مومن یا مسلمان (هدف اصلی رسالت انبیاء الهی از دیدگاه عرفا)

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مومن یا مسلمان (هدف اصلی رسالت انبیاء الهی از دیدگاه عرفا)

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

سوالی از کارشناسان محترم دارم

ما سوره ای بنام مومنون داریم ولی سوره ای بنام مسلمون نداریم.

ما عبارتی بنام انما المومنون اخوه داریم

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَينَ أَخَوَيكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ(الحجرات/10)
مؤمنان برادر يکديگرند؛ پس دو برادر خود را صلح و آشتي دهيد و تقواي الهي پيشه کنيد، باشد که مشمول رحمت او شويد!

ولی عبارتی بنام انم المسلمون اخوه خیر

و یا چنین آیه ای در تفریق میان مسلم و مومن

قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَكِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا يدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ وَإِنْ تُطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَا يلِتْكُمْ مِنْ أَعْمَالِكُمْ شَيئًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(الحجرات/14)
عربهاي باديه‌نشين گفتند: «ايمان آورده‌ايم» بگو: «شما ايمان نياورده‌ايد، ولي بگوييد اسلام آورده‌ايم، اما هنوز ايمان وارد قلب شما نشده است! و اگر از خدا و رسولش اطاعت کنيد، چيزي از پاداش کارهاي شما را فروگذار نمي‌کند، خداوند، آمرزنده مهربان است.»

حال سوال :
رسالت اصلی نبی اکرم و انبیاء الهی بر اسلام آوردن بود یا ایمان آوردن.

توضیحی مختصر:
اگر در این بخش این مطلب را ذکر کردم و در کلام ذکر نکردم دلیلش امکان بیان دیدگاه عرفاء در بحث بود.

باسپاس

یاحق

کارشناس بحث : استاد

bina88;273458 نوشت:
[=times new roman]اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

سوالی از کارشناسان محترم دارم

ما سوره ای بنام مومنون داریم ولی سوره ای بنام مسلمون نداریم.

ما عبارتی بنام انما المومنون اخوه داریم

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَينَ أَخَوَيكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ(الحجرات/10)
مؤمنان برادر يکديگرند؛ پس دو برادر خود را صلح و آشتي دهيد و تقواي الهي پيشه کنيد، باشد که مشمول رحمت او شويد!

ولی عبارتی بنام انم المسلمون اخوه خیر

و یا چنین آیه ای در تفریق میان مسلم و مومن

قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلَكِنْ قُولُوا أَسْلَمْنَا وَلَمَّا يدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ وَإِنْ تُطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَا يلِتْكُمْ مِنْ أَعْمَالِكُمْ شَيئًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ(الحجرات/14)
عربهاي باديه‌نشين گفتند: «ايمان آورده‌ايم» بگو: «شما ايمان نياورده‌ايد، ولي بگوييد اسلام آورده‌ايم، اما هنوز ايمان وارد قلب شما نشده است! و اگر از خدا و رسولش اطاعت کنيد، چيزي از پاداش کارهاي شما را فروگذار نمي‌کند، خداوند، آمرزنده مهربان است.»

حال سوال :
رسالت اصلی نبی اکرم و انبیاء الهی بر اسلام آوردن بود یا ایمان آوردن.

توضیحی مختصر:
اگر در این بخش این مطلب را ذکر کردم و در کلام ذکر نکردم دلیلش امکان بیان دیدگاه عرفاء در بحث بود.

باسپاس

یاحق

کارشناس بحث : استاد

با سلام و تشکر از کاربر فرهیخته جناب bina88
در جواب سوال شما دو نکته عرض می کنم:
1- اسلام آوردن مقدمه ایمان آوردن است و مقدمه همان قدر اهمیت دارد که ذی المقدمه؛لذا تسلیم شدن فکر مقدمه نفوذ آن حقیقت به قلب است. پس تا اولی نباشد دومی هم در کار نیست.
2- هدف انبیاء و اولیاء الهی در یک کلام آدم سازی است یعنی خروج و تکامل این بشر (بشره در عرب به معنای پوسته و ظاهر است) دو پا به مقامات انسانی است که وی برای آن خلق شده است.
حضرت آیت الله جوادی آملی می فرمودند:مراحل مادون انسانی در قرآن این موارد است:1-(اولئک کالأنعام) برخی مانند حیواناتند؛2-(بل هم أضل) برخی از حیوانات هم پست ترند،3-(کونوا کالحجارة)برخی قلوبی به سختی سنگ دارد؛4-(أو أشد قسوة)برخی هم از سنگ سخت ترند.
انبیاء آمده اند تا انسان را اولا از این منازل و مراحل خارج کرده و در مرحله بعد وی را در مقامات والای انسانی تا جائی که پر جبرئیل هم بسوزد(قاب قوسین أو أدنی)عروج دهند.

پس می توان نتیجه گرفت که در کار انبیاء توقفی نیست و اگر شخصی هم در هر مرحله ای از تکامل بگوید: همین قدر برای من بس است و من نمی خواهم بالا تر بروم؛ در واقع او با سنت انبیاء و اولیاء به مخالفت بر خواسته و همین مطلب دستاویز شیاطین برای تنزل دادن او خواهد شد.
و همچنین اسلام آوردن هدفی مقدماتی برای مومن شدن است که آنهم درجات خود را دارد.

امری بود بفرمائید.

موضوع قفل شده است