لطفا درباره معنای کلمه ذنوبی توضیح دهید

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لطفا درباره معنای کلمه ذنوبی توضیح دهید

سلام .
من در انجمن ها جایی مناسب تر برای بیان سوالم پیدا نکردم .

لطفا درباره معنای کلمه ذنوبی توضیح دهید و اینکه کسانی که فامیلی ذنوبی دارند بهتر است که فامیلی شان را تغییر دهند ؟ چون معنای آن برخورنده است . کلا چرا باید چنین اسمی را به عنوان فامیلی یک خانواده انتخاب کرده باشند درحالی باعث خجالت و شرمندگی فرد می شود ؟
اگر فلسفه درستی پشت این اسم نیست لطفا راهنمایی کنید که آیا باید در تغییر این فامیلی اقدام کرد ؟
خواهش می کنم جواب من را بدهید . با تشکر .

کارشناس پاسخگو : سعید

سلام .
من فکر می کردم تو این سایت جواب رو سریع می گیرم پس چرا جواب من رو نمی دین ؟

به نام خدا.

گر صبر کنی بالاخره یکی پیدا میشه که جواب بده.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]در زبان فارسی ما ذنب را گناه معنا می کنیم اما در حقیقت معنای ذنب به جز چیزی است ما آنرا گناه معنا می کنیم بدین خاطر به کتاب " المفردات القرآن " راغب اصفهانی از علمای برجسته اسلامی که مورد وثوق تمام مفسرین اعم از شیعه و سنی است رجوع می کنیم و معنای ذنب را از ایشان جویا می شویم ، راغب ذنب را اینگونه معنا می کنند :[/]
[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]و الذنب فی الصل الخذ بذنب الشیء ، یقال ذنبته اصبت ذنبه ، و یستعل فی کل فعل یستوخم عقباه اعتبارا بذنب الشیء و لهذا یسمی الذنی تبعه اعتبارا لما یحصل من عاقبته .( المفردات/صفحه 240 )[/]
[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]برای هرکاری که عاقبت وخیم وجود داشته باشد و نتیجه ای سخت را در پی داشته باشد کلمه ذنب استعمال می گردد ، عبارت ذَنب ( ساکن در نون و ب ) معادل کلمه ذَنَب ( ساکن فقط در ب و به معنای دُم ) است ، پس هر کار دنباله داری را ذنب گویند .[/]
[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]* اگر بخواهیم عامیانه تر بگوییم می گوییم : هر گناهی ذنب هست اما هر ذنبی ،گناه نیست .[/]
[=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]گناه را از آن باب ذنب گویند که در پی انجامش دنباله ای واقع می گردد و عرب چون گناه را عاقبت دار می داند به آن ذنب اطلاق می کند .[/]

بنابراین کسی که فامیلی ذنوبی دارد به معنای گناهکار است چون فرمودید کارهای دنباله داری که عاقبتی وخیم دارند پس مسلما کارهای نیکو و خیر در حیطه معنایی ذنوبی قرار نمی گیرند .

شما یا دیگران می دانید چرا باید چنین فامیلی از جانب کسی انتخاب شود یعنی آن فرد زمینه فسادش تا بدین حد بوده که خود و اطرافیان اش را ملزم به تحمل چنین فامیلی کرده ؟

یا اینکه خود را بنده گناهکار خدا می دانسته با اینکه سعی داشته راه درستی را در زندگی طی کند . مثلا همان اصطلاحی که می گویند انسان جایزالخطاست و آن فرد خواسته با انتخاب این فامیلی بر جایزالخطا بودن نوع بشر تاکید کند ؟

غالبا هر کلمه ای بالاخره یه وجه تسمیه ای دارد و ماجرایی پشت آن هست که من نمی توانم برای ذنوبی آن ماجرا را پیدا کنم که برای نگه داشتن فامیلی یا تغییر آن تصمیم بگیرم . ممنون می شوم کمکم کنید . با تشکر فراوان .

1391;267644 نوشت:
بنابراین کسی که فامیلی ذنوبی دارد به معنای گناهکار است چون فرمودید کارهای دنباله داری که عاقبتی وخیم دارند پس مسلما کارهای نیکو و خیر در حیطه معنایی ذنوبی قرار نمی گیرند .

شما یا دیگران می دانید چرا باید چنین فامیلی از جانب کسی انتخاب شود یعنی آن فرد زمینه فسادش تا بدین حد بوده که خود و اطرافیان اش را ملزم به تحمل چنین فامیلی کرده ؟

یا اینکه خود را بنده گناهکار خدا می دانسته با اینکه سعی داشته راه درستی را در زندگی طی کند . مثلا همان اصطلاحی که می گویند انسان جایزالخطاست و آن فرد خواسته با انتخاب این فامیلی بر جایزالخطا بودن نوع بشر تاکید کند ؟

غالبا هر کلمه ای بالاخره یه وجه تسمیه ای دارد و ماجرایی پشت آن هست که من نمی توانم برای ذنوبی آن ماجرا را پیدا کنم که برای نگه داشتن فامیلی یا تغییر آن تصمیم بگیرم . ممنون می شوم کمکم کنید . با تشکر فراوان .

سلام دوست عزیز البته معنای کلمه بین شد واین به این معنا نیست که صاحب این فامیل گناهکار است .گرچه داشتن نام وفامیل خوش معنا بهتره

هر موجودى در عالم هستى ، نامى و نشانى دارد. براى هر چيزى از قبيل گياهان حيوانات و جمادات ، و.... نامى و اسمى كه مشخص آن از ديگرى باشد ضرورت دارد انسان كه اشرف مخلوقات و موجودى عاقل و ناطق و متشخص است و همه موجودات جهان هستى براى ادامه حيات و زندگى او آفريده شده اند، به اين نام و نشان نيازمندتر و سزاوارتر است شايسته است كه براى اين موجود برتر، نامى برتر از ساير موجودات انتخاب شود كه در فراخور حال و شرافت و كرامت انسانى او باشد

با سلام

در چنین شرایطی اگر کسی بخواهد اسم یا فامیلی خودش را عوض کنه ، می تونه به اداره ثبت احوال مراجعه کنه.

طبق قانون جدید دیگه لازم نیست برای عوض کردن اسم به دادگاه مراجعه کنه.

از همه ممنونم . ولی جواب سوالم اینها نبودند من که می دونم داشتن یک فامیلی با معنای زیبا و خوب چقدر بهتر از داشتن فامیلی ذنوبی با معنایی دو پهلو و ناخوشایند است اما من تنها کسی نیستم که تو این کشور این فامیلی رو داره خیلی ها با این فامیلی زندگی می کنند و اتفاقا چند بار اسم دکترها رو با این فامیلی دیدم .

فکر کردم که اون خانم یا آقای تحصیل کرده ای که سالها در پی کسب دانش و کمک به مردمش هست یعنی نمی فهمیده که این فامیلی با شخصیت و نیت و شغل اش تجانسی ندارد ؟ چرا درصدد تغییر فامیلی نبوده ؟

من از 10 دوازده سالگی روی معنای ذنوبی حساس شدم . و این حساسیت رو معلم و اساتید دانشگاه و همکلاسی ها ایجاد کردند که چپ و راست سوال می کردند ذنوبی یعنی چی ؟ منم سرخ آبی می شدم و یک کلمه جواب می دادم و یک روز درد این پرسش رو می کشیدم .

اما الان که اون جواب پس دادن ها در محیط های کوچک مدرسه دانشگاه تقریبا داره به جواب پس دادن ها در محیط های بزرگتری مثل کار کردن و بودن در میان مردم از همه قسم از بی سواد تا باسواد کشیده میشه باید انگیزه محکم و یه استدلال قوی داشته باشم که نخوام برای تغییر فامیلی اقدام کنم وگرنه شده خونواده رو مجبور کنم اینکارو می کنم چون اینهمه سال تحمل خیلی خستم کرده .

گفتم شاید کسی تو این سایت پیدا شه که خودش یا اقوامش ذنوبی باشن و یه توضیح قابل قبولی برای حفظ این فامیلی به من بدن و وجه تسمیه اون رو برام مشخص کنند که داستان انتخاب آن نام چه بوده که گویا اینجا پیدا نمیشه .

هیچ کتاب یا منبعی که بخواد به شیوه های انتخاب فامیلی در دوره رضا شاه بپردازه سراغ ندارم اگه شما می دونید لطفا معرفی کنید . واینکه نمیشه با خود ثبت احوال در این باره با ایمیل مکاتبه داشت کسی تا حالا اینکارو کرده ؟ چون ثبت احوال به تلفن ها به زور جواب می دن چه برسه به ایمیل . بهرحال هر راه دررویی به ذهنتون می رسه مشتاقانه می شنوم .
با تشکر از همه .

بسم الله الرحمن الرحیم

پیام;267610 نوشت:
در زبان فارسی ما ذنب را گناه معنا می کنیم اما در حقیقت معنای ذنب به جز چیزی است ما آنرا گناه معنا می کنیم بدین خاطر به کتاب " المفردات القرآن " راغب اصفهانی از علمای برجسته اسلامی که مورد وثوق تمام مفسرین اعم از شیعه و سنی است رجوع می کنیم و معنای ذنب را از ایشان جویا می شویم ، راغب ذنب را اینگونه معنا می کنند : و الذنب فی الصل الخذ بذنب الشیء ، یقال ذنبته اصبت ذنبه ، و یستعل فی کل فعل یستوخم عقباه اعتبارا بذنب الشیء و لهذا یسمی الذنی تبعه اعتبارا لما یحصل من عاقبته .( المفردات/صفحه 240 ) برای هرکاری که عاقبت وخیم وجود داشته باشد و نتیجه ای سخت را در پی داشته باشد کلمه ذنب استعمال می گردد ، عبارت ذَنب ( ساکن در نون و ب ) معادل کلمه ذَنَب ( ساکن فقط در ب و به معنای دُم ) است ، پس هر کار دنباله داری را ذنب گویند . * اگر بخواهیم عامیانه تر بگوییم می گوییم : هر گناهی ذنب هست اما هر ذنبی ،گناه نیست . گناه را از آن باب ذنب گویند که در پی انجامش دنباله ای واقع می گردد و عرب چون گناه را عاقبت دار می داند به آن ذنب اطلاق می کند .

با سلام و تشکر
با توجه به معانی که در مورد ذنب گفته شد آنچه که ظاهر است مراد از آن همان گناه است و ذنوب هم که جمع ذنب است به معنای گناهان می باشد.
بنابراین فامیلی «ذنوبی» که به احتمال قوی "یاء" در آن برای نسبت است به معنای " منسوب به گناهان"، می باشد.
ما در بین خودمان زیاد استعمال می کنیم که مثلا بنده عاصی و ... که معنای آن این نیست که شخص خودش را متجری نسبت به خدا می داند بلکه نسبت به وظایف بندگی خودش را مقصر می بیند و این متضمن معنای خوبی است.
موفق باشید
موضوع قفل شده است