صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پارک=پنچری !! آیا شرعا حق داریم پنچر کنیم؟

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

پارک=پنچری !! آیا شرعا حق داریم پنچر کنیم؟

سلام!
    ما منزلمون نزدیک به یکی از بازارهای پررفت آمد شهر است ! بنابراین هرروز جلوی درب پارکینگمون با اینکه تابلو زدیم باز هم مردم لطف میکنن و ماشیناشون رو پارک میکنن تا دوقیقه برن خرید و زود برگردن!
    اما بارها شده که من با اتوبوس یک مسیر طولانی رو رفتم فقط به خاطر اینکه یک بی انصافی ماشینشو جلوی درب پارکینگ ما پارک کرده بوده!!!!

ما تابلو زدیم که پارک = پنچری!

حالا سوالی که دارم اینه که آیا از لحاظ شرعی حق دارم ماشینشو پنچر کنم یا خیر؟
    (مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای )

در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟ آیا دین هیچ دستوری برای این مواقع نداده؟؟؟
    کفر آدم در میاد! خیلی ستم هست که ماشین داشته باشید و دیرتون هم شده باشه اما با اتوبوس برید جایی و حق نداشته باشید ماشینه طرف رو پنچر کنید!
    پس چیکار کنیم تا آدم بشن؟؟؟؟
    خسته شدیم!

کارشناس پاسخگو : سجاد

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۶/۲۸ در ساعت ۱۴:۲۶
    هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    هرچیزی که بگین دوست دارم
    نوشته
    322
    حضور
    1 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1790

باعرض سلام
    جنابasadمن فکر میکنم که اگر صاحب اون ماشین از لحاظ مالی وضش خوب نباشه وراضیم نباشه گناه داشته باشه
    باتشکر
    اولین قانون زندگی خوب، زندگی برای خداست.
    اولین قانون را که اجرا کنی، به قانون دیگری نیاز نخواهی داشت.

5. صلوات ها 2

علاقه
    فلسفه و حکمت،عرفان،خودسازی،دوری از گناه کاران،فقه و مسایل شرعی
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

سلام دوست گرامی
    من یه راهکار مناسبی دیدم که بعضی ها انجام دادند
    این طرف و آنطرف روبروی درب پارکینگ(در خیابان که ماشین پارک میکند)،دو میله در زمین فرو کرده اند
    (که باید با اجازه شهرداری باشد تا خدای ناکرده گناهی مرتکب نشوید) و بعد بین این دو میله،یک
    کاب وصل است که با قفل به یکی از میله ها متصل است.
    هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید و کابل بر زمین می افتد و عبور میکنید و دوباره
    قفل میکنید.
    ان شالله که تونستید تصوّر کنید

مبدأ همه خیرات توحید است.توحید شرط اصلی و شروع تکامل است
    و تا توحید اصلاح نشود اصلاحات دیگر خیلی مفید نخواهد بود
    گفتم که الف،گفت دگر،گفتم هیچ/در خانه اگر کس است،یک حرف بس است

7. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
    سلام! ما منزلمون نزدیک به یکی از بازارهای پررفت آمد شهر است ! بنابراین هرروز جلوی درب پارکینگمون با اینکه تابلو زدیم باز هم مردم لطف میکنن و ماشیناشون رو پارک میکنن تا دوقیقه برن خرید و زود برگردن! اما بارها شده که من با اتوبوس یک مسیر طولانی رو رفتم فقط به خاطر اینکه یک بی انصافی ماشینشو جلوی درب پارکینگ ما پارک کرده بوده!!!! ما تابلو زدیم که پارک = پنچری! حالا سوالی که دارم اینه که آیا از لحاظ شرعی حق دارم ماشینشو پنچر کنم یا خیر؟ (مرجع تقلید حضرت آیت الله خامنه ای ) در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟ آیا دین هیچ دستوری برای این مواقع نداده؟؟؟ کفر آدم در میاد! خیلی ستم هست که ماشین داشته باشید و دیرتون هم شده باشه اما با اتوبوس برید جایی و حق نداشته باشید ماشینه طرف رو پنچر کنید! پس چیکار کنیم تا آدم بشن؟؟؟؟ خسته شدیم! کارشناس پاسخگو : سجاد
    با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال شما حق پنچر کردن ماشین دیگران یا هر خسارت دیگری را ندارید و اگر این کار انجام شود ضامن هستید ، گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1)

این مشکلی است که در سال های اخیر ، بخاطر زیاد شده تعداد ماشین ها ایجاد شده که لازم است شهرداری ها برای این مسئله فکری بکنند و حقوقی را وضع و جریمه هایی را برای این کار تعریف نمایند تا ممانعتی برای این گونه مزاحمت ها باشد.

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

9. صلوات ها 9

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

سلام و تشکر از پاسخ جناب کارشناس!
    اما عجب بدبختیی گیر کردیم!
    مزاحممون میشن جیک هم نمیتونیم بزنیم!
    خدمت جناب رضاهوی عزیز هم عرض کنم که درب پارکینگ ما تو کوچه است و یک موقعیتی قرار داره که اگر میله بزنیم دیگه خودم نمیتونم با ماشین وارد بشم چون باید کج وارد بشم! (امیدوارم تصور کرده باشی)
    بعدم عرض کوچه اونقدرا نیست که شهرداری به ما اجازه این کارو بده!
    شونصد تا تابلو هم زدیم اما کو گوش شنوا!!!!!

11. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

یک فکر دیگه هم هست که این رو هم دیدم
    ببینید یک عددلوله(فقط یک عدد) همانطور درون زمین میرود،اما دقیقا وسط درب پارکینگ و روبرویش.
    حالا این لوله اینطور نصب است که با عمقی درون زمین است،ولی ارتفاعش از
    سطح زمین کم است.از زمین حدود 5 سانت ارتفاع دارد و 5 سانت هم درون زمین است.یعنی یک
    لوله 10 سانتی که 5 سانت در زمین و 5 سانت بیرون است
    و یک حلقه هم به دور این لوله که در زمین است،در قسمت روی سطح زمین جوش خورده.
    بعد یک لوله به طول نیم متر که به پایین آن هم یک حلقه جوش خورده،درون آن لوله که در زمین
    است فرو میرود.
    این دو تا حلقه که جوش خورده بود درون هم میروند،و با قفل بسته میشوند
    هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید،لوله را برمیدارید(دیگر میله ای در کار نیست که
    مجبور به کج وارد و خارح شدن شوید) و بعد لوله را در آن لوله که در زمین نصب است فرو میکنید
    و قفل را میزنید
    آنقدر ها هم لازم نیست جلو نصب کنید که عرض کوچه را تنگ کند.به اندازه نصف عرض یک خودرو
    که جلو بیایید،به دلیل باریک بودن کوچه،کسی پارک نیمکند.
    مطمئن باشید راه بسیار خوبی است.اگر عرایضم نارسا بود،بفرمایید تصویر براتون ارسال کنم
    یا حق

13. صلوات ها 2

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط رضاهو نمایش پست ها
    یک فکر دیگه هم هست که این رو هم دیدم ببینید یک عددلوله(فقط یک عدد) همانطور درون زمین میرود،اما دقیقا وسط درب پارکینگ و روبرویش. حالا این لوله اینطور نصب است که با عمقی درون زمین است،ولی ارتفاعش از سطح زمین کم است.از زمین حدود 5 سانت ارتفاع دارد و 5 سانت هم درون زمین است.یعنی یک لوله 10 سانتی که 5 سانت در زمین و 5 سانت بیرون است و یک حلقه هم به دور این لوله که در زمین است،در قسمت روی سطح زمین جوش خورده. بعد یک لوله به طول نیم متر که به پایین آن هم یک حلقه جوش خورده،درون آن لوله که در زمین است فرو میرود. این دو تا حلقه که جوش خورده بود درون هم میروند،و با قفل بسته میشوند هروقت قصد بیرون رفتن داشتید،قفل را باز میکنید،لوله را برمیدارید(دیگر میله ای در کار نیست که مجبور به کج وارد و خارح شدن شوید) و بعد لوله را در آن لوله که در زمین نصب است فرو میکنید و قفل را میزنید آنقدر ها هم لازم نیست جلو نصب کنید که عرض کوچه را تنگ کند.به اندازه نصف عرض یک خودرو که جلو بیایید،به دلیل باریک بودن کوچه،کسی پارک نیمکند. مطمئن باشید راه بسیار خوبی است.اگر عرایضم نارسا بود،بفرمایید تصویر براتون ارسال کنم یا حق
    هرچی سعی کردم تصور کنم نشد! اگه عکس دارید بدید!

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

ما تابلو زدیم که پارک = پنچری!
    سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

بزرگوار شما نه به حکم شرع ونه به حکم قانون اجازه ندارید که با چنین تابلویی حریم خارج از محدوده ی ملک خود را تحت تصرف شخصی خود بدانید واین مطلب در صورت پیگیری افراد تهدید به تخریب اموال تلقی شده وقابل پیگیری قضایی برای رفع تهدید میباشد .گرچه فعلا" به دلیل عرف بودن این مطلب کسی چنین اقدامی نمی کند .
    اما در صورت عملی کردن این تهدید موضوع قابل پیگیری قضایی و جبران خسارات مادی ومعنوی می باشد .زیرا حریم پشت درب منزل شما حریم عمومی است و به همان اندازه که شما در آن حق دارید شخص مالک ماشین پارک شده هم در آن حق دارد .

اما اگر استفاده از حق برای مالک ماشین موجبات زیان به حق شما رافراهم میکند شما فقط میتوانید اولا" با تذکر ویاد آوری حق خود دیگران را متوجه کنید (مثلا" بنویسید درب پارکینگ ! لطفا" پارک نکنید ) که در صورت این اطلاع رسانی واگر مدت زمان پارک ماشین مزاحم بیشتر از معمول شد می توانید به واحد سد معبر شهرداری زنگ بزنید ویا به بخش تجسس راهنمایی ورانندگی اطلاع دهید تا بعد از طی مراحل قانونی اقدام به ترخیص ماشین از آن مکان نمایند .

قانون در برخی موارد دچار خلاء میباشد که این یکی از آن موارد است
    البته در اینجا منافع فردی را نمیتوان به منافع جامعه ترجیح داد به دلیل عمومی بودن محوطه ی پشت درب منزل شما ! در ضمن شما حق ایجاد مانع ویا حتی نصب همان لوله را در زمین هم ندارید زیرا مکان عمومی است وشما فقط می توانید در محدوده ی ملک خود اقدام به حفاظت ویا هر تصرف دیگری بنمایید از طرفی از نظر شرع هم اگر در مکان رفت وآمد اشخاص یا همان مکان عمومی مانعی را قرار دهید که بر اثر آن شخصی زمین بخورد ودچار حادثه ای شود ویا حتی ماشینی بر اثر برخورد به ان دچار خسارت شود، نصب کننده ی مانع که مسبب حادثه است ضامن جبران خسارت و پرداخت دیه میباشد .

در ضمن اگر من مجاز به پنچر کردن نیستم پس چیکار کنم ؟؟؟
    به نظر میرسد اگر برایتان این موضوع قابل تحمل نیست تنها راهی که میماند تعویض منزل است .

حق یارتان
    ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ در ساعت ۱۵:۴۶

16. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

سلام علیکم
    سرکار استاد گرامی،آیا به این قوانین که فرمودید یقین دارید؟ بنده بارها قصد داشتم در خیابان پارک کنم،
    دیدم صاحبان منازل اظهار کرده اند که اینجا ما ماشین های خودمان را میگذاریم(نه روبروی پارکینگ،بلکه
    رو بروی دیوار منازل که مکانی عمومی است) و بنده هم از شخصی شنیده بودم که قانوناً مالک میتواند
    جای پارک پشت دیوار را برای خود محفوظ بدارد.
    و یا فکر میکردم در ماشین نشستن درب پارکینگ دیگران طوری که مزاحمتی ایجاد نکند،نوعی غصب
    است،چون حق صاحب منزل است.
    اگر منبعی هم برای یقین دوستان ذکر بفرمایید و یا راهنمایی کنید تا بنده با جستجو بیابم،بسیار
    متشکر خواهم بود. گرچه فرمایش شما سندیت دارد،اما میدانید در مسایل شرعی یقین قطعی شرط
    است

در مورد آن میله هم اگر شرعا و قانونا ایراد داشته باشد که هیچ،اما اگر جایز باشد به چشم.
    تصویر(یا نقاشی) برایتان قرار میدهم.
    یا حق

ویرایش توسط رضاهو : ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ در ساعت ۱۶:۰۲

18. صلوات ها 2

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

سلام !
    ممنون ازتوضیحات جامع و کامل و حشتناک و نا امید کنندتون!
    کلا از زندگی نا امید شدم!
    یک چیزی هم بدهکار شدیم! یعنی طرف میاد ماشین و پارک میکنه مارو از کارو زندگی و درس و دانشگاه و قرار و مدار و وقت و همه چیز میندازه بعد ازمون هم شکایت میکنه و گوشه ی هلفتونی هم میندازمون و باید نازشو بکشیم و بگیم ببخشید که خونمون رو جلوی ماشین شما ساختیم!!!!!!!!!!!!
    خدا آخر عاقبت ما زمینی ها رو به خیر کنه! با این قانون هامون!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
    و به همان اندازه که شما در آن حق دارید شخص مالک ماشین پارک شده هم در آن حق دارد .

بعدشم اگر این جمله ای که در بالا نوشتید درسته پس چرا جناب کارشناس فرمودند:
    نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    گر چه او بخاطر مزاحمتی که برای شما ایجاد کرده کار حرامی انجام داده است.(1)

بالاخره یا حق داره یا حق نداره!
    اگر حق داره کارش حرام نیست! و اگر حق نداره کارش حرامه!
    یا شما اشتب میکنی یا کارشناس!

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
    به نظر میرسد اگر برایتان این موضوع قابل تحمل نیست تنها راهی که میماند تعویض منزل است
    تو این وضع گرونی دوچرخه هم نمیشه عوض کرد چه برسه به خونه!
    ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ در ساعت ۲۱:۰۰ دلیل: ...

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری