جمع بندی چطوري حلاليت بگيرم؟؟؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چطوري حلاليت بگيرم؟؟؟؟؟؟؟

سلام از كارشناسان و بچه ها ميخوام به من كمك كنند تا بتونم به خاطر گناهاني كه مرتكب شدم و حق الناس هايي كه در گردنم هست حلاليت بگيرم.
براي شروع چندتا مورد ميارم شما به هركدوم جواب جداگانه بديد.

1)مثلا اگه پشت سر كسي غيبت كرده باشم...
(طوري ازش حلاليت بگيرم كه عصباني نشه و خودم هم خجالت نكشم ، يعني خجالت باعث نشه كه منصرف بشم.)

2)اگه به پدر و مادرم بي احترامي كرده باشم ، هرچند فراموش كرده باشند

3)اگه به خاطر يه كاري يه نفر بهم بگه حلالت نميكنم

فعلا اين موارد به يادم اومد در ضمن خواهشا در همه ي موارد جانب خجالت كشيدنم رو فراموش نكنيد
باتشكر

کارشناس بحث : بصیر

ديوانه ي عشق حسين;268196 نوشت:
سلام از كارشناسان و بچه ها ميخوام به من كمك كنند تا بتونم به خاطر گناهاني كه مرتكب شدم و حق الناس هايي كه در گردنم هست حلاليت بگيرم. براي شروع چندتا مورد ميارم شما به هركدوم جواب جداگانه بديد. 1)مثلا اگه پشت سر كسي غيبت كرده باشم... (طوري ازش حلاليت بگيرم كه عصباني نشه و خودم هم خجالت نكشم ، يعني خجالت باعث نشه كه منصرف بشم.)

باسلام و عرض ادب
اگر خدایی نکرده، غیبت کسی را کرده ایم، برای حلالیت طلبیدن لازم نیست که به او بگوییم، زیرا ممکن است باعث غیب افرادی بشویم که این غیبت را شنیده اند. پس بهتر این است که از شخص غیبت شونده به طور کلی حلالیت بطلبیم که اگر حقی برگردن من داری مرا حلال کن، یا برای او طلب استغفار نماییم و بعضی اعمال نیکی که انجام می دهیم، ثوابش را به او هدیه کنیم و از عمل خویش پشیمان بوده و توبه نماییم.
2)اگه به پدر و مادرم بي احترامي كرده باشم ، هرچند فراموش كرده باشند

می توانیم با محبت به آنها، و احترام و دست بوسی آنها، جبران خطاهای گذشته را بکنیم و به طور کلی و اجمالی، بدون آنکه ذکری از خطایی که منجر شده ایم، بنماییم، از آنها حلالیت بطلیم و موجبات رضایتشان را فراهم آوریم.
البته در برخی موارد، اعلام شرمساری از خطای مشخص، و طلب عفو و گذشت، نتیجه بهتری خواهد داشت.
در هر صورت، بستگی به شرایط و نوع خطای انجام شده دارد.
3)اگه به خاطر يه كاري يه نفر بهم بگه حلالت نميكنم

تا آنجا که می توانیم و در وسع ما هست، از او دلجویی می کنیم، اگر ضرر مالی زده ایم، جبران خسارت می کنیم، یا در مواردی راضی به قصاص می شویم، اگر آبروی او را ریخته ایم، به هر عمل شرعی که شده او را راضی می کنیم، تا دلش را بدست می آوریم.
اگر با همه این حرفها و اظهار ندامتها از طرف ما، راضی نشد، اعمال نیکی را از طرف او انجام داده و ثوابش را به او هدیه می کنیم، و از خداوند متعال طلب مغفرت نموده، و می خواهیم که دل او را به سمت ما متمایل کند و از ما راضی گردد.

با سلام
این سوال من هم بود و مدتها پیش روش فکر میکردم تا اینکه متوجه راهی شدم.ببینید نمیشه همینجوری یکباره به کسی بگیم حلالمون کنه خب بنده خدا شک میکنه چی شده یکهو اومده از من حلالیت میطلبه اما اگه رو برنامه باشه چنین نمیشه.البته بنده که هنوز قسمتم نشده ولی شما اگر خواستید انشالله به سفر حج یا کربلا مشرف بشید قبلش از آشنایان خداحافظی کنیدخصوصا یادداشت کنید نام اون افرادی رو که لازمه حلالتون کنند و حتما آخر خداحافظیتون حلالم کنید را بگید دیگه با خیال آسوده هم سفرتون رو میروید و هم میدونید مدیون کسی نیستید.
منتها اگر مربوط به مال باشه فکر کنم لازمه جبران خسارت بشه و لفظ اینکه حلالت کردم کفایت نکنه.،این نظر شخصیم بود نمیدونم شاید اون حلالیت هم قبول بشه ؟؟؟

سلام نظر من در مورد اول اینه که با گرفتن حلالیت همین که بگه حلالت کردم مشکل حل می شه
در مورد دومی هم که پدر و مادر اونقدر فرزندشونو دوست دارن همین که بخوای اقدام کنی برای حلالیت اونا بخشیدنت
سومی هم به نظر من باید به اون موضوع اشاره کنی و بیاد طرف بیاری و بگی حلالتون کنه
ممنون

شخصی عنوان نمود به مادرم بی احترامی کرده بودم با اینکه در کودکی پدرم را از دست داده بودم این مادر مهربان سرپرستی پنج نفره ما را بر عهده داشت خطایم در دوران جوانی بود پس از ازدواج و اینکه صاحب چهار فرزند شدم گشایش قابل توجهی در زندگی من نشد تا اینکه نزدیک به چند ماهی از مادرم دور ماندم در لحظه دیدار ناگهان یادم آمد که چه خطایی کردم بدون آنکه خطا وگناهم را برزبان بیاورم از خود بیخود شده در انظار خانواده ام خودم را بر پای مادر انداخته و پاهای مادرم را بوسه زدم و در دل توبه کردم هنوز مدتی از این قضیه نگذشته بود که سفر حج نصیبم شد (دو بار)بدنبال آن سفر کربلا (چندین مورد به اتفاق خانواده) در امورات مالی نیز درآمدی متعلق به سرمایه گذاری در قبل از انقلاب که اصلا فکرش را نمی کردم نصیبم شد پایم به کار خیر باز شد وارد مرحله جدیدی از زندگی شدم با اینکه سالهاست مادرم را از دست دادم اما می دانم موفقیت من از دعای خیر اوست هر چند مدت ، شبی به خوابم می آید (می خواستم یادآوری کنم بوسه بر دست و پای پدر و مادر غوغا می کند)

سلام

من هم حق صدها نفر بر گردنم هست

مقدارش رو نمیدونم (قادر به تخمین هم نیستم)و بهشون هم دسترسی ندارم

چکار کنم؟

مرجع حضرت آقا

[="Tahoma"][="Black"]

anoushiravan;287741 نوشت:
سلام من هم حق صدها نفر بر گردنم هست مقدارش رو نمیدونم (قادر به تخمین هم نیستم)و بهشون هم دسترسی ندارم چکار کنم؟ مرجع حضرت آقا

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال که دسترسی به صاحب حق ندارید لازم است به هر مقداری که یقین دارید احتیاطا با اجازه از دفتر مرجعتان از طرف صاحب حق به فقیر صدقه بدهید .

مثلا می دانید که حداقل مبلغ یکصد هزار تومان حق الناس بر عهده دارید اما بیشترش را مطمئن نیستید همین مبلغ را به شیوه گفته شده بپردازید . (1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

با سلام
اگر جبران خسارت و حلالیت گرفتن از صاحب حق دیگر برای او فایده ای نداشته باشد و در همان زمانهای گذشته به صاحب حق خسارت سنگینی وارد شده باشد،تکلیف چیست؟
مثلا اگر شخصی چرخ ماشین شخص دیگری را پنچر کرده باشد و در همان زمان او باید یکی از اطرافیان خود را به بیمارستان می رسانده که بخاطر پنچری لاستیک دیر به بیمارستان می رسد.
یا اگر پولی را از کسی برداشته باشد که صاحب مال، درست درهمان روز به آن پول احتیاج داشته و الان اگر برای جبران خسارت و طلبیدن حلالیت 2 برابر پول را به او بپردازد نیز برای او فایده ای ندارد و قبلا خسارت سنگینی به او وارد شده که قابل جبران نیست و حلال نمیکند.
و در موارد مشابه این،تکلیف چیست؟آیا استغفار و دادن صدقه کفایت میکند؟

سیده مریم;289363 نوشت:
اگر جبران خسارت و حلالیت گرفتن از صاحب حق دیگر برای او فایده ای نداشته باشد و در همان زمانهای گذشته به صاحب حق خسارت سنگینی وارد شده باشد،تکلیف چیست؟ مثلا اگر شخصی چرخ ماشین شخص دیگری را پنچر کرده باشد و در همان زمان او باید یکی از اطرافیان خود را به بیمارستان می رسانده که بخاطر پنچری لاستیک دیر به بیمارستان می رسد. یا اگر پولی را از کسی برداشته باشد که صاحب مال، درست درهمان روز به آن پول احتیاج داشته و الان اگر برای جبران خسارت و طلبیدن حلالیت 2 برابر پول را به او بپردازد نیز برای او فایده ای ندارد و قبلا خسارت سنگینی به او وارد شده که قابل جبران نیست و حلال نمیکند. و در موارد مشابه این،تکلیف چیست؟آیا استغفار و دادن صدقه کفایت میکند؟

باسلام و احترام
در همه موارد مذکور، چنانچه قبلا هم گفته شده، اگر دسترسی برای جلب رضایت و حلالیت طلبیدن وجود دارد که این کار را بکند در غیر اینصورت، هیچ چاره ای جز دادنِ ردِّ مظالم، استغفار و پشیمانی از کرده ی خویش وجود ندارد.

جمع بندی"
سوال اول: مثلا اگه پشت سر كسي غيبت كرده باشم... (طوري ازش حلاليت بگيرم كه عصباني نشه و خودم هم خجالت نكشم ، يعني خجالت باعث نشه كه منصرف بشم.)
جواب:
باسلام و عرض ادب
اگر خدایی نکرده، غیبت کسی را کرده ایم، برای حلالیت طلبیدن لازم نیست که به او بگوییم، زیرا ممکن است باعث غیب افرادی بشویم که این غیبت را شنیده اند. پس بهتر این است که از شخص غیبت شونده به طور کلی حلالیت بطلبیم که اگر حقی برگردن من داری مرا حلال کن، یا برای او طلب استغفار نماییم و بعضی اعمال نیکی که انجام می دهیم، ثوابش را به او هدیه کنیم و از عمل خویش پشیمان بوده و توبه نماییم
سوال دوم: اگر به به پدر و مادرم بي احترامي كرده باشم ، هرچند فراموش كرده باشند
می توانیم با محبت به آنها، و احترام و دست بوسی آنها، جبران خطاهای گذشته را بکنیم و به طور کلی و اجمالی، بدون آنکه ذکری از خطایی که منجر شده ایم، بنماییم، از آنها حلالیت بطلیم و موجبات رضایتشان را فراهم آوریم?
جواب:
البته در برخی موارد، اعلام شرمساری از خطای مشخص، و طلب عفو و گذشت، نتیجه بهتری خواهد داشت.
در هر صورت، بستگی به شرایط و نوع خطای انجام شده دارد.
سوال سوم: اگه به خاطر يه كاري يه نفر بهم بگه حلالت نميكنم
جواب :
تا آنجا که می توانیم و در وسع ما هست، از او دلجویی می کنیم، اگر ضرر مالی زده ایم، جبران خسارت می کنیم، یا در مواردی راضی به قصاص می شویم، اگر آبروی او را ریخته ایم، به هر عمل شرعی که شده او را راضی می کنیم، تا دلش را بدست می آوریم.
اگر با همه این حرفها و اظهار ندامتها از طرف ما، راضی نشد، اعمال نیکی را از طرف او انجام داده و ثوابش را به او هدیه می کنیم، و از خداوند متعال طلب مغفرت نموده، و می خواهیم که دل او را به سمت ما متمایل کند و از ما راضی گردد.

موضوع قفل شده است