جمع بندی چگونه در قرآن چنین قانونی آمده ؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه در قرآن چنین قانونی آمده ؟

نساء آيه 24 : « و نکاح زنان محصنه ( شوهر دار ) بر شما حرام شده اند
مگر آن زنان شوهر داري که به تصرف شما ( غنايم جنگي ) درآمده و مالک شده
ايد . »

این آیه رو من خودم در قرآن خوندم و واقعا شوکه شدم . چجوری ممکنه همچین قانونی در قرآن وجود داشته باشه ؟ خواهش می کنم یه پاسخ منطقی بیارید اگه دارید.

کارشناس بحث : سعید

سؤال:
چه طور در آیه «و نکاح زنان محصنه (شوهردار) بر شما حرام شده‌اند، مگر آن زنان شوهرداری که به تصرف شما (غنايم جنگی) درآمده و مالک شده‌ايد» (نساء: 4/ 24) نکاح زنان شوهردار جایز شمرده شده است؟

پاسخ:
حکمی که در اين آیه بیان شده اختصاصى به زنان مسلمان ندارد؛ بلكه زنان شوهردار از هر مذهب و ملتى، همين حكم را دارند. يعنى ازدواج با آن‌ها ممنوع است.
تنها استثنايى كه به اين حكم خورده است در مورد زنان غير مسلمانى است كه به اسارت مسلمانان در جنگها در مى‌آيند، اسلام اسارت آن‌ها را به منزله «طلاق» از شوهران سابق تلقى كرده و اجازه مى‌‏دهد بعد از تمام شدن عده آن‌ها با آنان ازدواج كنند و يا همچون يک كنيز با آنان رفتار شود.
استثناء، در آیه «إِلَّا ما مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ» به اصطلاح، «استثناء منقطع» است، يعنى چنين زنان شوهردارى كه در اسارت مسلمانان قرار مى‌گيرند، رابطه آن‌ها به مجرد اسارت با شوهرانشان قطع خواهد شد، درست همانند زن غير مسلمانى كه با اسلام آوردن رابطه او با شوهر سابقش (در صورت ادامه كفر) قطع مى‌گردد، و در رديف زنان بدون شوهر قرار خواهد گرفت.
فلسفه اين حكم در حقيقت اين است كه اين گونه زنان يا بايد به محيط «كفر» بازگشت داده شوند، و يا بدون «شوهر» هم چنان در ميان مسلمانان بمانند و يا رابطه آنها با شوهران سابق قطع شود و از نو ازدواج ديگرى نمايند، صورت اول، بر خلاف اصول تربيتى اسلام و صورت دوم، ظالمانه است، بنابراين تنها راه، همان راه سوم است. (1)

منبع:

1. مکارم شیرازی، ناصر و همکاران، تفسير نمونه، ج ‏3، ص 33.

موضوع قفل شده است