جمع بندی پارک=پنچری !! آیا شرعا حق داریم پنچر کنیم؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پارک=پنچری !! آیا شرعا حق داریم پنچر کنیم؟

سلام!
ما منزلمون نزدیک به یکی از بازارهای پررفت آمد شهر است ! بنابراین هرروز جلوی درب پارکینگمون با اینکه تابلو زدیم باز هم مردم لطف میکنن و ماشیناشون رو پارک میکنن تا دوقیقه برن خرید و زود برگردن!
اما بارها شده که من با اتوبوس یک مسیر طولانی رو رفتم فقط به خاطر اینکه یک بی انصافی ماشینشو جلوی درب پارکینگ ما پارک کرده بوده!!!!

ما تابلو زدیم که پارک = پنچری!

حالا سوالی که دارم اینه که آیا از لحاظ شرعی حق دارم ماشینشو پنچر کنم یا خیر؟
(مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای )

در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟ آیا دین هیچ دستوری برای این مواقع نداده؟؟؟
کفر آدم در میاد! خیلی ستم هست که ماشین داشته باشید و دیرتون هم شده باشه اما با اتوبوس برید جایی و حق نداشته باشید ماشینه طرف رو پنچر کنید!
پس چیکار کنیم تا آدم بشن؟؟؟؟
خسته شدیم!

کارشناس پاسخگو : سجاد

باعرض سلام
جنابasadمن فکر میکنم که اگر صاحب اون ماشین از لحاظ مالی وضش خوب نباشه وراضیم نباشه گناه داشته باشه
باتشکر

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام دوست گرامی
من یه راهکار مناسبی دیدم که بعضی ها انجام دادند
این طرف و آنطرف روبروی درب پارکینگ(در خیابان که ماشین پارک میکند)،دو میله در زمین فرو کرده اند
(که باید با اجازه شهرداری باشد تا خدای ناکرده گناهی مرتکب نشوید) و بعد بین این دو میله،یک
کاب وصل است که با قفل به یکی از میله ها متصل است.
هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید و کابل بر زمین می افتد و عبور میکنید و دوباره
قفل میکنید.
ان شالله که تونستید تصوّر کنید
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

asad;271898 نوشت:
سلام! ما منزلمون نزدیک به یکی از بازارهای پررفت آمد شهر است ! بنابراین هرروز جلوی درب پارکینگمون با اینکه تابلو زدیم باز هم مردم لطف میکنن و ماشیناشون رو پارک میکنن تا دوقیقه برن خرید و زود برگردن! اما بارها شده که من با اتوبوس یک مسیر طولانی رو رفتم فقط به خاطر اینکه یک بی انصافی ماشینشو جلوی درب پارکینگ ما پارک کرده بوده!!!! ما تابلو زدیم که پارک = پنچری! حالا سوالی که دارم اینه که آیا از لحاظ شرعی حق دارم ماشینشو پنچر کنم یا خیر؟ (مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای ) در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟ آیا دین هیچ دستوری برای این مواقع نداده؟؟؟ کفر آدم در میاد! خیلی ستم هست که ماشین داشته باشید و دیرتون هم شده باشه اما با اتوبوس برید جایی و حق نداشته باشید ماشینه طرف رو پنچر کنید! پس چیکار کنیم تا آدم بشن؟؟؟؟ خسته شدیم! کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال شما حق پنچر کردن ماشین دیگران یا هر خسارت دیگری را ندارید و اگر این کار انجام شود ضامن هستید ، گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1)

این مشکلی است که در سال های اخیر ، بخاطر زیاد شده تعداد ماشین ها ایجاد شده که لازم است شهرداری ها برای این مسئله فکری بکنند و حقوقی را وضع و جریمه هایی را برای این کار تعریف نمایند تا ممانعتی برای این گونه مزاحمت ها باشد.

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Teal"]سلام و تشکر از پاسخ جناب کارشناس!
اما عجب بدبختیی گیر کردیم!
مزاحممون میشن جیک هم نمیتونیم بزنیم!
خدمت جناب رضاهوی عزیز هم عرض کنم که درب پارکینگ ما تو کوچه است و یک موقعیتی قرار داره که اگر میله بزنیم دیگه خودم نمیتونم با ماشین وارد بشم چون باید کج وارد بشم! (امیدوارم تصور کرده باشی)
بعدم عرض کوچه اونقدرا نیست که شهرداری به ما اجازه این کارو بده!
شونصد تا تابلو هم زدیم اما کو گوش شنوا!!!!!
[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]یک فکر دیگه هم هست که این رو هم دیدم
ببینید یک عددلوله(فقط یک عدد) همانطور درون زمین میرود،اما دقیقا وسط درب پارکینگ و روبرویش.
حالا این لوله اینطور نصب است که با عمقی درون زمین است،ولی ارتفاعش از
سطح زمین کم است.از زمین حدود 5 سانت ارتفاع دارد و 5 سانت هم درون زمین است.یعنی یک
لوله 10 سانتی که 5 سانت در زمین و 5 سانت بیرون است
و یک حلقه هم به دور این لوله که در زمین است،در قسمت روی سطح زمین جوش خورده.
بعد یک لوله به طول نیم متر که به پایین آن هم یک حلقه جوش خورده،درون آن لوله که در زمین
است فرو میرود.
این دو تا حلقه که جوش خورده بود درون هم میروند،و با قفل بسته میشوند
هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید،لوله را برمیدارید(دیگر میله ای در کار نیست که
مجبور به کج وارد و خارح شدن شوید) و بعد لوله را در آن لوله که در زمین نصب است فرو میکنید
و قفل را میزنید
آنقدر ها هم لازم نیست جلو نصب کنید که عرض کوچه را تنگ کند.به اندازه نصف عرض یک خودرو
که جلو بیایید،به دلیل باریک بودن کوچه،کسی پارک نیمکند.
مطمئن باشید راه بسیار خوبی است.اگر عرایضم نارسا بود،بفرمایید تصویر براتون ارسال کنم
یا حق
[/]

[="Teal"]

رضاهو;272298 نوشت:
یک فکر دیگه هم هست که این رو هم دیدم ببینید یک عددلوله(فقط یک عدد) همانطور درون زمین میرود،اما دقیقا وسط درب پارکینگ و روبرویش. حالا این لوله اینطور نصب است که با عمقی درون زمین است،ولی ارتفاعش از سطح زمین کم است.از زمین حدود 5 سانت ارتفاع دارد و 5 سانت هم درون زمین است.یعنی یک لوله 10 سانتی که 5 سانت در زمین و 5 سانت بیرون است و یک حلقه هم به دور این لوله که در زمین است،در قسمت روی سطح زمین جوش خورده. بعد یک لوله به طول نیم متر که به پایین آن هم یک حلقه جوش خورده،درون آن لوله که در زمین است فرو میرود. این دو تا حلقه که جوش خورده بود درون هم میروند،و با قفل بسته میشوند هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید،لوله را برمیدارید(دیگر میله ای در کار نیست که مجبور به کج وارد و خارح شدن شوید) و بعد لوله را در آن لوله که در زمین نصب است فرو میکنید و قفل را میزنید آنقدر ها هم لازم نیست جلو نصب کنید که عرض کوچه را تنگ کند.به اندازه نصف عرض یک خودرو که جلو بیایید،به دلیل باریک بودن کوچه،کسی پارک نیمکند. مطمئن باشید راه بسیار خوبی است.اگر عرایضم نارسا بود،بفرمایید تصویر براتون ارسال کنم یا حق

هرچی سعی کردم تصور کنم نشد! اگه عکس دارید بدید![/]

asad;271898 نوشت:
ما تابلو زدیم که پارک = پنچری!

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار شما نه به حکم شرع ونه به حکم قانون اجازه ندارید که با چنین تابلویی حریم خارج از محدوده ی ملک خود را تحت تصرف شخصی خود بدانید واین مطلب در صورت پیگیری افراد تهدید به تخریب اموال تلقی شده وقابل پیگیری قضایی برای رفع تهدید میباشد .گرچه فعلا" به دلیل عرف بودن این مطلب کسی چنین اقدامی نمی کند .
اما در صورت عملی کردن این تهدید موضوع قابل پیگیری قضایی و جبران خسارات مادی ومعنوی می باشد .زیرا حریم پشت درب منزل شما حریم عمومی است و به همان اندازه که شما در آن حق دارید شخص مالک ماشین پارک شده هم در آن حق دارد .

اما اگر استفاده از حق برای مالک ماشین موجبات زیان به حق شما رافراهم میکند شما فقط میتوانید اولا" با تذکر ویاد آوری حق خود دیگران را متوجه کنید (مثلا" بنویسید درب پارکینگ ! لطفا" پارک نکنید ) که در صورت این اطلاع رسانی واگر مدت زمان پارک ماشین مزاحم بیشتر از معمول شد می توانید به واحد سد معبر شهرداری زنگ بزنید ویا به بخش تجسس راهنمایی ورانندگی اطلاع دهید تا بعد از طی مراحل قانونی اقدام به ترخیص ماشین از آن مکان نمایند .

قانون در برخی موارد دچار خلاء میباشد که این یکی از آن موارد است
البته در اینجا منافع فردی را نمیتوان به منافع جامعه ترجیح داد به دلیل عمومی بودن محوطه ی پشت درب منزل شما ! در ضمن شما حق ایجاد مانع ویا حتی نصب همان لوله را در زمین هم ندارید زیرا مکان عمومی است وشما فقط می توانید در محدوده ی ملک خود اقدام به حفاظت ویا هر تصرف دیگری بنمایید از طرفی از نظر شرع هم اگر در مکان رفت وآمد اشخاص یا همان مکان عمومی مانعی را قرار دهید که بر اثر آن شخصی زمین بخورد ودچار حادثه ای شود ویا حتی ماشینی بر اثر برخورد به ان دچار خسارت شود، نصب کننده ی مانع که مسبب حادثه است ضامن جبران خسارت و پرداخت دیه میباشد .

asad;271898 نوشت:
در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟

به نظر میرسد اگر برایتان این موضوع قابل تحمل نیست تنها راهی که میماند تعویض منزل است .

حق یارتان :Gol:

سلام علیکم
سرکار استاد گرامی،آیا به این قوانین که فرمودید یقین دارید؟ بنده بارها قصد داشتم در خیابان پارک کنم،
دیدم صاحبان منازل اظهار کرده اند که اینجا ما ماشین های خودمان را میگذاریم(نه روبروی پارکینگ،بلکه
رو بروی دیوار منازل که مکانی عمومی است) و بنده هم از شخصی شنیده بودم که قانوناً مالک میتواند
جای پارک پشت دیوار را برای خود محفوظ بدارد.
و یا فکر میکردم در ماشین نشستن درب پارکینگ دیگران طوری که مزاحمتی ایجاد نکند،نوعی غصب
است،چون حق صاحب منزل است.
اگر منبعی هم برای یقین دوستان ذکر بفرمایید و یا راهنمایی کنید تا بنده با جستجو بیابم،بسیار
متشکر خواهم بود.:Gol: گرچه فرمایش شما سندیت دارد،اما میدانید در مسایل شرعی یقین قطعی شرط
است

در مورد آن میله هم اگر شرعا و قانونا ایراد داشته باشد که هیچ،اما اگر جایز باشد به چشم.
تصویر(یا نقاشی) برایتان قرار میدهم.
یا حق

سلام !
ممنون ازتوضیحات جامع و کامل و حشتناک و نا امید کنندتون!
کلا از زندگی نا امید شدم!
یک چیزی هم بدهکار شدیم! یعنی طرف میاد ماشین و پارک میکنه مارو از کارو زندگی و درس و دانشگاه و قرار و مدار و وقت و همه چیز میندازه بعد ازمون هم شکایت میکنه و گوشه ی هلفتونی هم میندازمون و باید نازشو بکشیم و بگیم ببخشید که خونمون رو جلوی ماشین شما ساختیم!!!!!!!!!!!!
خدا آخر عاقبت ما زمینی ها رو به خیر کنه! با این قانون هامون!!!

••ostad••;272365 نوشت:
و به همان اندازه که شما در آن حق دارید شخص مالک ماشین پارک شده هم در آن حق دارد .

بعدشم اگر این جمله ای که در بالا نوشتید درسته پس چرا جناب کارشناس فرمودند:
سجاد;272283 نوشت:
گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1)

بالاخره یا حق داره یا حق نداره!
اگر حق داره کارش حرام نیست! و اگر حق نداره کارش حرامه!
یا شما اشتب میکنی یا کارشناس!

••ostad••;272365 نوشت:
به نظر میرسد اگر برایتان این موضوع قابل تحمل نیست تنها راهی که میماند تعویض منزل است

تو این وضع گرونی دوچرخه هم نمیشه عوض کرد چه برسه به خونه!

رضاهو;272390 نوشت:
سرکار استاد گرامی،آیا به این قوانین که فرمودید یقین دارید؟ بنده بارها قصد داشتم در خیابان پارک کنم، دیدم صاحبان منازل اظهار کرده اند که اینجا ما ماشین های خودمان را میگذاریم(نه روبروی پارکینگ،بلکه رو بروی دیوار منازل که مکانی عمومی است) و بنده هم از شخصی شنیده بودم که قانوناً مالک میتواند جای پارک پشت دیوار را برای خود محفوظ بدارد. و یا فکر میکردم در ماشین نشستن درب پارکینگ دیگران طوری که مزاحمتی ایجاد نکند،نوعی غصب است،چون حق صاحب منزل است.

با تشکر از رضا هو گرامی که قطعا" بر هر ادعایی باید دلیل وسند بخواهیم . بزرگوار دلیل بنده ماده ی 24 قانون مدنی است

به این مطلب از سایت تبیان توجه فرمایید

6 ماه تا 3 سال زندان در انتظار متخلفین

قاضی محب الله آقایی- دادیار شعبه سوم دادسرای ناحیه 27 تهران- که خودش بارها با این مشکل رو به رو بوده می گوید: «قرار دادن موانع از سوی کسبه، نگهبانان ادارات و یا هر شخص دیگر در کنار کوچه، خیابان، مقابل مغازه یا خانه و ممانعت از پارک خودروهای دیگر نقض آشکار حقوق شهروندی است و طبق قانون مجازات نیز دارد.»
به گفته وی، برخورد با این معضل بسیار مهم یکی از وظایف اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی است یعنی ماموران راهنمایی و رانندگی همان گونه که به جمع آوری موتوسیکلت ها و توقیف خودروهای متخلف می پردازند باید در خیابان های شهر به جمع آوری موانعی بپردازند که برای ممانعت از پارک خودروها قرار داده شده است.
مأمور راهنمایی و رانندگی نماینده قانون است و باید با این جرم مقابله کند. ضمن این که وظیفه افسر پلیس فقط جریمه نیست همان طور که اگر یک موتورسیکلت یا خودرو در مکانی ممنوع پارک شود بلافاصله پس از جریمه با جرثقیل یا خودروهای مخصوص به پارکینگ منتقل و جریمه می شود باید موانع مزاحم نیز همان گونه از کنار خیابان جمع آوری شوند و این وظیفه پلیس است. چنانچه در جریان این ماجرا بین طرفین درگیری رخ دهد راننده می تواند بلافاصله به مراجع قضایی مراجعه و شکایت کند که به طور حتم مجازات بین 6 ماه تا 3 سال حبس در انتظار متخلفین خواهد بود.

«طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه و خیابان هایی که بن بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هر گونه تابلو پارک ممنوع، یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه و خیابان های شهر جرم محسوب می شود و می توان از متخلفین در دادسرا شکایت کرد.»

سید مهدی حجتی- وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه- نیز در این باره می گوید: «طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه و خیابان هایی که بن بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هر گونه تابلو پارک ممنوع، یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه و خیابان های شهر جرم محسوب می شود و می توان از متخلفین در دادسرا شکایت کرد.» به گفته وی، ایجاد مانع چه موقتی و چه دائم برای جلوگیری از استفاده دیگران از مکانی که حق قانونی عموم مردم است. نقض حقوق شهروندی است.
اما متاسفانه امروزه این رویه اشتباه یک امر عادی تلقی می شود، چرا که فرهنگ سازی لازم در این باره صورت نگرفته است. به عبارتی مردم به علت آگاه نبودن از حق و حقوق قانونی و شهروندی شان به راحتی از کنار موضوع می گذرند. البته برخی هم به علت پیشگیری از درگیری های لفظی و فیزیکی و احتمال مسائل بعدی از جمله ضرب و جرح و حتی قتل به راحتی از حق خود می گذرند که این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد و دولت در این میان نقش موثری خواهد داشت.»

منبع کوچه و خيابان ملک شخصی نيست

asad;272394 نوشت:
نقل نوشته اصلی توسط : ••ostad•• و به همان اندازه که شما در آن حق دارید شخص مالک ماشین پارک شده هم در آن حق دارد . بعدشم اگر این جمله ای که در بالا نوشتید درسته پس چرا جناب کارشناس فرمودند: نقل نوشته اصلی توسط : سجاد گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1) بالاخره یا حق داره یا حق نداره! اگر حق داره کارش حرام نیست! و اگر حق نداره کارش حرامه! یا شما اشتب میکنی یا کارشناس! نقل نوشته اصلی توسط : ••ostad•• به نظر میرسد اگر برایتان این موضوع قابل تحمل نیست تنها راهی که میماند تعویض منزل است تو این وضع گرونی دوچرخه هم نمیشه عوض کرد چه برسه به خونه!

مطلب جناب کارشناس محترم در مورد ضایع شدن حق شما در خروج از منزل است که قطعا" ممانعت از حق دیگری حرام وموجب عقوبت است .اما این مسئله را بنده از یک بعد (نصب تابلو وممانعت از حق استفاده ی معابر عمومی )عرض کردم خدمت دوستان . وگرنه هر قانونی باید با توجه به حقوق همه جانبه ی افراد سنجیده شود .

شما هم میتوانید برای احقاق حق خود از تک تک کسانی که جلوی درب منزل شما پارک میکنند ومانع از تردد شما میشوند با عنوان ممانعت از حق دادخواستی تسلیم دادگستری نمایید که البته با توجه به موقعیت منزل شما وتعدد ممانعت کنندگان روزی چند دادخواست باید تنظیم کنید که مشمول آب در هاون کوبیدن است .

بزرگوار بنده قصد جسارت نداشتم به هر حال شما راه حل خواستید بنده با توجه به جوانب قانونی امر این مطلب را عرض کردم وگرنه ....

[="Tahoma"][="Black"]

سجاد;272283 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
سلام! ما منزلمون نزدیک به یکی از بازارهای پررفت آمد شهر است ! بنابراین هرروز جلوی درب پارکینگمون با اینکه تابلو زدیم باز هم مردم لطف میکنن و ماشیناشون رو پارک میکنن تا دوقیقه برن خرید و زود برگردن! اما بارها شده که من با اتوبوس یک مسیر طولانی رو رفتم فقط به خاطر اینکه یک بی انصافی ماشینشو جلوی درب پارکینگ ما پارک کرده بوده!!!! ما تابلو زدیم که پارک = پنچری! حالا سوالی که دارم اینه که آیا از لحاظ شرعی حق دارم ماشینشو پنچر کنم یا خیر؟ (مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای ) در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟ آیا دین هیچ دستوری برای این مواقع نداده؟؟؟ کفر آدم در میاد! خیلی ستم هست که ماشین داشته باشید و دیرتون هم شده باشه اما با اتوبوس برید جایی و حق نداشته باشید ماشینه طرف رو پنچر کنید! پس چیکار کنیم تا آدم بشن؟؟؟؟ خسته شدیم! کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال شما حق پنچر کردن ماشین دیگران یا هر خسارت دیگری را ندارید و اگر این کار انجام شود ضامن هستید ، گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1)

این مشکلی است که در سال های اخیر ، بخاطر زیاد شده تعداد ماشین ها ایجاد شده که لازم است شهرداری ها برای این مسئله فکری بکنند و حقوقی را وضع و جریمه هایی را برای این کار تعریف نمایند تا ممانعتی برای این گونه مزاحمت ها باشد.

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است