جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صحبت کردن به روش صحیح در زندگی روزمره

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  صحبت کردن به روش صحیح در زندگی روزمره
  بسم الله الرحمن الرحیم

  به نظرم آمد که جای هچنین پستی در اسک دین خالی است.
  از همه دوستان که دغدغه حفاظت از فرهنگ جامعه اسلامی دارند.
  درخواست می کنم که برای ارتقاء این امر مهم یعنی صحبت کردن و بکار بردن بهترین افعال متناسب در شان یک انسان مومن درجامعه مدرن امروزی، کمک به پیشرفت این پست بنمایند.
  قابل توجه دوستان:مطالب به روش ساده و پر محتوا بیان گردد.

  اجر همگی با حضرت ولی عصر (عج)


  کارشناس بحث : مصباح


  ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۷/۰۷ در ساعت ۱۳:۰۰

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق و کلام
  نوشته
  25
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  193  [COLOR="Black"][SIZE="3"][QUOTE=گلدسته های مسجد;275228][right]
  بسم الله الرحمن الرحیم

  به نظرم آمد که جای هچنین پستی در اسک دین خالی است.
  از همه دوستان که دغدغه حفاظت از فرهنگ جامعه اسلامی دارند.
  درخواست می کنم که برای ارتقاء این امر مهم یعنی صحبت کردن و بکار بردن بهترین افعال متناسب در شان یک انسان مومن درجامعه مدرن امروزی، کمک به پیشرفت این پست بنمایند.
  قابل توجه دوستان:مطالب به روش ساده و پر محتوا بیان گردد.

  اجر همگی با حضرت ولی عصر (عج)

  با عرض سلام، موضوع خوبی مطرح کرده اید، در مورد مقوله صحبت کردن با دیگران دو بحث مطرح است اول: نوع بیان و آداب گفتگو ما بین طرفین، و دیگری: مطالب و مباحثی که قابل طرح در جلسه سخن است که هر دو از اهمیت خاصی برخوردارند هر چند می توان مدعی شد که قسم دوم دارای اهمیت بیشتری نسبت به اولی است.
  اما در مورد اینکه چطور صحبت کنیم نکاتی قابل بیان است: اول آنکه در موقع صحبت کردن ادب و نزاکت سخن گفتن را مراعات کنیم البته منظورم این نیست که لفظ قلم حرف بزنیم بلکه از بکار بردن کلماتی که به نوعی بار منفی دارند پرهیز کنیم علاوه که اگر تا امکان دارد و بتوانیم بدون تکلف و عادی صحبت کنیم در ایجاد رابطه و تداوم آن نقش اساسی دارد، به عنوان نمونه می توان از صحبت کردن حاج آقای قرائتی که مطالب دینی را با بیانی شیوا و بی تکلف مطرح می کنند نام برد، و این مطلب که در بین بعضی باب شده است که می گویند: (عند الأحباب تسقط الآداب) یعنی نزد دوستان آداب ساقط می شود و با کلماتی رکیک و بی¬پرده با یکدیگر صحبت می کنند به این بهانه که ما با هم صمیمی هستیم و این از صمیمیت است ـ و حتی در فیلمهای تلویزیونی و سینمایی هم به وفور دیده می شود ـ نه روایت است و نه مورد تأیید بزرگان، بلکه عند الأحباب و پیش دوستان هر چه قدر ادب و احترام بیشتر محبت بیشتر، و همچنین در بین همسران نیز باید این مراعات شود.
  در سیره نبی مکرم اسلام (ص) نوشته اند که: عايشه همسر رسول اكرم در حضور رسول اكرم نشسته بود كه مردى يهودى وارد شد. هنگام ورود به جاى سلام عليكم گفت: «السام‏ عليكم» يعنى «مرگ بر شما». طولى نكشيد كه يكى ديگر وارد شد، او هم به جاى سلام گفت «السام‏ عليكم». معلوم بود كه تصادف نيست، نقشه‏اى است كه با زبان، رسول اكرم را آزار دهند. عايشه سخت خشمناك شد و فرياد برآورد كه: «مرگ بر خود شما و ...».
  رسول اكرم فرمود: «اى عايشه! ناسزا مگو. ناسزا اگر مجسم گردد بدترين و زشت‏ترين صورتها را دارد. نرمى و ملايمت و بردبارى روى هرچه گذاشته شود آن را زيبا مى‏كند و زينت مى‏دهد، و از روى هر چيزى برداشته شود از قشنگى و زيبايى آن مى‏كاهد. چرا عصبى و خشمگين شدى؟».
  عايشه: «مگر نمى‏بينى يا رسول اللَّه كه اينها با كمال وقاحت و بى‏شرمى به جاى سلام چه مى‏گويند؟».
  - چرا، من هم در جواب گفتم: «عليكم» (بر خود شما) همين قدر كافى بود.»(1)

  ویرایش توسط مصباح : ۱۳۹۱/۰۷/۱۱ در ساعت ۰۹:۱۳
  من نگویم سمندر باش یا پروانه باش
  چون به فکر سوختن افتاده ای،مردانه باش

 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  اخلاق و کلام
  نوشته
  25
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  193  اما در چه حد و اندازه و با چه شیوه ای با افراد صحبت شود قرآن کریم راه را به ما نشان داده آنجا که فرموده است:« ادْعُ إِلى‏ سَبيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ جادِلْهُمْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبيلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدينَ» یعنی: با حكمت و اندرز نيكو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشى كه نيكوتر است، استدلال و مناظره كن! پروردگارت، از هر كسى بهتر مى‏داند چه كسى از راه او گمراه شده است و او به هدايت‏يافتگان داناتر است.(2)
  که یا با جدال احسن و یا موعظه و نصیحت و یا با استدلال عقلی و با برهان با مردم صحبت کنیم و این معلوم است که هر یک از این موارد نسبت به موقعیتها فرق می کند.
  اما اینکه چه مقدار صحبت کردن خوب است؟ مباحث و مطالب زیادی در این وادی است ولی اگر بخواهیم در یک کلام بگوییم این است که اگر به قدر ضرورت صحبت شود خیلی از مشکلات به وجود نمی آید و درنتیجه دچار عافات آن نمی شویم که فقط به یک مورد از آن اشاره می شود: امیر بیان امام المتقین حضرت علی (ع) می فرماید: «وَ مَنْ كَثُرَ كَلَامُهُ كَثُرَ خَطَؤُهُ- وَ مَنْ كَثُرَ خَطَؤُهُ قَلَّ حَيَاؤُهُ- وَ مَنْ قَلَّ حَيَاؤُهُ قَلَّ وَرَعُهُ- وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ مَاتَ قَلْبُهُ- وَ مَنْ مَاتَ قَلْبُهُ دَخَلَ النَّارَ»(3) کسی که کلامش زیاد باشد اشتباهش نیز زیاد می شود و کسی که خطای او زیاد باشد حیاء او کم خواهد بود و کسی که حیاء او اندک باشد ورع او کم خواهد بود و کسی که ورع او ناچیز باشد قلب او می میرد و کسی که قلب او بمیرد داخل آتش می شود. در این مقال مطالب زیادی است که مقام را یارای بیان آنها نیست ولی باید مواظب بود که همانطور که در همه موارد افراط و تفریط اشتباه است در این مورد هم به این معضل دچار نشویم.
  1ـ شیخ حر آملی، وسائل الشیعه،مؤسسه آل البیت، 1409ه ق، ج 12، ص 78؛مجموعه‏آثاراستادشهيدمط رى، ج‏18، ص280
  2ـ سوره نحل آیه 125
  3ـ سید رضی، نهج‏البلاغة(تصحیح و تحقیق صبحي‏الصالح)، مؤسسه دارالهجره، ص 536، حکمت
  349

  ویرایش توسط مصباح : ۱۳۹۱/۰۷/۱۱ در ساعت ۰۹:۱۴
  من نگویم سمندر باش یا پروانه باش
  چون به فکر سوختن افتاده ای،مردانه باش

 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  شیوه صحبت کردن با دیگران از نظر قرآن
  بسم الله الرحمن ارحیم
  این موضوع را شروع می کنیم و از دوستان خواهشمندیم برای ارتقاء این تایپیک کمک کنند.
  یا مولایم علی (ع)


  مقدمه

  «وَ اعضُض مِن صَوتِک إنَّ اَنکَرَ الاَصوات لَصَوتِ الحَمیر (لقمان آیه 19)
  صدای خود را کوتاه کن به درستی که زشت‌ترین صداها صدای الاغ‌هاست»
  سخن و سخن گفتن از نعمت‌های شاخص و برجسته الهی در وجود انسان است، اظهار ایمان عشق و محبت، کینه و نفرت، بیان احساس، گسترش علم و انتقال آن، ارتباطات فردی و اجتماعی... همگی در سایه این نعمت الهی شکل می‌گیرد.
  سخنان هر فرد نمادی از طرز تفکر، شخصیت، تربیت، توان علمی و فرهنگی، باورها و اعتقادات و خلقیات اوست و عیب و هنر نهفته را آشکار می‌سازد، گذشته از محتوای بیان، برخورد و حتی روش صحبت کردن نشانی از اخلاق دارد.
  در فرهنگ قرآنی، بیان از چنان اهمیتی برخوردار است که در سوره مبارکه «الرحمن» آنجا مجموعه ای از نعمت‌های الهی به تصویر کشیده شده است بعد از آفرینش انسان اولین نعمت را «بیان» معرفی می‌کند، و آموزش آن را خداوند به خود نسبت داده است.
  علاوه بر این در تبیین هشدارهای اخلاقی حتی از کوتاهی و بلندی صدا سخن به میان آورده است تا مبانی ادب و تربیت را به مؤمنان آموزش دهد.
  به عنوان مثال در سوره مبارکه «حجرات» که سوره ادب و اخلاق نام گرفته است، از مؤمنان می‌خواهد که در مقابل شخصیتی چون پیامبر (صلی الله علیه وآله) صدای خود را بلند نکنند و بلندتر از او سخن نگویند و نکته بسیار جالب اینکه نتیجه چنین رفتار ناپسند را نابودی اعمال شایسته و عدم فهم و شعور می‌داند. (1)
  یعنی‌ای مؤمنان اگر شما با عمل نیک خود اعتبار و آبرویی نزد خداوند یا مردم کسب کرده‌اید. بلند صحبت کردن حالت هتاکی و بی حرمتی است که اعمال شایسته شما را به تباهی کشیده و آبرو و اعتبار شما را از بین می‌برد و در مقابل برای تشویق و هدایت آنان به ادب و تربیت و رفتار و سخن گفتن مؤدبانه می‌فرماید: «آن‌ها که در پیشگاه پیامبر (صلی الله علیه وآله) صداهای خود را کوتاه می‌کنند خداوند قلب‌های آن‌ها را به تقوا آزموده و اجر و پاداش عظیم برای آن‌ها مقرر فرموده است.»(2)
  و در مورد دیگر می‌فرماید:«آن‌ها که با فریاد بلند» از پشت درب خانه تو را صدا می‌کنند بیش‌ترشان عقل و تفکر درستی ندارند؛ و سپس با ارائه طریقه صحیح ادامه می‌دهد «اگر آن‌ها صبر می‌کردند تا تو از خانه خارج شوی و به نزد آن‌ها بیایی البته برایشان بهتر بود.»(3)
  شاید سخن گفتن از آسان‌ترین اعمال انسان باشد اما این ابزار شمشیر دو لبه بسیار برانی است که برای ما در جهت رشد و تعالی و کمال انسان می‌تواند کار کند و یا اگر رها شود از سخت‌ترین و قدرتمندترین ابزار دشمن درون است و به منزله کمانی است که تیرهای ناروای دروغ و غیبت و تهمت و تندخویی و ناسزا از آن خارج می‌شود
  در یک جمع بندی کلی در سوره مبارکه نساء آیه 148 در مورد طریقه و روش صحبت کردن هرگز صدای بلند و اظهار لفظی در ابراز بدی را به هیچ شکلی نمی‌پذیرد مگر در مواردی که کسی مظلوم واقع شود که در این صورت در برابر ظالم واقع شود که در این صورت در برابر ظلم ظالم حق شکایت و ابراز و اظهار داده می‌شود، اما در پایان آیه به صفات کریمه عفو و بخشش خداوند با داشتن نهایت قدرت و استیلا اشاره دارد و عملاً انسان را به سمت و سوی بزرگواری و بخشش می‌کشاند.
  و آنجا که لقمان آن حکیم فرزانه فرزند را نصیحت می‌کند به این موضوع اشاره دارد که «فرزندم صدای خود را کوتاه کن که زشت‌ترین صداها صدای الاغ‌هاست» در این سخن کوتاه اشارات لطیفی نهفته است که با بررسی خصوصیات صدای الاغ بعضی از آن‌ها روشن می‌شود، این حیوان در یک لحظه با امواج بسیار بلند، یکنواخت و پی در پی، بدون مقدمه و یا دلیلی و یا حتی نیازی به طور ناگهانی صدای خود را رها می‌کند بدین جهت صدای او زشت و ناپسند شمرده شده است.
  آنچه اشاره شد در مورد کمیت صدا و روش بیان سخن بود اما در محتوای آن بحث و گفتگو بسیار است. ابزار سخن، قطعه گوشت قرمز نسبتاً کوچکی است که در جای نرم قرار گرفته و به آسانی حرکت می‌کند.
  شاید سخن گفتن از آسان‌ترین اعمال انسان باشد اما این ابزار شمشیر دو لبه بسیار برانی است که برای ما در جهت رشد و تعالی و کمال انسان می‌تواند کار کند و یا اگر رها شود از سخت‌ترین و قدرتمندترین ابزار دشمن درون است و به منزله کمانی است که تیرهای ناروای دروغ و غیبت و تهمت و تندخویی و ناسزا از آن خارج می‌شود.
  اما قبل از آنکه این تیرهای زهرآگین به جان دیگری نشانه رود، بر روح و جان صاحب سخن می‌نشیند و ایمان و وجود او را آلوده و مسموم می‌سازد و قبل از آنکه اعتبار و آبرو از کسی ببرد، ایمان و ارزش انسانیت صاحب خود در درگاه پروردگار و نزد مردم به تزلزل می‌افکند و تا درمان و التیام هر زخم و جبران و اصلاح هر گناه و رضایت هر متهم و توبه و پذیرش از طرف پروردگار عالم راه طولانی و درازی در پیش است؛ و گاه این ظلم و آسیب به خود و جامعه چنان ادامه می‌یابد که به صورت عادت‌هایی زشت درآمده و بدون توجه و در غفلت دائمی انجام می‌پذیرد.
  در سوره مبارکه نساء آیه 148 در مورد طریقه و روش صحبت کردن هرگز صدای بلند و اظهار لفظی در ابراز بدی را به هیچ شکلی نمی‌پذیرد مگر در مواردی که کسی مظلوم واقع شود که در این صورت در برابر ظالم واقع شود که در این صورت در برابر ظلم ظالم حق شکایت و ابراز و اظهار داده می‌شود، اما در پایان آیه به صفات کریمه عفو و بخشش خداوند با داشتن نهایت قدرت و استیلا اشاره دارد و عملاً انسان را به سمت و سوی بزرگواری و بخشش می‌کشاند.

  پی‌نوشت‌ها:

  1- حجرات، آیه 2
  2- همان، آیه 3
  3- همان، آیه


 8. صلوات ها 9


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  آموزش صحبت کردن با دیگران
  در حقیقت همه ما توانایی صحبت کردن را داریم، اما گاه لازم است برای ایجاد ارتباط یا استمرار ارتباطات خود مهارت های صحبت کردن را هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی ارتقا دهیم. برخی از افراد از صحبت کردن با دیگران طفره می روند یا نمی توانند به راحتی سر صحبت را با دیگران باز کنند و روابط موثری با دیگران داشته باشند.
  روش های ساده ای وجود دارد که به شما کمک می کند تا بهتر با دیگران ارتباط برقرار کرده و مصاحبت و دوستی آنها را حفظ کنید، مثلا این که به صحبت های طرف مقابل علاقه نشان دهید، نظر مخالف و انتقاد خود را طوری بیان کنید که طرف شما ناراحت نشود، به نشانه های غیرکلامی وی بیشتر توجه کنید و مهم تر از همه این که سعی کنید در صحبت کردن مودب باشید.
  -------------------------------------
  چگونگی صحبت با افراد متفاوت
  در مورد چگونگی صحبت کردن با افراد گوناگون و با ویژگی های متفاوت ابتدا باید در نظر داشته باشیم که طرف صحبت ما جزو کدامیک از گروه های زیر می باشد و بعد با استفاده از رهنمودهای ارائه شده بدانیم که با هریک چگونه صحبت کنیم.
  ۱) تحلیلگرها: معمولا تحلیلگرها تمایل به کمال گرایی دارند، به عبارت دیگر آنها دوست دارند همه چیز را درباره یک موضوع بدانند. اطلاعات و تصمیمات آنها معمولا دقیق و عاقلانه است و شاید به همین دلیل آنها در تصمیم گیری کند هستند. در ضمن آنها احساسات و عواطف خود را برای دیگران آشکار نمی کنند.
  بنابراین در هنگام صحبت با تحلیلگرها می بایستی:
  ـ قبل از شروع صحبت دقیقا بدانید که می خواهید درباره چه و چگونه صحبت کنید.
  ـ صریح باشید و فقط درباره اصل موضوع صحبت کنید چرا که آنها از وقت تلف کردن بیزارند.
  ـ هنگام صحبت با آنها دقیق و واقع بین باشید و به آنها فرصت بدهید تا بدانند که شما قابل اعتماد هستید.
  ـ با آنها خودمانی رفتار نکنید، سعی کنید رسمی باشید و با صدای بلند نیز حرف نزنید.
  ـ آنها را تهدید نکنید و سعی نکنید با چرب زبانی از آنها سوءاستفاده کنید.
  ۲) صمیمی ها: افراد صمیمی به مردم و دوستی با آنها خیلی اهمیت می دهند. احساسات افراد را درنظر می گیرند و سعی می کنند هرطور شده دیگران را ناراحت نکنند. در هنگام صحبت با این دسته از افراد سعی کنید:
  ـ گفتگوی خود را با تعریف از آنان شروع کنید به آنان صادقانه علاقه نشان دهید و فورا سر اصل مطلب نروید.
  ـ با آنان زیاد درباره آمار و اطلاعات صحبت نکنید چرا که خیلی زود از شنیدن این مسائل خسته می شوند و بحث را قطع می کنند.
  ـ اگر با آنها مخالف هستید، مواظب باشید احساساتشان را جریحه دار نکنید.
  ـ در حین صحبت با آنها خودمانی و غیررسمی باشید.
  ۳) بیانگرها: این افراد دوست دارند اوقات خوشی داشته باشند، پرحرارت و مبتکر هستند و به سختی می توانند افرادی را که مثل خود آنها نیستند، تحمل کنند. در هنگام گفتگو و تبادل نظر با بیانگرها به یاد داشته باشید:
  ـ به آنها اجازه بدهید که از زمان گفتگو لذت ببرند و بخشی از زمان گفتگو را به مسائل دوستانه و آشنایی اختصاص دهید.
  ـ در مورد اهداف آنها و آنچه خوشحالشان می کند، صحبت کنید.
  ـ در حین صحبت با آنان سرد و بی احساس نباشید و برای آنان قانون وضع نکنید.
  ـ از آنها بخواهید نظریات و عقاید خود را بیان کنند.
  ۴) سلطه جوها: سلطه جوها افرادی قوی، قاطع و نتیجه گرا هستند که گاهی اوقات نسبت به خودشان و دیگران جدی و سختگیر می باشند. این افراد معمولا احساسات خود را برای دیگران آشکار نمی کنند و از کسانی که وقت خود را با صحبت هایی بی فایده تلف می کنند نیز اصلا خوششان نمی آید. در هنگام صحبت کردن با این افراد نکات زیر را در نظر داشته باشید:
  ـ فقط به اصل موضوع توجه کنید و درباره موضوعات متفرقه صحبت نکنید.
  ـ به طور واضح و منطقی با آنان صحبت کنید.
  ـ هنگام صحبت با آنها بی نظم و بی برنامه نباشید.
  ـ سعی نکنید به آنها دستور دهید، چون مخالفت خواهند کرد.
  ـ بعد از صحبت درباره موضوع اصلی، فورا آنها را تنها بگذارید.
  در ذیل به پاره ای از نکاتی که به کارگیری آنها در صحبت کردن بسیار مهم می باشد، پرداخته می شود: به آهستگی و با ملایمت صحبت کنید. به طوری که شنونده به تمامی گفته هایتان گوش دهد و معنای صحبت هایتان را نیز متوجه شود. اکثر افراد خیلی تند و سریع صحبت می کنند و فقط در فکر این هستند که هم نظر و عقیده خود را مطرح کنند و هم نظر مخاطب را جلب کنند، غافل از این که بااین کار مخاطب نمی تواند جمله هایش را دنبال کند و نهایتا از صحبت کردن با وی خسته می شود. ملایم کردن صدا در بیان احساسات، هیجانات و حتی ترس نیز موثر واقع می شود و اگر همیشه با نرمی و ملایمت صحبت کنید، بهتر می توانید دیگران را متقاعد سازید و مخاطب نیز افکارش را بر گفتار شما متمرکز می کند.هرگز آن طور که خودتان می پسندید صحبت نکنید، زیرا ممکن است مایل باشید با صدای بلند صحبت کنید، اما شنونده از صدای بلند شما بیزار باشد. بنابراین باید بدانید که در چه محیطی با مخاطب صحبت می کنید و محیطی که در آن به سر می برید ساکت است یا شلوغ، با توجه به این مساله تن صدای خود را تنظیم کنید.همچنین هیچ گاه به صورت یکنواخت و پی در پی صحبت نکنید زیرا تن صدای شما در این حالت برای شنونده کسل کننده می شود. سعی کنید با خنده، لبخند، حالت تعجب، شوخی و… به آنچه که بر زبان می آورید شکل دهید.
  نحوه صحبت کردن شما بیانگر میزان احساساتتان از آنچه می گویید می باشد به این معنا که وقتی شروع به صحبت می کنید، هرجمله ای که در صحبت هایتان به کار می برید، نشان دهنده احساسات شما از مساله مورد نظر می باشد و دیگران با شنیدن صحبت ها و عقاید شما نسبت به آن مساله، به احساسات درونی تان پی می برند. پس سعی کنید همیشه از کلماتی استفاده کنید که می دانید در نگرش و روحیه طرف مقابل اثر مثبت می گذارد و او را متقاعد می سازد.تعیین حد و حدود شخصی بسیار ضروری است. برخی از افراد در حین این که روابط خوبی با دیگران دارند و با آنان گرم و صمیمی هستند، اما اجازه نمی دهند که آنان در زندگی خصوصی شان مداخله کنند. با توجه به این مساله، سعی کنید هنگام گفتگو با دیگران، از مسائل خصوصی آنها که ارتباطی به شما ندارد، صحبت نکنید. اگر گوینده و شنونده، هر دو به این قانون ساده احترام بگذارند و در صحبت کردن حد و حدود خود را بشناسند همیشه از بودن در کنار هم و هم صحبتی با یکدیگر لذت خواهند برد.
  توجه به این نکته نیز ضروری است که برقراری ارتباط با دیگران منحصر به ارتباط کلامی نمی شود و افراد در گفتگو با دیگران دانسته یا ندانسته پیام هایی را نیز به صورت غیرکلامی به مخاطب ارسال می کنند.
  عواملی چون لهجه، طنین صدا، تاکید و تکیه کلام ها و عوامل غیرکلامی چون «چشم ها»، «حالت چهره»، «وضعیت قرار گرفتن بدن»، «حرکات و اشارات»، «تماس جسمی» و «طرز لباس پوشیدن و آرایش سر و صورت» در درک و فهم مخاطب از پیام های ما بسیار موثر هستند ولی متاسفانه بسیاری از افراد در صحبت هایشان، به این مسائل بی توجه هستند و تصور می کنند که درک و فهم طرف مقابل تنها از طریق پیام های کلامی حاصل می شود.توجه داشته باشید هنگام صحبت کردن استفاده از برخی کلمات برای افرادی که سطح درک پایین یا متوسطی دارند، صحیح نیست. تصور نکنید با استفاده از این گونه کلمات می توانید هوش و استعداد خود را نشان دهید.
  استفاده از کلمات تزئینی و مبهم مختص افراد پرگوست، افرادی که زیاد صحبت می کنند، زیاد مثال می آورند و از کلمات ثقیل و سنگین استفاده می کنند، بتدریج، زمان و مکان صحبت را از دست می دهند، مخاطب را خسته و خود نیز اصل مطلب را فراموش می کنند. پس سعی کنید تا جایی که می توانید از جملات کوتاه، مختصر و مفید استفاده کنید تا هم ارزش صحبت تان را بالا ببرید و هم رابطه خود را با دیگران گسترش دهید.

  ویرایش توسط گلدسته های مسجد : ۱۳۹۱/۰۷/۱۴ در ساعت ۰۷:۰۵ دلیل: مرتب کردن

 10. صلوات ها 8


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  رعایت ادب در حرف زدن
  آداب حرف زدن در سیره اهلبیت

  پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله فرمود: هنگامی که موسی بن عمران علیه السلام با خضر علیه السلام ملاقات کرد موسی علیه السلام به وی گفت: مرا موعظه کن. خضر گفت: ای کسی که جویای دانشی! بدان که گوینده کمتر از شنونده خسته می‌شود، پس هیچ گاه اهل مجلس خود را خسته مکن. بحار / 1 /2 26

  1 اثر کم سخن گفتن

  قال علی علیه السلام: ان احببت سلامة نفسک و ستر معایبک فاقلل کلامک و اکثر صمتک یتوفّر فکرک و یستیز قلبک. غرر الحکم / 3725
  اگر سلامت نفس و وجودت و نیز پوشانده ماندن عیوبت را دوست داشتی گفتارت را کم کن و سکوتت را بسیار تا آنکه اندیشه‌ات بسیار و دلت روشن شود و مردم از دست تو در امان باشند.

  2 اثر زیاد سخن گفتن

  قال علی علیه السلام: من کثر کلامه کثر خطاؤ ه و من کثر خطاؤ ه قلّ حیاؤ ه و من قلّ حیاؤ ه قلّ ورعه و من قلّ ورعه مات قلبه و من مات قلبه دخل النار. بحار / 71 / 286
  هر که کلامش زیاد شود. اشتباهاتش زیاد می‌شود و هر کس خطایش زیاد شود، شرم و حیایش کم می‌شود و آنکه حیایش کم شود، ورع و پرهیزگاری‌اش کم شود، و هر کسی خداترسی‌اش کم شود، قلبش می‌میرد و آنکه قلبش مُرد، در آتش افکنده شود.

  3 بهترین سخن


  • الف- سخن راست؛ قال علی علیه السلام: خیرالکلام الصدق. غرر/4 99

  بهترین حرف، حرف راست است

  • ب- همراه با عمل؛ خیر المقال ما صدّقه الفعال. سفینة البحار / 7 / 383

  بهترین گفتار کلامی است که عمل و رفتار ثابتش کند.

  • ج- ملال آور نباشد؛ قال علی علیه السلام: خیر الکلام ما لا یملّ و لا یقلّ. غرر الحکم / 4969

  بهترین کلام، گفتاری است که خسته کننده نباشد و از گوینده نکاهد. [یعنی جایگاه گوینده‌اش را پایین نیاورد]

  • د- منظم و همه فهم؛ قال علی علیه السلام:احسن الکلام مازانه حسن النظام و فهمه الخاص و العامّ. غرر الحکم / 3304

  نیکوترین گفتار، کلامی است که منطق و نظم زیبایش کرده باشد و همه فهم باشد.

  • ه-‍ متقن و استوار؛ قال علی علیه السلام: احسن القول السداد. غرر الحکم / 2865

  نیکوترین کلام، کلام استوار و محکم است.

  4- آداب سخن گفتن  1 پاکیزه باشد؛
  قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله: ثلاث من ابواب البر: سخأ النفس و طیب الکلام و الصبر علی الاذی. محاسن / 1 / 66
  سه چیز است که از جمله راه‌ها و درهای نیکی است: بخشندگی و سخاوت، خوبی گفتار و صبوری در مقابل آزارها
  2 زیبا باشد؛
  قال علی علیه السلام: اجملوا فی الخطاب تسمعواجمیل الجواب.
  غررالحکم /2568
  در گفتار خود اختصار را پیشه کنید تا جوابهای نیکو بشنوید.
  3 خریدار داشته باشد؛
  قال علی علیه السلام: لا تتکلّمن اذا لم تجد للکلام موقعا.غررالحکم / 10274
  هرگاه برای حرف خود جایی نمی‌بینی حرف نزن
  4 نرم و ملایم باشد؛
  قال علی علیه السلام: عوّد لسانک لین الکلام و بذل السلام یکثر محبّوک و یقلّ مبغوضک. غرر الحکم / 6231
  زبانت را به گفتار نرم بگردان و سلام را هدیه کن تا دوستدارانت زیاد و دشمنانت کم شوند.
  5 از روی علم و آگاهی باشد؛
  قال علی علیه السلام: لا تقل بما لا تعلم فتتّهم باخبارک بما تعلم.غرر الحکم / 10426
  6 بی فایده نباشد؛
  قال رسول الله صلّی اللّه علیه و آله: من حسن اسلام المرء ترکه الکلام فیما لا یعنیه. بحار / 28 / 136
  از نشانه‌های خوبی ایمانِ شخص این است که ایمانش او را از کلامی که سودی برایش ندارد باز دارد.
  7 مستهجن نباشد؛
  قال علی علیه السلام: ایاک و مستهجن الکلام فانه یوغر القلوب.غرر الحکم / 2675
  از کلام مستهجن بپرهیز که قلبها را به دشمنی و کینه می‌اندازد.
  8 پاسخ آن انسان را ناراحت ننماید؛
  قال علی علیه السلام: لا تقولنّ ما یسئوک جوابه.غرر الحکم / 10155
  حرفی که جوابش ناراحتت می‌کند را نگو


 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  چگونه یک گوینده جذاب باشیم؟
  صحبت کردن به روش صحیح در زندگی روزمرهچه کنیم تا یک گوینده،مجری،سخنران جذاب و تأثیر گذار باشیم؟

  صحبت کردن به روش صحیح در زندگی روزمره
  1- کمتر حرف بزنیم :
  این بدان معنا نیست که حرف نزنیم و یا سرمان در لاک خودمان باشد. بلکه هرجا نیاز به صحبت کردن بود خود را نشان داده و نظر خود را ایراد کنیم. متاسفانه بعضی افراد اینطور برداشت می‏نمایند که کم گویی یعنی هیچ‏گویی و همین امر باعث منزوی شدن و دور شدن از اجتماع می‏گردد.

  2- قبل از شروع صحبت حداقل ۳۰ ثانیه فکر کنیم :
  فکر کردن قبل از شروع صحبت هر چند کم و کوتاه باعث گزیده‏گویی شده و از هرگونه گاف زدن و همچنین بیهوده گویی و با عجله صحبت کردن جلوگیری می‏کند. حتما دیده‏اید افرادی که پس از شنیدن حرفی یا سوالی مدت زمانی کوتاه آنرا حلاجی نموده و سپس بیان می‏نمایند و اکثر اوقات جواب آنها بسیار متین و درست است و هیچ جای ایراد نیست. اما امان از افرادی که آنچه به ذهنشان می‏آید را بیان می‏نمایند، بدون اینکه حتی لحظه‏ای در مورد آن فکر کنند. به اصطلاح با صدای بلند فکر ‏می‏کنند و اکثر اوقات حرفهایی می‏زنند که باعث پشیمانیشان می‏گردد. فکر کردن آسان است. تمرین کنیم.


  3- با صدای بلند نخندیم :
  (می توان از پیامبر (ص) الگو گرفت)، خنده با صدای بلند شخصیت انسان را زیر سوال می‏برد. هیچ انسان گرانمایه‏ای را نخواهید دید که با صدای بلند خندیده و یا قهقهه بزند. از بازیگران معروف سینما (در زندگی شخصی) گرفته تا بزرگان و دانشمندان. با صدای بلند خندیدن باعث جلب توجه دیگران شده و با توجه به اینکه دیگران نمی‏دانند مطلب شما چقدر خنده‏دار است، باعث سوء برداشت آنها می‏شود.


  4- لبخند بزنیم :
  یک لبخند کوچک باعث جذب می‏شود. هر انسان دارای کودک درونی است که آن کودک درون به آنچه که خود بخواهد جذب می‏شود چه بخواهیم و چه نخواهیم. اخلاق کودک درون دقیقا مانند کودکان است و به چیزهای زیبا عکس العمل مثبت نشان می‏دهد. پس همانطور که یک کودک جذب یک لبخند می‏شود، ما نیز جذب چهره‏های بشاش و خنده‏رو می‏شویم. همچنین لبخند باعث زیباشدن چهره می‏شود.


  5- در امور دیگران دخالت نکنیم :
  برایتان چقدر پیش آمده که با تلفن همراه یا شخصی دیگر صحبت می‏کرده ‏اید که دقیقا پس از پایان صحبت، یک نفر دیگر آمده وگفته "چی شده؟"؟ حتما برایتان پیش آمده است که این قضیه کمی باعث تنفر شما شده است. امور دیگران به ما ربطی ندارد زیرا اگر ربط داشت، با ما نیز در میان گذاشته می‎‏شد. دخالت در امور دیگران باعث دفع آنها شده و نوعی دورشدن را ایجاد می‏نماید. زیرا با توجه به شناختی که افراد از شخص فضول دارند، از رفت و آمد و حتی صحبت مقابل وی خودداری می‏کنند.


  6- شوخ طبع باشیم ولی بسیار بسیار کم شوخی کنیم :
  شوخی هرقدر هم کوچک می‏تواند باعث رنجش شود مگر اینکه این شوخی با فکر قبلی و بررسی بیان شده و یا انجام شود. مثلا شوخی‏هایی که با شخصیت افراد رابطه دارد باعث قتل شخصیت می‏شود. شوخی اگر در حد یک لبخند کوچک و ملیح باشد، بسیار شیرین است و نه بیشتر. شوخی فراوان انرژی ذهنی را کاسته و جذابیت را از بین می برد. چراکه شوخی بتدریج پرده های حرمت را پاره کرده و کم کم موجب بی احترامی می شود. با این حال تبسم به چهره جذابیتی عمیق می بخشد. در تبسم سنگینی و متانت موج می زند ولی در خنده زیادی و شوخی سبکی و کاهش جذابیت نهفته است.

  ویرایش توسط گلدسته های مسجد : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۴:۳۹ دلیل: اصلاح

 14. صلوات ها 8


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  چگونه یک گوینده جذاب باشیم؟

  7- آنچه هستیم باشیم :

  از بیان حرفهای بیخودی و دروغ و بزرگ کردن خود بپرهیزیم. آنچه که هستیم باشیم به این معنا که خود را بزرگتر از آنچه هستیم جلوه ندهیم و سعی نکنیم خود را به زور در دل مردم جای دهیم.


  8- به وضع ظاهری خود برسیم :
  یکی از عواملی که باعث تاثیرگذاری در بین سایرین می‏شود، خوش لباسی، خوشبویی و خوش صورتی است. مطمئنا هیچ کس دوست ندارد با شخصی که دهان او بوی بد می‏دهد و یا لباسش پاره است دمخور شود. ضمن اینكه هماهنگی و پاکیزگی ناخودآگاه باعث جذب مردم می شود. البته باید دقت شود که لباس های عجیب و غریب باعث جذب نمی شود. تمیزی و اطوی لباس، موهای مرتب، دهان خوشبو مجذوب كننده است. اما آراستگی ظاهری فقط به پوشش داخل و خارج خلاصه نمی شود بلکه حرفهای زیبا، جملات مثبت، اعمال درست نیز باعث جذب است.


  9- سکوت را تمرین کنیم :
  بعضی افراد می پندارند که هر چه شلوغتر و پر صداتر باشند بیشتر جذب می شوند ولی اینطور نیست. سکوت تاثیری ذهنی در افراد می گذارد. هنگام سکوت، در اطراف خود ایجاد خلاء می نماییم و این خود باعث جاذبه است. ضمن اینکه سکوت انسان را عاقلتر و با تجربه تر نشان می دهد، زمینه ای مناسب برای صمیمیت است. البته سکوت ناشی از ترس و عدم اعتماد بنفس، باعث کاهش جذابیت است. همچنین نرم و با ملایمت صحبت كنیم چراكه جیغ، داد و هوار، بلند صحبت کردن و خشن و عصبی بودن باعث قطع اعتماد مردم می شود.


  10- فرد محترمی باشیم :
  به خود و دیگران احترام بگذاریم. بی ادبی در کلام و گفتار و رفتار از جذابیت بسیار می کاهد. باید در ظاهر آراسته و در باطن وارسته بود. شخص مودب و متین و محترم بی تردید جذاب تر از بی ادبان است. هتاکی و ناسزا گفتن حتی به افراد بدصفت و بی شخصیت و همچنین تحقیر و تمسخر و غیبت و بدگویی مخالف با احترام است.


  11- در رفتار و كلام قاطعیت داشته باشیم :
  سست عنصر نبودن و پای تصمیمات و تعهدات ماندن موجب جذابیت است. افرادی که شخصیتی قاطع دارند هدفهای مشخص و ارزشهای معینی و برنامه های مدونی دارند و بلااستثنا جذابند. قدرت "نه" گفتن به درخواست های بی ارزش دیگران موجب رویش جذابیت است. بعضی افراد خود را فدای این و آن می کنند و هرکار مثبت یا منفی را قبول میکنند و اینطور می خواهد در دل دیگران رخنه کنند که نمی شود. جذابیت یعنی مصمم بودن و قاطعیت در رفتار و گفتار.


  12- مراقب امیال و غرایز شخصی خود باشیم :
  افراد دارای شخصیت مسلط و چیره بر غرایز و امیال، دارای تسلط بیشتری هستند. کسانی که بر میل جنسی، میل غذا خوردن، عواطف و هیجانات خود مسلط هستند، جذابیت معنوی دارند. تاثیر روانی گذاشته و انرژی مثبت از وجودشان فوران می کند. کسانی که غریزی و هوی هوسی هستند و مدام در پاسخ به امیال خود به سر می برند و نمی توانند خود را کنترل نمایند و خصوصا به زبان و نگاه خود مسلط نیستند، هیچگاه به جذابیتی كه انتظار دارند دست نخواهند یافت و مسلما بدون كسب جذابیت از تاثیرگذاری هم خبری نیست.

  موفق و پیروز باشید.


 16. صلوات ها 8


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  قرآن-اذان-تواشیح-مداحی-کارهای فرهنگی با نوجوانان
  نوشته
  33
  حضور
  4 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  230

  عدم توانایی در حرف زدن؟
  نمی توان حرفم را به دیگران بزنم؟ کلیک کنید

  پست ایجاد شده توست
  lotus


 18. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۲۲, ۲۱:۳۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود