با پا درد چه جوري مي شه نماز خوند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با پا درد چه جوري مي شه نماز خوند؟

سلام!يه سوال فوري داشتم.مدتيه يكي از پاهام درد مي كنه به سختي راه مي رم يا پام معمولي خم نميشه يكم سخته يا به سختي نشست و برخاست دارم به سختي كه مي گم يعني معمولي نه يه كم هم درد داره حالا با اين وضع سجده رفتن و برخاستن براي رفتن به ركعت بعد برام سخته هم چنين يه كم معمولي نمي ايستم.جه جوري نماز بخونم ؟نشسته مي شه ؟فكر كنم تا حالا نشسته نماز نخوندم چي كار كنم.با تشكر(مرجع تقليد :آيت الله مكارم شيرازي)

کارشناس بحث : پارسا

تا جایی که میتوانید خودتان را به حالت نماز معمولی در آورید...

چون یکی از پاهاتون درد میکنه، سعی کنید همون حالت ایستاده داشته باشید اما وزن خودتون رو روی پای دیگر بندازید....

اما کف هر دو پا روی زمین باشه...

آیا میتوانید تا اینقدر انجام دهید؟

mah.17;265693 نوشت:
سلام!يه سوال فوري داشتم.مدتيه يكي از پاهام درد مي كنه به سختي راه مي رم يا پام معمولي خم نميشه يكم سخته يا به سختي نشست و برخاست دارم به سختي كه مي گم يعني معمولي نه يه كم هم درد داره حالا با اين وضع سجده رفتن و برخاستن براي رفتن به ركعت بعد برام سخته هم چنين يه كم معمولي نمي ايستم.جه جوري نماز بخونم ؟نشسته مي شه ؟فكر كنم تا حالا نشسته نماز نخوندم چي كار كنم.با تشكر(مرجع تقليد :آيت الله مكارم شيرازي)

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

اگر ایستاده خواندن همراه با عُسر و حَرَج (سختی و مشقت) نیست، ایستاده نماز بخوانید حتی اگر با تکیه بر دیوار، عصا و مانند آن باشد. و اگر موجب عسر و حرج و ناراحتى است، به صورت نشسته نماز بخوانید.

در نشستن و برخواستن هم همینطور. اگر ایستاده خواندن همراه با مشقت و سختی هست، تا وقتی که بهتر شوید به صورت نشسته بخوانید. البته اگر می توانید بخشی از نماز را به صورت ایستاده و بخشی را به صورت نشسته بخوانید، به همین صورت عمل کنید.

کیفیت نماز نشسته به این صورت است که:

در حال نشسته بعد از نیت، تکبیره الاحرام گفته می شود و پس از حمد و سوره هنگام رکوع سر را تا روبروی زانوها خم می کنیم و پس از آن به حالت نشسته قرار می گیریم و سپس به سجده می رویم. و رکعت دوم نیز به همین صورت انجام می شود و در حال نشسته تشهد و سلام خوانده می شود.

امیدوارم سلامتی کامل حاصل شود. باز هم اگر نکته ای مبهم بود، بفرمایید.

پارسا;265777 نوشت:

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

اگر ایستاده خواندن همراه با عُسر و حَرَج (سختی و مشقت) نیست، ایستاده نماز بخوانید حتی اگر با تکیه بر دیوار، عصا و مانند آن باشد. و اگر موجب عسر و حرج و ناراحتى است، به صورت نشسته نماز بخوانید.

در نشستن و برخواستن هم همینطور. اگر ایستاده خواندن همراه با مشقت و سختی هست، تا وقتی که بهتر شوید به صورت نشسته بخوانید. البته اگر می توانید بخشی از نماز را به صورت ایستاده و بخشی را به صورت نشسته بخوانید، به همین صورت عمل کنید.

کیفیت نماز نشسته به این صورت است که:

در حال نشسته بعد از نیت، تکبیره الاحرام گفته می شود و پس از حمد و سوره هنگام رکوع سر را تا روبروی زانوها خم می کنیم و پس از آن به حالت نشسته قرار می گیریم و سپس به سجده می رویم. و رکعت دوم نیز به همین صورت انجام می شود و در حال نشسته تشهد و سلام خوانده می شود.

امیدوارم سلامتی کامل حاصل شود. باز هم اگر نکته ای مبهم بود، بفرمایید.

با تشکر ولی من می تونم وایسم. مشکلم تو سجده رفتن و بلند شدن برای رفتن به رکعت بعدیه .چون یکی از زانوهام درد می کنه وقتی بلند میشم باید دوتا دستامو بذارم رو زمین پایی که درد می کنه پامو رو به سمت عقب یا بقل صاف کنم و وزنمو رو اون یکی پام بندازم تا بتونم وایسم سخت هم میشه سجده کرد طوری که پام یکم درد میگیره ولی فکر کنم اگه یکی از پاهامو تو سجده کمترخم کنم طوری که شستام کنار هم قرار نگیره میشه در ضمن من نمی تونم دو زانو بشینم .یعنی یکی از زانوهام به صورت دو زانو نشستن خم نمی شه امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم.لطف کنید دقیق بگین چی کار کنم .چون جواب سوالمو کامل نگرفتم.

pymn_nzr;265750 نوشت:
تا جایی که میتوانید خودتان را به حالت نماز معمولی در آورید...

چون یکی از پاهاتون درد میکنه، سعی کنید همون حالت ایستاده داشته باشید اما وزن خودتون رو روی پای دیگر بندازید....

اما کف هر دو پا روی زمین باشه...

آیا میتوانید تا اینقدر انجام دهید؟

با تشکر ولی من می تونم وایسم. مشکلم تو سجده رفتن و بلند شدن برای رفتن به رکعت بعدیه .

mah.17;265823 نوشت:
با تشکر ولی من می تونم وایسم. مشکلم تو سجده رفتن و بلند شدن برای رفتن به رکعت بعدیه .چون یکی از زانوهام درد می کنه وقتی بلند میشم باید دوتا دستامو بذارم رو زمین پایی که درد می کنه پامو رو به سمت عقب یا بقل صاف کنم و وزنمو رو اون یکی پام بندازم تا بتونم وایسم سخت هم میشه سجده کرد طوری که پام یکم درد میگیره ولی فکر کنم اگه یکی از پاهامو تو سجده کمترخم کنم طوری که شستام کنار هم قرار نگیره میشه در ضمن من نمی تونم دو زانو بشینم .یعنی یکی از زانوهام به صورت دو زانو نشستن خم نمی شه امیدوارم تونسته باشم خوب توضیح بدم.لطف کنید دقیق بگین چی کار کنم .چون جواب سوالمو کامل نگرفتم.
با تشکر ولی من می تونم وایسم. مشکلم تو سجده رفتن و بلند شدن برای رفتن به رکعت بعدیه .

با این اوصاف که فرمودید فکر کنم نیازی به نشسته نماز خوندن نباشه.
و گرچه در نحوه ی بلند شدن شما کمی تغییر حاصل میشود، اما مبطل نماز نیست.
دو زانو نشستن هم نیاز نیست، اگر میتوانید، مایل به چپ(یعنی همان طوری که در حال تشهد مستحب است) یا مایل به راست بنشینید یا آن پایی که درد میکند را دراز کنید.
حتی چهار زانو نشستن هم اشکالی وارد نمیکند.

فکر کنم زوده که شما جوون ها خودتون رو شکل ما پیر مرد ها در بیارید:khandeh!:.:ok:..:Gol:

شوخی کردم:Gol: ناراحت نشی:Gol:

mah.17;265823 نوشت:

با سلام خدمت شما. وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ. متوجه سوال جدید در این موضوع نشده بودم. گرچه متاسفانه چند وقتی موفق به فعالیت در سایت هم نبودم

امیدوارم که با گذشت این فاصله ان شاءالله بهبودی حاصل شده و سلامت باشید.

اما به هر جهت پاسخ سوال شما بزرگوار چنین است:

در پست قبلی هم عرض شد: اگر ایستاده خواندن همراه با مشقت و سختی هست، تا وقتی که بهتر شوید به صورت نشسته بخوانید. البته اگر می توانید بخشی از نماز را به صورت ایستاده و بخشی را به صورت نشسته بخوانید، به همین صورت عمل کنید.

لذا اگر واقعا بلند شدن و نشستن برای ایستاده نماز خواندن مشقت دارد، به هر شکلی که می توانید (البته با رعایت ترتیبی که ذکر شد) نماز را بخوانید.

یعنی اگر می توانید، به صورت نشسته نماز بخوانید. طوری که در هنگام سجده هفت موضع (پیشانی، کف دو دست، سر دو زانو، سر انگشتان شصت پاها) روی زمین باشد.

(کیفیت نماز نشسته هم که در پست قبلی توضیح داده شد.)

اما اگر حتی به این صورت نیز نمی توانید، (که هفت موضع در هنگام سجده روی زمین باشد) و در سجده رفتن دچار مشقت می شوید، به صورت نشسته روی صندلی بخوانید.

و البته در این حالت نیز سعی کنید سر را روی محل سجده بگذارید (که می توانید مهر را مقابل صندلی روی چیزی بگذارید تا بالا بیاید) نه اینکه مهر را بردارید و به پیشانی بگذارید. چون این حالت برای کسی جایز است که قادر نباشد پیشانی را روی مسجود بگذارد.

----------------

گرچه ان شاءالله حال شما بهتر شده است و فعلا نیازی به این پاسخ نداشتید، ولی اگر هنوز نکته مبهمی برای شما یا دیگر بزرگواران است، بفرمایید.

موضوع قفل شده است