جمع بندی ورود حيواناتي چون سگ به مسجد چه حکمی دارد ؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ورود حيواناتي چون سگ به مسجد چه حکمی دارد ؟

باسلام وارزوي قبولي طاعات وعبادات
اينجانب قصد تخريب و بازسازي مسجد روستامون رو دارم
دور ور مسجد سگ فراوان هست واگر تخريب كنيم ممكنه در اين مدت وارد مسجد بشوند
حكمش چيست؟
وآيا من هم حرامي متحمل ميشوم ؟
مقلد ايت الله سيستاني ام
با تشكر

کارشناس بحث : نور

پرسش:
اين جانب قصد تخريب و بازسازی مسجد روستای خودم را دارم و اطراف مسجد، سگ فراوان هست و اگر تخريب كنيم، ممكن است در اين مدت وارد مسجد بشوند. حكمش چيست؟ و آيا من هم حرامی متحمل می‌شوم؟
(بر اساس فتوای حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی [مد ظله])

پاسخ:

تاجایی که ممکن است به جهت احترام مسجد باید از ورود سگ به مسجد خودداری شود، مثل این که تا زمانی که در دارد بسته شود و ... در غیر این صورت اگر ناخواسته وارد شوند گناهی مرتکب نمی‌شوید ضمن اینکه اگر سگ و محلی که وارد شده خشک باشند، آن جا نجس نمی‌شود. (1)

منبع:

1. استفتا از دفتر حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی (زید عزه) در شهر مقدس قم.

به کمک و توفیق خداوند منان، از پاکان و خوبان روزگار باشید.

وقتي تخريب ميكنيم ازسمت خيابان مسجد كاملا باز ميمونه وممكنه تا يكماه (كمتر يا بيشتر}بدون در و ديوار باشه واگر بخواهيم ديوار بزنيم خرج زيادي داره به نظرتون چكار بايد كرد حكمش چيست؟
باتشكر وسپاس فراوان

ابورقيه;271385 نوشت:
وقتي تخريب ميكنيم ازسمت خيابان مسجد كاملا باز ميمونه وممكنه تا يكماه (كمتر يا بيشتر}بدون در و ديوار باشه واگر بخواهيم ديوار بزنيم خرج زيادي داره به نظرتون چكار بايد كرد حكمش چيست؟ باتشكر وسپاس فراوان

با سلام و احترام مجدد

اگر امکان جلوگیری نباشد و ناخواسته سگ ها وارد شدند،گناهی مرتکب نمی شوید.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

ابورقيه;271385 نوشت:
وقتي تخريب ميكنيم ازسمت خيابان مسجد كاملا باز ميمونه وممكنه تا يكماه (كمتر يا بيشتر}بدون در و ديوار باشه واگر بخواهيم ديوار بزنيم خرج زيادي داره به نظرتون چكار بايد كرد حكمش چيست؟
باتشكر وسپاس فراوان

دوست عزیز بنده قصد ندارم از نظر شرعی بیان کنم فقط یه پیشنهادی میدم در مناطق زلزله زده دور مناطق سیم خاردار .یا از این سیم های که در ساخت و ساز استفاده میشود کشیده بودند

شما هم میتوانید استفاده کنید یا هر مانعی که باعث بشه سگ به سختی وارد بشه اینطوری خیالتون راحتر میشه.

موضوع قفل شده است