صلوات و مقصود از "آل محمد" چه کسانی هستند؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صلوات و مقصود از "آل محمد" چه کسانی هستند؟

بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.
اول یه گلایه کنم از کسانی که واقعاً فکر میکنند برای خودشون مجتهد هستند و به هر طریقی تحریف دین انجام میدن و بدون تفکر حرف زده و زبان باز میکنند.

سوال بنده اینست که مقصود از آل محمد در ذکر صلوات چه کسانی هستند؟
اللهم صل علی محمد و آل محمد
درود خداوند بر محمد و آل محمد

گروهی میگن که مقصود از واژه "آل محمد" اهل بیت هستند آیا استدلالی دارند؟
که در اینجا ذکر شده.

البته اینجا رو هم مطالعه کردم اما با تناقص در جواب ها قانع نشدم.
میخوام یه جواب محکم بشنوم.

اما نظر خودم:
مقصود از آل محمد همه پیروان حقیقی آن حضرت هستند.
چرا که خداوند متعال بخیل نیست که فقط به 5 نفر یا 12 نفر یا 14 نفر درود خود را بفرستد و همه مسلمانان باید اینکار را انجام دهند.من همیشه دوست دارم وقتی صلوات میفرستم درود خدا علاوه بر پیامبر و اهل بیت و معصومین شامل پدر و مادر خودم و همه شیعیان و رهروان دین پیامبر بشه.
اینطوریه که عظمت صلوات رو میشه فهمید.
اگه خدا مقصودش اهل بیت بود میگفت:
اللهم صل علی محمد و اهل بیت محمد

لطفاً نظرات مقام معظم رهبری و ایت الله بهجت و آیت الله مکارم و آیت الله سیستانی رو هم در این باره بگویید.

کارشناس بحث : محراب

واقعا برای منم الااان سوال شد!!!!!!!!

با عرض سلام و وقت بخیر
در خصوص معنای صلوات علی الخصوص قسمت آخر آن یعنی « آل محمد» باید گفت

مراد از آل محمد، اهل بيت- صلوات اللَّه عليهم- هستند كه حضرت امير المؤمنين و فاطمه زهرا و يازده فرزندان معصوم آنان، اهل بيت و آل پيامبر محسوب مى‏شوند.

[=&quot]البته این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که

معناى صلوات بر آن حضرت اين است كه خدايا رحمتت را بر پيامبر و آل او نازل فرما. وقتى رحمت بر حضرت نازل شد به ديگران هم مى‏رسد چون او مجراى فيض است و اگر بخواهد خيرى به ديگران برسد بايد به عنوان رحمت خاصه، نخست بر حضرت نازل شود و سپس به ديگران برسد.

على (ع) مى‏فرمايد دعا يا حاجت خود را محفوف به صلوات بر رسول خدا كنيد زيرا صلوات بر حضرت دعايى مستجاب است و چون به همراه صلوات حاجت خود را خواسته‏ايد، خداى سبحان چنين نيست كه يكى از دو حاجت را برآورد و ديگرى را رد كند .

امام سجاد (ع) در صحيفه سجاديه، روش دعا كردن و حاجت خواستن را به ما مى‏آموزد در بسيارى از فقرات ادعيه آن حضرت، صلوات به چشم مى‏خورد، هر مطلبى را كه از خدا مى‏خواهد قبل يا بعدش صلوات است، چون خدا در پرتو صلوات دعاى همراه آن را نيز مستجاب مى‏كند.

لذا مرحوم استاد علامه طباطبايى (ره) مى‏فرمودند معناى صلوات بر محمد و آل محمد (ع) اين است كه خدايا رحمتت را بر آنان فرو فرست كه از آنان به ما برسد، اگر بخواهد رحمتى ببارد ابتدا بر اين خاندان مى‏بارد و سپس به ديگران مى‏رسد .

البته با تفاسیر ذوقی هم می توان معنای صلوات را تعمیم داد مثلا با استفاده از این حدیث نبوی که ایشان فرمودند « انا و علی ابوا هذه الامة» یعنی من و علی پدران این امت هستیم . می توان گفت که منظور از آل محمد به استناد این حدیث شریف همه امت اسلامی هستند.

و یا مثلا دریکی از کتب معتبر لغتی «آل الرجل» را اهل و فرزندان و پیروان او معنی کرده بود.

پس با این تفاسیر می توان معنای صلوات را تعمیم و گسترش داد و برای اثبات این مطلب استناد به عدم بخل خداوند و مسائل دیگر درست نیست.:Gol:

با تشکر
[=arial][=arial]

[="Tahoma"][="Green"]بسم الله الرحمن الرحیم.
سلام.

محراب;274263 نوشت:
پس با این تفاسیر می توان معنای صلوات را تعمیم و گسترش داد و برای اثبات این مطلب استناد به عدم بخل خداوند و مسائل دیگر درست نیست.

البته که خداوند منزه هست و اینها به وی نسبت داده نمیشود.اما متاسفانه ما انسان ها طوری مطالب رو برای خودمان تفسیر میکنیم که اینگونه برداشت میشود.
خداوند رحمتگر و مهربان نسبت به همه بندگان هست.
خیلی بی مزه هست که از یه مدتی تا آخرت خداوند رحمت خودشو به 14 تن بزرگوار بفرسته و به ما بگه به اونها متوسل بشیم.
پس ابوذر و عمار و سلمان و مالک و ... اینهمه و همه پیروان حقیقی خداوند و پیامبرش باید به جای خدا به پیامبر توسل کنند؟در صورتی که خودشان میتوانند به صورت مستقیم مورد رحمت خداوند قرار بگیرند و مردم با فرستادن صلوات رحمت خداوند متعال رو برای همه پیروان آن حضرت خواستار بشن.
من حتی بعضی جاها دیدم که میگن معصومین از نور افریده شدن.واقعاً اینها استدلال های الکی و بی پایه هست.پیامبر اسلام هم مانند همه بشر هست و اگر قرار باشد کسی از انسان به مقام بالا برسد پس همه میتوانند برسند.
و این زیباتر است و وسعت رحمت خداوند را نشان میدهد.[/]

موضوع قفل شده است