عزم چیست و چگونه عزم جدی داشته باشیم؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عزم چیست و چگونه عزم جدی داشته باشیم؟

سلام
عزم چیست؟

کارشناس بحث : مصباح

[="Tahoma"][="Black"]

شنگول;265817 نوشت:
سلام
عزم چیست؟

کارشناس بحث : مصباح

با سلام، عزم در لغت به معنای تصمیم و ثبات برای انجام کاری و به ثمر رساندن آن است(1)همانطور که در آیه مبارکه 159 سوره آل عمران به این معنا بکار رفته است.
اما در اصطلاح علمای اخلاق عزم مرحله بعد از تفکر است که سالک و کسی که دغدغه اصلاح نفس خود را دارد به آن می رسد؛ به صورت اختصار باید گفته شود که تفکر عبارت است از فکر کردن در فلسفه خلقت و چگونگی پیمودن مسیر عبودیت و بندگی در پیشگاه رب جلیل و خالق بی همتاست.اما عزم در این مقام بنا به آنچه علمای اخلاق به آن اذعان کرده اند عبارت است از بناگذاری و تصمیم بر ترک گناهان و معاصی، انجام و پایبند بودن به واجبات، و جبران آنچه که از تکالیف در زمان حیات وی تا به حال از او فوت شده است و در یک کلام عزم بر اینکه ظاهر و باطن خود را انسان عقلی و شرعی کند که شرع و عقل به حسب ظاهر حکم کنند که این شخص، انسان است.(2)
1ـ راغب اصفهانی المفردات، فی غریب القرآن،ماده«عزم»
2ـ امام خمینی(ره)، چهل حدیث،نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)،چاپ29،ص9
[/]

با سلام و تشکر

در صورت امکان می خواهم بدانم که چطور می شود عزم جدی داشت؟

چرا نمی توانیم در عزم خود ثبات داشته باشیم؟

[="Tahoma"][="Black"][=13]

reza57;268596 نوشت:
با سلام و تشکر

در صورت امکان می خواهم بدانم که چطور می شود عزم جدی داشت؟

[=14][="tahoma"][="blue"]
[="tahoma"][=14[="#0000ff"]
[="#0000ff"]]مواردی را به اختصار خدمتتان عرض می کنم:
توصیه‏هاى کاربردى براى تقویت اراده:
1 - پیش از انجام هر کارى به جنبه‏ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع کارى،انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏شود و به طور طبیعى اراده قوى مى‏گردد.
2 - همواره سعى کنید با خواسته‏هاى نفسانى و عادت‏هاى ناپسند مبارزه کنید. در این رابطه به یک نمونه اشاره می کنیم:
روزى شهید محراب آیت اللَّه مدنى به خادمش گفت: هوس کباب کرده‏ام، مى‏توانى چلوکباب تهیه کنى؟ البته سعى کن از جایى بخرى که تمیز و غذایش خوشمزه و لذیذ باشد.
خادم مى‏گوید: من که هیچ وقت ندیده بودم آقا غیر از نان و گوجه یا پنیر و چاى شیرین غذاى دیگرى بخورد، با شوق و عجله گفتم: الان آماده مى‏کنم. زود حرکت کردم تا آقا از تصمیم خود برنگردد. هنگام حرکت به من فرمود: موقع آمدن غذا را در چیزى بپیچ تا دیگران متوجه نشوند. گفتم: به چشم! حرکت کردم. از رستورانى که آشنا بود، غذا تهیه کردم و با اشتیاق فراوان در حالى که آن را مخفى کرده بودم، به منزل برگشتم. سفره‏اى در اتاق آقا پهن کردم و غذا را روى سفره گذاشتم. عرض کردم: آقا! سفره آماده است. تا غذا سرد نشده بفرمایید.
فرمود: شما تشریف ببرید بیرون، بعد از نیم (یا یک) ساعت بیایید، ظرف و سفره را جمع کنید.
زمان مقرر به اتاق برگشتم، اما با شگفتى و ناراحتى متوجه شدم آقا غذا را میل نکرده‏اند، پیش خود خیال کردم لابد چیزى در غذا دیده یا باب میلش نبوده که نخورده‏اند. پرسیدم: غذا باب میل شما نبود؟! فرمود: غذا باب میل بود و هیچ مشکلى نداشت.گفتم:پس چرا تناول نفرمودید؟ گفت: از اول هم بناى خوردن نداشتم.
چند روزى بود این نَفْس، هواى چلوکباب کرده بود. مى‏خواستم او را ادب کنم و به او بفهمانم اگر بخواهم مى‏توانم فراهم کنم، اما این کار را نمى‏کنم. خواستم غذا را جلوى چشم نفس قرار دهم، تا آن را ببیند و عطر آن را استشمام کند، وقتى به او ندادم، دیگر چنین هوسى نکند.[/][[/]/color][[/][/]/font][/]

ادامه دارد...[/][/]

[="tahoma"][="black"][="tahoma"][="blue"]3 - خود را به انجام وظایف و تکالیف دینى مقید نمایید، همواره سعى کنید نماز خود را اول وقت بخوانید، حتى اگر مشغول نوشتن مطالبى باشید که فقط چند سطر یا کلمه‏اى از آن باقى مانده باشد یا با کسى مشغول صحبت کردن هستید، آن را رها کنید و خواسته و میل درونى خود را فداى اراده انسانى خود سازید، انجام تکالیف و عباداتى هم چون نماز در اول وقت و روزه و حج و جهاد و صدقه و انفاق مالى، باعث تقویت اراده مى‏گردند.
4 - همواره در مقابل سختى‏ها و ناملایمات زندگى (کار و تحصیل و غیره) بردبار باشید و استقامت به خرج دهید.همچنان که اگر در برابر ضرباتی که بر سرش وارد می شود استقامت می کند در زمین مستحکم خواهد شد ولی اگر نتواند تحمل کند و خم شود به درد نمی خورد و دور انداخته می شود.
5 - سعى کنید هر روز، در وقت معینى مثلاً صبح‏ها، دقایقى را به ورزش و نرمش اختصاص دهید.
6 - نفس انسان، مخصوصا جوانان به خواب بعد از اذان صبح تمایل دارد، جهت تقویت اراده با این میل نفسانى مبارزه کنید.
7 - پیوسته به خود تلقین کن که من اراده‏اى قوى دارم و توان مبارزه با خواسته‏هاى نفسانى خویش و هم چنین غلبه بر مشکلات و مصایب را دارد. از شکست خوردن نمى‏هراسم. اگر موفق نشدم، با کسب تجربه و انرژى و نشاط بیشتر مجددا اقدام مى‏کنم تا به هدف و مقصد خود برسم. من توانایى رسیدن به هدف و برطرف کردن موانع و مشکلات را دارم.
8 - کارى را که شروع کردید، با حوصله و دقت به پایان برسانید و از رها کردن یا سر هم بندى آن بپرهیزید.
9 - با رعایت بند اول این توصیه و مشورت با دیگران در تصمیم‏گیرى‏ها سرعت عمل داشته باشد. از وسواس و دودلى و امروز و فردا کردن دورى کنید.
10 - فکر خود را هم زمان به چند کار مشغول نکنید. سعى کنید همواره توجه شما به یک کار معطوف گردد.
11 - تدبیر، نظم و انظباط را در همه امور زندگى خود جارى سازید. با برنامه ریزى دقیق و منطقى، کارهاى خود را پیش ببرید. در برنامه‏ریزى جایى براى انعطاف و جایگزین کردن امور غیر قابل پیش بینى بگذارید.
زمان غذا خوردن، استراحت و خوابیدن، مطالعه و تفریح نمودن روى برنامه باشد. تجربه نشان داده افرادى که کتاب، لباس یا وسایل شخصى خود را در جاى منظمى نمى‏گذارند. بلکه هر جا که خواستند مى‏اندازند یا به وضع لباس و کفش و ظاهر خود توجه ندارند، به تدریج در عرصه‏هاى مهم زندگى نمى‏توانند تصمین جدى بگیرند، اگر چنین وصفى در شما است، آن را تغییر دهید.
12- سعى کنید در همه کارها به ویژه امور تحصیلى، تمرکز حواس پیدا کنید و از طریق تمرکز حواس، اراده خود را تقویت نمایید.
و موارد دیگری که برای طولانی نشدن مطالب و خسته نکردن شما از آنها چشم پوشی کردم اما در پایان توصیه می کنم کتاب «رمز پیروزی مردان بزرگ» نوشته آیت الله سبحانی را مطالعه کنید.
موفق باشید.
[/]
[/]
[/][/]

[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]پست جمعبندی:[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
عزم چیست؟
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
پاسخ:
[=microsoft sans serif]
عزم در لغت به معنای تصمیم و ثبات برای انجام کاری و به ثمر رساندن آن است(1)همانطور که در آیه مبارکه 159 سوره آل عمران به این معنا بکار رفته است.
اما در اصطلاح علمای اخلاق عزم مرحله بعد از تفکر است که سالک و کسی که دغدغه اصلاح نفس خود را دارد به آن می رسد؛ به صورت اختصار باید گفته شود که تفکر عبارت است از فکر کردن در فلسفه خلقت و چگونگی پیمودن مسیر عبودیت و بندگی در پیشگاه رب جلیل و خالق بی همتاست.اما عزم در این مقام بنا به آنچه علمای اخلاق به آن اذعان کرده اند عبارت است از بناگذاری و تصمیم بر ترک گناهان و معاصی، انجام و پایبند بودن به واجبات، و جبران آنچه که از تکالیف در زمان حیات وی تا به حال از او فوت شده است و در یک کلام عزم بر اینکه ظاهر و باطن خود را انسان عقلی و شرعی کند که شرع و عقل به حسب ظاهر حکم کنند که این شخص، انسان است.(2)

1ـ راغب اصفهانی المفردات، فی غریب القرآن،ماده«عزم»
2ـ امام خمینی(ره)، چهل حدیث،نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)،چاپ29،

[=microsoft sans serif]
سوال:
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:[=microsoft sans serif]

1 - پیش از انجام هر کارى به جنبه‏ها و آثار مثبت و منفى آن توجه کنید، زیرا با آگاهى از زیان‏ها یا منافع کارى،انگیزه براى ترک یا انجام کار بیشتر مى‏شود و به طور طبیعى اراده قوى مى‏گردد.
2 - همواره سعى کنید با خواسته‏هاى نفسانى و عادت‏هاى ناپسند مبارزه کنید.

3- خود را به انجام وظایف و تکالیف دینى مقید نمایید، همواره سعى کنید نماز خود را اول وقت بخوانید، حتى اگر مشغول نوشتن مطالبى باشید که فقط چند سطر یا کلمه‏اى از آن باقى مانده باشد یا با کسى مشغول صحبت کردن هستید، آن را رها کنید و خواسته و میل درونى خود را فداى اراده انسانى خود سازید، انجام تکالیف و عباداتى هم چون نماز در اول وقت و روزه و حج و جهاد و صدقه و انفاق مالى، باعث تقویت اراده مى‏گردند.
4 - همواره در مقابل سختى‏ها و ناملایمات زندگى (کار و تحصیل و غیره) بردبار باشید و استقامت به خرج دهید

5 - سعى کنید هر روز، در وقت معینى مثلاً صبح‏ها، دقایقى را به ورزش و نرمش اختصاص دهید.
6 - نفس انسان، مخصوصا جوانان به خواب بعد از اذان صبح تمایل دارد، جهت تقویت اراده با این میل نفسانى مبارزه کنید.
7 - پیوسته به خود تلقین کن که من اراده‏اى قوى دارم و توان مبارزه با خواسته‏هاى نفسانى خویش و هم چنین غلبه بر مشکلات و مصایب را دارد. از شکست خوردن نمى‏هراسم. اگر موفق نشدم، با کسب تجربه و انرژى و نشاط بیشتر مجددا اقدام مى‏کنم تا به هدف و مقصد خود برسم. من توانایى رسیدن به هدف و برطرف کردن موانع و مشکلات را دارم.
8 - کارى را که شروع کردید، با حوصله و دقت به پایان برسانید و از رها کردن یا سر هم بندى آن بپرهیزید.
9 - با رعایت بند اول این توصیه و مشورت با دیگران در تصمیم‏گیرى‏ها سرعت عمل داشته باشد. از وسواس و دودلى و امروز و فردا کردن دورى کنید.
10 - فکر خود را هم زمان به چند کار مشغول نکنید. سعى کنید همواره توجه شما به یک کار معطوف گردد.
11 - تدبیر، نظم و انظباط را در همه امور زندگى خود جارى سازید. با برنامه ریزى دقیق و منطقى، کارهاى خود را پیش ببرید. در برنامه‏ریزى جایى براى انعطاف و جایگزین کردن امور غیر قابل پیش بینى بگذارید.
12- سعى کنید در همه کارها به ویژه امور تحصیلى، تمرکز حواس پیدا کنید و از طریق تمرکز حواس، اراده خود را تقویت نمایید.

موضوع قفل شده است