جمع بندی سرایت نجاست با گرد و خاک

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سرایت نجاست با گرد و خاک

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

همسایه ما،مدتی از سک نگهداری میکرد.و عده ای دیگر از همسایگان نیز همچنین
سگ همطبقه ای ما،در راهروی طبقه که مشترک است و همه از آن عبور میکنیم،
ادرار و مدفوع کرده است.کارگران ساختمان نیز هر روز آن ناحیه را طی میکشند.
استفتایی که کرده بودم این بود که طی خیس،نجاست را برطرف نمیکند.در نتیجه تمام
راهرو ما نجاست سرایت کرده است.
در آسانسور هم که گاهی خیس است،سگ مشاهده میشود.و خلاصه یقیناً بسیاری
از جاها نجس است.

حال وقتی ما عبور و مرور میکنیم،گرد و خاک های این زمین ها به ته کفش ما میچسبد.

گاهی مهمانان پای خود را با همین گرد و خاک ها بر روی موکت ما میگذارند.
سوال این است که چطور ممکن است موکت دم درب منزل ما،به وسیله کفش ها،
آلوده به گرد و خاک نجس نشده باشد؟؟ یعنی آیا واقعاً احتمالی میتوان داد؟

کارشناس پاسخگو : سجاد

[="Tahoma"][="Indigo"]وقتی با خودم فکر میکنم که "شاید" گرد و خاک ها متلق به هوا باشند و یا از بیرود که پاک است
آمده باشند و...،هیچ طوره نمیتوانم خودم را مجاب کنم.چرا که یقیناً طی کشیدن،تمام خاک ها را
جمع نمیکند و مقداری باقی میمانند.این مقدار یقیناً با چند قدم راه رفتن،هر چند کم باشند،سرایت
خواهند کرد.

مبنای تجربی:
شما در ذهنتات تمام محیط بیرون را آغشته به گرد و خاک سفید کنید و راهروی ما را آغشته به
گرد غبار جزئی،اما قرمز رنگ نمایید.
کارگران هرروز طی میکند و گرد و خاک ها را بر میدارند،اما به واسطه خیسی در طی،گرد و خاک
های باقی مانده را نجس میکنند.
شما نیز در تمام مسیر پایتان آغشته به گرد و خاک سفید شده است.در ضمن،باد و... نیز مقداری
گرد و خاک سفید بر روی گرد و خاک های قرمز رنگ اضافه کرده اند.
حال آیا احتمال میدهید که در راه رسید به منزل ما و عبور از راهرو،هیچ گرد و خاک قرمز رنگی به
پایتان نچسبیده باشد؟
لطفاً راهنمایی بفرمایید که شدیداً گرفتار شده ایم
(خواهشاً نفرمایید وسواس و دقت است.چون عین حقیقت را عرض کردم و واقعاً
به دنبال راه و احتمالی برای رهایی از این گرفتاری هستم):Gol::Gol::Gol:[/]

سؤال:
همسایه ما،مدتی از سک نگهداری می‌کرد و عده‌ای دیگر از همسایگان نیز همچنین سگ هم‌طبقه‌ای ما در راهروی طبقه که مشترک است و همه از آن عبور می‌کنیم، ادرار و مدفوع کرده است. کارگران ساختمان نیز هر روز آن ناحیه را طی می‌کشند. استفتایی که کرده بودم این بود که طی خیس، نجاست را برطرف نمی‌کند. در نتیجه تمام راهرو ما نجاست سرایت کرده است. در آسانسور هم که گاهی خیس است، سگ مشاهده میشود.و خلاصه یقیناً بسیاری از جاها نجس است. حال وقتی ما عبور و مرور می‌کنیم، گرد و خاک‌های این زمین‌ها به ته کفش ما می‌چسبد. گاهی مهمانان پای خود را با همین گرد و خاک‌ها بر روی موکت ما می‌گذارند. چطور ممکن است موکت دم درب منزل ما به وسیله کفش‌ها، آلوده به گرد و خاک نجس نشده باشد؟

پاسخ:
معلوم نیست که این گرد و خاک‌ها همان گرد و خاک‌های نجس باشد که منتقل شده است و معمولا این اطمینان حاصل نمی‌شود؛ چون ممکن است این گرد و خاک‌ها از بیرون آمده باشد. توصیه می‌شود از این دقت ها پرهیز شود؛ چراکه ممکن است موجب وسواس شود.

به امید موفقیت و شادابی و خرمی شما.

موضوع قفل شده است