صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبران الهی که در ایران مدفونند

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019

  پیامبران الهی که در ایران مدفونند
  بر طبق اسناد و مدارك، و همچنین بر اساس اعتقادات مردمی، مقبره بسیاری از پیامبران در ایران قرار دارد. بعضی از این آرامگاه ها دارای سند معتبر هستند و برخی دیگر تنها در اعتقادات و فولكلور مردمی ریشه دارد و دلیل قطعی بر آن وجود ندارد، هر چند دلیلی هم بر نفی آن وجود ندارد.
  بر اساس آن چه در خبرگزاری میراث فرهنگی، گردشگری آمده است، ایران در طول تاریخ، گاهی چنان كشور امنی به حساب می آمده كه مهاجران بسیاری را به خود پذیرفته است. گروهی از این مهاجران پیامبرانی بوده اند كه ایران را برای زندگی در نظر گرفته اند.
  در دوران حکومت هخامنشی و بعد از فتح بابل توسط کورش، سیل كسانی كه در اسارت بخت النصر بوده اند به ایران سرازیر شد، كه در آن میان پیامبران و بزرگان زیادی دیده می شوند.
  در زیر، اطلاعات پیامبرانی كه در ایران مدفون هستند یا احتمال می رود كه مقبره آنها در ایران باشد، آمده است:
  سام و لام: طبق اعتقادات مردم سمنان، و همچنین طبق مفاد كتیبه موجود، دو نفر از فرزندان نوح به نامهای سام النبی و لام النبی در محلی در نزیكی سمنان دفن شده اند.
  بقعه پیغمبران سمنان در 18 كیلومتری شمال شرقی سمنان بر فراز كوه مرتفعی قرار دارد. برای رسیدن به این بقعه از روستای "درجزین" در نزدیكی سنگسر، و هم از جاده اصلی سمنان به دامغان(پلیس راه) می توان انتخاب مسیر كرد. این جاده خاكی و سنگلاخ است.
  خالد نبی: اسم كامل این پیامبر، خالد بن سنان عبسی است. ایشان شریعت حضرت عیسی را تبلیغ می كرده اند. نسب وی به حضرت اسماعیل فرزند ابراهیم(ع) می رسد و یكی از پیامبرانی است كه به بعثت حضرت محمد(ص) بشارت داده و در دوران فترت می زیسته است. دوره فترت به فاصله بین بعثت حضرت عیسی تا بعثت حضرت محمد(ص) اطلاق می شود.
  گر چه بر طبق برخی از آیات و احادیث، در دوران فترت، پیامبری به رسالت مبعوث نشده است، ولی بر اساس نظر بعضی مفسرین، در این مدت چهار نبی از طرف خداوند مامور تبلیغ دین حضرت عیسی شدند كه سه نفر از آنان از بنی اسرائیل، و به نام های شمعون، یوحنا و یونس معرفی شده اند، و چهارمین شان عرب بوده، و به نام خالد بن سنان عبسی معروف است.
  ظاهرا خالد بن سنان معاصر انوشیروان بوده و در سرزمین بنی غطفان زندگی می كرده است. در روایت است كه دختر خالد بن سنان به نام محیاة به محضر حضرت محمد رسیده است.
  بنا به مشهور، در طایفه عرب به غیر از حضرت رسول و حضرت خالد بن سنان هیچ پیامبری نیست، و می توان گفت كه از بین اعراب فقط این دو نفر به پیامبری برگزیده شده اند، و بقیه پیامبران از قوم بنی اسرائیل هستند.
  مفسر بزرگ حنفی مذهب، شیخ اسماعیل حقی، در باره مرقد حضرت خالد نبی اشاره می كند كه قبر خالد نبی در منطقه جرجان و بر بلندی كوهی به نام كوه خدا قرار دارد.
  یوشع: بر طبق نظر برخی از تاریخ نویسان حضرت یوشع توسط كورش هخامنشی از اسارت بخت النصر نجات یافت و به ایران آمد. حضرت یوشع در گورستان تاریخی تخت فولاد اصفهان كه قدمتش به پیش از اسلام می رسد و در خیابان امام سجاد قرار دارد، مدفون است.
  شعیای نبی: او یكی از پیامبران بنی اسرائیل است كه نسبتش به حضرت یعقوب می رسد. محل سكونت ایشان در بیت المقدس بوده و قبل از حضرت زكریا به رسالت مبعوث شدند. آرامگاه شعیای نبی، جنب امامزاده اسماعیل در حاشیه خیابان هاتف اصفهانی قرار دارد. بر جانب شمالی مرقد شعیای نبی، كتیبه ای به خط نستعلیق از دوره شاه سلطان حسین صفوی موجود است كه نخستین مسجد بزرگ ساخته شده در اصفهان را مسجد شعیا معرفی می كند، و نیز حكایت دارد از این كه مسجد مزبور را ابوالعباس مفتی در دوره خلافت علی بن ابیطالب(ع) بنا كرده و آلب ارسلان آن را تعمیر كرده است.
  "حیقوق": این نام هم با تلفظ حیقوق و هم با تلفظ حبقوق وجود دارد. حیقوق به معنی "در بغل كشیده شده" است. حیقوق این نام را بدان جهت یافت كه در طفولیت به علت مریضی از دنیا رفت و حضرت الیاس(ع) او را در بغل گرفت و دعا كرد و از خداوند حیات و زندگی وی را طلب كرد و او زنده شد.
  حیقوق نبی یكی از پیامبران بنی اسرائیل و نگهبان معبد سلیمان در اورشلیم بوده و نامش در عهد عتیق آمده است.
  حیقوق نبی پس از شعیای نبی به رسالت مبعوث شد. وی سال های درازی در اسارت بخت النصر بود و پس از فتح بابل به دست كورش به همراه دانیال نبی به ایران آمد. او در همدان اقامت گزید و پس از فوت در تویسركان مدفون شد. بقعه حیقوق نبی در جنوب غربی شهر تویسركان واقع شده است.
  مردخای: مردخای یكی از بزرگان و یا به قولی یكی از انبیاء بنی اسرائیل است كه در زمان خشایارشاه می زیسته است و نسبش به حضرت یعقوب می رسد. مردخای نقش زیادی در جلوگیری از قتل عام یهودیان در زمان خشایارشاه ایفا كرد و به همین دلیل نزد یهودیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. آرامگاه مردخای و برادر زاده اش در همدان در نزدیكی میدان امام خمینی و در خیابان شریعتی واقع است.
  حجی: وی در دوران سلطنت داریوش كبیر، و همچنین همزمان با مردخای می زیسته است. در تورات نام آن حضرت "حكی" آمده و به معنای "مسرور" است. مقبره این پیامبر در همدان در نزدیكی میدان امام خمینی، داخل بازار در راسته پیغمبر و داخل مسجد پیغمبر قرار دارد.
  قیدار: حضرت قیدار جد سی ام حضرت محمد(ص) است. در تاریخ یعقوبی آمده است که حضرت اسماعیل دوازده پسر داشت كه بزرگترین آنها حضرت قیدار بود. او پس از وفات حضرت اسماعیل، قیدار نبی مردم را به توحید دعوت می كند. قیدار به معنای سیاهپوست است. مرقد آن حضرت در شهرستان خدابنده(قیدار) از استان زنجان قرار دارد.
  سلام، سلوم، سهولی، القیا: به نظر می رسد این پیامبران همزمان با اصحاب كهف می زیسته اند. زمان مرگشان با یكدیگر متفاوت بوده، ولی یارانشان بعد از دفن اولین پیامبر در این مكان، بقیه را هم در كنار او دفن كردند. مرقد این چهار نبی در خیابان پیغمبریه قزوین قرار دارد.
  اشموئیل: این پیامبر هم زمان با طالوت و در ارتباط با داستان داود و جالوت است. حدود 50 كیلومتری شهر ساوه و در جاده بوئین زهرا مقبره ای وجود دارد كه به گفته اهالی و برخی مدارك، مرقد مطهر یكی از پیامبران بزرگ الهی به نام حضرت اشموئیل است. مسیر مرقد در جاده ای كوهستانی در 9 كیلومتری روستای ورده قرار دارد. سنگ نبشتهای در آنجا هست كه مبین حضور ناصرالدین شاه و همراهانش در آنجا است.
  دانیال نبی: او از انبیای بزرگ الهی است. وی از نسل حضرت داود است.
  لفظ دانیال در زبان عبری به معنای "خدا حاكم من است" می باشد. دانیال نبی همزمان با كوروش كبیر و داریوش اول بوده است. او از جمله كسانی بود كه به دست بخت النصر اسیر و در بابل زندانی شده بودند.
  باحزقیل: در نزدیكی مسجد جامع دزفول بنایی كوچك و ساده قرار دارد كه به بقعه باحزقیل، پدر دانیال نبی، منسوب است. مطلب بیشتری در این مورد در دست نیست.
  ارمیای نبی: در شمال خرمشهر، از مدفن پیامبری به نام ارمیای نبی یاد می شود.
  ارمیای نبی در زمان سلطنت یهویاقیم و صدقیا از پادشاهان یهود به رسالت مبعوث شدند.
  روبین: در میامی (در راه مشهد) نیز از مدفن پیامبری به نام روبین یاد می كند. به نوشته لغت نامه دهخدا، روبین یكی از دوازده پسر حضرت یعقوب(ع) است.
  جرجیس: در كتاب "فرهنگ آبادی ها و مكان های مذهبی كشور" از مدفن جرجیس پیامبر در شهر شوشتر ذكری به میان آمده است. در جنوب غربی شوشتر روستایی به نام جرجیس است كه در جوار آن بقعه ای به نام نبی جرجیس وجود دارد. در اطراف این بقعه بقاع دیگری نظیر روبین، حزقیل، شعیب، شمعون، اسحاق، ادریس و مردخای وجود دارد. درستی مدفن جرجیس پیغمبر در این مكان محل تردید است، و به احتمال زیادتر مقبره ایشان در موصل عراق است.
  روبیل: مرحوم سید عبدالله جزائری یكی از علمای شوشتر(متوفی1173 هـ.ق.) در فصل نهم تذكره شوشتر می گوید: مقامات بسیاری از انبیاء بنی اسرائیل در حوالی شوشتر و دزفول یعنی نزدیك رودخانه دزفول معروف هستند؛ مانند اسحاق، شمعون، یعقوب، لاوی، جرجیس و روبیل. در كتاب الغدیر آمده كه قبر روبیل پسر حضرت یعقوب در مصر است.
  یونس: در كتاب "فرهنگ آبادی ها و مكان های مذهبی كشور" از مدفن یونس پیغمبر در گناباد ذكری به میان آماده است كه صحت آن مورد تردید است. آرامگاه یونس پیغمبر در موصل عراق است.
  یعقوب: در كتاب "فرهنگ آبادی ها و مكان های مذهبی كشور" از وجود مدفن یعقوب پیامبر در گرگان نام برده شده كه اطلاعات صحیحی در این مورد وجود ندارد. در الغدیر آمده است: حضرت یعقوب در مصر رحلت كرد و به شام برده شد.
  آرامگاه پیامبران دیگری نیز در ایران وجود دارد که صحت و درستی این آرامگاه ها تایید نشده است. آرامگاه ابراهیم خلیل در سوسنگرد، اسحاق و اسماعیل در جاده دزفول به هفت تپه، ایوب پیامبر در دهكده بندبن لكنای تنكابن، صالح پیامبر در شوشتر، از این دسته است.(ر.ک به "پیامبران سرزمین ما"، عباس صالح مدرسه ای، قم: در راه حق، سال1380؛ و"پژوهشی در زندگی پیامبران در ایران"، ولی الله فوزی تویسركانی، تهران: دفتر انتشارات اسلامی؛ و مقاله "غربت شگفت انگیز انبیای سرزمین ما" به قلم آقای فرقانی پور در روزنامه جمهوری اسلامی به تاریخ 19/9/79)
  منبع: تبیان

  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات ها 14


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  سلام لطفا منبع این اسناد ر وبنویسید

 4. صلوات ها 10


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,895
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13019  این مطلب نقل قولی است از سایت تبیان:
  http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...=0&GroupID=285
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,643
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11123  اینم منبع نداشت بر طبق اسناد و مدارک یعنی چی ؟
  منبع معتبر لطفا ارائه دهید

 8. صلوات ها 9


 9. #5

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5473  1. شرح احوال حضرت خالد نبي – عبدالرحمن آخوند تنگلي طانا
  ترجمه : موسي جرجاني
  چاپ و نشر : موسسه فرهنگي انتشاراتي مختوم قلي فراغي – گرگان 1385


  2. پيامبران سرزمين ما – عباس صالح مدرسه ‌اي – قم – در راه حق – 1380
  3. پژوهشي در زندگي پيامبران در ايران – ولي الله‌فوزي تويسرکاني – دفترا نتشارات اسلامي
  4. بناهاي آرامگاهي – پژوهشگاه فرهنگي و هنر اسلامي
  5. آرامگاه در گستره فرهنگ ايراني – دکتر مهدي غروي – سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  باسلام خدمت دوستانم:
  در قرآن كريم آمده كه خداوند متعال براي هر امتي پيامبري فرستاده است.[2] اين نشان مي دهد كه پيامبران زيادي از طرف خداوند براي هدايت مردم فرستاده شده اند. اما شمار پيامبران در قرآن نيامده است، ليكن در روايات آمده كه پيامبران الهي صد و بيست و چهار هزار نفر مي باشند.[3]
  تا آن جا كه اطلاع پيدا كرديم، قبرهاي پيامبران زير در ايران است:
  1- حضرت دانيال در شوش.
  2- ارمياد در ميامي در راه مشهد.
  3- حيقوق در تويسركان.
  4- قيدار در قيدار از شهرهاي زنجان.
  5- پسر لقمان در قزوين.
  6- شموئيل در ده فرسخي ساوه.
  7- شعيا در اصفهان در مزار امام زاده اسماعيل.
  8- يوشع در لسان الأرض اصفهان.[4]
  قبر پيامبران ديگري نيز در ميان مردم معروف است، مانند قبر چهار پيامبر در قزوين كه مدفن آن ها به نام قبر چهار پيامبر معروف است.


  پاورقی
  [1] جعفر سبحاني، منشور جاويد، ج 10، ص 131.
  [2] فاطر(35) آية 24.
  [3] محمد تقي مصباح يزدي، آموزش عقايد، ص 281؛
  [4] عماد الدين حسيني اصفهاني، (عماد زاده)، قصص الأنبياء، ص 677.


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  علاقه
  نقد
  نوشته
  812
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3292  یعنی این همه یهودیای بنی اسرائیل با پیامبراشون تو ایران زندگی میکردن؟!!

  حافظا می خور و رندی کن و خوش باش ولی / دام تزوير مکن چون دگران قرآن را
  وقتی عنان و افسار عقل آزاد شود و عقل، محبوس در سه زنجیز نباشد : هوای نفس،عادت دینی و اعمال دینی- تعصب بر تفکر و يا سنت گذشتگان یا این شرط ، این عقل آزاد صاحبش را به منزل نجات می رساند
  (
  شرح نهج البلاغه(ابن ابی الحدید)ج 20 ص 343، روایت شماره ی 950)

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,146
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5473  بله یهودیان بنی اسرائیلی با پیامبرانشان در شهرهای مختلف ایران زندگی می کردند. شهرهای مانند توی و سرکان (تویسرکان) ، همدان، ساوه، و ... مامن یهودیان بود. در ایران یهودیان زیادی با آرامش و راحتی زندگی می کردند و به «موسایی» معروف بودند. بعد از شکل گیری اسرائیل بسیاری از یهودیان از ایران رفتند، و کوچ نمودند.
  اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
  اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  مطالعه، تفکر، پیاده روی، باران، رحمت خدا
  نوشته
  365
  حضور
  8 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  42
  آپلود
  0
  گالری
  2
  صلوات
  2775  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها

  مردخای یكی از بزرگان و یا به قولی یكی از انبیاء بنی اسرائیل است كه در زمان خشایارشاه می زیسته است :moteajeb!:
  با سلام
  فکر کنم دوستان اهل تاریخ باید در این مورد نظر بدن

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود