تعویض طلا با طلا؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعویض طلا با طلا؟

بنام خدا

مسئلتون
آيا عوض كردن طلا با طلا ربا محسوب ميشود؟
لطفا پاسخ دهبد

کارشناس بحث : پارسا

برچسب: 

مسلمی;268000 نوشت:
بنام خدا

مسئلتون
لطفا پاسخ دهبد

کارشناس بحث : پارسا

جناب مسلمي سلام عليكم
اگر ميفرموديد مرجع تقليدتان كدام بزرگوار هستند بهتر بود
حضرت امام رحمه الله عليه در دو كتاب مستقل اين مسئله را بيان فرمودند

فروش طلا و نقره به طلا و نقره‏
مسأله 1 اگر طلا را به طلا و نقره را به نقره بفروشند؛ سكه دار باشد يا بى‏سكه، در صورتى كه وزن يكى از آنها زيادتر از ديگرى باشد معامله حرام و باطل است.
مسأله 2 اگر طلا را به نقره و يا نقره را به طلا بفروشد، معامله صحيح و لازم نيست كه وزن آنها مساوى باشد.
مسأله 3 شرط در صحت معامله طلا با طلا يا طلا با نقره و يا به عكس آن است كه خريدار و فروشنده پيش از آن كه از يكديگر جدا شوند جنس و عوض آن را به يكديگر تحويل دهند و اگر هيچ مقدار از چيزى را كه معامله كرده بودند تحويل ندهند در مجلس، معامله باطل است، و امّا اگر بعض آن را تحويل داده باشند معامله نسبت به آن مقدار صحيح و كسى كه تمام مال به دست او نرسيده خيار فسخ دارد.

مسأله 2119 اگر طلا را به طلا يا نقره را به نقره بفروشد (سكه دار باشند يا بى سكه) در صورتى كه وزن يكى از آنها زيادتر از ديگرى باشد معامله حرام و باطل است‏
مسأله 2121 اگر طلا يا نقره را به طلا يا نقره بفروشند بايد فروشنده و خريدار پيش از آن كه از يكديگر جدا شوند، جنس و عوض آن را به يكديگر تحويل دهند و اگر هيچ مقدار از چيزى را كه قرار گذاشته ‏اند تحويل ندهند معامله باطل است‏

[="Tahoma"][="Indigo"]بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اگر ممکن است نظر آیت الله مکارم را درباره این مساله بفرمایید که مقداری طلا را به طلافروشی
ببریم،و او حساب کند که قیمتش 500 هزار تومان میشود،و آنوقت به مقدار 500 هزار تومان از یک
طلای دیگر به ما بدهد.یعنی قبلی را بفروشیم و معادلش طلبکار شویم و بعد به مقدار طلب خود
طلا بخریم.اما پولی بین طرفین جابه جا نشود.
با تشکر
[/]

رضاهو;268090 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
اگر ممکن است نظر آیت الله مکارم را درباره این مساله بفرمایید که مقداری طلا را به طلافروشی
ببریم،و او حساب کند که قیمتش 500 هزار تومان میشود،و آنوقت به مقدار 500 هزار تومان از یک
طلای دیگر به ما بدهد.یعنی قبلی را بفروشیم و معادلش طلبکار شویم و بعد به مقدار طلب خود
با تشکر

با سلام خدمت جناب رضاهو

مسئله 1809 - هر گاه طلا را با طلا و نقره را با نقره بفروشند (خواه سكه دار باشد يا بي سكه ) در صورتي كه وزن يكي از آنها زيادتر باشد معامله حرام و باطل است هر چند يكي طلاي ساخته شده باشد و ديگري نساخته يا ساخت آنها از نظر مرغوبيت تفاوت داشته باشد يا عيار آنها مختلف باشد مثلا يك گرم طلاي 18 عيار را به يك و نيم گرم طلاي 14 عيار بدهد همه اينها حرام و باطل است ولي فروختن طلا به نقره اشكالي ندارد چه وزن آنها مساوي باشد و يا غير مساوي

سوال - آيا معامله طلا با طلا در صورت تفاوت وزن اشكال دارد ؟؟

جواب - معامله طلا با طلا با تفاوت وزن جايز نيست هر چند يكي از نوع مرغوب و ديگري از نوع نامرغوب باشد ، راه صحت معامله آن است كه نوع مرغوب را تبديل به پول كنند و بخرند و سپس نوع دوم را به همين طريق بفروشند

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام مجدد
به این استفتا که در گذشته با توجه به شغل بنده خدایی زده بودم توجه بفرمایید:

با سلام
فرموده اید که معامله ی کالای هم جنس حرام است.
بخشی از شغل ما در قسمت خرید فروش آلومینیوم است.حال آلومینیوم به دو صورت "شمش" و "بیلت" میباشد که به علت اختلاف در خلوص دارای تفاوت قیمت 10% هستند.
آیا میتوان 10 تن شمش را فروخت و فروشنده را بدهکار کرد و 12 تن بیلت در چند روز بعد تحویل گرفت همراه با اختلاف قیمت؟
زیرا که به علت حجم زیاد بار ها و قیمت زیاد،پول نقد معامله نمیشود و اصولا در دفاتر همدیگر را بدهکار میکنند و بعد از مدتی آخر حساب را با هم تسویه میکنند

پاسخ دفتر:

بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : چنانچه در دو معامله جداگانه باشد و ثمن پول باشد هر چند به صورت دین بماند اشکالی ندارد.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی: / بخش استفتاءات

این دقیقاً همان صورتی است که بعضا افراد در طلا فروشی ها و معامله طلا انجام میدهند.
متشکر میشوم اگر رفع ابهام بفرمایید[/]

رحیق مختوم;268203 نوشت:
با سلام خدمت جناب رضاهو

مسئله 1809 - هر گاه طلا را با طلا و نقره را با نقره بفروشند (خواه سكه دار باشد يا بي سكه ) در صورتي كه وزن يكي از آنها زيادتر باشد معامله حرام و باطل است هر چند يكي طلاي ساخته شده باشد و ديگري نساخته يا ساخت آنها از نظر مرغوبيت تفاوت داشته باشد يا عيار آنها مختلف باشد مثلا يك گرم طلاي 18 عيار را به يك و نيم گرم طلاي 14 عيار بدهد همه اينها حرام و باطل است ولي فروختن طلا به نقره اشكالي ندارد چه وزن آنها مساوي باشد و يا غير مساوي

سوال - آيا معامله طلا با طلا در صورت تفاوت وزن اشكال دارد ؟؟

جواب - معامله طلا با طلا با تفاوت وزن جايز نيست هر چند يكي از نوع مرغوب و ديگري از نوع نامرغوب باشد ، راه صحت معامله آن است كه نوع مرغوب را تبديل به پول كنند و بخرند و سپس نوع دوم را به همين طريق بفروشند

اگه امکان داره نظر امام خامنه ای رو هم ذکر کنید؟ :Gol:

بنام خدا
با سلام
من مقلد حضرت امام ره هستم

جامانده ق ش;268000 نوشت:
بنام خدا

جامانده ق ش;268702 نوشت:

من مقلد حضرت امام ره هستم

به نام خدا و سلام بر شما بزرگواران. وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ
و تشکر از پاسخ دوست بزرگوارم جناب رحیق مختوم عزیز

همانطور که ایشان از رساله مرحوم امام خمینی رحمة الله علیه نقل کردند، اگر طلا به طلا يا نقره به نقره (سكه دار باشند يا بى سكه) فروخته شوند، در صورتى كه وزن يكى از آن ها زيادتر از ديگرى باشد، معامله حرام و باطل است‏.

زیرا مصداق ربای معاملی می شود. (در پست بعدی توضیح مختصری در مورد ربای معاملی عرض خواهم کرد.)

این مساله مورد اتفاق تمام مراجع محترم تقلید است.

راه حل تعویض طلا و نقره به مقدار کمتر نیز این است که ابتدا طلا یا نقره خود را بفروشید و سپس به مقدار ارزش آن طلا یا نقره بخرید. در این حالت برابر بودن لازم نیست. زیرا دو معامله جدا از هم صورت گرفته است.

[="Tahoma"][="Black"]ربا به دو قسم ربای قرضی و ربای معاملی تقسیم می شود:

1) ربای قرضی :

ربای قرضی رایج ترین نوع ربا می باشد و عبارت است از این که فرد برای تأمین نیاز مالی جهت امور مصرفی یا سرمایه گذاری، تقاضای قرض ‏کند و در ضمن قرارداد، متعهد ‏شود آنچه را می گیرد همراه با زیاده برگرداند. به عبارت دیگر ربای قرضی، قرارداد قرضی است که در آن شرط زیاده شده است.

زیادتی از چند نوع می تواند باشد:

1- زیادتی از نوع جنس باشد، مثلا 1000 تومان بدهد و شرط کند که 1100 تومان پس بگیرد.
2- زیادتی به حساب کار می تواند باشد مثلا 1000 تومان دهد و شرط کند که 1000 تومان به همراه شستن لباسش پس بگیرد.
3- زیادتی نسبت به بهره و منفعت باشد، 1000 تومان قرض دهد به شرط اینکه مثلا یک سال مجانا در خانه قرض گیرنده بنشیند.
4- زیادتی از قبیل وصف باشد مثلا طلای ساخته را بدهد و شرط کند طلای ساخته شده تحویل گیرد.

(که هریک از این اقسام از مصادیق ربا از نوع قرضی است.)

2) ربای معاملی:

ربای معاملی آن است که یکی از دو کالای مثل هم، با زیاده عینی به مثل دیگر فروخته شود: مانند فروختن یک کیلو گندم به دو کیلو از آن، یا به یک کیلو آن و مبلغی اضافه. یا با زیاده حکمی مانند یک کیلو گندم نقدا به یک کیلو از آن به صورت نسیه.

ربای معاملی اختصاص به بیع ندارد بلکه در همه معاملات مثل صلح نیز جاری است. و شرط آن دو چیز است‏:

اوّل: آنکه عوض و معوّض، به دید عرف از جهت جنس یکی باشد. (لذا اگر جنس ها متفاوت باشند، زیاده گرفتن ربا نیست.)

دوم: آنکه عوض و معوّض از مکیل یا موزون باشد، پس در چیزی که با شمردن یا مشاهده فروخته میشود ربا نیست.

[/]

ژالین;268252 نوشت:
اگه امکان داره نظر امام خامنه ای رو هم ذکر کنید؟ :gol:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

در حکم کلی مساله، نظر ایشان نیز همانی هست که در پست های قبلی عرض شد.

یعنی: اگر طلا به طلا يا نقره به نقره (سكه دار باشند يا بى سكه) فروخته شوند، در صورتى كه وزن يكى از آن ها زيادتر از ديگرى باشد، معامله حرام و باطل است‏.

برای توضیح بیشتر توجه شما را به دو استفتاء از ایشان جلب می کنم:

س 1601: اگر شمش طلا به قيمت روز به مبلغ معيّنى به‌طور نقدى فروخته شود، آيا جايز است که با رضايت دو طرف يک ماهه به مبلغى بيشتر از قيمت امروزى آن فروخته شود؟ و آيا سود حاصل از فروش اين شمش، حلال است يا خير؟

ج: تعيين قيمت در عقد بيع اعم از اينکه نقدى باشد يا نسيه، وابسته به توافق دو طرف است، بنا بر اين معامله مذکور و سود حاصل از آن، اشکال ندارد، بله معامله طلا در برابر طلا، بصورت نسيه و يا گرفتن اضافه در برابر آن، جايز نيست.

س 1602: طلاسازى چه حکمى دارد؟ و در معامله طلا چه امورى شرط است؟

ج: ساخت و فروش طلا اشکال ندارد ولى در معامله طلا در برابر طلا شرط است که به‌صورت نقد بوده و ثمن و مثمن مساوى باشند و قبض هم در مجلس معامله صورت بگيرد.

---------
(منبع)

رضاهو;268090 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
با تشکر

رضاهو;268238 نوشت:
سلام مجدد
به این استفتا که در گذشته با توجه به شغل بنده خدایی زده بودم توجه بفرمایید:

با سلام
فرموده اید که معامله ی کالای هم جنس حرام است.
بخشی از شغل ما در قسمت خرید فروش آلومینیوم است.حال آلومینیوم به دو صورت "شمش" و "بیلت" میباشد که به علت اختلاف در خلوص دارای تفاوت قیمت 10% هستند.
آیا میتوان 10 تن شمش را فروخت و فروشنده را بدهکار کرد و 12 تن بیلت در چند روز بعد تحویل گرفت همراه با اختلاف قیمت؟
زیرا که به علت حجم زیاد بار ها و قیمت زیاد،پول نقد معامله نمیشود و اصولا در دفاتر همدیگر را بدهکار میکنند و بعد از مدتی آخر حساب را با هم تسویه میکنند

پاسخ دفتر:

بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : چنانچه در دو معامله جداگانه باشد و ثمن پول باشد هر چند به صورت دین بماند اشکالی ندارد.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی: / بخش استفتاءات

این دقیقاً همان صورتی است که بعضا افراد در طلا فروشی ها و معامله طلا انجام میدهند.
متشکر میشوم اگر رفع ابهام بفرمایید

با سلام و وقت بخیر

پاسخ سوال اول را جناب رحیق مختوم هم فرمودند و در استفتائات آیت الله مکارم شیرازی نیز سوال مشابهی بدین مضمون آمده است:

34- تعویض طلای کهنه با طلای نو

- سوال: آیا تعویض جنس کهنه با جنس نو به مقدار کمتر ربا است؟ مثلا تعویض طلا از مصادیق ربا است یا خیر ؟

- پاسخ: چنانچه به صورت دو معامله ی جداگانه انجام شود اشکالی ندارد یعنی طلای کهنه را به قیمت معین بفروشد و طلای نو را به قیمت بالاتر بخرد.

(منبع)

----------------

جابجا شدن پول نیز ملاک نیست، بلکه همین مقدار که مثمن (جنس) بدست خریدار برسد، ثمن می تواند به عنوان دِین بر عهده فروشنده باقی باشد و این توافق اشکالی ندارد. (معامله نسیه)

و استفتائی هم که خود شما نقل کردید، همین است.

با سلام و تسلیت ایام
1-اگر طلا را بفروشیم و بعد دوباره بخریم بیشتر ضرر می کنیم ولی اگر تعویض کنیم کمتر ضرر می کنیم.
لطفاً در این باره توضیح دهید.

2-بنده سالها پیش طلای خود را تعویض کردم.
حکم کاری که در گذشته انجام دادم چیست؟
مرجع تقلید: امام خامنه ای

یا رئوف

ببخشید میشه یه کم سبک تر توضیح بدید.من مقلد حضرت آقا هستم.حالا فکر کنید یه طلا دارم که میخوام همون جا بدم ویه طلای دیگه چه ارزونتر(که دیگه الان پیدا نمیشه)چه گرانتر بگیرم.باید چیکار کنیم که شرعی باشه؟

من شنیدم همین که میگن من این رو به شما میفروشم و شما از من بخرید،میشه طلا رو داد حالا تفاوتش رو پرداخت و شرعی درسته؟

[="Tahoma"][="Black"]

ریحانة النبی;422729 نوشت:
با سلام و تسلیت ایام
1-اگر طلا را بفروشیم و بعد دوباره بخریم بیشتر ضرر می کنیم ولی اگر تعویض کنیم کمتر ضرر می کنیم.
لطفاً در این باره توضیح دهید.
2-بنده سالها پیش طلای خود را تعویض کردم.
حکم کاری که در گذشته انجام دادم چیست؟
مرجع تقلید: امام خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

1. تعویض طلا با طلا جایز نیست و می توانید در صورت لزوم ، طلای خود را بفروشید و طلای دیگر را بخرید .

2. اگر یقین دارید که به صورت تعویضی طلا گرفته اید معامله باطل بوده و طلا را مالک نشده اید و باید با کسی که معامله کرده اید صحبت کنید و دوباره طلا را از او بخرید . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مشتی خاک;422749 نوشت:
یا رئوف

ببخشید میشه یه کم سبک تر توضیح بدید.من مقلد حضرت آقا هستم.حالا فکر کنید یه طلا دارم که میخوام همون جا بدم ویه طلای دیگه چه ارزونتر(که دیگه الان پیدا نمیشه)چه گرانتر بگیرم.باید چیکار کنیم که شرعی باشه؟

من شنیدم همین که میگن من این رو به شما میفروشم و شما از من بخرید،میشه طلا رو داد حالا تفاوتش رو پرداخت و شرعی درسته؟

با تشکر از سؤال شما

همان طور که عرض کردم اگر واقعا معامله کنید یعنی طلای خود را بفروشید و طلای بعدی را بخرید ، مانعی ندارد.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;423620 نوشت:

2. اگر یقین دارید که به صورت تعویضی طلا گرفته اید معامله باطل بوده و طلا را مالک نشده اید و باید با کسی که معامله کرده اید صحبت کنید و دوباره طلا را از او بخرید . (1)

سلام مجدد
بنده چندین سال قبل این کار را انجام داده ام
اگر اشتباه نکنم معامله این طور بود که به شخص گفتیم این طلا را وزن کن و قیمتش را بگو می خواهیم بفروشیمش به جایش طلای دیگری بخریم
دقیقاً عرض کنم بهتر است:
یک جفت النگو که بیشتر به دلیل کج شدنشان و کهنه شدنشان آن ها را فروختیم که به جایش النگوهای محکم تر و نویی بخریم
فروشنده گفت آنها را فلان قیمت می خرم سپس النگویی که انتخاب کردیم را وزن کرد و قیمتش را گفت
ما النگوهای کهنه را دادیم+ مقداری پول و النگوهای جدید را با گرم بیشتر خریدیم.
حالا شما لطف بفرمایید این قضیه را تفسیر کنید که این تعویضی حساب است یا خیر و بنده را راهنمایی بفرمایید که چه کنم
دوباره طلا بخرم یعنی چه؟
آن زمان این طلا قیمتی داشته و الآن قیمتی دارد
در فاکتورش هم قید نشده که طلای قبلی چند گرم بوده و چه قیمتی داشته(شک دارم که یا 5گرم و 700سوت بوده یا 6 گرم ولی اینکه گرمی چقدر حسابش کرده و از ما خریده را نمی دانم..)
بنده باید چکار کنم؟
خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید

[="Tahoma"][="Black"]

ریحانة النبی;426107 نوشت:
سلام مجدد
بنده چندین سال قبل این کار را انجام داده ام
اگر اشتباه نکنم معامله این طور بود که به شخص گفتیم این طلا را وزن کن و قیمتش را بگو می خواهیم بفروشیمش به جایش طلای دیگری بخریم
دقیقاً عرض کنم بهتر است:
یک جفت النگو که بیشتر به دلیل کج شدنشان و کهنه شدنشان آن ها را فروختیم که به جایش النگوهای محکم تر و نویی بخریم
فروشنده گفت آنها را فلان قیمت می خرم سپس النگویی که انتخاب کردیم را وزن کرد و قیمتش را گفت
ما النگوهای کهنه را دادیم+ مقداری پول و النگوهای جدید را با گرم بیشتر خریدیم.
حالا شما لطف بفرمایید این قضیه را تفسیر کنید که این تعویضی حساب است یا خیر و بنده را راهنمایی بفرمایید که چه کنم
دوباره طلا بخرم یعنی چه؟
آن زمان این طلا قیمتی داشته و الآن قیمتی دارد
در فاکتورش هم قید نشده که طلای قبلی چند گرم بوده و چه قیمتی داشته(شک دارم که یا 5گرم و 700سوت بوده یا 6 گرم ولی اینکه گرمی چقدر حسابش کرده و از ما خریده را نمی دانم..)
بنده باید چکار کنم؟
خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی و تشکر از شما

ظاهرا خرید و فروش جداگانه صورت گرفته باشد نمی توان به صورت یقینی اظهار نظر کرد .

در هر صورت وقتی شک دارید که معاوضه انجام شده یا خیر ، چیزی بر عهده شما نیست .

همیشه موفق و سربلند باشید[/]

موضوع قفل شده است