راه بالا بردن اعتماد به نفس یک فرد لکنتی چیست؟

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه بالا بردن اعتماد به نفس یک فرد لکنتی چیست؟

به نام خدا

سلام
-راه بالا بردن اعتماد به نفس یک فرد لکنتی چیه؟
چجوری اعتماد به نفسم رو بالا ببرم وقتی میبینم که اصلا نمیتونم چیزی رو درست بیان کنم...:crying:در حسرت اینم که یک مرتبه تو جمع درست صحبت کنم:geristan:
دوستان قدر سلامتیتون رو بدونین و شاکر خدا باشین....:crying:خدا هم به ما توفیق شکرگزاریش رو عنایت بفرماید:crying:

:Gol:

سلام دوست عزيز! شايد شما احساس مي كني كه اعتماد به نفس نداري چون يكي از دوستاي من كه فكر مي كرد اعتماد به نفس بالايي داره بعد از اينكه يه تست روانشناسي داد مشخص شد كه اعتماد به نفس نداره.يه تست روانشناسي در سايت تبيان هست درباره ي اعتماد به نفس.اگه خواستي تستشو بده . اگه هم واقعا اعتماد به نفست پايينه جاي نگراني نيست مي توني اعتماد به نفستو بالا ببري ببخشيدا اينو مي گم ولي به اين فكر كن كه ما چهل گناه مي تونيم با زبونمون انجام بديم ولي شما اين شانس رو داري كه اين گناها رو كم تر انجام بدي و از اين نظر بايد شاكر خدا باشي تازه همه چيز زندگي كه صحبت كردن نيست به توانايي هاي ديگه اي كه داري فكر كن شايد تو استعداد بي نظيري در يك يا چند زمينه داشته باشي .هيچ وقت خودتو به خاطر لكنت تحقير نكن اين نكته رو در نظر داشته باش كه اول خود خودتو هر جوري كه هستي دوست داشته باشي!به آدمايي كه وضعيتشون از تو بدتره فكر كن افرادي كه از صبح تا شب به خاطر بيماري درد مي كشن به معتادا فكر كن كه چقدر عذاب مي بينن به كارتون خوابا يا آدمايي فكر كن كه تو قحطي يا جنگ زندگي مي كنن به آدمايي فكر كن كه تو گناه غرقن و غافل از خدا هستن براي اونا دعا كن و ببين كه وضعيت تو چقدر از اونا بهتره و به اين فكر كن كه هر كدوم از ما شايد خوشبخت ترين آدم دنيا نباشيم ولي مسلما بدبخت ترين آدم دنيا هم نيستيم. هيچ وقت با خودت نگو كه من خوب نيستم يا... من آدمايي رو ديدم كه لكنت دارن ولي وقتي صحبت مي كنن به نظر من كه زيبا حرف مي زنن . اگه ديدگاه و نگرشتو درباره ي خودت عوض كني همه چيز درست ميشه .باور كن.برات آرزوي موفقيت دارم.

دوست خوب من:
حتما این تا آخر بخون حتی اگه طولانی باشه حتما به دردت میخوره!!!!!!
تنها اعتماد به نفس برای مبارزه کافی نیست و اگه به این اتکا کنی برعکس شکست میخوری و اعتماد به نفست تضعیفم میشه.!!!!!
اعتماد به نفس ربطی به لکنت و اینا نداره.
همه یه مشکلی دارن که به خاطرش خجالت بکشن.
مثلا من خودم اعتماد به نفسم منفیه 100 هست .
و فکر میکنم هیچ وقت از کنکور ارشد قبول نمیشم .
وقتی هم که زیاد خونده بودم به خاطر کمبودم موفق نشدم.
اما مشکلی که شما داری من زیاد باهاش درگیرم.
این مشکل میتونه 100 در 100 برطرف بشه.
تعریف نباشه آدمای خیلی باهوش از این نوع مشکلات دارن . مثلا اونی که من میشناسم و خیلی هم لکنت داره الان دبیرستان و تو تیزهوشان میخونه و ...
لکنت شما نشون میده شما آدم لجبازی هستین و خجالتی ...
اول باید باور کنین لکنت چیزی نیست که همه ازش بدشون بیاد همه ی آدما یه وقتایی لکنت میگیرن و دست خودشون نیست حتی منم گاها میبینم یه کلمه رو خوب ادا نکردم.
و اکثرا این ارثیه و تو پسرا بیشتره.
اما راه حل :
شما وقتی عزمتونو جزم کردین که این مشکل و رفع کنین باید خجالت نکشین و پشتکار داشته بایشین و اینایی رو که میگم تا آخرش انجام بدین هیچ وقت خسته نشین.
این راهبرد خرج داره و اونم زمان هست که باید مثلا یک سال وقت بذارید فکر کنید میرید ارتودنسی و سه سال وقت میذارید واسه ی جراحی زیبایی دهان و دندان!!
ارزشش و داره.
اولین راهکار اینکه باید برید پیش دکتر گفتار درمانی و باهاش یه سری تمریناتی انجام بدین .
دومین و بهترین راهکار خریدن یه سی دی آموزش و حفظ قرآن کریم هست.
به دو دلیل
1- قرآن باز کننده ی زبان از هر لکنت و گرفتگی هست و اثر معجزه بخش داره.
2- وقتی شما با آهنگ اون و همراه با مکث کردن و کشیدن و ... تمرین میکنین در واقع کار پزشک گفتار درمانی رو در سطح عالی انجام میدین و این یه نوع تمرینات تنفسی هم هست که باعث ریشه کن شدنه این لکنت میشه.
3- قرآن اعتماد به نفس و بالا میبره.
4- فواید دیگر قرآن.
من اینایی رو که میگم تجربه کردم یعنی من ماه و خودم دیدم حالا شما هی بگین عید فطر نشده.
منبا تجربه گفتم نه از خودم و حاضرم تضمین کنم.
حتما این کار و انجام بده
آرزو میکنم همیشه سربلند و با عزت باشی.

mah.17;264407 نوشت:
به اين فكر كن كه ما چهل گناه مي تونيم با زبونمون انجام بديم ولي شما اين شانس رو داري كه اين گناها رو كم تر انجام بدي و از اين نظر بايد شاكر خدا باشي تازه همه چيز زندگي كه صحبت كردن نيست

خب خواهر من،همش فکر میکنم که یکیش اینه: وقتی خواستم برم خواستگاری،میگن: دوماد بگو ببینم کجا ها هستی و..... خب آخرش میگن این که این نمیتونه حرف بزنه چه برسه به کارهای دیگه و از این قبیل فکرها...خب اونا هم حق دارن دیگه؛حاضر میشن با همچین کسی وصلت کنند ؟!!:Ghamgin:

یکی دیگه اینکه:باعث دردسر برای دیگرون هستم،خب برادرم هم که بخواه زن بگیره،میبینه که من اینجوری هستم،خب نمیدن بهش

نه به نظر من چرا باید تسلیم شد مگه مرگه که چاره نداشته باشه.
ما در برابر آیندمون مسئول هستیم و گناهه که باستیم و قبول کنیم و بگیم جبره ...
شما کارایی که من گفتم و بکن نتیجه نگرفتی هرچی شد با من...
حتما ها

kocholo;264426 نوشت:
لکنت شما نشون میده شما آدم لجبازی هستین و خجالتی ...

لجباز که نه...ولی خجالتی هستم!

kocholo;264426 نوشت:
نه به نظر من چرا باید تسلیم شد مگه مرگه که چاره نداشته باشه.
ما در برابر آیندمون مسئول هستیم و گناهه که باستیم و قبول کنیم و بگیم جبره ...
شما کارایی که من گفتم و بکن نتیجه نگرفتی هرچی شد با من...
حتما ها

چشم...امید به خدا...ممنونم ازشما...اجر همتون با حضرت مهدی(عج)

kocholo;264426 نوشت:
حتما این کار و انجام بده
آرزو میکنم همیشه سربلند و با عزت باشی.

همچنین...ممنون

kocholo;264415 نوشت:
اما مشکلی که شما داری من زیاد باهاش درگیرم. این مشکل میتونه 100 در 100 برطرف بشه. تعریف نباشه آدمای خیلی باهوش از این نوع مشکلات دارن . مثلا اونی که من میشناسم و خیلی هم لکنت داره الان دبیرستان و تو تیزهوشان میخونه و ...

نه خب من پدر بزرگم هم همینو داره و من از بچگی دچار شدم

mah.17;264407 نوشت:
يه تست روانشناسي در سايت تبيان هست درباره ي اعتماد به نفس.اگه خواستي تستشو بده .

اینو گفت:
!!!!

من هم احساس كردم كه شما اعتماد به نفس پاييني نداريد .به هر حال به نظر من نگرشتونو بايد درباره ي خودتون عوض كنيد موفق باشيد.خدانگهدارتان

mah.17;264508 نوشت:
من هم احساس كردم كه شما اعتماد به نفس پاييني نداريد .به هر حال به نظر من نگرشتونو بايد درباره ي خودتون عوض كنيد موفق باشيد.خدانگهدارتان

خب مگه این حالا درست میگه؟میشه بهش اعتماد کرد؟

شما از حالت رکود و فکر و فلسفه بیا بیرون و به این چیزا اهمیت نده.
شما باید شروع به کار کنی و در صورت موفقیت اعتماد به نفست مسره بالا.
من وقتی تند حرف میزنم که خجالت میکشم یش همه یه چیزی رو بگم یا میترسم بقیه حرفم و گوش ندن .
پس شمرده حرف بزن و آرام تا حرف زدنتون جذاب بشه.
و تو ذهن همه پایدار بمونه.
جلوی آینه حرف بزن.
تمرینات تنفسی و از اینترنت پیدا کن و انجام بده.
در ضمن حتی اگه پدر بزرگ شما هم دچار این مشکل بشن دلیل نمیشه حرف من درست نباشه.
شما خودت هم میدونی که از همه کمتر نیستی ولی فک میکنی بقیه نمیفهمن.
به من الان نخند و مسخرم نکن چون من تجربش کردم و دوست دارم که شما دوست من بهم بگی موفق شدی و این کار شما شاید به من هم کمک کنه چون من اخیرا نا امید و منفی نگر شدم!:Ghamgin:

سلام:Gol:

به اسک دین خیلی خوش آمدید:moshavereh:

تاپیک ها ی زیر میتونه براتون مفید باشه

http://www.askdin.com/thread17766.html

http://www.askdin.com/thread17213.html

http://www.askdin.com/thread15539.html

http://www.askdin.com/thread21121.html

http://www.askdin.com/thread6249.html

http://www.askdin.com/thread4878.html

http://www.askdin.com/thread6828.html

http://www.askdin.com/thread1622.html

فردی منتظر;264357 نوشت:
دوستان قدر سلامتیتون رو بدونین و شاکر خدا باشین....خدا هم به ما توفیق شکرگزاریش رو عنایت بفرماید

چرا انقدر نا امید؟

شما که مریض نیستی لکنت هم با گفتار درمانی بهبود پیدا میکنه

دوستی هم که قرآن رو پیشنهاد کرد من خودم معجزه ش رو دیدم:ok:

فردی که به شدت لکنت داشت خیلی روان تر از افراد عادی قرآن را از حفظ میخوند و باعث شگفتی اطرافیان بود:Moteajeb!:

پیشنهاد دیگه اینکه شاهنامه ی فردوسی رو هم محکم جلوی آینه بخونید

موفق باشید

علی یارتان

[="Teal"]فیلم راز رو دیدی؟
حتما بگیر ببین! کمکت میکنه!
[/]

asad;264555 نوشت:
فیلم راز رو دیدی؟

نه..:Gig:

از همتون ممنونم....اجرتون با مادر سادات،حضرت زهرا (س)

[="Teal"]

فردی منتظر;264557 نوشت:
نه..

خب با نه گفتن که کار درست نمیشه! حتما گیرش بیار و ببین!
the secret

دوبله ی فارسیش هم هست زیر نویسش هم هست!

ببینی ها!
جدی میگم![/]

po0neh;264551 نوشت:
فردی که به شدت لکنت داشت خیلی روان تر از افراد عادی قرآن را از حفظ میخوند و باعث شگفتی اطرافیان بود

خب...این طرف که گفتین،موقع حرف زدن هم خوب شده بود؟

آره دختر دختر عموی من از بدو تولد لکنت داشت و مادرش سعی میکرد باهاش آروم صحبت کنه و اون کمی بهبود پیدا کرد اما از وقتی رفت مسجد کلاس های حفظ قرآن کلا ریشه کن شده و الان با چه ناز و عشوه ای حرف میزنه .
حتی دریغ از یه کلمه لکنت.
شما باید اول خودتون بخواین.

سلام مجدد:Gol:

فردی منتظر;264565 نوشت:
خب...این طرف که گفتین،موقع حرف زدن هم خوب شده بود؟

هنوز موقع صحبت لکنت داشت اما موقع قرایت قرآن اصلا!

ولی میگفتن روز به روز بهتر میشه

علی یارتان:Gol:

kocholo;264569 نوشت:
شما باید اول خودتون بخواین.

ممنون بابت توضیح...خب من که از خیلی وقت هست میخوام! ولی حفظ قرآن رو تا حالا بهش فکر نکرده بودم؛ممنونم
اینو نگفتم:از 4یا5 ماهی هست که میرم گفتار درمانی،نتیجه ای که چی بگم،بی تاثیر نبوده،ولی باز دچارم؛تاتبستونی هم که تعطیل بود،بغض کردم! و ترکیدم و اینکه اومدم اینجا
:Nishkhand:

آخی چرا
مقاوم باش.
یکی اینو باید به خودم بگه!!!!
ولی حالا ضروری نیست حفظش کنی همومن که یاد بگیری عین سی دی بخونیش و خیلی روان هم خیلی خوبه روزی مثلا یه جزء بخون.
دوست من موفق باشی.

سلام
بنظر من اعتماد به نفس یه چیزیه که از کودکی بوجود میاد
باید بذاریم بچه ها حرفشونو بزنن باید بتونن حقشون رو خودشون بگیرن
نباید طوری باشه که همش ما کاراشون رو انجام بدیم
البته نباید بچه لوس بار بیاد یعنی ترس رو باید داشته باشه
بی ادب هم نباید بار بیاد
مثلا خود من تا چند وقت پیش روم نمی شد حتی تو کلاس درس جواب سوالی که بلد هم بودم بگم
چون ترسه همراهم بود
یا جایی که می خواستیم صحبت کنیم هی با خودم می گفتم حالا چی بگم؟
نکنه اونا از حرف من خندشون بگیره
چون پدر و مادر من تو این امر واسم کوتاهیی کردن
ولی تا وقتی که با ترسه روبرو نشدی نمی تونی برش غلبه کنی
اگر از سمینار می ترسی باید بری و چند تا سوتی بدی تا برش غلبه کنی
یعنی با ترسه باید روبرو بشی تا اعتماد به نفسه بره بالا

اتفاقا یکی از فامیلای ما هم لکنت زبون داشت... خیلی حرفاشو میکشید و حرف میزد.... ولی الان الحمدلله خیلی خیلی بهتر شده...یعنی اصلا لکنت نداره... شکست نفسی نکنین...

مسافر زمان;264620 نوشت:
سلام
بنظر من اعتماد به نفس یه چیزیه که از کودکی بوجود میاد
باید بذاریم بچه ها حرفشونو بزنن باید بتونن حقشون رو خودشون بگیرن
نباید طوری باشه که همش ما کاراشون رو انجام بدیم
البته نباید بچه لوس بار بیاد یعنی ترس رو باید داشته باشه
بی ادب هم نباید بار بیاد
مثلا خود من تا چند وقت پیش روم نمی شد حتی تو کلاس درس جواب سوالی که بلد هم بودم بگم
چون ترسه همراهم بود
یا جایی که می خواستیم صحبت کنیم هی با خودم می گفتم حالا چی بگم؟
نکنه اونا از حرف من خندشون بگیره
چون پدر و مادر من تو این امر واسم کوتاهیی کردن
ولی تا وقتی که با ترسه روبرو نشدی نمی تونی برش غلبه کنی
اگر از سمینار می ترسی باید بری و چند تا سوتی بدی تا برش غلبه کنی
یعنی با ترسه باید روبرو بشی تا اعتماد به نفسه بره بالا

دوست من :
یه لحظه!
شما فک کنین یه فردی که جوون هست و غرور و آرزو داره و شایدم از یکی از همکلاسی هاش خوشش میاد باید با لکنتش تو جمع روبه رو بشه تا اعتماد به نفسش بره بالا !!!؟
نه.
نباید خودمون و دست کم بگیریم ما تو کلاس یه دختر خانومی داشتیم که اینطوری بود از نوع شدیدش ولی همش هم حرف میزد و بد اخلاق بود اصلن هم نمی خواست خودشو معالجه کنه ارشد هم رتبه اش 35 شد. به گفته ی خودش.
لکنت چیزی مثل ترس نیست که تو پندارمون باشه و باید خودمون ذاتی رفعش کنیم یه چیزی هست که وجود داره و دست ما هم نیست اما میشه به دست ما از بین بره.
یکی از راههای بالا بردن اعتماد به نفس پیدا کردن دوستای صمیمی هست که همو دوست داشته باشین . که خیلی موثره.
پس باید خوش اخلاق باشیم و کارهامون منطقی باشه و اشتباه زیاد نکنیم که پیامدهای مثبتش حس اعتماد به نفس و میبره بالاو باعث محبوبیتمون میشه.

به نام خدا

سلام دوستان

دیروز با خونوادم دعوام شد و کلی اعصابمو خراب کردند....از یک طرف میرم گفتار درمانی، و چون برنامه های غذایی میده ،مثلا میگه چیز ترش نخورم،حالا این خونواده من همش فاز منفی میدن و میگن این برای خودش میگه،این میخوا فقط پول بگیره و و و و
نمیدونم دیگه چکار کنم؟! اینم از خونواده ی من،همش فاز منفی!
تا که بخوام کمی بهتر بشم اینا دیگه نمیذارن:Ghamgin:
ای خدا ..........به دادم برس:geristan:

جمع بندي
پرسش
[h=2] افزايش اعتماد به نفس فرد لکنتی
[/h]
-راه بالا بردن اعتماد به نفس یک فرد لکنتی چیه؟چه جوری اعتماد به نفسم رو بالا ببرم وقتی میبینم که اصلا نمیتونم چیزی رو درست بیان کنم...در حسرت اینم که یک مرتبه تو جمع درست صحبت کنم دوستان قدر سلامتیتون رو بدونین و شاکر خدا باشین....خدا هم به ما توفیق شکرگزاریش رو عنایت بفرماید.

پاسخ سلام

به طور کلی باید بدانید که ما در مشکلات باید از دوشیوه کلی استفاده کنیم:
الف- اگر مشکل ما قابل اجتناب باشد باید دنبال راه حل باشیم
ب- اگر غیر قابل اجتناب باشد باید آن را قبول کرد و سازگاری و ظرفیت خود را بالا ببریم.
در مورد اول هم باید بدانیم که برای حل مشکلات نباید دنبال مسکن باشیم.
گریه کردن، اجتناب از جمع، گوشه گیری، افراط در دعاکردن، نق زدن و نالیدن، خوش گذرانی و سیگار و...اینها ممکن است برای مدت کمی تسکین بخش باشند ولی در دراز مدت مشکل را بیشتر می کنند.
خب چه باید کرد؟
برخی راه کارها عمومی است و برای همه استرس ها و اضطراب ها مفید است مانند:
- ورزش کردن( شنا، پیاده روی، و...)
- غربال کردن مشکلات؛ یعنی مشکلات را روی کاغذ آوردن و براساس اولویت نوشتن.
نوشتن راه حل هایی مختلف برای هر کدام از مشکلات با کمک از افراد با تجربه و مطالعه
- تصمیم گیری و ارزیابی راه حل ها و خط زدن راه حل هایی ناکار آمد.
- شوخ طبعی متعادل
- ارتباط با اقوام و دوستان همدل.
- کار، کار و کار و فرار از بیکاری و عاطل و باطل بودن( راهکار خیلی مفید)
- فرار از افراد منفی نگر و ارتباط با افرادی که به شما امید می دهند.
- انتخاب اهداف متناسب با توانایی فکری و جسمی و اجتناب از ایده آل نگری و آرزوهای طولانی
- انتخاب اهداف در دسترس
باز هم اگر سئوالی بود جزیی تر بفرمایید یا با 09640 بخش مشاوره تماس بگیرید.

حتما جلسات گفتار درمانی خود را ادامه دهید. پشتکار داشته باشید و سرد نباشید. مطمئنا هم راحت تر صحبت خواهید کرد و هم اعتماد به نفس تان رشد خواهد کرد. در کل افراد پویا رضایت شان از افرادی که همیشه آیه یاأس می خوانند بالاتر است

- وقتی استرس داریم هورمونی استرس در خون ترشح می شود نوشیدن آب سبب رقیق شدن خون و کم اثر شدن آن می شود.
- به توانایی های خود بیشتر تمرکز کنید.
- قبول کنید که

خدا گر زحکمت ببند دری
ز رحمت گشاید در دیگری

- ارزش انسانی ما به زبان و بیان مان نیست قبول دارم که در روابط مشکلاتی پیش می آید اما ارزش ما به معرف ما ست
گر معرفت دهند بفروش کیمیا را
گر کیمیا دهندت بی معرفت گدایی

اسكناس مچاله(داستانك)
یك سخنران معروف در مجلسی كه دویست نفر در آن حضور داشتند ، یك اسكناس هزار تومانی را از جیبش بیرون آورد و پرسید : چه كسی مایل است این اسكناس را داشته باشد؟

دست همه حاضرین بالا رفت .

سخنران گفت : بسیار خوب ، من این اسكناس را به یكی از شما خواهم داد ولی قبل از آن می خواهیم كاری بكنم ؛ و سپس در برابر نگاه های متعجب ، اسكناس را مچاله كرد و پرسید : چه كسی هنوز مایل است این اسكناس را داشته باشد ؟ و باز دست های حاضرین بالا رفت . این بار مرد اسكناس مچاله شده را به زمین انداخت و چند بار آن را لگد مال كرد و با كفش خود آن را روی زمین كشید . بعد اسكناس را برداشت و پرسید : خب حالا چه كسی حاضر است صاحب این اسكناس شود ؟ و باز دست همه بالا رفت .

سخنران گفت : با این بلا هایی كه من سر این اسكناس آوردم ، از ارزش اسكناس چیزی كم نشد و همه شما خواهان آن هستید .

و ادامه داد : در زندگی واقعی هم همین طور است ، ما در بسیاری از موارد با تصمیماتی كه می گیریم یا با مشكلاتی كه روبرو می شویم ، خم می شویم ، مچاله می شویم ، خاك آلود می شویم و احساس می كنیم كه دیگر پشیزی ارزش نداریم ، ولی این گونه نیست و صرف نظر از اینكه چه بلایی سرمان آمده است ، هرگز ارزش خود را از دست نمی دهیم و هنوز هم برای افرادی كه دو ستمان دارند ، آدم با ارزشی هستیم.

به نظر خودتون لکنت شما را به خدا نزدیک تر کرده یا دور تر؟ شاید گاهی از خدا ناراحت بشوی ولی بازم در خونه او هستی می دونی که صدات را می شنود. یا سامع کل نجوا.
یه خونه کلنگی داشتم می خواستم بفروشم بنگاهی اومد توی خونه شیوه بیان خیلی عالی ای داشت اما تا اومد برود به یک مشتری 10-20 دروغ مسلم گفت.گاهی خدا به فردی که لیالقت محبت الهی را ندارد توانایی یا ثروتی را می دهد تا از در خونه اش برود(سنت استدراج)

- از ابزارهای کمکی برای توضیح کمک بگیرید مثل نوشتن یا...(متناسب با کارتان)
- قبل از صحبت کردن ذکر بگویید مثل همان کلماتی که حضرت موسی گفتند: رب شرح لی صدری و یسر لی قلبی و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی
تفسیر و ترجمه آیه را از سایت زیر و تفاسیر مختلف بخوانید:
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=18395&AyeID=2477 - ورزش کنید(شنا، پیاده روی و..) ورزش به شما عاطفه مثبت می دهد و اعتماد به نفس تان را بالا می برد.
تمثیل یک پزشک ممکن است طاس طاس باشد ولی آن قدر به داشته ها و توانمندهایش درگیر است که کمتر به کچلی اش فکر می کندو وقتی شما تمرکز زیاد روی لکنت داشته باشید وضع تان بدتر می شود.
- از تکنیک شوخ طبعی برای آرامش تان استفاده کنید شوخ طبعی شما را از شکننده بودن نجات می دهد.
- جملانی را که غالبا بیان می کنید را جلوی آینه بیان کنید سعی کنید همین تمرین را هم با آواز و شوخی انجام دهید زیاد به کلمه ای ای که می خواهید بیان کنید فکر نکنید راحت و خودمونی یا خاکی خاکی باشید.
- اطلاعات عمومی خود را زیاد کنید.
دوستم من با دقت نکات را نوشتم بنابراین به یکبار خواندن اکتفا نکنید این نوشته را در متن زندگی تان بیاورید

سلام
خیلی خوب و قشنگ نوشته بودید،اما اینکه میگید قرآن اعتمادبه نفس رو بالا میبره بر چه اساس چنین چیزی میگید؟به نظر من اون قران خواندنی هست که با توجه و معنی باشه و نه تنها روخوانی.... آن هم شاید،اینطور نیست؟؟

موضوع قفل شده است