صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روز در قرآن

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  155
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  166

  روز در قرآن
  قُلْ أَ ئنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِى خَلَقَ الاَرْض فى يَوْمَينِ وَ تجْعَلُونَ لَهُ أَندَاداً ذَلِك رَب الْعَلَمِينَ(9)
  وَ جَعَلَ فِيهَا رَوَسىَ مِن فَوْقِهَا وَ بَرَك فِيهَا وَ قَدَّرَ فِيهَا أَقْوَتهَا فى أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سوَاءً لِّلسائلِينَ(10)
  ثمَّ استَوَى إِلى السمَاءِ وَ هِىَ دُخَانٌ فَقَالَ لهََا وَ لِلاَرْضِ ائْتِيَا طوْعاً أَوْ كَرْهاً قَالَتَا أَتَيْنَا طائعِينَ(11)
  فَقَضاهُنَّ سبْعَ سمَوَاتٍ فى يَوْمَينِ وَ أَوْحَى فى كلِّ سمَاءٍ أَمْرَهَا وَ زَيَّنَّا السمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصبِيحَ وَ حِفْظاً ذَلِك تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ(12)
  فصلت(9-12)

  9 - بگو: آيا شما به آن كسى كه زمين را در دو روز آفريد كافر هستيد؟ و براى او همانندهائى قائل مى شويد؟ او پروردگار جهانيان است .
  ________________________________________
  تفسير نمونه ، جلد: 20، صفحه : 222
  10 - او در زمين كوههائى قرار داد، و بركاتى در آن آفريد، و مواد غذائى مختلف آن را مقدر فرمود، اينها همه در چهار روز بود، درست به اندازه نياز تقاضا كنندگان !
  11 - سپس اراده آفرينش آسمان فرمود در حالى كه به صورت دود بود، به آن و به زمين دستور داد به وجود آئيد و شكل گيريد، خواه از روى اطاعت و خواه اكراه ! آنها گفتند: ما از روى طاعت مى آئيم !
  12 - در اين هنگام آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و آنچه را مى خواست در هر آسمانى مقدر فرمود، و آسمان پائين را با چراغهاى (ستارگان ) زينت بخشيديم و (با شهابها) از استراق سمع شياطين حفظ كرديم ، اين است تقدير خداوند دانا.

  میگه در دو روز زمین رو خلق کرده.در چهار روز کوه و مواد غذایی و و ...
  و نیز در دو روز دیگر هفت آسمانو.

  چند سوال:
  1-خلقت آسمان ها و زمین که شد در هشت روز!!!!
  2-اول زمین بعد هفت آسمان!!!! هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿۲۹﴾اوست آن كسى كه آنچه در زمين است همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش] آسمان پرداخت و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست (۲۹)

  اونم زمین در شش روز و آسمان در دو روز! علم که عکس اینو میگه!
  3- دِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَإِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ ﴿۱۱۷﴾
  [او] پديد آورنده آسمانها و زمين [است] و چون به كارى اراده فرمايد فقط مى‏گويد [موجود] باش پس [فورا موجود] مى‏شود (۱۱۷)

  کار خدا مگه کن فیکون نیست.پس چرا باسه این یکی هشت روز طول کشیده!
  4-
  سپس آهنگ [آفرينش] آسمان كرد و آن بخارى بود پس به آن و به زمين فرمود خواه يا ناخواه بياييد آن دو گفتند فرمان‏پذير آمديم (۱۱) ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء وَهِيَ دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيَا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَيْنَا طَائِعِينَ ﴿۱۱﴾

  این دیگه چیه!!!!
  مگه آسمان و زمین انسان هستند که ارادی کار کنند!

  5-منظور از روز چیست؟
  وَيَسْتَعْجِلُونَكَ بِالْعَذَابِ وَلَن يُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ وَإِنَّ يَوْمًا عِندَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ ﴿۴۷﴾
  و از تو با شتاب تقاضاى عذاب مى‏كنند با آنكه هرگز خدا وعده‏اش را خلاف نمى كند و در حقيقت‏يك روز [از قيامت] نزد پروردگارت مانند هزار سال است از آنچه مى‏شمريد (۴۷)

  تَعْرُجُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ ﴿۴﴾
  فرشتگان و روح در روزى كه مقدارش پنجاه هزار سال است به سوى او بالا مى‏روند (۴)

  روز مال اونیه که روی یه سیاره ای مانند زمین زندگی می کنه و به دور خورشید می چرخه! این آیات یکم عجیب نیست؟


  تفسیر نور یه جوابی داده بود که برای من قابل قبول نبود.
  لطفاً شما هم وقتی جواب میدید پاسخ های شفاف و کامل با ارائه ادله کافی پاسخ بدهید.

  کارشناس بحث : هدی

  ویرایش توسط keen fighter : ۱۳۹۱/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۲:۱۸

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  به نام خدا
  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  قُلْ أَ ئنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِى خَلَقَ الاَرْض فى يَوْمَينِ وَ تجْعَلُونَ لَهُ أَندَاداً ذَلِك رَب الْعَلَمِينَ(9) وَ جَعَلَ فِيهَا رَوَسىَ مِن فَوْقِهَا وَ بَرَك فِيهَا وَ قَدَّرَ فِيهَا أَقْوَتهَا فى أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سوَاءً لِّلسائلِينَ(10) ثمَّ استَوَى إِلى السمَاءِ وَ هِىَ دُخَانٌ فَقَالَ لهََا وَ لِلاَرْضِ ائْتِيَا طوْعاً أَوْ كَرْهاً قَالَتَا أَتَيْنَا طائعِينَ(11) فَقَضاهُنَّ سبْعَ سمَوَاتٍ فى يَوْمَينِ وَ أَوْحَى فى كلِّ سمَاءٍ أَمْرَهَا وَ زَيَّنَّا السمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصبِيحَ وَ حِفْظاً ذَلِك تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ(12) فصلت(9-12) 9 - بگو: آيا شما به آن كسى كه زمين را در دو روز آفريد كافر هستيد؟ و براى او همانندهائى قائل مى شويد؟ او پروردگار جهانيان است . ________________________________________ تفسير نمونه ، جلد: 20، صفحه : 222 10 - او در زمين كوههائى قرار داد، و بركاتى در آن آفريد، و مواد غذائى مختلف آن را مقدر فرمود، اينها همه در چهار روز بود، درست به اندازه نياز تقاضا كنندگان ! 11 - سپس اراده آفرينش آسمان فرمود در حالى كه به صورت دود بود، به آن و به زمين دستور داد به وجود آئيد و شكل گيريد، خواه از روى اطاعت و خواه اكراه ! آنها گفتند: ما از روى طاعت مى آئيم ! 12 - در اين هنگام آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و آنچه را مى خواست در هر آسمانى مقدر فرمود، و آسمان پائين را با چراغهاى (ستارگان ) زينت بخشيديم و (با شهابها) از استراق سمع شياطين حفظ كرديم ، اين است تقدير خداوند دانا. میگه در دو روز زمین رو خلق کرده.در چهار روز کوه و مواد غذایی و و ... و نیز در دو روز دیگر هفت آسمانو. چند سوال: 1-خلقت آسمان ها و زمین که شد در هشت روز!!!! 2-اول زمین بعد هفت آسمان!!!! هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ ﴿۲۹﴾اوست آن كسى كه آنچه در زمين است همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش] آسمان پرداخت و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست (۲۹) اونم زمین در شش روز و آسمان در دو روز! علم که عکس اینو میگه!

  اياتي كه در قرآن كريم در خصوص خلقت آسمانها و زمين سخن گفته اند ؛ چند دسته هستند؛ در برخي از آيات خلقت آسمان و زمين را در شش روز بيان مي نمايد :
  اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا فِی سِتَّةِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ مَا لَکُم مِّن دُونِهِ مِن وَلِیٍّ وَلَا شَفِیعٍ أَفَلَا تَتَذَکَّرُونَ
  خداوند کسى است که آسمانها و زمین و آنچه را میان این دو است در شش روز [= شش دوران‏] آفرید، سپس بر عرش (قدرت) قرار گرفت؛ هیچ سرپرست و شفاعت کننده‏ اى براى شما جز او نیست؛ آیا متذکّر نمى ‏شوید؟!( السجده/4)

  در آیات (ق/38،اعراف/54،حدید/4،فرقان/59) نیز خلقت آسمانها و زمین در شش روز مطرح شده است.
  اما ايات 9-12 سوره مباركه فصلت در مورد تعداد روزهاي خلقت آسمان و زمين؛ بيان متفاتي وجود دارد در اين چند آيه ؛ ظاهرا مجموع ايامي كه برشمرده شده است ؛ 8 روز مي شود :
  دو روز خلقت زمین .چهار روز استواری کوهها و تقدیر ارزاق و دو روز خلقت آسمانها.

  ولي بايد گفت كه آيات 9-12 فصلت با ساير آياتي كه خلقت زمين و آسمانها را در شش روز بيان نموده است ؛ متفاوت است زيرا در تمامی آیاتی که بیان می دارد خلقت آسمانها و زمین در شش روز خلق شده از فعل " خلق" استفاده شده
  اما در آیات مورد بحث که مجموع آن می شود 8 روز و مربوط به آسمانها است از فعل " خلق" استفاده نشده بلکه از فعل " قضی" استفاده شده است.

  اين دو فعل با هم متفاوتند." قضي" معنی تحکیم کردن و محکم کردن آسمانها را دارد نه خلق آن را . 4. صلوات ها 6


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792
  پس اين دسته از آيات نمي گويد که در شش روز زمین و تقدیرات و..خلق شده و در دو روز آسمانها که بگوییم مجموع آن می شود 8 روز که با دیگر آیات تناقض داشته باشد
  وانگهي آیه دهم ( و جَعَلَ فیها رَوَاسِیَ ...)هم در مورد خلقت زمین نیست بلکه در مورد استوار کردن کوه ها و تقدیر کردن اوقات هست که این مرحله بعد از خلقت صورت گرفته .
  لذا در آیات سوره فصلت فقط تصریح شده كه زمين در دو روز خلق شده است .اما در مورد اینکه آسمانها در چند روز خلق شده اند هیچ مطلبي در این آیات نیامده است.
  بنابراين می توان گفت خلقت زمین دوروز بوده اما اینکه آسمانها در چند روز بوده را دلیلی از قرآن نداریم که چند روز بوده .
  پس قرآن دو چیز را تصریح نموده :زمین به تنهایی در دو روز خلق شده و مجموع زمین و آسمانها در شش روز.
  که این دو باهم هیچ تناقض و تضادی ندارند.
  ادامه...

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۸:۵۷

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  -منظور از روز چیست؟ وَيَسْتَعْجِلُونَكَ بِالْعَذَابِ وَلَن يُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ وَإِنَّ يَوْمًا عِندَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِّمَّا تَعُدُّونَ ﴿۴۷﴾ و از تو با شتاب تقاضاى عذاب مى ‏كنند با آنكه هرگز خدا وعده ‏اش را خلاف نمى كند و در حقيقت‏ يك روز [از قيامت] نزد پروردگارت مانند هزار سال است از آنچه مى ‏شمريد (۴۷) تَعْرُجُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ ﴿۴﴾ فرشتگان و روح در روزى كه مقدارش پنجاه هزار سال است به سوى او بالا مى ‏روند (۴) روز مال اونیه که روی یه سیاره ای مانند زمین زندگی می کنه و به دور خورشید می چرخه! این آیات یکم عجیب نیست؟
  يوم در عرف به معناى پاره اى محدود از امتداد زمان است ؛ كم باشد يا زياد و از اين رو هم بر فاصله بين طلوع و غروب خورشيد اطلاق مى شود و هم بر مقاطع وسيعترى از زمان.(1)
  در واقع مراد از «ايّام» و " يوم " دربرخي آيات شريفه من جمله آياتي كه در خصوص خلقت آسمان و زمين است به معناي ،‌ دوران و مرحله‌ها است. زيرا روز به معناي متعارف آن، پس از خلقت زمين و آسمان قابل فرض است زيرا روز از گردش زمين به دور خورشيد حاصل مي شود لذا " روز " يا " يوم " در اين آيات به معناي مرحله و دوره است كه ممكن است ميليونها يا ميلياردها سال بطول انجامد .

  (1)- تفسير تسنيم ، ذيل آيه 3 سوره مباركه حمد 8. صلوات ها 4


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  155
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  166  قرآن میگه آسمان ها و زمین را در شش روز خلق کردیم.
  آسمان ابتدا به صورت دود بود.سپس آنرا به صورت هفت آسمان محکم کردیم.
  خب آسمان ها و زمین در شش روز آفریده شده.آسمان ها در دو روز و زمین در دو روز.
  آسمان خلق نشده بلکه از قبل به صورت دود بوده.این هفت آسمان بوده که در دو روز ساخته شده!
  پس در دو روز زمین و در دو روز هفت آسمان خلق شده! اینکه شد چهار روز!!!؟؟

  هم چنین از هفت آسمان یکیش آسمان خودمونه که بعد از زمین به وجود آمده و ستاره ها بعد از زمین به وجود آمده اند!(به گفته قرآن)

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  قرآن میگه آسمان ها و زمین را در شش روز خلق کردیم. آسمان ابتدا به صورت دود بود.سپس آنرا به صورت هفت آسمان محکم کردیم. خب آسمان ها و زمین در شش روز آفریده شده.آسمان ها در دو روز و زمین در دو روز. آسمان خلق نشده بلکه از قبل به صورت دود بوده.این هفت آسمان بوده که در دو روز ساخته شده! پس در دو روز زمین و در دو روز هفت آسمان خلق شده! اینکه شد چهار روز!!!؟؟
  آيات قران كريم در خصوص مراحل يا ايام خلقت به چند دسته تقسيم مي شوند كه براي دريافت صحيح مراحل مجزاي خلقت و تفكيك زمان يا مراحل خلقت هر يك از آسمان يا زمين و ... بايد آيات خاص خودش را مد نظر قرار داد .
  همانگونه كه در پستهاي قبل به عرض رسيد آيات بسياري وجود دارد كه خلقت آسمانها و زمين را در شش روز - يا شش مرحله - بيان مي نمايد .مانند :
  وَ هُوَ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ في سِتَّةِ أَيّامٍ (هود/7)
  هُوَ الَّذي خَلَقَ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ في سِتَّةِ ايام(حديد/4)
  دسته ديگر تبيين مي كند كه اين شش روز خصوص زمين و آسمان نيست بلكه مابين آسمان و زمين را هم شامل مي شود ( لطفا دقت كنيد ) :

  وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما في سِتَّةِ أَيّامٍ (ق/38)
  اما دسته اي ديگر از آيات وجود دارند كه به تفكيك و تقسيم زمان خلقت هم مي پردازند :
  قُلْ أَ إِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذي خَلَقَ اْلأَرْضَ في يَوْمَيْنِ (فصلت /9)
  فَقَضاهُنَّ سَبْعَ سَماواتٍ في يَوْمَيْنِ
  اين مي شود چهار روز كه اگر از مجموع شش روز خلقت زمين و اسمان و مابين آنها كم كنيد ، مي‌ماند دو روز كه اين دو روز مال آن بين الارض و السماء است (1) يعني مابين زمين و آسمان هم در دو روز خلق شد .
  توضيح مجدد :
  مجموع آسمانها و زمين و مابين آنها در شش روز خلق شد
  دو روز زمين
  دو روز آسمان
  دو روز بين آسمان و زمين
  بنده نه تناقضي مي بينم و نه كمي و زيادي درميان مجموع روزهاي خلقت و تفكيك زماني هر يك از آنها .

  (1)- جهت مطالعه بيشتر ر.ك: سايت بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء ، ذيل آيه 7 سوره مباركه اعراف


 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  دِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَإِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ ﴿۱۱۷﴾ [او] پديد آورنده آسمانها و زمين [است] و چون به كارى اراده فرمايد فقط مى‏گويد [موجود] باش پس [فورا موجود] مى ‏شود (۱۱۷) کار خدا مگه کن فیکون نیست.پس چرا باسه این یکی هشت روز طول کشیده!
  متوجه منظور شما از 8 روز نشدم اما درباره پرسشتان از اينكه كار خدا كن فيكون است پس چرا مراحل خلقت زمان دار است، توضيح مفسر يزرگ معاصر استاد جوادي آملي را خدمتتان عرض مي كنم :
  " كار خدا زمان مند نيست آن كه فيض خدا را دريافت مي‌ كند او زماندار است اما كار خدا بي زمان است لذا آنچه را كه به خودش اسناد مي‌دهد مي‌فرمايد ﴿انما امره اذا اراد شيئا ان يقول له كن فيكون﴾ يا "و ما امرنا الا واحدة كَلَمْحٍ بِالْبَصَرِ" آنچه كه به الله اسناد دارد زماني نيست چون او فوق زمان است و فوق زمان كار مي‌كند آن موجودي كه متزمن است يعني در زمان زندگي مي‌كند آن زمان‌ مند است زمان پذير است يا دفعي يا تدريجي فيض را قبول مي‌كند ...مي‌توان گفت كه آنچه به ذات اقدس اله برمي‌گردد منزه از زمان است و آنچه به فيض خدا برمي‌گردد چون اين متضمن است در زمان معين، متمكن است در مكان معين آن زمان و مكان دارد ..."(1)

  (1) - با اندكي تلخيص، همان

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۱/۰۶/۱۱ در ساعت ۰۸:۴۲

 14. صلوات ها 6


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  155
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  166  نقل قول نوشته اصلی توسط هدی نمایش پست ها
  وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما في سِتَّةِ أَيّامٍ (ق/38)
  دو روز زمين
  دو روز آسمان
  دو روز بين آسمان و زمين
  دو روز بین زمین و آسمان! به نظر نمیرسه ادله محکمی ارائه کرده باشید!
  از کجا معلوم آنچه بین زمین و آسمان است را در طی همون خلقت هفت آسمان نیافریده باشه!
  از طرفی اول زمین آفریده شده سپس در طی چهار روز کوه و برکات و مواد غذایی و ... آفرید بعدش هفت آسمان!
  فَقَضاهُنَّ سبْعَ سمَوَاتٍ فى يَوْمَينِ وَ أَوْحَى فى كلِّ سمَاءٍ أَمْرَهَا وَ زَيَّنَّا السمَاءَ الدُّنْيَا بِمَصبِيحَ وَ حِفْظاً ذَلِك تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ(12)
  کوه و برکات و مواد غذایی و ... در بین آسمانها و زمین نیستند؟ و نیز آنچه در ادامه آیه فوق آمده!
  ویرایش توسط keen fighter : ۱۳۹۱/۰۶/۱۱ در ساعت ۲۰:۱۳

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  دو روز بین زمین و آسمان! به نظر نمیرسه ادله محکمی ارائه کرده باشید!
  .
  در بحثهاي تفسيري ، استناد به آيات قرآن ، اعتبار بسياري دارد و از محكم ترين ادله بشمار مي رود .
  در بحث فوق نيز آياتي كه دلالت بر خلقت آسمان و زمين و ما بين آسمان و زمين دارد ، خدمتتان ارائه شد .
  يعني آنچه خداوند در مرحله اول بر شمرده است خلقت در سه بخش آسمان ، زمين و مابين آنها بوده و نيز بيان مجموع زمان خلقت هر سه .
  سپس در آيات ديگر به تقسيم و تفكيك زمان خلقت زمين و آسمان پرداخته است .
  لذا در يك سير كاملا منطقي و معقول و واضح ، آنچه باقي مي ماند زمان خلقت آن چيزي است كه ما بين آسمان و زمين محسوب مي شود .
  شما به چه دليلي اين توضيح منطقي و واضح را دليل محكم تلقي نمي كنيد ؟اگر نقدي منطقي و عقلايي به اين مطلب عقلي داريد بيان بفرماييد يا اگر دليل يا ايه اي خلاف اين مطلب وجود دارد ارائه نماييد وگرنه صرف رد كردن يك دليل ، قابل پذيرش نيست .


 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات و تحقيقات قراني
  نوشته
  1,748
  حضور
  30 روز 20 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  336
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5792  نقل قول نوشته اصلی توسط keen fighter نمایش پست ها
  از کجا معلوم آنچه بین زمین و آسمان است را در طی همون خلقت هفت آسمان نیافریده باشه!
  از آنجا كه آيات بر غير اين مورد دلالت دارند :
  وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما في سِتَّةِ أَيّامٍ (ق/38)
  وقتي ايه شريفه بيان مي كند كه خلقت در سه بخش ، آسمان ، زمين و ما بين آنهاست ، و آيات ديگر به تفكيك زمان خلقت آسمان و زمان خلقت زمين پرداخته است آيا منطقي اين است كه بگوييم زمان باقي مانده مربوط به خلقت مابين آسمان و زمين است ؟ يا ابتدا بر خلاف نص صريح قرآن بگوييم ما بين آسمان و زمين هم در ضمن خلقت آسمانها خلق شده و سپس اشكال كنيم كه پس دو روز باقيمانده چه مي شود و اين اختلاف زمان شش روز - يعني مجموع زمان خلقت- و چهار روز- يعني زمان خلقت آسمان و زمين - چه شده است و ادعا كنيم آيات با هم متناقضند ؟ 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود