صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سریال حضرت یوسف (ع) و تحریفات در وقایع تاریخی

علاقه
    کشتن مگس با دست
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

سریال حضرت یوسف (ع) و تحریفات در وقایع تاریخی

این سوال خیلی من رو درگیر خودش کرده که واقعا برام سوال برانگیز شده
    چرا فیلم حضرت یوسف با مستندات تاریخی مطابقت نداره و خیلی ضد و نقیضه ؟

من کتاب « سینوهه طبیب مخصوص فرعون » رو که مغایر با زمان حضرت یوسف و اخناتون هست رو خوندم و قبل از خوندن انتظار داشتم که حتما از حضرت یوسف هم سخن گفته باشه ، اما برام واقعا عجبیه که هیچ کلمه ای از حضرت یوسف نیومده ، بعضی ها نظریه ای دادند که کاهنان پس از اینکه قدرت رو بدست گرفتن از سینوهه خواستن که این کتاب رو تغییر بده و از اتون و حضرت یوسف حرفی نزنه یا بد بگه ، اما این حرف درست نیست چون خود سینوهه در کتاب نوشته که به دین یکتاپرستی ایمان آورده و در جایی از کتاب خودش میگه که « من فهمیدم که آمون و دیگر خدایان فقط می خواهند شکم خودشان را سیر کنند و به مردم ظلم می کنند اما خدای آتون از مردم هیچ هدیه ای نمی خواهد و عدالت طلب است »
    بعضی ها هم میگن که حضرت یوسف 300 سال بعد از زمان اخناتون در مصر ظهور کرد !
    حتی موضوع پیاده نشدن حضرت یوسف از اسب رو هم موقع دیدن حضرت یعقوب نشان داده نشده و بالعکس حضرت یوسف از اسب پیاده میشه و میدوه سمت پدرش !

اگه کسی پاسخ قانع کننده ای داره بگه که ما هم از این سردرگمی راحت بشیم.

کارشناس بحث : مقداد

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۰۰:۳۴
    همیشه دوستت دارم مادر..

2. صلوات ها 7

3.  

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام عليكم و رحمه اله و بركاته
    در مورد كتاب سينوهه طبيب ميكا والتاري ( ترجمه ذبيح الله منصوري- چاپ 1352 )
    كه البته اين كتاب فكر نميكنم سندي داشته باشد هرچند برخي غير اين را معتقدند
    فاصله زماني اي بين تاريخچه دو تن از فراعنه در زمان حضرت يوسف و داستان سينوهه وجود دارد

طبق داستان سينوهه در زمان توت آنخ آمون ميزيسته و پزشك مخصوص او بوده و بعد از فوت آنخ آمون و قبل از پادشاه شدنش هم زندگي ميكرده

توت‌انخ‌آمون یا توت‌عنخ‌آمون (‎*tuwt-ʕankh-yamān‏) (معنای نام: پنداشت زنده آمون)(پادشاهی ۱۳۳۳-۱۳۲۷ (پیش از میلاد)

و داستان حضرت يوسف در زمان آخن آتون يا همان آمنهوتب سوم يا چهارم فرمانرواي مصر اتفاق افتاد

آخِناتون (اخناتون) (به معنای کسی که برای آتون سودمند است) نام آغازینش آمنحوتپ چهارم (آمنحوتپ به معنای آمون خُرسند است) فرعون مصر باستان میان سال‌های ۱۳۵۲-۱۳۳۶ (پیش از میلاد) یا ۱۳۵۱-۱۳۳۴ (پیش از میلاد) بود. وی که از دودمان هیجدهم بود آیینی یکتاپرستانه را بنیاد نهاد که خدای آن آتون نام داشت

درباره حضرت يوسف و پياده نشدن و غضب خدا بر او كارشناسان ماخذها و استدلالات را بهتر است معرفي كنند.
    ياحق

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ در ساعت ۱۰:۴۲ دلیل: اديت لغات و ذكر ماخذ
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

5. صلوات ها 5

علاقه
    کشتن مگس با دست
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

سلام برادر عزیز
    راستش تا اونجایی که من می دونم در کتاب سینوهه طبیب ، فرعون مصر اسمش « اخناتون » است و به جز اون حتی ملکه نفر تی تی و فرمانده هورم هوب هم حضور دارند در اون زمان ! در سریال حضرت یوسف هم دقیقا همین کاراکتر ها حضور دارند !
    پس امکان داره آقای سلحشور ( کارگردان سریال یوسف پیامبر ) این اشتباه تاریخی بزرگ رو انجام داده باشند.
    همیشه دوستت دارم مادر..

7. صلوات ها 4

علاقه
    مقدسات , مطالعه , شکلات و بستنی و لواشک
    نوشته
    1,034
    حضور
    2 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    39
    آپلود
    3
    گالری
    51
    صلوات
    9068

سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط Mohammad.Bazrafshan نمایش پست ها
    سلام برادر عزیز
    راستش تا اونجایی که من می دونم در کتاب سینوهه طبیب ، فرعون مصر اسمش « اخناتون » است و به جز اون حتی ملکه نفر تی تی و فرمانده هورم هوب هم حضور دارند در اون زمان ! در سریال حضرت یوسف هم دقیقا همین کاراکتر ها حضور دارند !
    پس امکان داره آقای سلحشور ( کارگردان سریال یوسف پیامبر ) این اشتباه تاریخی بزرگ رو انجام داده باشند.

علاوه بر اینها در یک قسمت فرعون پزشکش رو اینطور معرفی میکنه: سینوهه پزشک بزرگ مصر....

اما همانطور که گفته شد در کتاب سینوهه حرفی از حضرت یوسف و وقایع آن دوره نیست

در آن کتاب فرعون گویا خودش پیامبر باشه بهش الهام و... می شده

علی یارتان

9. صلوات ها 3

علاقه
    کشتن مگس با دست
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

ســــلام

دوستان من تا اونجایی که فهمیدم در این خلاصه میشه که :
    این آقای سلحشور یه جورایی داستان سینوهه طبیب و حضرت یوسف رو با هم ترکیب کرده و واضح تر اگه بخواهیم بگیم حضرت یوسف رو 300 سال به جلوتر در زمان آخناتون برده ! چون تا اونجایی که من فهمیدم حضرت یوسف در زمان 1674 قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده یعنی سیزده سال بعد از مرگ یکی از مقتدرترین فراعنه مصر یعنی آمن‌محت سوم (با آمن‌هوتب‌ها که مربوط به دوره جدید بودند اشتباه نشود) قبایل بیابانگرد آسیای صغیر به مصر حمله کرده و حکومت را در دست می‌گیرند. این حاکمان بیگانه که بیش از دو قرن بر سرزمین مصر حکومت داشتند در تاریخ «هیکسوس‌ها» یا حکومت چوپانان خوانده شدند. در حالی که دوران زندگی آخناتون بر می گرده به 1380 سال قبل از میلاد مسیح !.

با این حساب نتیجه می گیریم این آقای سلحشور تاریخ رو به سلیقه ی خودش درست کرده و به فیلم کشیده که واقعا جای تأسف داره برای این کارگردان بزرگ ، شاید دلیل این کارش این بوده که برای سریال خودش داستان داشته باشه و کاراکتر های کافی در فیلم داشته باشه .
    ویرایش توسط Mohammad.Bazrafshan : ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ در ساعت ۰۸:۲۱
    همیشه دوستت دارم مادر..

11. صلوات ها 3

نوشته
    78
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    327

اگر به آیات قرآن نگاه کنیم، ظاهراً مصر دوران یوسف علیه السلام با مصر دوران موسی علیه السلامتفاوتهایی دارد:
    - مثلاً در زمان یوسف، پادشاه مصر را «مَلِک» می گویند، نه «فرعون» ؛
    - در حکومت مصر منصبی به عنوان «عزیز» وجود دارد ؛
    - مصریان با کنعانیان و فرزندان یعقوب و اسحاق رابطه ی خوبی دارند، بر خلاف دوران موسی که بنی اسرائیل را مورد آزار و استثمار قرار می دادند.

پس ظاهراً در زمان یوسف علیه السلام اصلاً حکومت فرعونی، مانند زمان موسی علیه السلام وجود نداشت، و احتمال دارد که در آن زمان قومی غیر از قبطیان بر مصر مسلط بوده باشند.

اگر در این زمینه تحقیق می کنیم، باید با توجه به این موضوع، تاریخ سلسله های فراعنه و دورانهای تسلط اقوام دیگر بر مصر رابررسی و مقایسه کنیم.
    وقتـی تو نیســتی
    نه هســت های ما
    چـونانـکه بایــدند
    نه بایـــدها...
    هر روز بــی تــــو
    روز مبـــاداســت!

13. صلوات ها 4

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

سلام عليكم جميعا

در مورد نام سردار و پزشك آمنهوتپ با نام هورم هپ و سينوهه دقيقا حق باشماست. اين اسم گذاري از ديد تاريخ صحيح نيست.و اين را احتمالا يا از روي نبود اسم انتخاب كرده اند يا در تشخيص تاريخ دچار اشتباه شده اند.

اگر بخواهيم فرض كنيم كه كتاب سينوهه اي وجود دارد و پس از يافتن تحريف نشده است

هورم هپ طبق كتاب سينوهه بعد از توت آنخ آمون فرعون مصر ميشود و سينوهه را به جزيره اي تعبيد مينمايد
    و
    چون از نسل خدايان مصر يعني فراعنه نبوده و هنگام تولدش لاي انگشتانش سرگين بوده
    احتمالا هورم هپ نامش را آمن حوتب اول گذاشته فرزندان هورم هپ بترتيب آمن حوتپ دوم و سوم و چهارم ( آخرين آنها كه دين يكتاپرستي را برگزيد ) بودند.

ياحق

ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۱/۰۶/۲۸ در ساعت ۱۵:۵۰
    علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

15. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.bazrafshan نمایش پست ها
    این سوال خیلی من رو درگیر خودش کرده که واقعا برام سوال برانگیز شده
    چرا فیلم حضرت یوسف با مستندات تاریخی مطابقت نداره و خیلی ضد و نقیضه ؟

من کتاب « سینوهه طبیب مخصوص فرعون » رو که مغایر با زمان حضرت یوسف و اخناتون هست رو خوندم و قبل از خوندن انتظار داشتم که حتما از حضرت یوسف هم سخن گفته باشه ، اما برام واقعا عجبیه که هیچ کلمه ای از حضرت یوسف نیومده ، بعضی ها نظریه ای دادند که کاهنان پس از اینکه قدرت رو بدست گرفتن از سینوهه خواستن که این کتاب رو تغییر بده و از اتون و حضرت یوسف حرفی نزنه یا بد بگه ، اما این حرف درست نیست چون خود سینوهه در کتاب نوشته که به دین یکتاپرستی ایمان آورده و در جایی از کتاب خودش میگه که « من فهمیدم که آمون و دیگر خدایان فقط می خواهند شکم خودشان را سیر کنند و به مردم ظلم می کنند اما خدای آتون از مردم هیچ هدیه ای نمی خواهد و عدالت طلب است »
    بعضی ها هم میگن که حضرت یوسف 300 سال بعد از زمان اخناتون در مصر ظهور کرد !
    حتی موضوع پیاده نشدن حضرت یوسف از اسب رو هم موقع دیدن حضرت یعقوب نشان داده نشده و بالعکس حضرت یوسف از اسب پیاده میشه و میدوه سمت پدرش !

اگه کسی پاسخ قانع کننده ای داره بگه که ما هم از این سردرگمی راحت بشیم.

کارشناس بحث : مقداد
    با عرض سلام و ادب

در پاسخ به این سوال می توان گفت:

پیش از پرداختن به محتوای کتاب، باید اعتبار آن معلوم شود. وقتی کتابهای کهن را چاپ می کنند، حتما احیاکننده ی آن، در مقدمه توضیح می دهد که اصل این کتاب را از کجا بدست آورده. اما در آغاز این کتاب اصلا گفته نشده که این نوشته از کجا بدست آمده. و تا وقتی که اعتبار آن برای ما معلوم نشود، نمی توانیم در مورد محتوای آن بحث کنیم.
    از این گذشته، اگر سینوهه نویسنده ی این کتاب است، چرا در آغاز، میکا والتاری به عنوان نویسنده معرفی شده؟ آیا این سوال به ذهن نمی رسد که شاید این کتاب، رمانی تخیلی بیش نباشد؟!

برخی گفته اند:علت اينكه نام حضرت يوسف در كتاب سينوهه نيامده است،اين است كه ظاهراً اين كتاب خاطرات سينوهه پزشك معروف يكي از فراعنه مصر است، و از آنجايي كه اين شخص حدود سيصد سال بعد یا قبل از حضرت يوسف بوده است،به همين دليل هم نامي از آن حضرت در كتابش نياورده است.

ظاهراً در این سریال در برخی موارد اشتباهاتی رخ داده است که تا حدی در موضوعات تاریخی طبیعی هم می باشد بعلت وجود اختلافات فراوانی که درباره بسیاری از حوادث تاریخی وجود دارد.شاید بتوان یکی از دلایل وجود این اشتباهات را این معرفی کرد که یکی از منابع مورد استفاده جناب سلحشور کتاب سینوهه بوده است.

خلاصه اینکه اولاً باید اعتبار کتاب سینوهه اثبات شود،ثانیاً در صورت احراز اعتبار این کتاب،فاصله زمانی دو شخصیت دلیل عدم ذکر نام حضرت یوسف در کتاب سینوهه می باشد.
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

17. صلوات ها 5

علاقه
    کشتن مگس با دست
    نوشته
    14
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط مقداد نمایش پست ها
    اگر سینوهه نویسنده ی این کتاب است، چرا در آغاز، میکا والتاری به عنوان نویسنده معرفی شده؟ آیا این سوال به ذهن نمی رسد که شاید این کتاب، رمانی تخیلی بیش نباشد؟!
    ســــلام

دوست گرامی ، در این که آیا این کتاب واقعا حقیقت داشته یا نداشته خود من هم نمی دونم و شاید هیچکس ندونه ، اما این رو می دونم که مترجم این کتاب مرحوم ذبیح الله منصوری بوده و ایشون کتاب های تاریخی رو ترجمه می کردند و یقین دارم که دروغ ننوشته ، من یکی دیگه از کتاب های ایشون به نام « خداوند الموت » رو هم خوندم و کتاب خیلی قشنگی بود.
    ویرایش توسط Mohammad.Bazrafshan : ۱۳۹۱/۰۶/۲۹ در ساعت ۰۰:۵۳
    همیشه دوستت دارم مادر..

19. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعات تاریخی
    نوشته
    1,739
    حضور
    26 روز 19 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4711

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad.bazrafshan نمایش پست ها
    ســــلام

دوست گرامی ، در این که آیا این کتاب واقعا حقیقت داشته یا نداشته خود من هم نمی دونم و شاید هیچکس ندونه ، اما این رو می دونم که مترجم این کتاب مرحوم ذبیح الله منصوری بوده و ایشون کتاب های تاریخی رو ترجمه می کردند و یقین دارم که دروغ ننوشته ، من یکی دیگه از کتاب های ایشون به نام « خداوند الموت » رو هم خوندم و کتاب خیلی قشنگی بود.
    با سلام

دوست عزیز بحث ما در مورد اعتبار یا عدم اعتبار اصل کتاب سینوهه می باشد نه ترجمه آن.بنده هم با ترجمه های آقای منصوری بی آشنا نیستم،ایشان متن یک کتاب را ترجمه کرده اند و این احتمالات در مورد اصل کتاب سینوهه،از ارزش ترجمه ایشان نمی کاهد.
    خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۲۴, ۱۱:۱۰ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری