اون که دو ساله خیلی شهوت دارم و هنوز نتونستم کاری کنم که از این درد خلاص بشم
    تا الان نتوستم تو محل زندیگیم زنی یا دختری رو پیدا کنم که باهاش ازدواج موقت کنم
    فکر میکنم به خاطر خحالتی بودنم هست
    امثال من حاضرن برن تو خفا هزار تا گناه بکنن بعد کلی هم ناله بکنن بگن چرا وضع اینطوریه
    بعدش که میایم تو جماعت همه منو نگاه میکنن میگن عجب پسر خوبیه چه پسر مثبت و دینداری هست (تف به این زندگی)
    یه طوری نگاه میکنن که انگاری ما ها هیچ مشکلی نداریم البته این جور چیزا رو نمیشه فهمید تا خود فرد نگه نمیشه فهمید یعنی فقط خودش رو میفهمه

حالا صحبت من این بود که شما همون طوری که میگید ازدواج موقت ذاتا خوبه یه روش ها و یه سری چیزایی هم یادمون بدید که ما یکی رو عین خودمون پیدا کنیم
    الان من بخوام برم تو خیابون با یه دختر (حالا چادری غیر چادری ) باهاش درمورد ازدواج موقت صحبت کنم هزار نفر نگامون میکنن (البته فکر میکنم اونایی هم که نگاه میکنن یا خودشون شهوت دارن یا طمع کردن دلم می خواد هزار تا فحش به اینا بگم)

15. صلوات ها 5

نوشته
    10,905
    حضور
    84 روز 15 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40518

با سلام
    دوستان بارها و بارها این موضوع در سایت مطرح شده و تاپیکهای زیادی در این خصوص زده شده لطفا دوستان را به تاپیکها راهنمایی کنید .
    که کسی به بیراه نرود !

حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

17. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

نقل قول نوشته اصلی توسط bidaridonya نمایش پست ها
    سلام
    من با اون که دو ساله خیلی شهوت دارم و هنوز نتونستم کاری کنم که از این درد خلاص بشم
    تا الان نتوستم تو محل زندیگیم زنی یا دختری رو پیدا کنم که باهاش ازدواج موقت کنم
    فکر میکنم به خاطر خحالتی بودنم هست
    امثال من حاضرن برن تو خفا هزار تا گناه بکنن بعد کلی هم ناله بکنن بگن چرا وضع اینطوریه
    بعدش که میایم تو جماعت همه منو نگاه میکنن میگن عجب پسر خوبیه چه پسر مثبت و دینداری هست (تف به این زندگی)
    یه طوری نگاه میکنن که انگاری ما ها هیچ مشکلی نداریم البته این جور چیزا رو نمیشه فهمید تا خود فرد نگه نمیشه فهمید یعنی فقط خودش رو میفهمه

حالا صحبت من این بود که شما همون طوری که میگید ازدواج موقت ذاتا خوبه یه روش ها و یه سری چیزایی هم یادمون بدید که ما یکی رو عین خودمون پیدا کنیم
    الان من بخوام برم تو خیابون با یه دختر (حالا چادری غیر چادری ) باهاش درمورد ازدواج موقت صحبت کنم هزار نفر نگامون میکنن (البته فکر میکنم اونایی هم که نگاه میکنن یا خودشون شهوت دارن یا طمع کردن دلم می خواد هزار تا فحش به اینا بگم)
    سلام. شما در صورتي كه مجرد هستيد و ازدواج نكرديد بايد اولويت شما ازدواج دائم باشه اما اگر سابقه ازدواج داشتيد يا اگر شرايطي داريد كه امكان ازدواج دائم نيست اون وقت بايد از راه درستش اقدام كنيد نه اينكه در خيابان به كسي پيشنهاد بدهيد . بايد در خانواده يا فاميل يا دوستان به كساني كه معتمد شما هستند يا در جاهايي كه مورد اطمينان هستد بسپاريد تا براي شما موردي كه شرايط ازدواج موقت داره رو پيدا كنند.

سر رشته عقل پاره کردیم *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

19. صلوات ها 4

علاقه
    سرگمی علمی
    نوشته
    35
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    245

سلام چرا اتفاقا بحث غیرت مهمه
    شما نگاه کنید به دوره قبل از بنی امیه
    که پادشاهان ایرانی چگونه پادشاهانی بودند
    هیچ کدام از آنها زن پرست نبودند و همگی برای زن ها احترام زیادی قائل بودند
    ولی از دوره بنی امیه تا کنون ببنید چه تغییراتی ایجاد شده
    یا اینکه
    زمان انقلاب دلیل اصلی تجاوز به حریم خصوصی بود من که در اون زمان نبودم ولی پدرم و کسانی که اون دوران رو دیدن بازگو می کنند که چه اتفاقاتی افتاده و عرب ها و غربی ها با زنان و دختران ما چه ها می کردند (دلیل اصلی که انقلاب کردند چی بود؟؟؟؟مبارزه با شهوت...)
    درسته ازدواج موقت برای اینکه تو گناه نی افتیم هست
    ولی الان به نظر شما رعایت می کنند؟؟؟

در ضمن من اون جواب رو که شما نقل قول کردید برای جواب کاربرmohammad+ali
    و گرنه می دونستم برای جلو گیری از افتادن به گناه هست

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری