جمع بندی تعدد نذر

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعدد نذر

با سلام

اگر کسی برای ترک کار حرامی نذر کرده باشد که یک روز روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک هفته روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک ماه روزه بگیرد.
با توجه به اینکه در همه نذر ها صیغه خوانده شده و صحیح است و همه نذر ها هم برای ترک یک نوع عمل بوده. آیا فقط نذر اول لازم الاجرا است یا جمع آنها ؟ به چه صورت؟

با تشکر

کارشناس پاسخگو : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

tanhaeey;275973 نوشت:
با سلام اگر کسی برای ترک کار حرامی نذر کرده باشد که یک روز روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک هفته روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک ماه روزه بگیرد. با توجه به اینکه در همه نذر ها صیغه خوانده شده و صحیح است و همه نذر ها هم برای ترک یک نوع عمل بوده. آیا فقط نذر اول لازم الاجرا است یا جمع آنها ؟ به چه صورت؟ با تشکر کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال باید همه روزه ها را بگیرد یعنی هم یک روز و هم یک هفته و هم یک ماه را روزه بگیرد. (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

با تشکر از پاسخ شما

من اینگونه نذر کردم:اگر فلان گناه را انجام بدهم از فردای آن روز یک ماه روزه بروم.
آیا لازم است که روزه ها متوالی باشد تا یک ماه ؟ یا در طول سال می توان پراکنده گرفت؟

مرجع : آیت الله مکارم

با تشکر

tanhaeey;275973 نوشت:
با سلام

اگر کسی برای ترک کار حرامی نذر کرده باشد که یک روز روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک هفته روزه بگیرد و مدتی بعد دوباره نذر کند که یک ماه روزه بگیرد.
با توجه به اینکه در همه نذر ها صیغه خوانده شده و صحیح است و همه نذر ها هم برای ترک یک نوع عمل بوده. آیا فقط نذر اول لازم الاجرا است یا جمع آنها ؟ به چه صورت؟

با تشکر

کارشناس پاسخگو : سجاد

سلام.
منم يه سوال دارم صيغه نذر يعني چي ؟ مگه براي نذر كردن ، فقط به زبان آوردن و يا نيت انجام كار كافي نيست ؟ مثلا من نذر ميكنم كه اگه اين اتفاق خاص افتاد ، اين كار رو بكنم ... يعني اين كافي نيست ؟ اينطور نذر كردن ( بدون صيغه ) درست نيست ؟ يعني اگه نذر بدون صيغه باشه خدا قبول نميكنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

tanhaeey;277391 نوشت:
من اینگونه نذر کردم:اگر فلان گناه را انجام بدهم از فردای آن روز یک ماه روزه بروم. آیا لازم است که روزه ها متوالی باشد تا یک ماه ؟ یا در طول سال می توان پراکنده گرفت؟

با تشکر از سئوال مجدد شما

در فرض سئوال بسته به نیت شما از کلمه "ماه" دارد که آیا منظورتان ماه بوده یا سی روز اگر هم شک دارید باید به عرف رجوع کنید که ظاهرا عرف هم یک ماه متوالی را از عبارت شما می فهمد.(1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

ستاره بي فروغ;277396 نوشت:
سلام. منم يه سوال دارم صيغه نذر يعني چي ؟ مگه براي نذر كردن ، فقط به زبان آوردن و يا نيت انجام كار كافي نيست ؟ مثلا من نذر ميكنم كه اگه اين اتفاق خاص افتاد ، اين كار رو بكنم ... يعني اين كافي نيست ؟ اينطور نذر كردن ( بدون صيغه ) درست نيست ؟ يعني اگه نذر بدون صيغه باشه خدا قبول نميكنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

نذر بدون صیغه از نظر شرعی صحیح نیست و گفتن صیغه در نذر لازم است .
اما برای پاسخ دقیق تر به سئوال شما لازم است از نام مرجع تقلیدتان آگاهی داشته باشیم .

همیشه موفق باشید

سلام
پادشاهی توی کشتی درحال غرق شدن بود... گفت خدایا اگه نجات پیدا کنم نصف اموالمو میبخشم
بعد از اینکه نجات پیدا کرد بزرگان رو خواست و گفت چنین حرفی زدم و حالا تکلیف چیه... یکی گفت آیا صیغه نذر رو خوندین؟... اگه نه که اشکالی نداره... خلاصه یک سری از این ایرادات گرفتند و خلاصه راهی رو برای پادشاه باز کردند که اموالشو نگه داره
یکی گفت اگه شما همین یه بار کارتون به خدا افتاده بود و تموم شد... خوب اموال رو نگه دارید... ولی اگه فکر میکنید بازم کارتون به این خدا می افته و گیر هستید... اون چه گفتید رو عمل کنید... پادشاه هم دید خداییش راست میگه

تو بحث های فقحی و خیلی تخصصی واقعا خوندن و نخوندن صیغه نذر شاید خیلی مهم باشه... ولی خداییش اونی که دلش با خدا صافه... وقتی بگه خدایا فلان کارو میکنم، میکنه... درسته بین این و آن فرقه... ولی خلوص نیت چیزی فرا تر از اینهاست... خدا با قلب ها کار داره... میخواد طرف چوپانی باشه که بگه خدایا کجایی عزیزم که من موهاتو شونه کنم... یا حضرت علی (ع) باشه که در نماز تیر از پاش بیرون بکشند و نفهمه... ما نه چوپانیم نه حضرت علی... ولی خودمون که هستیم... پس با خودمون و خدای خودمون صادق باشیم

موضوع قفل شده است