صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه طوري اين همه نماز قضا رو بخونم ؟

علاقه
    درس ، موسیقی ، شعر ( سهراب )
    نوشته
    70
    حضور
    4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    400

چه طوري اين همه نماز قضا رو بخونم ؟

23 ساله ام و سالهالي زيادي است كه نماز نخوندم. دليلش رو نمي دونم... شايد چون اعتقاد نداشتم... شايد چون اهميتش رو نمي دونستم و... ولي الان نزديك يك ساله كه توبه كردم و دارم نماز مي خونم...
    شنيدم اگه از عمد نماز نخوني خدا هيچ وقت نمي بخشه ... درسته ؟ يعني خدا هيچ وقت من رو نمي بخشه ؟ از طرف ديگه چه طوري اين همه نماز قضا رو بخونم ؟ اينقدر زياده كه فكر كنم تا آخر عمرم كه معلوم نيست چند ساله فقط بتونم حداكثر دو يا سه سالش رو جبران كنم ... خيلي عذاب وجدان دارم و نگرانم ...

کارشناس پاسخگو : نور

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۱۱:۴۶

2. صلوات ها 24

3.  

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بي فروغ نمایش پست ها
    23 ساله ام و سالهالي زيادي است كه نماز نخوندم. دليلش رو نمي دونم... شايد چون اعتقاد نداشتم... شايد چون اهميتش رو نمي دونستم و... ولي الان نزديك يك ساله كه توبه كردم و دارم نماز مي خونم... شنيدم اگه از عمد نماز نخوني خدا هيچ وقت نمي بخشه ... درسته ؟ يعني خدا هيچ وقت من رو نمي بخشه ؟ از طرف ديگه چه طوري اين همه نماز قضا رو بخونم ؟ اينقدر زياده كه فكر كنم تا آخر عمرم كه معلوم نيست چند ساله فقط بتونم حداكثر دو يا سه سالش رو جبران كنم ... خيلي عذاب وجدان دارم و نگرانم ...
    با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما

بايد تا آنجا كه توان دارید و به مقداری که یقین دارید نمازهاى قضاى خود را انجام دهید و مقدارى را كه توان ندارید و درصورت امکان،وصيت كنید.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در نماز قضا به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

5. صلوات ها 19

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

باز جسارتا چند کلمه ای ارسال میکنم ! چنانچه این به اصطلاح پی نوشتها بر خلاف مقررات هست از طریق خصوصی اخطاری ارسال کنید تا دیگه تکرار نشه !

ستاره بی فروغ عزیز
    نماز وخودسازی
    مثال غذای در حال اماده شدن ! هر ثانیه که کاملتر میشه خوش طمع و دلپذیرتر میشه !
    بطوریکه ممکنه هوس کنید نماز فردا رو هم امروز بخوانید !

اهسته و پیوسته حرکت کنیم و نا امید نشیم
    که نا امید شیطانه و ما نباید اجازه بدیم القا و وسوسه هاش مارو ضعیف کنه !
    يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

7. صلوات ها 15

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

هربار که نماز اصلیت رو میخونی یک نماز قضا هم همراش بخون!
    یعنی صبح که ازخواب پا میشی دوتا نماز صبح بخون ! یکی به نیت نماز همون روز یکی هم به نیت قضا!

اینجوری اگر هر 23سال رو هم نماز نخونده باشی 23سال دیگه (اگر زنده بودی) جبران این 23سالی که نماز که نخوندی انجام میشه! واگر هم دور از جون بمیری چون قصدت خوندن بوده خدا میبخشدت! اما همونطور که کارشناس گفت باید وصیت هم بکنی!

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

9. صلوات ها 13

علاقه
    نوشته
    70
    حضور
    4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    400

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و احترام و خوش آمدگویی خدمت شما

بايد تا آنجا كه توان دارید و به مقداری که یقین دارید نمازهاى قضاى خود را انجام دهید و مقدارى را كه توان ندارید و درصورت امکان،وصيت كنید.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله خامنه ای در نماز قضا به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

ممنون از راهنمايي تون. قبلا هم در مورد وصيت كردن شنيده بودم . ولي مي دونيد مشكل چيه ... خانواده ام خيلي مذهبي هستند... چه طوري وصيت كنم و بگم كه ؟؟؟ سال نماز نخوندم... واي خدا وقتي فكر ميكنم كه وقتي خانواده ام درباره نماز نخوندن و گناهكار بودن من بفهمند چه طوري درباره ام قضاوت مي كنند ، تنم مي لرزه... حتما دل پدر و ماردم ميشكنه وقتي بفهمند كه من... ديگه آبرويي برام نمي مونه ... خيلي سخته وقتي يكي بميره و تو تازه بفهمي كه اون شخص اون آدم خوبي كه تو تصور مي كردي نبوده... شما چه طوري قضاوت مي كنيد...

11. صلوات ها 12

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

ممنون از راهنمايي تون. قبلا هم در مورد وصيت كردن شنيده بودم . ولي مي دونيد مشكل چيه ... خانواده ام خيلي مذهبي هستند... چه طوري وصيت كنم و بگم كه ؟؟؟ سال نماز نخوندم... واي خدا وقتي فكر ميكنم كه وقتي خانواده ام درباره نماز نخوندن و گناهكار بودن من بفهمند چه طوري درباره ام قضاوت مي كنند ، تنم مي لرزه... حتما دل پدر و ماردم ميشكنه وقتي بفهمند كه من... ديگه آبرويي برام نمي مونه ... خيلي سخته وقتي يكي بميره و تو تازه بفهمي كه اون شخص اون آدم خوبي كه تو تصور مي كردي نبوده... شما چه طوري قضاوت مي كنيد...
    مرد حسابی وقتی بمیری که دیگه نیستی که پیش خانوادت خجالت بکشی! بعدم اگر مذهبی باشن از همین وصیت خوبت میفهمن که توبه کردی و اگر مذهبی باشن خوب میدونن تمام گناهات به ثواب تبدیل شده! (طبق آیه قران)

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

13. صلوات ها 14

علاقه
    نوشته
    70
    حضور
    4 روز 16 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    400

نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
    هربار که نماز اصلیت رو میخونی یک نماز قضا هم همراش بخون!
    یعنی صبح که ازخواب پا میشی دوتا نماز صبح بخون ! یکی به نیت نماز همون روز یکی هم به نیت قضا!

اینجوری اگر هر 23سال رو هم نماز نخونده باشی 23سال دیگه (اگر زنده بودی) جبران این 23سالی که نماز که نخوندی انجام میشه! واگر هم دور از جون بمیری چون قصدت خوندن بوده خدا میبخشدت! اما همونطور که کارشناس گفت باید وصیت هم بکنی!

ممنون دوست عزيز.
    من اين راه رو امتحان كردم ولي خيلي زود نا اميد شدم چون وقت نكردم طبق اين برنامه پيش برم. در مورد نماز صبح ، راحته و ميشه اين كار رو كرد ولي در مورد نماز ظهر و عصر من بايد 16 ركعت نماز بخونم ... خيلي وقت ميگيره... علاوه بر اين من دانشجوي كارشناسي ارشد هستم و درگير پايان نامه و تقريبا بيشتر روزهاي هفته از صبح تا غروب بيرون از خانه درگير كارهاي دانشگاهم... به خدا خيلي مي ترسم. هرشب با فكر مرگ مي خوابم و بيدار ميشم و فكر اينكه اگه فردا صبح از خواب بيدار نشم ... با يه كوله بار پر از گناه و ... مطمئنم ميرم جهنم... بعضي وقتها فكر ميكنم بيهوده تلاش ميكنم و نماز مي خونم چون نمي تونم سالهاي پشت سرم رو جبران كنم...

15. صلوات ها 12

نوشته
    11
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر تعداد نماز هاي قضا شده را نمي دانيد ،بايد فکر کنيد و بعداز فکر کردن به مقداري که يقين پيدا مي کنيد ،قضا کنيد. مثلا بعد از فکر کردن نتيجه مي گيريد که شش ماه به طور يقين نمازها قضا شده است اما شک داريد که بيش تر از شش ماه هم قضا شده ، خواندن شش ماه که قدر يقيني مي باشد،کفايت مي کند
    براي آن که قضا کردن نماز ها موجب مشقت نشود و از اصل کار هم به کلي منصرف نشويد، راه آسان قضا کردن تدريجي است، يعني مي‌توانيد با هر نماز واجب، يک نماز قضا بخوانيد، مثلا با نماز صبح، يک نماز صبح را قضا کنيد . با نماز ظهرو عصر، نمازقضاي ظهر وعصر به جا آوريد. هم چنين با نماز مغرب و عشا مثل همان را قضا کنيد. در صورتي که در ايام تعطيلي وقت بيش تري داشته باشيد، در يک روز چند شبانه روز نماز قضا کنيد.
    ضمنا مي توانيد مستحبات نماز مانند اذان و اقامه، و قنوت نماز ها را نخوانيد. فقط واجبات را به جا آوريد تا زود تر قضاي نماز ها تمام شود.
    هم چنين ماه رمضان فرصت خوبي است كه به جاي پرداختن به كارهاي مستحب قضاي نمازهاي واجب را به جا‌ آوريد.

17. صلوات ها 8

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

با سلام و عرض ادب مجدد خدمت شما

خجالت و شرم مانع شرعی از وصیت کردن نمی شود مگر اینکه موانع شرعی(مانند عدم وجود ثلث مال،نبود پسر بزرگتر و...)باشد ضمن اینکه توجه داشته باشید بسیاری از بزرگان که از قبل از بلوغ و سن تکلیف هم مقید به نماز خواندن و سایر عبادات بودند بعد از فوتشان وصیت بر قضاکردن نمازها و روزه ها داشته اند تا اگر احیانا نمازی قضاشده یا ناخواسته صحیح نبوده از باب احتیاط قضا شود،بنابراین وصیت کردن به نمازقضا منافاتی با مومن و معتقدبودن بنده ندارد.

همواره به سلامت باشید.

19. صلوات ها 8

علاقه
    زندگی
    نوشته
    957
    حضور
    18 روز 9 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3286

من وقت نشد تمام پست ها رو بخونم اما منم یه مشکلی مث مشکل ایشون دارم.
    من سه سال بعد اینکه به سن تکلیف رسیدم شروع کردم به نماز خوندن به خاطر برادرم که از همون روز اول شروع به نماز خوندن کردن.
    تاریخ دقیق شروع نمازهام و نمیدونم و شاید خیلی از نماز های صبح و نماز های دیگم قضا شده و ادا شون نکردم ....
    الان نمیدونم چه تعداد نماز برای ادا دارم چیکار کنم؟؟؟؟

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۸/۰۳, ۲۲:۰۵ : 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری