آیا سارافن حجاب است؟

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا سارافن حجاب است؟

با سلام.
سوالی درباره حجاب داشتم.آیا سارافن پوشیدن برای یک خانم حجاب محسوب میشه؟سارافنی که تنگ و کوتاه نیست .
ممنون

مرجع تقلید آقای خراسانی.

کارشناس بحث : نور

ســـلام
:Gol:
راستش تا اونجایی که می دونم ، لباس شما نباید تحریک کننده و زننده باشه حالا هر نوع لباسی که می خواد باشه . بعضی از خانم ها هستند که جدیدا به نوع چادر های براق می پوشند که به نظرم خیلی زشته و خودش باعث جلوه دادن میشه.

صدا;272466 نوشت:
با سلام.
سوالی درباره حجاب داشتم.آیا سارافن پوشیدن برای یک خانم حجاب محسوب میشه؟سارافنی که تنگ و کوتاه نیست .
ممنون

مرجع تقلید آقای خراسانی.

کارشناس بحث : نور

بسمه تعالي
سلام
يه نكته اي هيچ گاه مراجع معظم تقليدبراي ماتعيين موضوع نميكنندهميشه تعيين حكم وتكليف ميكنند
يعني مرجع عالي قدرنميفرمايدكه سارافن خودش في نفسه حجاب است يانه؟؟
منظورم ازاين حرفااينه كه تعيين موضوع به عهده مكلف يعني شمااست
حجابي كه اون چندقسمت واجب روبپوشونه كفايت ميكنه
درعين حال منتظرپاسخگويي كارشناس محترم هستيم[spoiler]ببخشيدكه دخالت كرديم كارشناس محترم برنامه[/spoiler]

صدا;272466 نوشت:
با سلام. سوالی درباره حجاب داشتم.آیا سارافن پوشیدن برای یک خانم حجاب محسوب میشه؟سارافنی که تنگ و کوتاه نیست . ممنون مرجع تقلید آقای خراسانی.

با سلام و عرض ادب

همانطور که دوستان بدرستی اشاره کردند،مراجع بزرگوار تقلید درصدد بیان حکم هستند و تعیین مصادیق آن برعهده مکلفین است در فرض سوال هم،حدپوشش بانوان در برابر نامحرم،پوشاندن کل بدن بجز صورت و دستها تا مچ است البته اگر این قسمتها هم زینت نداشته باشد و نوع پوشش هم باید به گونه ای باشد که جلب توجه نامحرم نکند و محرک شهوت نباشد و همچنین مفسده ای بدنبال نداشته باشد.

استفتا از دفتر آیه الله وحید در قم

محمد جان چادر براق خیلی زشت که نیست هیچی خیلی هم جذاب و دلربا هست برای همین هم نگاه نامحرم رو بخود جذب می کنه و نباید از اون استفاده کرد .

چادر براق برای مهمونی ها هم بده؟

یاس...;377698 نوشت:
چادر براق برای مهمونی ها هم بده؟

با سلام و احترام

ملاک در این موارد همانطور که بیان شد این است که جلب توجه نامحرم نکند،محرک شهوت نباشد،مفسده نداشته باشد و زمینه ساز گناه نباشد که با رعایت این شرایط جایز است ودرغیراین صورت(یعنی اگر جلب توجه نامحرم کند و..) پوشیدن چادربراق جایز نیست و تشخیص موضوع هم برعهده مکلف است.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای

نور;377816 نوشت:
تشخیص موضوع هم برعهده مکلف است.

کاش آقا تکلیف رو مثل خیلی از مواردی که جناب مکارم مشخص کردند معلوم میکردن....

مثلا اگه کسی به عنوان تازه عروس یا اولین بار برای رفتن خونه داماد....چی چادر براق بپوشه چه نپوشه خب کلا چون عروسه جالب توجه هست...
من تصمیم داشتم یه چادر براق بگیرم واسه عروسی ها و ...که همه لباسای خوب میپوشن...بخرم...اما به شک افتادم:Gig:

یاس...;378069 نوشت:
کاش آقا تکلیف رو مثل خیلی از مواردی که جناب مکارم مشخص کردند معلوم میکردن....

مثلا اگه کسی به عنوان تازه عروس یا اولین بار برای رفتن خونه داماد....چی چادر براق بپوشه چه نپوشه خب کلا چون عروسه جالب توجه هست...
من تصمیم داشتم یه چادر براق بگیرم واسه عروسی ها و ...که همه لباسای خوب میپوشن...بخرم...اما به شک افتادم:Gig:

به عنوان یه پسر میگم
چادرهای براق به شدت جلب توجه کننده هستن برای پسرها
خانمها از این چادرها میپوشن به قصد اینکه چادر باشه و نامحرمان بهشون نگاه نکنن
غافل از اینکه چندبرابر بیشتر جلب توجه میکنه

mehrant;627118 نوشت:
به عنوان یه پسر میگم

Shok

به کجا چنین شتابان؟!!!!!...

جلوی بعضیا گونی هم بپوشی باز چشاشون لیزر داره !!

آخه سارافون اگر چسبون نباشه چه اشکالی داره ؟ یا خداااا :Ghamgin:

با سلام

به نظر بنده برای اینکه بدانید چیزی که میپوشید حجاب هست یا نه ؟

اولا بدونید حجاب چی هست ؟

1. اطاعت امر الهی

2. محافظت خود در برابر دید نامحرم

یه محیطی پشت حجاب برای خود فراهم کنید که نگاهی شیطانی ازارتان ندهد !

اگر پوششی این مشخصات رو داشت میتونه حجاب باشه

چرا چادر خوب هست ؟

چون چادر تمام زمینه های محرک رو به حداقل خودش میرسونه !

( اگر پوششی تمام جوانب محرک رو به حداقل برسونه خوب هست )

این رو میتونید با توجه به حرف ها و رفتارها و نگاه های اطرافیان تشخیص بدید

آقایون محترم ...

واقعا تا این حد ، تمرکزتون رو جنس مخالف ، بالاست ؟؟

میخوام بدونم ... میخوام روشن شم ، برام مهمه .

مشک;742611 نوشت:
آقایون محترم ...

سلام و درود

یه نکته ای رو اشاره کنم

البته نظر و دیدگاه خودم :

حساسیت یه اقا روی حجاب به دلیل این نیست که همه منحرف هست و نگاهشون مشکل داره !
چون باید با احتیاط بود و لشکر شیطان در این راه فعالیتش زیاد هست !

.

و همچنین یه نوع ارزش و احترام به ناموس هست تا مبادا با حرکت فردی گرگ صفت ارزشش زیر سوال نرود !

و الا همه که روی این قضیه زوم نکرده اند که من باب احتیاط باید رعایت شود تا مبادا مشکلی پیش نیاد !

نقل قول:
و همچنین یه نوع ارزش و احترام به ناموس هست تا مبادا با حرکت فردی گرگ صفت ارزشش زیر سوال نرود !

آیا شخص شما صرفا چادر رو باعث ارزش دادن به خانمها میدونید ؟ و تفاوت دیدتون نسبت به خانم چادری و غیر چادری در چیست؟

مشک;742617 نوشت:
آیا شخص شما صرفا چادر رو باعث ارزش دادن به خانمها میدونید ؟ و تفاوت دیدتون نسبت به خانم چادری و غیر چادری در چیست؟

صرفا که برای ارزش گذاری نیست و این یکی از ابعادش هست !

بنده دیدگاهی که به یه خانم چادری باحیا و عیفیف واقعی دارم این هست که :

این خانم به درجه ای از عفاف و حیا رسیده که نمی خواد کوچکترین تعرض خلافی به حریمش بشود چون وجودش بالاتر از اینا میدونه ! ( این باعث خواهد شد که به پوشش و رفتارش حساس بشه و محتاط باشه)
و این ارزشمند هست

.

چون میزان حساسیت به پوشش قطعا با عفاف و حیا رابطه ی مستقیمی داره

.

نقل قول:
چون میزان حساسیت به پوشش قطعا با عفاف و حیا رابطه ی مستقیمی داره

تشکر ... بهش بیشتر فکر میکنم .

مشک;742611 نوشت:
آقایون محترم ...

متاسفانه بله ، مخصوصاً در سنین نوجوانی و جوانی.

mehrant;627118 نوشت:
به عنوان یه پسر میگم

واقعا حرف درستیه سه تا کلمه ی عدم جلب توجه تو ذهن هر خانم مومنی باید باشه

رجبعلی;742626 نوشت:
متاسفانه بله ، مخصوصاً در سنین نوجوانی و جوانی.

همانطور که توصیه به حجاب خانم شده است .

توصیه به کنترل نگاه اقایون هم شده است و بنوعی چشم باید حجاب داشته باشد

.

و پسر هم باید یه حیایی داشته باشد که مانع شود

خوش به حال اون آقایونی که خانومشون چادری هست ، یک حسادت عجیبی در من به وجود میاد بعد از دیدن این زوج ها.
واقعاً باید به این آقایون حسادت کرد واقعاً...
دعا کنید تا 6 سال آینده که نوبت ما میشه یک چادری واسه ما بمونه :khaneh:.

متاسفانه هر پسری که حرف درست رو میزنه بعضی خانما به رگبارش میبندن که تو فلان و بهمانی

ابوالفضل;742635 نوشت:
همانطور که توصیه به حجاب خانم شده است .

توصیه به کنترل نگاه اقایون هم شده است و بنوعی چشم باید حجاب داشته باشد

.

و پسر هم باید یه حیایی داشته باشد که مانع شود

نمیشه برادر از صحبت تا عمل خیلی فاصله است.
تحریک آقایون از نگاه هست و خانومها از لمس فکر میکنم.
من خودم هرکاری میکنم نمیشه ، شاید من خیلی سست عنصر باشم و بی اراده ولی میدونم سخته.

amirahmad7292;742638 نوشت:
متاسفانه هر پسری که حرف درست رو میزنه بعضی خانما به رگبارش میبندن که تو فلان و بهمانی

به شدت تایید میشه..... :ok:

مشک;742611 نوشت:
آقایون محترم ...

شاید این مثال یک مقدار کلیشه ای باشه ولی خوبه
اینکه من درب خونمو قفل میکنم دلیل بر این نیست که همه مردم دزد هستند

مسئله اینه که یک دزد برای بدبخت کردن من کافیه

خانم ها فکر میکنند حجاب رو رعایت میکنند که آقایون به گناه نیوفتن
اصلا اینطور نیست
شما حجاب رو رعایت میکنید چون خدا دستور داده

حتی اگر تمام مرد های جامعه پیغمبر باشند باز شما باید رعایت کنی
پس دنبال این نباید بود که آقایون چقدر نگاه میکنن یا نمیکنن

وظیفه باید انجام بشه

آقایون هم همینطورن باید وظیفشونو انجام بدن که کنترل چشم هست
و بهونه کردن پوشش بد خانم ها دلیل موجهی نیست

نقل قول:
شما حجاب رو رعایت میکنید چون خدا دستور داده

سلام

حجاب داشتن رو که آره روش بحثی نیست ... بنده صحبتم چادر پوشیدن هست ...

الان ایشون صحبت از سارافون کردن اونم نه چسبان .. اما اینجا حتی گفته شده که چادر براق هم محرکه !!

از دید آقایون میخواستم بیشتر پی به عمق ماجرا ببرم ...

[="Navy"]

مشک;742669 نوشت:
سلام

حجاب داشتن رو که آره روش بحثی نیست ... بنده صحبتم چادر پوشیدن هست ...

الان ایشون صحبت از سارافون کردن اونم نه چسبان .. اما اینجا حتی گفته شده که چادر براق هم محرکه !!

از دید آقایون میخواستم بیشتر پی به عمق ماجرا ببرم ...

سلام
واقعیتش من خودم با سارافون مشکل دارم
به نظرم اصلا پوشش مناسبی نیست
نمیشه بیشتر توضیح داد اینجا

در مورد چادر براق که دوستان گفتند
منظورشون این نیست که محرک جنسی هست مثلا مثل مانتو جلوباز
منظورشون اینه که توجه رو جلب میکنه
این جلب توجه الزاما از جنس جلب توجه بد حجاب ها نیست
ولی طبیعیه که جلب توجه کنه

نظر خودم در مورد حجاب اینه که واقعا چادر یک چیز دیگس
شاید یک مانتو گشاد و بلند با مقنعه بلند تا آرنج کار چادر رو انجام بده
ولی وجهه زیبایی نداره و شبیه مجری های تلوزیون دهه 60 میشه

ولی چادر در عین زیبایی پوشیده هم هست

شاید فکر کنید اغراق میکنم ولی از نظر شخص من که نسبتا آدم مد گرایی هم هستم چادری ها از همه قشرهای دیگه خوش تیپ تر هستن
البته مسلما طرز چادر سر کردن هم مهمه

البته بحث تاپیک در مورد رعایت حجاب بود نه زیبایی
ولی چون میدونم خیلی از خانم ها بخاطر بحث تیپ و زیبایی چادر رو دوست ندارن این رو عرض کردم[/]

سلام ...
تا جایی که من میدونم الان همه سارافونا یا لااقل بیشترشون فقط از جلو یه بند داره بعد زیرشم یه زیرسارافونی یه جذب باید پوشید که زیر سارافونی هام اصولا خیلی کوتاهه حتی اون بلنداش!!!
مگه اینکه بخواین خودتون تهیه کنین مثلا دکمه بزارین واسش یا یه چیز خیلی بلند و راسته زیرش بپوشین که من الان تصور میکنم نمای جالبی نداره:Nishkhand:
بعدشم من یه سوالی واسم پیش اومده منظورتون واسه استفاده بیرونه؟؟؟ من که کلا هر مدلی باشه بیرون نمی پوشم:Moteajeb!:

در کل به نظر من چون معمولا جلو باز هست و اونم نباشه معمولا زیر سارافونی ها چسب هست و کوتاه مشخصه مشکل داره و نمیشه گفت حجاب داره! خود سارافونم بلند و راسته و... باشه باز زیر سارافونی ش چی؟؟؟

در مورد چادر براقم ... خیلیا بی انصافی میکنن ... یه جور پارچه ست دیگه ... نه به قصد جلب توجه هست و نه هیچ چیز دیگه ای ...
قابل توجه خیلیا که نمیدونن و برچسب میزنن کمتر نیاز به اتو داره تو هر شرایطی مرتب نشون میده و تمیز و همین طور چیزی که خیلی مهمه خاک کمتر میگیره ...
چرا از چیزی خبر ندارین الکی قضاوت میکنین؟؟؟؟ حالا اونایی که از این براق ها استفاده میکنن و هفت قلم آرایشو دارن که خب هیچ ...
ولی کسایی که ساده ن و باز استفاده میکنن شاید صرفا واسه اینه که خوششون میاد از جنسش!
ضمن اینکه جنس براق برای چادر ساده به نظر من هیچ توجهی رو جلب نمیکنه!!!
شاید واسه انواع دیگه چادر جلب توجه کنه ولی واسه چادر ساده به نظرم باز سادگی خودشو داره ...
البته من خودم بگم زیاد از براق بودن خوشم نمیادو استفاده نمیکنم از این جنس ... ولی خواستم یه دفاعی کنم از اونایی که بی منظور میخرن و اینجوری برچسب میخورن :Sokhan:

[="Comic Sans MS"][="DarkOliveGreen"]سلام
اول اینکه به نظر من سارافن حجاب محسوب نمیشه،چون پوششی ایجاد نمیکنه!!!
بعدشم اینکه:

شروین;742670 نوشت:
چادری ها از همه قشرهای دیگه خوش تیپ تر هستن
البته مسلما طرز چادر سر کردن هم مهمه

:Kaf::Kaf::Kaf:
شروین;742670 نوشت:
چون میدونم خیلی از خانم ها بخاطر بحث تیپ و زیبایی چادر رو دوست ندارن این رو عرض کردم

اتفاقا من هر موقع چادر می پوشم (چادر ساده منظورمه) و رو میگیرم:makhfi: احساس می کنم از همه خوشتیپ تر و زیباتر میشم:ok:
اصلا یه حس خوبی بهم میده یه حس غرور که من از همه سر تر هستم:yes:[/]

سلام علیکم

بله چون ما خانم هستیم شاید هرنوع پوششی برای ما عادی باشد واز نظر ما اشکالی نداشته باشد ولی باید درنظر گرفت آیا بااین نوع پوشش توجه نامحرم جلب می شود ویاخیر؟ وحالا که داریم از زبان خود نامحرم می شنویم که چادر براق جلب توجه می کند پس باید رعایت کنیم.

درموردسارافن هم به نظر من برای بیرون مناسب نیست طبق توضیحاتی که خانم ترگل دادند.

رجبعلی;742640 نوشت:
نمیشه برادر از صحبت تا عمل خیلی فاصله است.
تحریک آقایون از نگاه هست و خانومها از لمس فکر میکنم.
من خودم هرکاری میکنم نمیشه ، شاید من خیلی سست عنصر باشم و بی اراده ولی میدونم سخته.

کار نشد نداریم

همه چی با اراده و پشت کار به دست میاد . .

اولین شکست در هر کاری این هست که باور کنیم ما نمی توانیم !

ما می توانیم و خوب هم می توانیم

عذر میخوام که این مطلب رو عرض میکنم و برای روشن شدن قضیه :

چنان باید در کنترل غریزه قوی شد که اگر شما با یه خانم لخت هم برخوردی داشتید نباید ذره ای تفاوت باشد زمانی که با یه خانم پوشش دار برخورد کردید !

به میگن برخورد انسانی

یعنی طرز برخورد با جنس مخالف نباید ذره ای متفاوت باشد باهم جنس ( همچنین طرز نگاه )

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;742682 نوشت:
سلام ...
تا جایی که من میدونم الان همه سارافونا یا لااقل بیشترشون فقط از جلو یه بند داره بعد زیرشم یه زیرسارافونی یه جذب باید پوشید که زیر سارافونی هام اصولا خیلی کوتاهه حتی اون بلنداش!!!
مگه اینکه بخواین خودتون تهیه کنین مثلا دکمه بزارین واسش یا یه چیز خیلی بلند و راسته زیرش بپوشین که من الان تصور میکنم نمای جالبی نداره:Nishkhand:
بعدشم من یه سوالی واسم پیش اومده منظورتون واسه استفاده بیرونه؟؟؟ من که کلا هر مدلی باشه بیرون نمی پوشم:Moteajeb!:

در کل به نظر من چون معمولا جلو باز هست و اونم نباشه معمولا زیر سارافونی ها چسب هست و کوتاه مشخصه مشکل داره و نمیشه گفت حجاب داره! خود سارافونم بلند و راسته و... باشه باز زیر سارافونی ش چی؟؟؟

در مورد چادر براقم ... خیلیا بی انصافی میکنن ... یه جور پارچه ست دیگه ... نه به قصد جلب توجه هست و نه هیچ چیز دیگه ای ...
قابل توجه خیلیا که نمیدونن و برچسب میزنن کمتر نیاز به اتو داره تو هر شرایطی مرتب نشون میده و تمیز و همین طور چیزی که خیلی مهمه خاک کمتر میگیره ...
چرا از چیزی خبر ندارین الکی قضاوت میکنین؟؟؟؟ حالا اونایی که از این براق ها استفاده میکنن و هفت قلم آرایشو دارن که خب هیچ ...
ولی کسایی که ساده ن و باز استفاده میکنن شاید صرفا واسه اینه که خوششون میاد از جنسش!
ضمن اینکه جنس براق برای چادر ساده به نظر من هیچ توجهی رو جلب نمیکنه!!!
شاید واسه انواع دیگه چادر جلب توجه کنه ولی واسه چادر ساده به نظرم باز سادگی خودشو داره ...
البته من خودم بگم زیاد از براق بودن خوشم نمیادو استفاده نمیکنم از این جنس ... ولی خواستم یه دفاعی کنم از اونایی که بی منظور میخرن و اینجوری برچسب میخورن :Sokhan:

اینا نظر شماست از دیدگاه یه خانم
نظر آقایون به خانمهایی که چادر براق میپوشن هرچند کاملا ساده چیز دیگری هست حالا نمیخوام اینجا مثالش رو بگم ولی دیدم....

به نظر من هم سارافن حجاب نداره و اینکه چادر براق هم پوشیدنش اصلا مناسب نیست...
این روزا اینقدر انواع و اقسام چادرها رو مد کردند که فقط گول زدنیه و فقط اسمش چادره.
:Gig:
من به شخصه وقتی تو دانشگاه دختری
رو میبینم که چادر براق پوشیده توجهم بهش جلب میشه (تو آفتاب مثل نورافکن میدرخشه)
اگر واقعا هدفمون حفظ حجابه خوب چرا این همه مدل های جورواجور؟؟؟
:no:
همون چادر ساده یا نهایتا دانشجویی.
مشکل اینجاست که خیلیها از هر طریقی میخواند جلب توجه کنند حتی اگه بیان و بگن که نه اینجوری نیست و ما منظور و هدفی نداریم و از این حرفا
ولی من به عنوان یه دختر که دوستای زیادی از تیپ های مختلف دارم میگم همه این حرفا فقط برای توجیه و گول زدن خودشونه و هدفی جز جلب توجه ندارند.

شروین;742670 نوشت:
سلام
واقعیتش من خودم با سارافون مشکل دارم
به نظرم اصلا پوشش مناسبی نیست
نمیشه بیشتر توضیح داد اینجا

خارج بحثه یکم :
منم مشکل دارم
خیلی
گفته بودم تو یک تاپیک دیگه که برای چادر سر کردن دردسر زیادی داشتم
الانم برای اینکه تو جمع اعضای فامیل لباس درستی داشته باشم دردسر دارم
♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;742682 نوشت:

نه
بنظر منم مشکل داره
اصلا یجوریه...

باسلام
خداقوت
همه پستها رو نخوندم، پاسخ کارشناس محترم کافی و کامل بود
به عنوان یه خیاط منظور از سارافن که استارتر گفتند چیه چندین مدل سارافن داریم تو جمع که آقایون هستند هیچ چیزی مناسب تر از چادر کامل پوشاننده نیست.
ولی سارافن هم مثل مانتو برای اونجایی که تو جمع از مانتو استفاده میکنند اگر اون کشادی و مدل مناسب رو داشته باشه مثل مانتو هست فقط آستین نداره
وگرنه مانتو هایی هم داریم که اصلا پوشش محسوب نمیشوند

موضوع قفل شده است