جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالی پیرامون میهمان

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

سوالی پیرامون میهمان

سلام

درسته که میهمان حبیب خداست ولی من ملزم به پذیرایی از میهمان در هر شرایطی هستم؟

مثلا یک بنده خدایی از شهرستان اومدن تهران و بر ما وارد شدن. ایشون یک دوست دختر پیدا کردند که تهرانی هست و روزها میرند پیش ایشون و در شهر و ... می گردن و شب ها هم میان پیش ما (به نیت دیدار با اون از شهرستان پاشده و اومده)

با توجه به این که اگر من جوابش کنم جایی برای رفتن نداره و گناهش احتمالا ترک خواهد شد، من مجاز به بیرون کردنش هستم؟ چون بر اساس چیزهایی که خودش تعریف می کنه یقین دارم کارش به هیچ وجه شرعی نیست. متاسفانه خونواده دختر هم در جریان هستند و ایشون و رفیقه اش در خونه خواهر همون عجوزه چندساعتی تنها بودن و ...

مجاز به بیرون کردنش هستم یا نه؟

کارشناس بحث : نور

مرجع حضرت آقا
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۳:۴۰
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

2. صلوات

3.  

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

سلام مجدد
    فکر کنم من سوالمو خیلی بد موقع پرسیدم که کسی نبود پاسخ بده

الان نشستیم با ایشون فیلم گشت ارشادو دیدیم

در جمهوری اسلامی بر ضد جمهوری اسلامی فیلم می سازن و بیانیه میدن!
    ویرایش توسط گل مینا : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۹:۲۶ دلیل: با عرض پوزش حرف سیاسی ممنون
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

نوشته
    4,864
    حضور
    47 روز 16 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17989

جمع بندی

سؤال:
    تکلیف کسی که مهمانی از شهرستان دارد که در شهر میزبان، مرتکب گناه می‌شود و این پذیرایی از او، موجب کمک کردن به مهمان در انجام گناه می‌شود، چیست؟
    (بر اساس فتوای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای [مد ظله])

پاسخ:
    وظیفه چنین شخصی، امر به معروف و نهی از منکر با رعایت شرایط و مراتب آن است و درصورتی که با امر و نهی زبانی تأثیر دارد، باید این کار را انجام دهد؛ ولی اگر با رفتار و گفتار امر و نهی تأثیر نکرد؛ اما ترک مراوده با مهمان، به نوعی، نهی از منکر محسوب می‌شود و بدین جهت، گناه را ترک می‌کند، واجب است از باب نهی از منکر، ترک معاشرت و ارتباط نماید و از پذیرایی او خودداری کند. (1)

منع:
    1. استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای (زید عزه) در شهر قم.

الحمد کله لله رب العالمین.

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۳/۱۱/۱۱ در ساعت ۰۶:۳۴ دلیل: ویرایش تدوین گر

6. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری