امان از جوش آوردن

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امان از جوش آوردن

سلام بچه ها !درمورد سوالم هركس تجربه ونظر خودشو بده(لطفا) كارشناساهم لطف كنن راهنمايي كنن.ممنون از همتون! من سر چيزاي كوچولو خيلي زود جوش ميارم و گاهي داد ميكشم وبلافاصله بعد از پنچ دقيقه پشيمون ميشم دلم مي خواد مسلمونيم توي رفتارم كاملا مشهود باشه ولي احساس مي كنم اين عصبانيتم مانع مي شه.چيكار كنم خشممو به راحتي فرو ببرم و به اصطلاح زود جوش نيارم چون گاهي واقعا پشيمون ميشم.به هر حال اين خشم و حرف هايي كه در ميان آن مطرح ميشه گناهه و بد اخلاقي هم گناه بزرگيه.

استاد پاسخگوی : سینا

برچسب: 

در مرحله اول لازم هست که دلایل واسباب خشمگین شدن وبه قول خودتون زود جوش آوردن مشخص بشه همین که بدونید چه چیزی ویا بهتر بگیم چه شرایطی شما را عصبانی میکنه خودش میتونه کمک بزرگی در درمان این رذیله ی اخلاقی باشه

گاهی علت خشم قضاوتهای عجولانه است وگاهی کم ظرفیتی ما ،بعضی مواقع هم تکبر وخودبرتربینی میتونه عامل عصبانیت ماباشه .البته حسادت وکینه توزی و حب جاه ومقام هم میتونن در قوت بخشی به این رذیله کمک خوبی باشند پس اول بایدعلت خشم پیدا بشه وبعدطی کردن مراحل درمان.

سلام
دقیقا منم همین مشکلو دارم.

البته وقتایی که واقعا حال معنوی خوبی دارم خیلی نرم هستم و خیلی راحت میتونم ببخشم و بگذرم و ندید بگیرم و رو خودم مسلط باشم.

الان کار دارم
توضیحاتی که شاید بدردت بخوره رو بعدا میگم
البته چیزایی که از بزرگا شنیدم واسه آروم شدن و...

علتاش كه جزئيه چيزايي كه براي بقيه اهميت نداره مثلا سروصدا يا تكرار يه حرف يا كم حوصلگي خودم. يا وقتي يه نفر باهام بد صحبت مي كنه يا منو درك نمي كنه.و... گاهي اوقات چيزايي كه افراد ديگه رو عصباني مي كنه منو مي خندونه من آدم جنگ طلبي نيستم اتفاقا از بحث و مشاجره گريزانم و دوستانم منو به خنده رويي ميشناسن ولي اين عصبانيته گاهي وقتا باعث ميشه با مادرم جوري رفتار كنم كه مناسب نيست ولي بعدش خيلي پشيمون مي شم و سعي مي كنم از دلش در بيارم و مدام خودمو سرزنش مي كنم .

سلام
منم مثل بقیه تو یه مسائلی زود جوش میارم.خیلی خیلی زود........
تا اینکه یه شب خواب پدربزرگمو دیدم که چندتا نصیحت بهم کرد:
یکیش این بود که:
"هر وقت از دست کسی عصبانی یا ناراحت شدی و خواستی حرف بد و زشتی بهش بزنی(این کارو نکن) وضو بگیر و دو رکعت نماز بخون...
منم امتحان کردم... باور کنین به قدری اروم شدم که حتی عصبانیتمو فراموش کردم
امتحان کنین.........

[="Teal"]

mah.17;264258 نوشت:
سلام بچه ها !درمورد سوالم هركس تجربه ونظر خودشو بده(لطفا) كارشناساهم لطف كنن راهنمايي كنن.ممنون از همتون! من سر چيزاي كوچولو خيلي زود جوش ميارم و گاهي داد ميكشم وبلافاصله بعد از پنچ دقيقه پشيمون ميشم دلم مي خواد مسلمونيم توي رفتارم كاملا مشهود باشه ولي احساس مي كنم اين عصبانيتم مانع مي شه.چيكار كنم خشممو به راحتي فرو ببرم و به اصطلاح زود جوش نيارم چون گاهي واقعا پشيمون ميشم.به هر حال اين خشم و حرف هايي كه در ميان آن مطرح ميشه گناهه و بد اخلاقي هم گناه بزرگيه. استاد پاسخگوی : حامی

آب هم وقتی جوش میاد باید زیرشو خاموش کرد!
سماور رو در نظر بگیر! یک ترموستات داره که وقتی آب جوش میاد سریع خاموش میشه

شما یک ترموستات خوب واسه خودت پیدا کن که تا جوش میاری خاموشت کنه!
من نمیدونم سیستمت چه جوریه و با چه کاری خاموش میشی!
اما باید راهشو پیدا کنی و بذاری رو خودت تا خاموشت کنه و جوش نیاری!

چایی که چاییه ! وقتی جوشیده میشه دیگه خوردن نداره! چه برسه به مومن![/]

مهمترین راهکار عملیه خیلی آسون موقع خشمگین شدن سکوته.وقتی عصبانی میشید سعی کنید ساکت ساکت باشید وبا خودتون قرار بگذارید موقع عصبانیت هیچ حرفی نزنید مثلا برای ده دقیقه .

البته در روایاتی هم به ما توصیه شده زبان به ذکر خدا باز کنیم
مثلا در بعضى از روايات اومده هنگامى كه عصبانى میشید:«اعُوْذُبِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيْمِ» بگيد.

ویا «لا حَوُلَ وَ لا قُوَّةَ الَّا بِاللَّه الْعَلِىَّ الْعَظِيمِ» بگيد تا غضبتون از بین بره

تو یه روایتی هم خوندم که «به هنگام غضب صورت بر زمين بگذاريد و براى خدا سجده كنيد».

[="Tahoma"]
به نام علی اعلی

سلام و عرض ادب

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمودند :

اِنَّ الغَضَبَ مِنَ الشَّيطانِ وَاِنَّ الشَّيطانَ خُلِقَ مِنَ النّارِ وَاِنَّما تُطفَأُ النّارُ بِالماءِ فَاِذا غَضِبَ اَحَدُكُم فَليَتَوَضَّاء
خشم از شيطان و شيطان از آتش آفريده شده است و آتش با آب خاموش مى شود، پس هرگاه يكى از شما به خشم آمد، وضو بگيرد.

یک راهکار دیگه هم اینه که موقعی که خشمگین میشین تغییر حالت بدین.

یعنی اگه ایستاده هستید بنشینید و یا اگه نشسته هستید بایستید.

التماس دعا

یا علی

با تشكر از شما.خدايا به ما توفيق داشتن اخلاق نيك را عنايت بفرما.آمين

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]پست جمعبندی:[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
سوال:
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
من سر چيزاي كوچولو خيلي زود جوش ميارم و گاهي داد ميكشم وبلافاصله بعد از پنچ دقيقه پشيمون ميشم دلم مي خواد مسلمونيم توي رفتارم كاملا مشهود باشه ولي احساس مي كنم اين عصبانيتم مانع مي شه.چيكار كنم خشممو به راحتي فرو ببرم و به اصطلاح زود جوش نيارم ؟
[=microsoft sans serif]
پاسخ:
[=microsoft sans serif]
1-در مرحله اول لازم هست که دلایل واسباب خشمگین شدن وبه قول خودتون زود جوش آوردن مشخص بشه همین که بدونید چه چیزی ویا بهتر بگیم چه شرایطی شما را عصبانی میکنه خودش میتونه کمک بزرگی در درمان این رذیله ی اخلاقی باشه

2-گاهی علت خشم قضاوتهای عجولانه است وگاهی کم ظرفیتی ما ،بعضی مواقع هم تکبر وخودبرتربینی میتونه عامل عصبانیت ماباشه .البته حسادت وکینه توزی و حب جاه ومقام هم میتونن در قوت بخشی به این رذیله کمک خوبی باشند پس اول بایدعلت خشم پیدا بشه وبعدطی کردن مراحل درمان.

3-مهمترین راهکار عملیه خیلی آسون موقع خشمگین شدن سکوته.وقتی عصبانی میشید سعی کنید ساکت ساکت باشید وبا خودتون قرار بگذارید موقع عصبانیت هیچ حرفی نزنید مثلا برای ده دقیقه .

4-البته در روایاتی هم به ما توصیه شده زبان به ذکر خدا باز کنیم مثلا در بعضى از روايات اومده هنگامى كه عصبانى میشید:«اعُوْذُبِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيْمِ» بگيد.ویا «لا حَوُلَ وَ لا قُوَّةَ الَّا بِاللَّه الْعَلِىَّ الْعَظِيمِ» بگيد تا غضبتون از بین بره

5-تو یه روایتی هم خوندم که «به هنگام غضب صورت بر زمين بگذاريد و براى خدا سجده كنيد

6-پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمودند

اِنَّ الغَضَبَ مِنَ الشَّيطانِ وَاِنَّ الشَّيطانَ خُلِقَ مِنَ النّارِ وَاِنَّما تُطفَأُ النّارُ بِالماءِ فَاِذا غَضِبَ اَحَدُكُم فَليَتَوَضَّاء
خشم از شيطان و شيطان از آتش آفريده شده است و آتش با آب خاموش مى شود، پس هرگاه يكى از شما به خشم آمد، وضو بگيرد.

7-یک راهکار دیگه هم اینه که موقعی که خشمگین میشین تغییر حالت بدین.یعنی اگه ایستاده هستید بنشینید و یا اگه نشسته هستید بایستید.

موضوع قفل شده است