نجاسات

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نجاسات

باسلام و خدا قوت خدمت شما
چند روز پیش یکی از ناخن های پام شکست و از زیر اون خون اومد. در اون موقع من اون خونها رو شستم اما قرمزی زیر ناخن مشاهده می شد که قابل پاک شدن نبود و مثل خون مردگی بود،امادیروز ودر زمان استحمام متوجه شدم که زیر ناخنم خون خشک شده وجود داشته و از اون روز تا به حال من جند مرتبه پایم را شسته ام ،می خواستم بدونم ابی که به زیر ناخن رسیده پاک هست یا نه؟وآیا بقیه قسمتهای پایم رانجس کرده یا فقط همان قسمت زیر ناخنم نجس بوده؟
باتشکر
مرجع : مقام معظم رهبری

کارشناس بحث : نور

3063060190;261746 نوشت:
چند روز پیش یکی از ناخن های پام شکست و از زیر اون خون اومد. در اون موقع من اون خونها رو شستم اما قرمزی زیر ناخن مشاهده می شد که قابل پاک شدن نبود و مثل خون مردگی بود،امادیروز ودر زمان استحمام متوجه شدم که زیر ناخنم خون خشک شده وجود داشته و از اون روز تا به حال من جند مرتبه پایم را شسته ام ،می خواستم بدونم ابی که به زیر ناخن رسیده پاک هست یا نه؟وآیا بقیه قسمتهای پایم رانجس کرده یا فقط همان قسمت زیر ناخنم نجس بوده؟ باتشکر مرجع : مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب خدمت شما

اگر بعد از برطرف کردن نجاست،شک به خون بودن داشتید به صرف قرمزبودن نجس نیست زیرا ممکن است صله باشد که پاک است اما اگر یقین به خون مردگی باشد،یعنی خونيكه در زير ناخن - و يا زير پوست - در اثر ضربه - منجمد مى شود اگر با پاره شدن پوست بيرون بيايد نجس است پس اگر پوست پاره شود و آب به آن خون برسد آن آب نيز نجس ‍ مى شود ولی اگر با آب خارجی تماس نداشته باشد و فقط زیر ناخن باشد جایی را نجس نمی کند.

امام خمینی،تحریرالوسیله،ج1،احکام نجاسات،م10(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

سلاااااااام - سوالی برام اومده - وقتی از روی اثر پیشین که مثال لباس یک جای نجس بزارد که من اونجا نبودم و بعدا ببینیم شک نداریم که با خیس بوده نجاس سرایت کرده و سپس و بعضی اوقات مشاهده میشود مثال بوی از نجس به لباس سرایت کرده شک داریم مطمءنیم سرایت کرده و اثر علمی مانند اگر لباس خیس جای تاریک و بسته بزاریم بوی بدی میگیرد و الان مشاهده اثرش میکنم بوی بدی دارد مطمئنم اول خیس بوده و کنار جای نجس گذاشته شده این شک باید اعتنا شود چون اثرش معلومه عجله دارم پس تا کی جواب میدن -جمعه سامانه تعطیله

*"مهندس محمد جواد"*;467215 نوشت:
سلاااااااام - سوالی برام اومده - وقتی از روی اثر پیشین که مثال لباس یک جای نجس بزارد که من اونجا نبودم و بعدا ببینیم شک نداریم که با خیس بوده نجاس سرایت کرده و سپس و بعضی اوقات مشاهده میشود مثال بوی از نجس به لباس سرایت کرده شک داریم مطمءنیم سرایت کرده و اثر علمی مانند اگر لباس خیس جای تاریک و بسته بزاریم بوی بدی میگیرد و الان مشاهده اثرش میکنم بوی بدی دارد مطمئنم اول خیس بوده و کنار جای نجس گذاشته شده این شک باید اعتنا شود چون اثرش معلومه عجله دارم پس تا کی جواب میدن -جمعه سامانه تعطیله

با سلام و عرض ادب

اگر یقین به انتقال و سرایت نجاست داشته باشید نجس می شود ودرصورتی که شک داشته باشید بنابرپاکی است.

موفق و موید باشید

نور;467278 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر یقین به انتقال و سرایت نجاست داشته باشید نجس می شود ودرصورتی که شک داشته باشید بنابرپاکی است.

موفق و موید باشید

با تشکر ./متاسفانه من همچنان باور و دید قوی---- ای کاش نجاسات وجود نداشت.

جمع بندی تاپیک:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال:
چند روز پیش یکی از ناخن های پام شکست و از زیر آن خون آمد در آن زمان خونها رو شستم اما قرمزی زیر ناخن مشاهده می شد که قابل پاک شدن نبود و مثل خون مردگی بود،امادیروز ودر زمان استحمام متوجه شدم که زیر ناخنم خون خشک شده وجود داشته و از اون روز تا به حال من جند مرتبه پایم را شسته ام ،می خواستم بدانم ابی که به زیر ناخن رسیده پاک هست یا نه؟وآیا بقیه قسمتهای پایم رانجس کرده یا فقط همان قسمت زیر ناخنم نجس بوده؟
باتشکر
مرجع : مقام معظم رهبری

پاسخ:
اگر بعد از برطرف کردن نجاست،شک به خون بودن داشتید به صرف قرمزبودن نجس نیست زیرا ممکن است صله باشد که پاک است اما اگر یقین به خون مردگی باشد،یعنی خونيكه در زير ناخن - و يا زير پوست - در اثر ضربه - منجمد مى شود اگر با پاره شدن پوست بيرون بيايد نجس است پس اگر پوست پاره شود و آب به آن خون برسد آن آب نيز نجس ‍ مى شود ولی اگر با آب خارجی تماس نداشته باشد و فقط زیر ناخن باشد جایی را نجس نمی کند.

امام خمینی،تحریرالوسیله،ج1،احکام نجاسات،م10(مطابق با نظر مقام معظم رهبری)

موضوع قفل شده است