صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شگفتیهای علمی (توحید مفضل)

علاقه
    قرآن, اهل بیت,خلاقیت, هنر, فقه, فلسفه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

شگفتیهای علمی (توحید مفضل)

بسم الله الرحمن الرحیم

امام صادق علیه السلام در حدیثی بلند که چهار روز بر مفضل املا فرمود درباره شگفتیهای هستی سخنان زیبایی رو فرمودند که ان شاالله به نکات علمی آن در حد وسع اشاره می کنیم.

منبع ترجمه فعلا کتاب شگفتیهای آفرینش ترجمه و نگارش نجفعلی میرزایی است.

برای شروع این مطلب رو از این کتاب میزارم:

هنگامی که امام علیه السلام درباره عجایب آفرینش ماهی سخن می گویند می فرمایند: ((ماهی آب را از دهان می گیرد و از دو گوش بیرون می کند تا چون دیگر حیوانات ازفواید هوا بهره ببرد ))
    این سخن بروشنی بیانگر استفاده ماهی ار ((اکسیژن)) هواست که قرنها پس از سخن امام کشف شده است.(1)

البته ما باید نگاهمون فراتر از این کشفیات روز باشه و من معتقدم با اندیشه درست ان شاالله دریچه های نویی جلوی ما از سخنان ناب حضرت باز میشه.

...............
    (1) : شگفتیهای آفرینش ص 30

.
    ویرایش توسط محمد صادق : ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ در ساعت ۲۲:۵۶
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن من عاداهم

2. صلوات ها 14

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام
    بحث جالبی خواهد بود مشتاق خواندن مطالبتون هستیم
    موفق باشید
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

5. صلوات ها 9

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

آیا می دانید جاذبه منفی چیست؟

اشتباه نکنید! نمی خوام اینجا درس فیزیک بدم!
    انسان همیشه در آرزوی پرواز و سفر در آسمان بی کران الهی بود و هر روز برای این امر زحمت و تکنولوژی و وقت زیادی رو صرف می کرد !
    البته اون چیزی که من می خوام بگم شاید تا حدودی و اوقات خاصی بشه ازش استفاده کرد.

و آن جریانِ افعی و ابره!

مفضل می گوید: عرض کردم : آقا! از ماجرای افعی و ابر بگویید . امام علیه السلام فرمود : ابر [از جانب خدای جل و علا ] گویی که وکیل است تا هر جا که افعی را بیابد برباید به گونه ای که آهن ربا آهن را می رباید . از این رو آنگاه که فصل باران و ابر است این حیوان از هراس ابر سر از خاک بیرون نمی آورد. تنها هنگامی سر بیرون می آورد که هوا بسیار گرم باشد و ابری در آسمان نباشد. عرض کردم : چرا باید ابر در کمین افعی باشد و اگر آن را دید بربایدش ؟ فرمود : تا مردم را از شر آن خلاصی دهد. (1)

..............
    البته تعبیر امام از افعی به کلمه "التّنّین" است که در دهخدا به اژدها که ماري است بزرگ معنی شده و من فقط در ترجمه آقای میرزایی و ترجمه مرحوم مجلسی تعبیر به افعی را دیدم.حال جای بحث و کار داره که منظور چه ماری است و از نظر علم روز این واقعه صورت گرفته یا نه و در چه شرایطی است و آیا اون گونه ی مار از بین نرفته باشه و...

از این مساله می توان برای استفاده از نیروی ضد جاذبه زمین هنگام ابری بودن آسمان استفاده کرد.خب ما این رو به متخصصین خودش وامی گذاریم.

.................
    (1) : شگفتیهای آفرینش ص 103
    ویرایش توسط محمد صادق : ۱۳۸۸/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۷:۲۶

7. صلوات ها 12

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

.

به نظر شما چرا باید هر چند وقت یکبار موها و ناخن هامون بلند بشه, بعدش ما مجبور باشیم اونا رو کوتاه کنیم؟!

امام علیه السلام فرمود:خداوند متعال در این کار نعمتهایی نهاده که آدمی از آنها آگاه نیست تا سپاس گوید .آگاه باش ! دردهای بدن با خروج مو از منافذ بدن و با خروج ناخن از سر انگشتان خارج می گردد از این رو به انسان فرمان داده شده که هر هفته با نوره مالیدن و مو تراشیدن و کوتاه کردن ناخنها به این کار اقدام کند. این کار باعث می شود که موی و ناخن با شتاب بیشتری برویند و درد ها و بیماریها را سریعتر خارج کنند. اگر شخص چنین نکند رشد آنها کوتاه و اندک می شود در نتیجه درد ها در بدن می ماند و بیماریهای مختلف پدید می آید. (1)

....................
    (1) : شگفتیهای آفرینش ص 66
    ویرایش توسط محمد صادق : ۱۳۸۸/۱۰/۱۷ در ساعت ۲۰:۳۲

9. صلوات ها 12

نوشته
    54
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    188

درباره افعى و ابر
    اين نكته به نظر من از خرافات قديمى است كه به ايشان نسبت داده شده است
    زيرا از قديم در ايران كه مارهايى خطرناك و غول بيكر زياد وجود داشتند مردم اعتقاد داشتند اين مارها كه ازدها خوانده ميشدند همان افعى هستند كه بعد از خوردن تعدادى مار (هفت مار) تبديل به ازدها ميشوند و بعداز آن آدمخوار ميشوند و خدا ( قديمأ در هرمنطقه يكى از امشاسبندان ) آنرا به آسمان بالا كشيده و به جهنم مى اندازد تا جهنميان را عذاب دهد
    و نورى كه زمان رعد و برق ديده ميشود را مار ميبنداشته اند كه بالا كشيده ميشود امروزه همه ميدانند مارها ( و بعضى حيوانات )در زمستان بعلت نبود غذاى كافى و سردى هوا در لانه هايشان در دل زمين خواهند خوابيدكه هم از سرما درامان باشند هم با كاهش شديد فعاليت كمبود غذاى دريافتى را جبران كنند و از ترس ابر و خرافات نيست
    اين خرافه به قدرى قوى است كه امروزه نيز در ميان مردم سنتى رايج است شخصأ در زمان كودكى همه اينها را به همين ترتيب به من ياد دادند

11. صلوات

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

تکنولوژی برتر در ساخت بهترین سازه ها

مفضّل!بیندیش که چرا مغز رقیق و ظریف در درون استخوانهای لوله ای شکل قرار گرفته ؟ این جز برای حفظ و نگاهداری آن است؟ (1)
    --------
    مهندسیِ روز به دنبال کشف بهترین ترکیب ملات برای رسیدن به محکمترین و سبک ترین مواد است در حالیکه این نظام به بهترین شکل در بدن ما انسانها تعبیه شده!
    کیست که خدا را شاکر نباشد؟ بخاطر این همه نعمت سرشار و بی پایان.

نه تنها ماده مهمه بلکه هندسه هم در کار مهمه که ما در کلام امام صادق علیه السلام اینو می بینیم !
    در جایی دیگه
    امام صادق علیه السلام به طبیب هندی فرمود:
    *جمجمه به دلیل اینکه میان تهى است، از چند قطعه آفریده شده است و اگر قطعه قطعه نبود، ویران مى شد، لذا چون چند قطعه است، دیرتر مى شكند. (2)

...................
    (1) :شگفتیهای آفرینش ص 62
    (2) :تبیان
    http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=45092

13. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

نقل قول نوشته اصلی توسط namosalman نمایش پست ها
    درباره افعى و ابر
    اين نكته به نظر من از خرافات قديمى است كه به ايشان نسبت داده شده است
    زيرا از قديم در ايران كه مارهايى خطرناك و غول بيكر زياد وجود داشتند مردم اعتقاد داشتند اين مارها كه ازدها خوانده ميشدند همان افعى هستند كه بعد از خوردن تعدادى مار (هفت مار) تبديل به ازدها ميشوند و بعداز آن آدمخوار ميشوند و خدا ( قديمأ در هرمنطقه يكى از امشاسبندان ) آنرا به آسمان بالا كشيده و به جهنم مى اندازد تا جهنميان را عذاب دهد
    و نورى كه زمان رعد و برق ديده ميشود را مار ميبنداشته اند كه بالا كشيده ميشود امروزه همه ميدانند مارها ( و بعضى حيوانات )در زمستان بعلت نبود غذاى كافى و سردى هوا در لانه هايشان در دل زمين خواهند خوابيدكه هم از سرما درامان باشند هم با كاهش شديد فعاليت كمبود غذاى دريافتى را جبران كنند و از ترس ابر و خرافات نيست
    اين خرافه به قدرى قوى است كه امروزه نيز در ميان مردم سنتى رايج است شخصأ در زمان كودكى همه اينها را به همين ترتيب به من ياد دادند
    مرحوم مجلسی رضوان الله علیه می گوید:مرسل بودن توحید مفضل و رساله هلیله که از امام صادق علیه السلام روایت شده اند زیانی ندارد زیرا انتساب آنها به مفضل در میان دانشمندان اشتهار دارد....وانگهی متن دوخبر شاهد صدقی بر صحت آنهاست (شگفتیهای آفرینش ص 19-20)
    در صورت تایید سند این روایت و اینکه امام صادق علیه السلام اینو فرموده باشه و اعتقاد ما به عصمت ائمه ,ما این مطلب رو خرافی نمی دونیم. اگرچه ممکنه در تعیین مصداق دچار اشتباه بشیم!

15. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

.

حتما شنیدید به نفت می گن : طلای سیاه

من می خوام اینجا طلای کثیف رو معرفی کنم!

امام صادق علیه السلام فرمود:

بدان که منزلت و مکانت هر چیزی به حسب قیمت آن نیست .بلکه این دو, دو قیمت متفاوتند که در دو بازار به کار می آیند. چه بسا چیزی در بازار کاسب , بی ارزش و کم قایده باشد ولی در میدان دانش, ارزشمند و بلکه نفیس باشد. پس به خاطر کم قیمتی چیزی را بی اعتبار مشمار! اگر شیفتگان و طالبان دانش کیمیا به خواص عذره و مدفوع پی می بردند آن را با قیمتی گران و با بیشترین قیمتها می خریدند! (1)

...

خدا می دونه که چه زمانی علم شیمی می خواد به این مرحله برسه!شایدم رسیده باشه!

......................
    (1) شگفتیهای آفرینش ص 150

17. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

.

گریه کودک! بد یا خوب؟!

ای مفضل! از منافع گریه کودکان نیز آگاه باش .بدان که در مغز کودکان رطوبتی است که اگر درآن بماند بیماریها و نارساییهای سخت و ناگوار به او رساند. مانند: نابینایی و جز آن .گریه, آن رطوبت را از سر کودکان سرازیر و بیرون می کند و بدین وسیله سلامتی تن و درستی دیده ایشان را فراهم می آورد .پدر و مادر از این راز آگاه نیستند و مانع آن می شوند که کودک از گریه اش سود ببرد.اینان هموار ه در سختی می افتند و می کوشند که او را ساکت کنند و با فراهم کردن خواسته هایش از گریه بازش دارند ولی نمی دانند که گریه کردن به سود اوست و سرانجامِ نیکی پیدا می کند.(1)

......

البته ممکنه گریه بچه, علل مختلفی داشته باشه( مثل : گوش درد, دل پیچه , نفخ و...)لذا نباید نسبت به هر گونه گریه بچه بی تفاوت بود!

.......................
    (1) شگفتیهای آفرینش ص 51

19. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

.

کاغذ نامرئی تا حالا دیدید؟!(ببخشید! تا حالا شنیدید؟!چون که نمی شه دیدش)

آفرینشگر -جل و علا- این هوا را چون کاغذی پوشیده قرار داده که سخنان را حمل کند و در تمام جهان نیاز آدمی را بردارد.آنگاه آن را محو می کند و از نو پاکیزه و سفیدش می گرداند و این کار بی آنکه بریده شود ادامه می یابد.(1)

.....

سبحان الله!
    کاغذی که آدم نابینا هم می تونه اونو بخونه!
    کاغذی که چه بخوای چه نخوای نوشته هاشو می خونی!
    کاغذی که انسان برای رفع حاجت, نیاز نداره که اونو با خودش حمل کنه چون همه جا هست!
    کاغذی که نوشته اش زود پاک میشه تا مخ ت از خوندن مداومش داغون نشه!
    کاغذی که نوشته هاشو فقط گوش می بینه! البته شاید با چشم مسلح هم بشه امواج صوتی رو دید و طبق معیاری به تصویر, ترجمه کرد !
    کاغذی که بعد هزاران سال هنوز کهنه و خراب نشده و اگه هم پاره بشه دوباره خود به خود درست میشه!
    و کاغذی که ...

........................
    (1) شگفتیهای آفرینش ص 129-130

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری