بازخوانی بیانات مهم مقام معظم رهبری در آسیب‌شناسی عزاداری ها

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بازخوانی بیانات مهم مقام معظم رهبری در آسیب‌شناسی عزاداری ها

بازخوانی بیانات مهم رهبر انقلاب در آسیب‌شناسی عزاداری ها

پنجم مرداد ماه سال 84 درحالی كه برخی آسیب‌ها در مجالس عزاداری اهل‌بیت دیده می‌شد و هشدارهای علما نیز چندان مورد توجه تعدادی از مداحان كه در میان آن‌ها افراد شناخته شده‌ای نیز بودند، قرار نمی‌گرفت، رهبر انقلاب در دیدار سالیانه خود با مداحان، نكات ظریفی را گوشزد كردند كه بازخوانی آن‌ها مفید است.
به گزارش رجانیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری موقعیت حساس مداحان به‌دلیل انتساب آنان به اهل‌بیت و مضاعف بودن ضرر خطاهای احتمالی آنان، مواردی از آسیب‌های مداحی از جمله شعرها و مدایح سطح پایین، پیشنهادهای مهمی را مطرح كردند.

متن این بخش از بیانات رهبر انقلاب (با ویرایش) در ادامه آمده است:
.......مداح‏ها بدانند چه مى‏خوانند و چه مى‏گویند. صداى خوش، آهنگ قشنگ، موقعیت ممتاز، تریبون خوب، اقبال فراوان؛ امروز هم كه جوان ها بحمداللَّه جامعه و كشور ما را با صفاى دلِ خودشان مصفا كرده‏اند - این همه جوان در این كشور وجود دارد - همه متوجه شماست. شما چه مى‏خواهید به مردم بدهید؟ این‏كه من همیشه روى آنچه مى‏خوانید و آن‏چنان كه مى‏خوانید - در جلسه‏ مداح‏ها و با افراد گوناگون - تأكید مى‏كنم، به‏خاطر این حساسیت است.....

...... چیز دیگرى كه بنده در بعضى از خوانندگان جلسات مداحى اطلاع پیدا كردم، استفاده‏ از مدح‏ها و تمجیدهاى بى‏معناست، كه گاهى هم مضر است. فرض كنید راجع به حضرت اباالفضل صحبت مى‏شود؛ بنا كنند از چشم و ابروى آن بزرگوار تعریف كردن؛ مثلاً قربون چشمت بشم! مگر چشم قشنگ در دنیا كم است؟ مگر ارزش اباالفضل به چشم‌هاى قشنگش بوده؟! اصلاً شما مگر اباالفضل را دیده‏اید و مى‏دانید چشمش چگونه بوده؟! این­ها سطح معارف دینى ما را پایین مى‏آورد........

....... ارزش اباالفضل، ارزش حبیب‏بن‏مظاهر، ارزش جُون در اینهاست، نه در قد رشیدش یا بازوى پیچیده‏اش. قد رشید كه خیلى در دنیا هست؛ ورزشكارهاى زیبایى اندام كه خیلى هستند؛ اینها كه در معیار معنوى ارزش نیست.......

.........اما این‏كه ما همه‏اش بیاییم روى ابروى كمانى و بینى قلمى و چشم خمار این بزرگواران تكیه كنیم، این‏كه مدح نشد؛ در مواردى ضرر هم دارد؛ در فضاهایى این كار خوب نیست.
نباید بگذارید منبرِ ده دقیقه‏یى یا بیست دقیقه‏یى شما از معارف خالى بماند. امسال دیدم بعضى از برادران مداح در ماه محرم و در دهه‏ فاطمیه بحمداللَّه این نكته را رعایت كرده بودند. در منبر مداحى حتماً در اول، فصلى اختصاص بدهید به نصیحت یا بیان معارف به زبان زیباى شعر. اصلاً رسم مداحى از قدیم این‏طورى بوده است؛ الان یك مقدار آن رسم‏ها كم شده. مداح در اول منبر یك قصیده، یك ده بیت شعر - كمتر، بیشتر - فقط در نصیحت و اخلاق، با الفاظ زیبا خطاب به مردم بیان
مى‏كرد؛ مردم هم مى‏فهمیدند و اثر هم مى‏گذارد. من یك وقت گفتم كه گاهى شعر یك مداح از یك منبر یك ساعتىِ ما اثرش بیشتر است. البته همیشگى نیست؛ گاهى است. اگر خوب انتخاب و اجرا شود، این‏طورى خواهد بود.
یك‏وقت یكى از برادران مداح مى‏گفت ما اگر از شعرهاى خوب و شعراى بزرگ شعرى انتخاب كنیم، مردم نمى‏فهمند؛ بنابراین مجبوریم از این شعرها استفاده كنیم. این‏طورى نیست؛ من این را قبول ندارم. وقتى با زبان شعر با مردم حرف بزنید، هرچه شعر پیچیده هم باشد، وقتى مداح با هنر مداحى خود توانست این را كلمه­كلمه به مردم القا و مخاطبه كند، در دل مردم اثر مى‏گذارد. ما غزلیات زیادى داریم. شما به دیوان صائب نگاه كنید. من یك وقت چند بیت از این اشعار را تصادفى انتخاب كردم و به بعضى از برادرهاى مداح گفتم روى این­ها كار كنید. دیوان صائب غزل‌هاى بسیار خوب و مفیدى دارد كه در دل ها اثر مى‏گذارد. دیگران هم از این‏گونه اشعار دارند. بعضى از شعرا - كه امروز هم بحمداللَّه در شعرها آمده بود - درباره‏ عبادت و خضوع و جهاد و تضرع و انفاق و جهاد ائمه بیانات خیلى خوب و زیبایى داشتند. شعر را از لحاظ هنرى، سطح خوب انتخاب كنید؛ چون اثرگذار است. شعر خوب و شعر هنرى، همان خاصیت عمومى هنر را دارد. خاصیت عمومى هنر این است كه بدون این‏كه خود گوینده حتّى در خیلى از موارد توجه داشته باشد و غالباً بدون این‏كه مستمع توجه داشته باشد، اثر مى‏گذارد. تأثیر شعر، نقاشى، بقیه‏ انواع هنر، صداى خوش و آهنگ‏هاى خوب - كه این­ها همه هنر است - روى ذهن مخاطب، من حیث لایشعر به ‏وجود مى‏آید؛ یعنى بدون این‏كه مخاطب متوجه باشد، آن اثر را در او مى‏بخشد؛ این بهترین نوع اثرگذارى است.......

.......... من شنیده‏ام در مواردى از آهنگ‏هاى نامناسب استفاده مى‏شود. مثلاً فلان خواننده‏ طاغوتى یا غیرطاغوتى شعر عشقىِ چرندى را با آهنگى خوانده؛ حالا ما بیاییم در مجلس امام حسین و براى عشاق امام حسین، آیات والاى معرفت را در این آهنگ بریزیم و بنا كنیم آن را خواندن؛ این خیلى بد است......

منبع خبر از پایگاه اینترنتی رجانیوز
کد خبر:72484

مداح هم مداح قدیم
این مداح ها که بلد نیستند مداحی بخونند البته بعضی از ان ها