جمع بندی آیادیدن فیلم اهانت به پیامبر(ص)مصداق ایه 140 سوره نساء است؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیادیدن فیلم اهانت به پیامبر(ص)مصداق ایه 140 سوره نساء است؟

یک سوالی داشتم متشکر می شوم اگر راهنمایی کنید:
در جایی بحث شده بود که دیدن این فیلم اشکالی ندارد و موجب آگاهی می شود و همه باید ببینند تا آگاه شوند به خصوص دانشجویان!!! من طبق آیه ی 140 سوره ی نساء دلیل آوردم که همه مجاز به دیدن این فیلم نیستند و به جای دیدن فیلم می توانند مضمون فیلم رو دنبالش بروند و نیازی نیست همه ی افراد همه چیز را امتحان کنند.... حرف من را نپذیرفتند.حالا می خواستم شما کمک کنید به من تا بدونم آیا دیدن این فیلم برای همه مجازه؟مگه همه قدرت نقد و تحلیل دارند؟؟اگر مجاز نیست به چه علت؟؟؟ سوال بعدیم این که:وقتی من آیه ی 140 سوره ی نساء رو مثال زدم مبنی بر این که نشستن در مجلس گناه خودش گناهه و همین طور دیدن فیلم های گناه...دوباره بحث شد که پس کسانی که در صدا و سیما فیلم ها رو سانسور می کنند هم گناهکارند؟؟ می خواستم اگر لطف کنید جواب سوالات من رو بدهید.اجرکم عندالله

کارشناس بحث : عمار

[="Tahoma"][="Black"]

نقل قول:
ببخشید یک سوالی داشتم متشکر می شوم اگر راهنمایی کنید: در جایی بحث شده بود که دیدن این فیلم اشکالی ندارد و موجب آگاهی می شود و همه باید ببینند تا آگاه شوند به خصوص دانشجویان!!!

سلمان رشدی کارگردان فیلم را ظالم، بی مزه و تنفر بر انگیز خواند.(1) فیلم را نیز «بدیهتا یک تکه آشغال بدخواهانه» توصیف کرد.(2) امّا با اشاره به اعتراضات خشونت آمیز به فیلم گفت «جهان اسلام باید از این ذهنیت {خشن} بیرون بیاید.» و حملات فیزیکی بعد از پخش را «عکس العمل نامتناسب» خواند(2)

1- http://popwatch.ew.com/2012/09/17/salman-rushdie-innocence-of-muslims/
2- http://www.guardian.co.uk/books/2012/sep/17/salman-rushdie-blackest-period-of-my-life

با این نظرات سلمان رشدی کاملاً موافقم

شخصا آزادی بیانو به مجازات توهین کننده ترجیح میدم. ولی فیلم با زیر 10 نفر بیننده اکران شده. برای چی باید وقتمونو سر دیدن همچین آشغالی تلف کنیم؟ تنها نوع آگاهی ای که بهش می رسیم آگاهی از شخصیت کارگردانه!

نقل قول:
یا دیدن این فیلم برای همه مجازه؟مگه همه قدرت نقد و تحلیل دارند؟؟اگر مجاز نیست به چه علت؟؟؟
من هرگز خودمو سانسور نمی کنم. ولی چرا باید برم سراغ چیزای سانسوری مضر یا حتی غیر ضروری؟[/]

armandaneshjoo;272542 نوشت:

سلمان رشدی کارگردان فیلم را ظالم، بی مزه و تنفر بر انگیز خواند.(1) فیلم را نیز «بدیهتا یک تکه آشغال بدخواهانه» توصیف کرد.(2) امّا با اشاره به اعتراضات خشونت آمیز به فیلم گفت «جهان اسلام باید از این ذهنیت {خشن} بیرون بیاید.» و حملات فیزیکی بعد از پخش را «عکس العمل نامتناسب» خواند(2)

1- http://popwatch.ew.com/2012/09/17/salman-rushdie-innocence-of-muslims/
2- http://www.guardian.co.uk/books/2012/sep/17/salman-rushdie-blackest-period-of-my-life

با این نظرات سلمان رشدی کاملاً موافقم

شخصا آزادی بیانو به مجازات توهین کننده ترجیح میدم. ولی فیلم با زیر 10 نفر بیننده اکران شده. برای چی باید وقتمونو سر دیدن همچین آشغالی تلف کنیم؟ تنها نوع آگاهی ای که بهش می رسیم آگاهی از شخصیت کارگردانه!

من هرگز خودمو سانسور نمی کنم. ولی چرا باید برم سراغ چیزای سانسوری مضر یا حتی غیر ضروری؟

سلام

ای کاش می گفتی مجازات متناسب با نوع جرم رو می پسندم که عین ثواب بود.

یا علی مدد

فقطم كافيه يه سوال در مورد رژيم صهونيستي كني به دقيقه نميرسه كه امنيت ملي رو پرچم ميكنن...

مسافرتم

کجا هستی که سفرت تموم نمیشه؟؟؟ حالا شما برگرد ما به خدمتت میرسیم!

(اسک دین هم معتاد کننده اس ها ملت رو تو سفر هم راحت نمیگذاره)

سلام برادر
به فرض گفتن این سخن توسط سلمان رشدی .می خواهد با این سخن خود را از چهره گذشته خلاص کند مگر سخن امام خمینی این نبود که اگر سلمان رشدی زاهد زمان هم بشود مهدورالدم می باشد.
یا علی

[="tahoma"][="black"]
[="red"]سلمان رشدی کارگردان فیلم را ظالم، بی مزه و تنفر بر انگیز خواند.(1) فیلم را نیز «بدیهتا یک تکه آشغال بدخواهانه» توصیف کرد.(2) امّا با اشاره به اعتراضات خشونت آمیز به فیلم گفت «جهان اسلام باید از این ذهنیت {خشن} بیرون بیاید.» و حملات فیزیکی بعد از پخش را «عکس العمل نامتناسب» خواند(2)[/]
[/][/]

مژدگانا که گربه عابد شد / عابد و زاهد و مسلمانا!...

[="indigo"] ماشالله موج بیداری اسلامی شاهین نجفی و سلمان رشدی رو هم گرفته.

همین موند بود بخدا.[/]

فقط میشه فهمید که وقتی سلمانرشدیم بگه بده دیگه معلومه چه آشغالیه!به نظر من آدم نباید این فیلم رو ببینه.(هرچند زبس دربارش حرف میزنن آدم وسوسه میشه ببیندش)دیدن این فیلم قطعا آدمو قسی القلب میکنه.

اعتراض به پخش این فیلم هیچ منافاتی با آزادی بیان نداره.اگه طرف میخواد افکار کثیفشو بیان کنه بیاد فقط بیان کنه!نیاد توهین کنه و داستان و فیلم بسازه.مثلا بیاد بگه من فکر میکنم (حضرت)محمد(ص) (العیاذ بالله)پیامبر نیست.یا این دین به این دلایل (پناه بر خدا) دروغه.اما اینکه به کسی که اینهمه آدم خیلی دوستش دارن توهین کنه خیلی ظالمانست.

دوستان عزيز بهتره قبل از اظهار نظر در مورد ازادی بيان حداقل تعريف اون رو از زبان كسانی که مدعی اجرا ن طرفداری از اون هستن رو بخونيد‏!يه كشور تو دنيا مثال بزنيد که ازادی بيان رو با اين تعريفی که الان از اون میکنن و شروع کردن به طرفداری از اون فيلم با استفاده از اين تعريف در کشورشون اجرا كنن‏‏!مثلا همين امريکا‏!در قوانين امريكا محدوديت هایی برای اون بيان شده مثلا اينكه كسی حق توهين تهمت و یا افترا رو به بهانه ی ازادی بيان نداره‏!كسي حق نداره به بهانه ازادی بيان سخنی رو كه به ضرر دولت امريکا باشه یا باعث ايجاد هرج و مرج در جامعه بشه رو بیان کنه‏!‏‏!‏‏!حالا چی شد‏!‏‏?به ما كه رسيد اسمون تپيد‏?‏‏!‏

سؤال:
آیا دیدن فیلم اهانت به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مصداق آیه 140 سوره نساء است؟

پاسخ:

ديدن فيلم اين حكم رو بايد از نظر فقهي فهميد و كارشناسان فقه اگر پاسخ دهند بهتر است.
اما از نظر آزادی بيان و مشابه آن بايد عرض كنم تردیدی نیست که آزادی بیان در حقوق و قوانین اسلام پذیرفته شده است و از این لحاظ محدودیتی وجوددارد، مگر آن که این آزادی به سوء استفاده برخی افراد سودجو تبدیل شود. با توجه به اهمیتی که دین اسلام برای کسب علم و دانش قائل است، نمی‌توان پذیرفت که چنین دینی قائل به ممنوعیت بیان و علم باشد. اگر این گونه بود باید قرآن به جای این همه استدلال و توضیح و نقد نظرات مخالفین خود و تأیید شیوه پیامبر در امر تبلیغ، شیوه دیگری در پیش می‌گرفت و با اشکالات مطرح شده از سوی مخالفان مخالفت کرده، جلوی آن‌ها را می‌گرفت.
باید توجه داشت که آزادی بیان به این معنا نیست که هر کس هرچه را صلاح دید در جامعه مطرح کند، اعم از این که به حال جامعه مفید باشد یا مضر و یا سبب گمراهی و فساد اخلاق و فتنه و آشوب شود. عملاً نیز در هیچ نظام حقوقی دنیا ابراز و اظهار هر عقیده­ای مطلقاً آزاد نیست و هر کشوری به تناسب نوع ایدئولوژی و میزان پایبندی به اصول اخلاقی محدودیت­هایی را برای آزادی بیان مشخص کرده است و معنای آن این است که آزادی بیان قابل محدود و مقید کردن است و همه عقلای عالم هم بر این مسئله اتفاق نظر دارند، که انسان نمی تواند در اعمال و رفتار خود بصورت مطلق آزاد باشد.
فرانتیس نویمان می­‌نویسد: «هیچ نظام سیاسی وجود ندارد و نمی­تواند وجود داشته باشد که آزادی فرد را مطلقاً و بدون قید و شرط بپذیرد.» (1)
جان استوارت میل هم می­نویسد: «کسی نگفته است که اعمال باید به اندازه­ عقاید آزاد باشد، به عکس وقتی اوضاع و شرایطی که عقاید در آن ابراز می­گردد، چنان باشد که اظهار عقیده را به صورت نوعی تحریک برای انجام کاری مخل مصالح مشروع دیگران در آورد، آن وقت حتی اظهار عقاید هم مصونیت خود را از دست می‌دهد.» (2)
به تعبیر استاد علامه جعفری آزادی فرد مخصوصاً آزادی بیان باید معقول باشد نه نامعقول ، و آزادی معقول را اینگونه تفسیر می­‌کنند؛ که معقول بودن یا نامعقول بودن در ذات آزادی نهفته نیست و آنچه آزادی را متصف به این اوصاف می­کند، نحوه بهره برداری از آزادی است. هر آزادی بیان که به ضرر مادی یا معنوی انسان مورد بهره برداری قرار گیرد نامعقول است و اگر موافق اصول و قوانین مفید انسانی مورد استفاده واقع شود معقول است. (3)
از نظر استاد شهید مطهری هم، اراده و آزادی بشر تا آن جا محترم است که با استعدادهای عالی و مقدسی که در نهاد بشر گذاشته شده است، هماهنگ باشد و او را در مسیر ترقی و تعالی بکشاند، اما آن جا که این آزادی، بشر را بسوی فنا و نیستی سوق می‌دهد و استعدادهای نهایی او را هدر می­‌دهد، دیگر احترامی ندارد (4) و ملاک شرافت و احترام آزادی انسان این است که در مسیر انسانیت باشد. انسان را در مسیر انسانیت باید آزاد گذاشت نه انسان را در مسیر هرچه خودش انتخاب کرده و لو بر ضد انسانیت باشد. (5)

منابع:
1. فرانتیس نویمان، آزادی و قدرت و قانون، ص 71 ( به نقل از آزادی، عقل و ایمان، ص 46).
2. استوارت میل، جان، رساله درباره آزادی، ترجمه جواد شیخ الاسلامی، انتشارات علمی و فرهنگی، تهران، چاپ سوم، 1363 ش، ص 147.
3. جعفری، محمد تقی، حق آزادی در اسلام، مجموعه مقالات اندیشه معاصر(2)، ص 181.
4. مطهری، مرتضی، اخلاق جنسی، دفتر انتشارات اسلامی، بی‌تا، ص 34.
5. همو، آشنایی با قرآن، انتشارات صدرا، تهران، 1368 ش، ج 3، ص 224.

محب القرآن;272528 نوشت:
یک سوالی داشتم متشکر می شوم اگر راهنمایی کنید:
در جایی بحث شده بود که دیدن این فیلم اشکالی ندارد و موجب آگاهی می شود و همه باید ببینند تا آگاه شوند به خصوص دانشجویان!!! من طبق آیه ی 140 سوره ی نساء دلیل آوردم که همه مجاز به دیدن این فیلم نیستند و به جای دیدن فیلم می توانند مضمون فیلم رو دنبالش بروند و نیازی نیست همه ی افراد همه چیز را امتحان کنند.... حرف من را نپذیرفتند.حالا می خواستم شما کمک کنید به من تا بدونم آیا دیدن این فیلم برای همه مجازه؟مگه همه قدرت نقد و تحلیل دارند؟؟اگر مجاز نیست به چه علت؟؟؟ سوال بعدیم این که:وقتی من آیه ی 140 سوره ی نساء رو مثال زدم مبنی بر این که نشستن در مجلس گناه خودش گناهه و همین طور دیدن فیلم های گناه...دوباره بحث شد که پس کسانی که در صدا و سیما فیلم ها رو سانسور می کنند هم گناهکارند؟؟ می خواستم اگر لطف کنید جواب سوالات من رو بدهید.اجرکم عندالله

عرض سلام و ادب

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَ يَتَّخِذَهَا هُزُواً أُولٰئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ ﴿6﴾ لقمان‏ ، الجزء 21، الصفحة: 411، الآية: 6

مقصود از «لَهْوَ الْحَدِيثِ» به قرينۀ جملۀ «لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللّٰهِ ...» (تا مردم از راه خدا گمراه کند):
هر كلام يا نوشته‌اى است كه انسان را در ضلالت و انحراف از راه خدا قرار مى‌دهد پس تولید و پخش و توصیه به دیدن این فیلمها نیزعلاوه بر دیدن ان، از مصادیق هزینه کردن برای لهو الحدیث است و به نص قران جایز نیست.
وَ تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَ التَّقْوَى وَ لاَ تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَ الْعُدْوَانِ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ ﴿2﴾ المائدة ، الجزء 6، الصفحة: 106، الآية: 2
بديهى است تقويت كفر و شرك و ترويج معاصى و گناه و فساد از مصاديق بارز اثم و عدوان مى‌باشند ودیدن و نشر و ترویج فیلم های شبهه افکن در ذهن مردم خصوصا جوانان از مصادیق بارز ان است
بر این اساس همه ی فقهای شیعه مطالعه ی کتب ظاله و دیدن فیلمهای ضاله(گمراه کننده) و بطور کلی استفاده فکری از محصولات فرهنگی گمراه کننده را حرام مسلم دانسته اند و تولید و نشر ان را نیز بالتبع حرام میدانند.
بله دیدن ان برای گروهی از عالمان و اندیشمندان که کار انها پاسخگویی به شبهات و یا حذف صحنه های شبهه افکن در فیلمها است اشکالی ندارد و بر همین گروه سانسور کننده نیز اگر با دیدن فیلمهای صحنه دار به گناه بیفتند یا با دیدن و شنیدن بعضی از این برنامه ها دچار شک و تردید در عقاید دینی شان شوند دیدن ان جایز نیست و باید ابتدا خود را از نظر اعتقادی و دینی تقویت کنند سپس با تضمین حاصل از تکاپوی علمی، به سراغ این برنامه بروند. بر گرفته از تحریر الوسیله ج2 ص

507
موضوع قفل شده است