صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: غم و بلا نردبان رسيدن به خدا

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

غم و بلا نردبان رسيدن به خدا

درد و غم درونی، آثار و فایده‌هایی دارد که از آن جمله، بیداری است.

شهید چمران، آن بیداردل صحنه‌های نبرد درون و بیرون می‌گوید: درد، دل آدمی را بیدار می‌سازد، روح را صفا می‌دهد، خودخواهی را نابود می‌کند، و فراموشی را از بین می‌برد و انسان را متوجه وجود خویش می‌کند.

انسان گاه خودش را فراموش می‌کند که بدن دارد؛ فراموش می‌کند که چقدر ضعیف است؛ فراموش می‌کند که مسافر الی الله است، که باید کجا برود. درد، انسان را متوجه خویش می‌سازد، اینکه چه بکند و به کجا برود و به هشدار قرآن توجه کند که: «انسان اگر خودش را بی‌نیاز دید، دچار سرکشی و غرور می‌شود.» (علق: 6) یا در جای دیگری از قرآن آمده است: «بعضی از بندگان وقتی به نعمت می‌رسند، فراموش می‌کنند و هرگاه به رنج و گرفتاری دچار می‌شوند، به سوی ما می‌آیند.» بنابراین، حکمت رنج و مصیبت این است که به خود بیایند.
    امام باقر علیه‌السلام در روایتی می‌فرماید: هرگاه خدای تبارک و تعالی، بنده‌ای را دوست بدارد، او را در بلا غوطه ور می‌سازد و باران بلا را بر سر او می‌ریزد.

چون به درگاه خدا دعا کند، فرماید لبیک بنده من! اگر خواسته تو را به زودی دهم، توانایم، ولی اگر برایت ذخیره کنم، برای تو بهتر است.در قرآن آمده است: ای انسان! همانا رنج و مشقت تو در راه خداست تا اینکه عاقبت به ملاقات و حضور پروردگارت برسی. (انشقاق: 6)‌ علامه بزرگوار طباطبایی درباره این آیه می‌فرماید: این کدح، خود کاویدن است، کوشش توأم با جوشش است. هر چه انسان جوشش داشته باشد، به کوشش او اضافه می‌شود و هرچه کوشش کند، به جوشش می‌رسد. یک عده هستند که کوشش بی‌جوشش دارند، اینها فایده ندارد. لازمه بیداری، پاکی فطرت از زنگارها و زدودن غبار غفلت و دنیازدگی است. چیزی که درون انسان را پاک و مصفا می‌کند، وجود درد و غم است. بر این اساس، شهید چمران می‌گوید: خدایا، تو را شکر می‌کنم که مرا با درد آشنا کردی تا درد دردمندان را لمس کنم و به ارزش کیمیایی درد پی ببرم و ناخالصی‌های وجودم را در آتش درد دردمندان بسوزانم و هواهای نفسانی خود را زیر کوه غم و درد بکوبم و هنگام راه رفتن روی زمین و نفس کشیدن هوا، وجدانم آسوده و خاطرم آرام باشد تا به وجود خود پی ببرم و موجودیت وجود خود را احساس کنم و او را به حرکت وادارم. گاهی انسان هر چه می‌کوشد، به حزن درونی و معنوی‌ نمی‌رسد که در این حال، همدردی با دیگران کارساز است. در روایتی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام آمده است:
    «ما جوهر شیعیان را در بلا تعیین می‌کنیم.» و باز می‌فرماید:

«نردبانی که انسان را به سوی خدا بالا می‌برد، همین نردبان بلاست.»

شهید چمران هم در مضمونی بسیار زیبا، اشاره می‌کند انسانی که سختی ندیده است و بار مشکلات را در زندگی بر دوش‌ نمی‌کشد، طبیعی است که اجر او بسیار کم است و کسانی که درد و رنج بسیاری را تحمل می‌کنند، به همان میزان مزد می‌برند.
    http://armandaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=115&pageno=11
    ویرایش توسط سادات : ۱۳۹۱/۰۶/۲۱ در ساعت ۱۱:۳۹
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

2. صلوات ها 16

3.  

علاقه
    امام رضا-امام رضا-امام رضا
    نوشته
    451
    حضور
    6 روز 54 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    4119

یاالله

با تشکر و سپاس

اگر به دلیل ندونم کاری های خودمون دچار غم و درد و ناراحتی بشیم اونوقت چطور؟

از بزرگان میخوام جواب بدن

شیعه یعنی یک بیابان بی کسی
    غربت صد ساله بی دلواپسی

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

5. صلوات ها 8

نوشته
    55
    حضور
    30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    471

سلام ! موضوع به جایی رو انتخاب کردین بهتون تبریک میگم

من اعتقاد دارم به این حرف و تجربه کردم و هنوز هم در معرض امتحان هستم ولی ایکاش خدا هم ظرفیت بنده هاشو میدید!! یه موقع هایی آدم کم میاره و جا میزنه ! خسته میشه ... ولی باز وقتی به آخرش فکر میکنم انرژی میگیرم ! من میگم . دعا همیشه اینه که بلا میدی صبر و ظرفیتش رو هم بده...
    این جمله راهمیشه در دل زمزمه کن:
    آنجا که راه نیست خدا راه میگشاید وخدای من هیچگاه دیر نمیکند...

7. صلوات ها 8

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

اي كاش نداره كه.من فكر مي كنم اگه يه دردي سراغ ما مياد خداوند ميدونه كه ما تواناييشو داريم تا اونو تحمل كنيم.
    يكي درد و يكي درمان پسندد يكي وصل و يكي هجران پسندد
    من از درمان و درد و وصل و هجران پسندم آنچه را جانان پسندد
    خدايا توفيق داشتن صبر رو به ما مرحمت كن.آمين
    ویرایش توسط mah.17 : ۱۳۹۱/۰۶/۲۱ در ساعت ۱۸:۳۵

9. صلوات ها 8

نوشته
    5,227
    حضور
    68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    253
    آپلود
    48
    گالری
    41
    صلوات
    22069

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر آوا نمایش پست ها
    سلام عليكم جميعا

خب اين درد هم براي اين است كه آن ندانم كاري به معرفت تبديل شود.

البته دردها نيز يك ظاهر دارند يك باطن منظور اين نقل مطلب باطني آن است.
    و همچنين درد ها براي مردم متفاوت است يكي درد دنيا را دارد و يكي عقبي را

ولي در هر حال دواي درد آنها يك است
    كه مومن دواي دردش را ميداند ولي كسي كه مومن نيست خير فكر ميكند واي دردش هماني است كه خودش فكر ميكند.
    درد كسي كه طالب مال بي حساب دنيا است دوايش توجه به عقبي است و نه كسب مال بي حساب دنيا
    چنانكه وقتي هرچه بيشتر ثروتمند ميشود طمعش كور نميشود و خواسته هاي جديد برايش از زمين سر در مي آورد

ولي چون متوجه عقبي شد شاكر و غني ميشود. قناعت ميكند بخاطر اينكه نفسش ولع دنيا را ندارد و به ساده ترين ها راضي و شاكر و آرام است.

پس هم دردها ظاهر دارند و هم باطن
    و هم دو نوعند . درد مومن و درد انسان دنيا خواه و دنيا بين

ياحق

علی علیه السلام :
    خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

11. صلوات ها 9

علاقه
    قرآن ، اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,921
    حضور
    15 روز 23 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    38
    آپلود
    0
    گالری
    115
    صلوات
    9229

به نظر ميرسد دردها نردبان ترقي انسان در دائره وجودند
    كانه انسانيت با درد عجين است انك كادح الي ربك كدحا فملاقيه
    ظرفيت وجودي انسان با دردها رو به فزوني ميگيره همچنانكه امير سخن آقا علي بن ابيطالب روحي فداه ميفرمايد ان هذه القلوب اوعيه فخيرها اوعاها
    و چه زيبا فرمود علامة الحق حسن زاده آملي سلمه الله
    الهی، خوشدلم كه از درد می‌نالم، كه هر دردی را درمانی نهاده‌ای.
    الهی، دندان دادی، نان دادی؛ جان دادی، جانان بده!
    الهی، همه از تو دوا خواهند،‌و حسن از تو درد.

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و جعلنا من انصاره اعوانه

13. صلوات ها 11

علاقه
    سیاست .مذهب .شغلم .هنر
    نوشته
    1,737
    حضور
    19 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11108

هر که در این بزم مقرب تر است
    جام بلا بیشترش میدهند
    بگذار آدمها تا میتوانند سنگ باشند. من و تو از تبار چشمه ایم

15. صلوات ها 7

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30879

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر آوا نمایش پست ها
    با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان خوبم
    از مطالب بسیار خوبی که سرکار محترم سادات در این موضوع ارائه فرمودند از ایشان کمال تشکر وقدردانی را دارم. همچنان که ایشان فرمودند درد منشا تمامی خیرات و برکات نازل بر انسان است.
    در نامه ها بر نامه های استاد علامه حسن زاده آملی میخوانیم:
    انکه درد دارد دوا مى‏جويد، مرد است و خداخدا مى‏گويد. هركه درد دارد روزها كوكو مى‏كند و شب‏ها هوهو. گاهى در نماز و نياز است و گاهى در سوز و گداز. بيا سوته‏دلان گرد هم آييم و با هم بناليم كه در اين درگاه جز آه و ناله سودى ندهد، و در بازار سوختگان جز دل‏شكسته هيچ كالايى ارج و ارزش ندارد.
    در كوى ما شكسته‏دلى مى‏خرند و بس‏
    بازار خودفروشى از آن سوى ديگر است
    چه اینکه در الهی نامه اش میگوید:
    الهى‏ آنكه درد دارد آه و ناله دارد، شيرين‏تر اين كه سفير صادقت فرمود: انّ آه اسم من اسماء الله تعالى فاذا قال المريض آه فقد استغاث باللّه، حسن از ملت ابراهيم أوّاه است آه آه
    الهى‏ همه از تو دوا خواهند و حسن از تو درد
    الهى‏ خوشدلم كه از درد مينالم كه هر دردى را درمانى نهاده‏اى.
    الهى‏ در راهم و همراه درد و آهم، آهم ده و راهم ده.
    الهی آن را كه درد نيست، مرد نيست
    به قول عارف بزرگوار و دانشمند نامدار اسلامى سنائى غزنوى:
    هر خَسى از رنگ گفتارى بدين ره كى رسد
    درد بايد مرد سوز و مرد بايد گامزن
    حال سوال اینجاست که اگر به تعبیر جناب سرکار محترم مهر آوا اگر به دلیل ندانم کاری های خودمان دچار غم و درد و ناراحتی شویم چطور؟ آیا باز هم خیرات و برکات ناشی از درد به ما خواهد رسید؟
    در جواب گوئیم که اگر منشا ندانم کاریها و اشتباهات ما جهل بوده باشد و ما از عاقبت شوم کارهای زشت خود بی اطلاع باشیم و در جهل و بی اطلاعیمان نیز تقصیری نداشته و صرفا به جهت عدم آگاهی و نه به جهت سهل انگاری و بی توجهی، در بلایا و گرفتاریهای دنیوی مبتلا شویم این چنین دردی نیز برایمان برکاتی خواهد داشت اما اگر منشا درد نه صرفا عدم آگاهی بلکه سهل انگاری و بی توجهی و کم اهمیتی به موازین و معیارهای عقلی و شرعی بوده باشد در این صورت بلایا و دردهای ناشی از اشتباهاتمان مکافات اعمالمان بوده و نباید بواسطه آن درهای دنیوی راحتی و آسایش اخروی را انتظار داشته باشیم.

17. صلوات ها 7

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

بسمه تعالی

یکی از احادیث بسیار زیبا که حکمت ابتلائات را بیان می کند،حدیثی است که امام خمینی رحمة الله علیه در کتاب شریف چهل حدیث بیان کرده اند.
    این حدیث حقیقتا آبی است بر روی آتش غم دل مبتلایان و دلسوختگان،تقدیم حضورتان:

بسندنا المتصل الى سلطان المحمدثين يعقوب الكلينى رضوان الله عليه ، عن على بن ابـراهـيـم ، عـن اءبـيـه ، عـن ابـن مـحـبـوب ، عـن سـمـاعـة عـن اءبى عبدالله ، عليه السلام ، قـال ان فـى كـتاب على ، عليه السلام : اءن اءشد الناس بلاء النبيون ، ثم الوصيون ، ثم الامثل فالامثل . و انما يبتلى المؤ من على قدر اءعماله الحسنة ، فمن صح دينه و حسن عمله ، اشتد بلاؤ ه . و ذلك اءن الله تعالى لم يجعل الدنيا ثوابا لمؤ من و لا عقوبة لكافر. و من سخف دينه و ضعف عقله قل بلاؤ ه . و ان البلاء اءسرع الى المؤ من التقى من المطر الى قرار الارض .(421)
    ترجمه :
    سماعه از حضرت صادق ، عليه السلام ، حديث كند كه گفت همانا در كتاب على ، عليه السلام ، است اينكه همانا سخت ترين مردم از حيث بلا پيغمبران اند، پس جانشينان آنها، پس نـيكوتر پس نيكوتر. و همانا چنين است كه مبتلا مى شود مؤمن به اندازه كارهاى نيكويش ، پـس كـسـى كه درست باشد دين او و نيكو باشد كار او، سخت گردد بلاى او. و اين براى آن اسـت كـه خـداى تـعـالى قرار نداده است دنيا را ثواب از براى مؤمنى و نه سزا براى كـافـرى . و كـسـى كـه تنگ است دينش و ضعيف است عقلش ، كم باشد بلايش . و همانا بلا تندتر است به سوى مؤمن پرهيزگار از باران به سوى آرامگاه زمين .

تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

19. صلوات ها 6

نوشته
    404
    حضور
    14 روز 5 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

پـس كـسـى كه درست باشد دين او و نيكو باشد كار او، سخت گردد بلاى او. و اين براى آن اسـت كـه خـداى تـعـالى قرار نداده است دنيا را ثواب از براى مؤمنى و نه سزا براى كـافـرى .
    سلام بزرگوار
    من نمیتونم این رو درک کنم! آخه چرا باید بلا برای نیکو کاران باشد در این دنیا؟؟؟
    حال اگر بلایا او را از حق تعالی دور کند چه؟

کمی نگران کننده است یعنی هرچه به خدا نزدیکتر شویم باید انتظار بلا و گرفتاری داشته باشیم؟؟؟

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری