جمع بندی مهمترین و پرتکرارترین دعا

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مهمترین و پرتکرارترین دعا

سلام خدمت دوستان عزیز
راستش سوالی که من میخوام توی این بخش مطرح کنم دقیقا نمیدونستم مربوط به کدوم قسمته به هر حال اینجا مطرحش میکنم امیدوارم کمکم کنین. من داشتم روی فرهنگ برگزاری مجالس دعا وزیارت تحقیق میکردم میخواستم اگه بشه این فرهنگ رو جور دیگه ارتقا بدیم که کسانی که توی این مراسم شرکت میکنن با یه دید تازه وارد این مجالس بشن و با یه ارامش عمیق از مجالس خارج بشن. سوال من اینه که به نظر شما کدام یک از دعاها یا زیارات از بقیه مهمتر هست و پرتکرارترین دعا چه دعایی هست؟

کارشناس بحث : سمیع

دیبا;276442 نوشت:
سلام خدمت دوستان عزیز

راستش سوالی که من میخوام توی این بخش مطرح کنم دقیقا نمیدونستم مربوط به کدوم قسمته به هر حال اینجا مطرحش میکنم امیدوارم کمکم کنین. من داشتم روی فرهنگ برگزاری مجالس دعا وزیارت تحقیق میکردم میخواستم اگه بشه این فرهنگ رو جور دیگه ارتقا بدیم که کسانی که توی این مراسم شرکت میکنن با یه دید تازه وارد این مجالس بشن و با یه ارامش عمیق از مجالس خارج بشن. سوال من اینه که به نظر شما کدام یک از دعاها یا زیارات از بقیه مهمتر هست و پرتکرارترین دعا چه دعایی هست؟

کارشناس بحث : سمیع

باسمه تعالی
باسلام:
اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت
باقی همه بی حاصلی وبی خبری بود (1)
در پاسخ حضرتعالی توجه شما را به نکات ذیل جلب می نمایم :
1-یکی از ادله حقانیت مذهب شیعه ،وجود این دعاها وزیارات ماثوری است که از ائمه دینمان علیهم السلام به ما رسیده است که به فرموده علامه فرزانه حسن زاده آملی:
كلمات سفراى الهى خود بهترين حجت بر حجت بودن آنان است كه الدليل دليل‏ لنفسه، آفتاب آمد دليل آفتاب(2)
‏2- ما اگر بخواهیم بیانات ناب عرفانی وتوحیدی را در بیانات ائمه علیهم السلام ببینیم باید سراغ ادعیه آن حضرات برویم نه روایات آنها ،چون در روایات ،مخاطب امام ،مردم هستند ،ومردم هم که همه از جهت علمی در یک سطح نیستند ،وامام هم مطابق فهم مردم پاسخ می دهد ،ولی در ادعیه ،مخاطب امام حق تعالی است وامام هر چه در بستر وحودی خود دارد را ابراز می کند ،لذا حضرت علامه ذو الفنون حسن زاده آملی می فرمایند:
ادعیه ماثوره هریک مقامی از مقامات انشائی و علمی ائمه دین اند
لطائف شوقى و عرفانى، و مقامات ذوقى و شهودى كه در ادعيه نهفته اند در روايات وجود ندارند، زيرا در روايات مخاطب مردم اند و با آنان به فراخور عقل و فهم و ادراك و معرفتشان سخن مى گفتند نه هر چه كه گفتنى بود، اما در ادعيه و مناجات ها با جمال و جلال مطلق و محبوب و معشوق حقيقى به راز و نياز بودند، لذا آنچه در نهان خانه سر و نگار خانه عشق و بيت المعمور ادب داشتند به زبان آوردن(3)

3- بنابراین همه ادعیه و زیارات ماثوره مغتنم و ارزشمند می باشند منتها بعضی از زیارات عام هستند ،مانند زیارت جامعه کبیره که از دو لب گهر بار امام هادی علیه السلام برای ما به یاد گار مانده است که هر امامی را می توان با آن زیارت کرد و یا زیارت امین الله

4-بعضی از ادعیه هم عام هستند ودر هر زمانی می شود آن را خواند و تکرار کردمانند دعای توسل،دعای یستشیر،دعای مشلول،دعای سحر ،....(برخلاف دعای عرفه که باید در روز عرفه خوانده شود ویا دعای کمیل)
پی نوشت:
1-حافظ
2-هزار ویک نکته،نکته 466
3-ولایت تکوینی ص 43
موفق باشید

باسلام وخسته نباشید
ممنونم از راهنمایی هایتان.منظورمن این بودکه برای تحقیقم کدام دعارو انتخاب کنم؟کمیل،توسل،ندبه ،عهد

دیبا;276616 نوشت:
باسلام وخسته نباشید
ممنونم از راهنمایی هایتان.منظورمن این بودکه برای تحقیقم کدام دعارو انتخاب کنم؟کمیل،توسل،ندبه ،عهد

باسمه تعالی
باسلام:
این ادعیه ای که نام بردید همه جزء دعاهایی است که مخاطبین فراوانی دارد که در زمانهای خاص خود باید خوانده شود که همانطور که می دانید ،دعای کمیل در شب جمعه ،دعای توسل در شب چهار شنبه،دعای ندبه در صبح جمعه ،دعای عهد در صبحگاهها
موفق باشید

پرسش:
کدام یک از دعاها یا زیارات از بقیه مهمتر هست و پرتکرارترین دعا چه دعایی هست؟
پاسخ:
«اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت
باقی همه بی حاصلی وبی خبری بود»(1)
در پاسخ حضرتعالی توجه شما را به نکات ذیل جلب می نمایم:
1-یکی از ادله حقانیت مذهب شیعه، وجود این دعاها و زیارات ماثوری است که از ائمه دینمان (علیهم السلام) به ما رسیده است که به فرموده علامه فرزانه حسن زاده آملی:

[=traditional arabic]«كلمات سفراى الهى خود بهترين حجت بر حجت بودن آنان است كه الدليل دليل‏ لنفسه، آفتاب آمد دليل آفتاب»(2)
[=traditional arabic]‏2- ما اگر بخواهیم بیانات ناب عرفانی و توحیدی را در بیانات ائمه (علیهم السلام) ببینیم باید سراغ ادعیه آن حضرات برویم نه روایات آنها، چون در روایات، مخاطب امام، مردم هستند، و مردم هم که همه از جهت علمی در یک سطح نیستند، و امام هم مطابق فهم مردم پاسخ می دهد، ولی در ادعیه، مخاطب امام، حق تعالی است و امام هر چه در بستر وجودی خود دارد را ابراز می کند.
در همین زمینه، حضرت علامه ذو الفنون حسن زاده آملی می فرمایند:
[=traditional arabic]«ادعیه ماثوره هر یک مقامی از مقامات انشائی و علمی ائمه دین اند.[=traditional arabic][=traditional arabic] لطائف شوقى و عرفانى، و مقامات ذوقى و شهودى كه در ادعيه نهفته اند در روايات وجود ندارند، زيرا در روايات مخاطب مردم اند و با آنان به فراخور عقل و فهم و ادراك و معرفتشان سخن مى گفتند نه هر چه كه گفتنى بود، اما در ادعيه و مناجات ها با جمال و جلال مطلق و محبوب و معشوق حقيقى به راز و نياز بودند، لذا آنچه در نهان خانه سر و نگار خانه عشق و بيت المعمور ادب داشتند به زبان آوردن»(3)

[=traditional arabic][=traditional arabic]3- بنابراین همه ادعیه و زیارات ماثوره مغتنم و ارزشمند می باشند منتها بعضی از زیارات عام هستند،مانند زیارت جامعه کبیره که از دو لب گهر بار امام هادی (علیه السلام) برای ما به یاد گار مانده است [=traditional arabic][=traditional arabic]و یا زیارت امین الله که هر امامی را می توان با آن زیارت کرد.

[=traditional arabic]4-بعضی از ادعیه هم عام هستند و در هر زمانی می شود آن را خواند و تکرار کرد. مانند دعای توسل، دعای یستشیر،دعای مشلول،دعای سحر ،....(برخلاف دعای عرفه که باید در روز عرفه خوانده شود)
[=traditional arabic]
[=traditional arabic]پی نوشت:
[=traditional arabic]1.حافظ
[=traditional arabic]2.حسن زاده آملی،حسن،هزار و یک نکته،ص 235،رجاء.
[=traditional arabic]3.[=traditional arabic][=traditional arabic]حسن زاده آملی،حسن،ولایت تکوینی،ص 43،قیام.

[=traditional arabic]

موضوع قفل شده است