راز نديدن مرده هاي خود در خواب!

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راز نديدن مرده هاي خود در خواب!

مرحوم آقا شيخ عباس قمى در همين كتاب مفاتيح‏الجنان مى‏گويد، هر كس بخواهد مرده خود را خواب ببينيد، اين دعا را بخواند و اين كار را بكند، بعد مرده خود را در خواب ببيند. يك كسى تمام اين كارهايى را كه شيخ عباس قمى گفته بود، انجام داد، ولى مرده خود را درخواب نديد. براى همين، از دست شيخ عباس خيلى ناراحت شد و پيش خود گفت: آخر شيخ عباس اين چه مطالبى بود كه كه در كتابت مفاتيح نوشتى. عمل اين مطالب سودى نداد و نتيجه‏اى در برنداشت. از اين بابت خيلى عصبانى شده بود. دوست من گفت، شب شيخ عباس به خواب او آمد و گفت: من هم اين مطالب را درست نوشتم. آن فرد گفت: پس من آن‏ها را غلط انجام دادم. شيخ عباس گفت: نه، تو اتفاقاً هم آن كارها را هم درست انجام دادى. آن فرد گفت: پس چرا مرده‏ام به خوابم نيامد؟ شيخ عباس گفت: حالا چرا معطل اين هستى كه او به خوابت بيايد. من با اين كه مرده‏ام، به اين طرف آمده‏ام و آلان هم من در عالم بعد هستم.

خداوند متعال نمى‏گذارد مرده‏هايى كه به خاطر گناهان و اشتباهاتى داشتند، اكنون دچار رنجند، به خواب بيداران در دنيا بيايند؛ مبادا كه آبروى مرده بريزد. به اين كه آن مرده در خواب آن زندگان بيايد و بگويد، بله، ما را به زنجير كشيدند و ما را داخل آتش بردند. براى همين خداوند متعال اصلًا نمى‏گذارد كه آن مردگان به خواب زنده‏ها بيايند.

با اين پرده‏پوشى خداوند، زندگان مى‏گويند، اين بند خدا كه مرده، عجب آدم خوبى بوده است و خدا او را رحمت كند، و همان مرد گرفتار كه خداوند نمى‏گذاشت به خواب كسى بيايد، اگر همين‏طور چهل نفر آدم خوب دربار او بگويند، خدايا او را بيامرز، خطاب مى‏رسد كه عذاب او را برداريد؛ چون چهل نفر از بندگانم از من درخواست آمرزش او را كردند. اين خداست.

erfan.ir

برچسب: 

[="Tahoma"][="Green"]

سادات;260540 نوشت:
خطاب مى‏رسد كه عذاب او را برداريد؛ چون چهل نفر از بندگانم از من درخواست آمرزش او را كردند. اين خداست.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

این حدیث قدسی است؟

یا حدیث نبوی؟

صحت دارد؟:Gol:[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

"کل نفس ذائقه الموت ثم الینا ترجعون"

اکثر اموات گرفتاریهای زیادی دارند، تفکرات آنها متلاشی شده و حتی ممکن است نام خودشان هم یادشان برود چه برسد که بخواهند به فامیل سر بزنند. خیلی از موارد که انسان مرده ای را می بیند در واقع نماینده "ما" را می بیند که طبق ایه بالا به آنها پیوسته است و این نماینده نقابی از آن مرده بر چهره دارد. چنانچه از پیامهای شنیده شده و دیده شده در جهت دوری از محرمات و انجام واجبات بهره برده شود سود زیادی برای انسان دارد. البته باید دانست که در پس کلمات شنیده شده رازهایی شامل وقوع قیامت که واقعه ای بزرگ است و نیز یادآوری (ذکر) پروردگار ("و لقد وصلنا لهم القول لعلهم یتذکرون") مخفی هستند.

البته بد نیست بدانیم که مرگ قیامت صغری است و طبق آیات زیر اموات ممکن است چندان علاقه های دنیایی به خویشان را نداشته باشند:
"ولایسئل حمیم حمیما یُبَصَّرُونَهُمْ یَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ یَفْتَدِی مِنْ عَذَابِ یَوْمِئِذٍ بِبَنِیهِ وَصَاحِبَتِهِ وَأَخِیهِ وَفَصِیلَتِهِ الَّتِی تُؤْویهِ وَمَن فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا ثُمَّ یُنجِیهِ "

کبوتر حرم الزهرا;260543 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

این حدیث قدسی است؟

یا حدیث نبوی؟

صحت دارد؟:gol:

با سلام. این روایت از زبان شیخ در برزخ بیان شده و فکر نمی کنم حدیث نبوی باشد اما از آنجایی که از جانب خداوند متعال است احتمالا حدیث قدسی است.

کبوتر عشق;260543 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام
این حدیث قدسی است؟
یا حدیث نبوی؟
صحت دارد؟:gol:

سلام

در روايات آمده است كه حضرت صادق(ع) فرمود: هرگاه چهل نفر نزد ميت حاضر شوند و بگويند: «اللهم انا لا نعلم منه الاخيرا»؛ يعني خدايا ما جز نيكي چيزي از او نمي دانيم، خداوند مي فرمايد: شهادت شما را در مورد او پذيرفتيم و آمرزيديم آنچه را كه شما درباره او نمي دانيد.(معاد، شهيد دستغيب، ص 47، دارالكتاب).

سادات;260540 نوشت:
خداوند متعال نمى‏گذارد مرده‏هايى كه به خاطر گناهان و اشتباهاتى داشتند، اكنون دچار رنجند، به خواب بيداران در دنيا بيايند

سلام

گاهی اوقات قضیه برعکس است
یعنی زنده ظرفیت مشاهده مرده را ندارد چون روحش گرفتار این دنیاست نمی تواند با آن دنیا ارتباط برقرار کند
این طرز تفکر که شما گفتید عمومیت ندارد

یا علی

سادات;260540 نوشت:

خداوند متعال نمى‏گذارد مرده‏هايى كه به خاطر گناهان و اشتباهاتى داشتند، اكنون دچار رنجند، به خواب بيداران در دنيا بيايند؛ مبادا كه آبروى مرده بريزد. به اين كه آن مرده در خواب آن زندگان بيايد و بگويد، بله، ما را به زنجير كشيدند و ما را داخل آتش بردند. براى همين خداوند متعال اصلًا نمى‏گذارد كه آن مردگان به خواب زنده‏ها بيايند.

سلام

با عرض معذرت با این قسمت ارسال شما مخالفم!

منتظر توضیحات جنابعالی هستم...

taghdir0;341509 نوشت:
سلام

سلام. نظر خودتون چیه؟

taghdir0;341509 نوشت:
سلام

زبان مثال هست و نقل قولی از بزرگان که گاها برای یک نفر بیان میشه اما برگ به برگ و دهان به دهان گشته و به اینجا رسیده ...

مثل تجویز و نسخه دکتر میمونه
که برای یک شخص و بیماری مشخص
با توجه به علائم بیماری شخص نوشته میشه و ...

سادات;341734 نوشت:
سلام. نظر خودتون چیه؟

سلام

به نظر من این اشتباهه که یه نتیجه گیری کلی داشته باشیم و بگیم اگه فردی که فوت کرده به خواب دیگران نیومد، یعنی اینکه آدم بدی بوده و داره عذاب میشه و ... .
رو چه حسابی این حرفها رو همه نقل قول میکنن؟
مگه ملاک راحتی و عذاب اموات، اینه که به خواب کسی میان یا نه؟!!!!

mohammad2db;341780 نوشت:
زبان مثال هست و نقل قولی از بزرگان که گاها برای یک نفر بیان میشه اما برگ به برگ و دهان به دهان گشته و به اینجا رسیده ...

متاسفانه عوام دقیقا همینطور که شما می فرمایید نسخه دیگران رو برای عموم تجویز می کنن
در حقیقت امدن مرده به خواب یک شخص هزار و یک شرط داره اونم اگه واقعا اون میت باشه و نه شیطانی که به شکل اون در اومده
بنابراین قضاوت در مورد نیومدن میت کاری دشواره و پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودن در مورد امواتتون جز به خوبی یاد نکنید که این داستانی که نقل شده صد در صد خلاف این حدیثه
و بنابر این بی اعتباره

**عبدالله**;341913 نوشت:
متاسفانه عوام دقیقا همینطور که شما می فرمایید نسخه دیگران رو برای عموم تجویز می کنن
در حقیقت امدن مرده به خواب یک شخص هزار و یک شرط داره اونم اگه واقعا اون میت باشه و نه شیطانی که به شکل اون در اومده
بنابراین قضاوت در مورد نیومدن میت کاری دشواره و پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودن در مورد امواتتون جز به خوبی یاد نکنید که این داستانی که نقل شده صد در صد خلاف این حدیثه
و بنابر این بی اعتباره

سلام

متاسفانه چنین باورهایی در بین همه جا افتاده. و الان ملاک قضاوت در مورد اموات خوابها هستن! اگه کسی به هر دلیلی یکی از اموات خودش رو در خواب ندید، میگن حتما در عذابه!
اصلا وقتی کسی فوت میکنه، همه وقتی خانواده ی میت رو میبینن ازشون سوال میکنن به خوابتون میاد یا نه، تا بخوان قضاوت کنن!!!

یه سوال: کی گفته شیطان به شکل میت ظاهر میشه؟!!

taghdir0;341917 نوشت:
یه سوال: کی گفته شیطان به شکل میت ظاهر میشه؟!!

http://www.askdin.com/thread11346.html

taghdir0;341856 نوشت:
سلام

به نظر من این اشتباهه که یه نتیجه گیری کلی داشته باشیم و بگیم اگه فردی که فوت کرده به خواب دیگران نیومد، یعنی اینکه آدم بدی بوده و داره عذاب میشه و ... .
رو چه حسابی این حرفها رو همه نقل قول میکنن؟
مگه ملاک راحتی و عذاب اموات، اینه که به خواب کسی میان یا نه؟!!!!

با سلام.

اگر به متن دقت کنید جایی گفته نشده که اگر مرده به خواب کسی نیاید انسان بدی بوده. همه ما گناهانی داریم و بی اشتباه نیستیم. از طرفی در عالم برزخ همه مردگان هم اجازه سر زدن به خانواده یا رفتن به خواب عزیزانشان را ندارند مگر به اذن خدا. برای مثال بدهکار هستند و خدای متعال اجازه می دهد از طریق خواب به یکی از اعضای خانواده خود این مطلب را بازگو کنند که این هم شاید به خاطر کارهای نیک این مرده باشد که خداوند به او این ارفاق را کرده است. به هر حال این مطلبی که گذاشتم گوشه ای از سخنان استاد حسین انصاریان بود و شاید یکی از علت ها باشد نه تمام دلایل و گرنه مطلب خیلی زیاد است و دلایل مختلفی هست که محدود به این مطلب نمی شود و فقط و فقط خدای متعال از آن آگاه است و ما در مقام قضاوت نیستیم.

سادات;342203 نوشت:
با سلام.

اگر به متن دقت کنید جایی گفته نشده که اگر مرده به خواب کسی نیاید انسان بدی بوده.

سلام

در متن شما گفته شده:

سادات;260540 نوشت:

خداوند متعال نمى ‏گذارد مرده ‏هايى كه به خاطر گناهان و اشتباهاتى داشتند، اكنون دچار رنجند، به خواب بيداران در دنيا بيايند؛ مبادا كه آبروى مرده بريزد. به اين كه آن مرده در خواب آن زندگان بيايد و بگويد، بله، ما را به زنجير كشيدند و ما را داخل آتش بردند. براى همين خداوند متعال اصلًا نمى ‏گذارد كه آن مردگان به خواب زنده ‏ها بيايند.

خب این متن در مورد چه افرادی بود؟ اونایی که عذاب میکشن و دچار رنجند! به زنجیر کشیده شدند و داخل آتش برده شدند و ... !!!

بله، دلایل زیادی برای این هست که مردگان به خواب زنده ها نمیان، ولی چنین استنباط های کلی ای به نظر من اشتباهه!

taghdir0;342319 نوشت:
خب این متن در مورد چه افرادی بود؟ اونایی که عذاب میکشن و دچار رنجند! به زنجیر کشیده شدند و داخل آتش برده شدند و ... !!! بله، دلایل زیادی برای این هست که مردگان به خواب زنده ها نمیان، ولی چنین استنباط های کلی ای به نظر من اشتباهه!

سلام
شاید هم اونقدر بهشون خوش میگذره که ما رو فراموش میکنن
یک چند وقتی صبر کنیم تا کمی براشون عادی بشه
سراغمون میان ان شاء الله
والله الموفق

سادات;342203 نوشت:
اگر به متن دقت کنید جایی گفته نشده....

سند ما برای عمل قران و حدیثه
به غیر از اون هر منبری که سخنی گفته بشه که خلاف اینهاست بی اعتباره
وقتی پیامبر صلی الله علیه و اله می فرمایند در مورد مردگان خود جز به نیکی یاد نکنید معنایش اینه که به ما اجازه هیچگونه قضاوتی در باره اونها داده نشده
ضمنا خواب ابدا حجت نیست وقتی که شیاطین تو خواب می تونن ظاهر بشن
قرار نیست هرکی هرچی گفت رو ما علم کنیم و حرف بزنیم
همونطور که عرض شد این حرف بی اعتباره و سند کلام رسول الله صلی الله علیه و اله
و چه زیبا گفتند جناب حامد شاید اونجا خیلی بهشون خوش می گذره که این جمله واقعا تامل برانگیزه و چقدر فاصله داره با اون چیزی که در ابتدای بحث گفته شد که اون مطلب می تونه باعث سوظن زنده ها به مرده ها بشه که خلاف گفته پیامبر صلی الله علیه و آله است

اوایل فوت مادرم ، هرموقع بخوابم میومد اخرش میگف باید برم و برای من دردناک ترین لحظات بود . التماس میکردم ک نرو.... خلاصه الان بعد 8سال نمیگم بخوابم نمیاد ، نه میاد ولی چیزی از حرفاشو یادم نمیمونه وبازهم موقع رفتنش گریم میگیره بطوریکه اطرافیانم از خواب بیدار میشن . .. هرموقعم ک بخوابم نمیاد با خودم میگم لابد کار بدی کردم حتما مادرمو ناراحت کردم که لایق نیستم ببینمش . هر چند خیلی خیلی دلتنگشم .

darya69;342432 نوشت:
اوایل فوت مادرم ، هرموقع بخوابم میومد اخرش میگف باید برم و برای من دردناک ترین لحظات بود . التماس میکردم ک نرو.... خلاصه الان بعد 8سال نمیگم بخوابم نمیاد ، نه میاد ولی چیزی از حرفاشو یادم نمیمونه وبازهم موقع رفتنش گریم میگیره بطوریکه اطرافیانم از خواب بیدار میشن . .. هرموقعم ک بخوابم نمیاد با خودم میگم لابد کار بدی کردم حتما مادرمو ناراحت کردم که لایق نیستم ببینمش . هر چند خیلی خیلی دلتنگشم .

[="darkred"]گاهی افرادی که از دنیا رفته اند افراد بسیار خوبی هستند و به خواب کسی هم نمی روند و این دلیل نمی شود که حتما جایشان بد است یا بازمانده ها اعمال بدی انجام داده اند که به خواب کسی نمی آیند . علامه طباطبایی برادری داشت که در تبریز بود . او شاگردی داشت که با افراد برزخ خیلی راحت تماس می گرفت . از روح ملاصدرا سوالات علمی می کرد. او با روح دو نفر نتوانسته بود که ارتباط برقرار بکند یکی سید بن طاوس و یکی بحرالعلوم . این دو فرموده بودند که ما دربست در خدمت امیرالمومنین هستیم و فرصت پایین آمدن نداریم. گاهی نیامدن آنها بخاطر این است که به چیز بالاتری توجه دارند .[/]

اینکه چرا می آیند چرا نمی آیند به ما اجازه تجسس نداده اند
وظیفه ما طلب آمرزش و به نیکی یاد کردن است
سوای این مسائل می شود مخالفت با حدیث نبوی که بالاتر عرض شد

سادات;342637 نوشت:
او شاگردی داشت که با افراد برزخ خیلی راحت تماس می گرفت....

ما تا حدیث و قران را داریم به داستان نیازی نداریم برای اثبات مسائل

[="darkslateblue"]هوالعالم

از نظری

میشه گفت هر کسی اجازه یا توان درک این مسائل رو نداره
موجود مدعی که هرگز ! مگر اینکه ادعایی پوچ یا مملو از سم و خطر باشه ...

شاید بشه گفت اگر قرار باشه همه اونچیزی که تو میبینی رو همگان بدانند یا ببینند
که این مشاهده در خواب فردی صورت نمیگرفت و خیلی رسمی بطور علنی و همگانی منتشر میشد .

[="darkgreen"]گاها حکمت از نشانه دادن اینه که اگاه و هوشیار باشی . کمکی کنی و از اون چیزی که اموختی درس بگیری و زکات بدی ...نه اینکه همه اونچیزی که دیدی یا گرفتی رو به دیگران بگی یا بدی ! [/]

یکی از هزاران دلیلش اینه که
این مشاهده برای درک تو تعریف شده و ممکنه با قوه درک دیگری سازگار نباشه

[="darkgreen"]
البته این دلیل هم مثل دلیل نیامدن به خواب زندگان
ممکنه یکی از هزاران دلیلی باشه که در پست اول ذکر شده
و در زمانی نیاز به تغییر دستور باشه که اون دست خداست [/].[/]

سادات;260540 نوشت:

با سلام و تشکر از جناب سادات

همان طور که دوستان فرمودند استدلال فوق بیان درست و دقیقی نیست.

الزامی نیست که هر مرده ای به خواب کسی آمد همه سرگذشتش را تعریف کند. می شود مرده ای به خواب نزدیکانش بیاید و از عذابش نگوید.

اتفاقاً وقتی می بینند مرده ای بخاطر حق الناسی در عذاب است هم برای دیگران تنبهی جدی است و هم می توانند برای حلالیت طلبیدن یا تخفیف عذاب او تلاش کنند.

موفق باشید.:Gol:

خواب چند نوعه باید ببینی جزو رویاهای صادقه هستش بعد راجع بهش تعبیر کنی

نقل قول:

نا گفته نبوده و نماند
تا حقی از صاحب مطلب و کاربر سادات محترم ضایع نشه .

مسلما خدا آبرودار و خواهان خیر مخلوقاتش بوده و هست .
ولی اینطور مطالب نباید طوری تعبیر بشه
که اگر مخاطب در حالت طبیعی خوابی از مرحومی با روی سیاه یا سوخته و در زنجیر دید
بهش کم توجهی کنه یا اونرو وهم و خیال بدونه ...

چون ممکنه که طرف به اذن خدا به خوابت بیاد تا ازت طلب حلالیت کنه !
یا ازت التماس دعا داشته باشه و ...
که نباید بازگو بشه و در صورت وجود تردید بهتره با کمی تحقیق در مورد شخص مرحوم و شرایطش به حقیقت مساله پی ببریم . یه وقتا ممکنه طرف بخاطر فحاشی زیاد اونهم پشت سر شما با لب و دهن و گلویی سوخته یا سیاه دیده یا درک بشه ...که فقط با حلالیت شما این سیاهی یا گیر و بیماری از بین میره ...

aminj;260699 نوشت:
اکثر اموات گرفتاریهای زیادی دارند، تفکرات آنها متلاشی شده و حتی ممکن است نام خودشان هم یادشان برود چه برسد که بخواهند به فامیل سر بزنند. خیلی از موارد که انسان مرده ای را می بیند در واقع نماینده "ما" را می بیند که طبق ایه بالا به آنها پیوسته است و این نماینده نقابی از آن مرده بر چهره دارد. چنانچه از پیامهای شنیده شده و دیده شده در جهت دوری از محرمات و انجام واجبات بهره برده شود سود زیادی برای انسان دارد.

سلام
ببخشيد آيا مطالب بالا صحت علمي دارد؟
تفكرات متلاشي شده؟!!! در اين صورت در برزخ زندگي نخواهند كرد؟ يعني زندگيه بعد از مرگ اكثر افراد اينقدر سخت است؟ يعني بيشتر اموات اينقدر جايشان بد است؟

من فكر مي كنم ديگر انگيزه اي براي زندگي ندارم.....

**عبدالله**;341913 نوشت:
پیامبر صلی الله علیه و اله فرمودن در مورد امواتتون جز به خوبی یاد نکنید که این داستانی که نقل شده صد در صد خلاف این حدیثه
و بنابر این بی اعتباره
بنده دانشجوی رشته ادبیات عرب هستم.باعرض پوزش از خدمتتون,حدیثی که از حضرت رسول نقل فرمودید جعلی است وتوسط معاویه جعل شده تا بعد از مرگش اورا لعنت نکنند,با این حساب نباید پشت سر صدام حرف زد!!!!!

سادات;260540 نوشت:

با اين پرده‏پوشى خداوند، زندگان مى‏گويند، اين بند خدا كه مرده، عجب آدم خوبى بوده است و خدا او را رحمت كند، و همان مرد گرفتار كه خداوند نمى‏گذاشت به خواب كسى بيايد، اگر همين‏طور چهل نفر آدم خوب دربار او بگويند، خدايا او را بيامرز، خطاب مى‏رسد كه عذاب او را برداريد؛ چون چهل نفر از بندگانم از من درخواست آمرزش او را كردند. اين خداست.

اگر اینطوری که شما میگید باشه، برای من دو تا سوال مطرح میشه:
اول : پس آیا همه ی اون رفتگانی که به خواب ما نمی آن ، گناهکار هستن و وضعشون اونور خرابه که نمیان؟ اگه اینطور نیست پس چه دلیل دیگه ای برای نیومدن اونا به خواب ما میتونه وجود داشته باشه ؟
دوم : چه اشکال داره من خواب یه نفر از رفتگان خیلی نزدیکم رو ببینم و با اینکه فکر میکردم تو اون دنیا وضع خوبی داره، بفهمم الان در عذابه. اینطوری که بیشتر واسش دعا میکنم و قران میخونم و طلب آمرزش میکنم تا بتونم اونو از این وضع نجات بدم.اینطور نیست؟

aminj;260699 نوشت:
کثر اموات گرفتاریهای زیادی دارند، تفکرات آنها متلاشی شده و حتی ممکن است نام خودشان هم یادشان برود چه برسد که بخواهند به فامیل سر بزنند.

این حرفتون سند داره؟ من یه حدیث مستند براتون میارم که مضمونش اینه که همه ی مرده ها ، حداقل شب جمعه به عزیزانشون در دنیا سر میزنن و این حداقله

Niyaz;365459 نوشت:
سلام
ببخشيد آيا مطالب بالا صحت علمي دارد؟
تفكرات متلاشي شده؟!!! در اين صورت در برزخ زندگي نخواهند كرد؟ يعني زندگيه بعد از مرگ اكثر افراد اينقدر سخت است؟ يعني بيشتر اموات اينقدر جايشان بد است؟

من فكر مي كنم ديگر انگيزه اي براي زندگي ندارم.....

باسلام و عرض ادب
ممکن است بعضی از انسانهایی که اهل دین نیستند و چیزی از برزخ و قیامت نشنیدند و فقط درفضای دنیایی سیر می کردند، لحظه ی اول که از دنیا می روند، متوجه نشوند که از دنیا رفته اند و الان در عالم برزخ هستند، مانند انسانی که خواب است و ماجراهایی برای او در خواب اتفاق می افتد، ولی گمان نمی کند که اینها همه خواب است بلکه فکر می کند در حالت بیداری است. اما ظاهرا برای یک شیعه یا انسانی که مرتب به یاد مرگ بوده و به فکر قیامت، گمان نمی کنم این حالت برایش پیش بیاید و یا اگر باشد، مدتی کوتاه است و سریع از اوضاع و احوال متوجه خواهد شد که دنیا رفته است و نکیر و منکر به سراغ او خواهند آمد.

رنگ خدا;365556 نوشت:
اول : پس آیا همه ی اون رفتگانی که به خواب ما نمی آن ، گناهکار هستن و وضعشون اونور خرابه که نمیان؟ اگه اینطور نیست پس چه دلیل دیگه ای برای نیومدن اونا به خواب ما میتونه وجود داشته باشه ؟
دوم : چه اشکال داره من خواب یه نفر از رفتگان خیلی نزدیکم رو ببینم و با اینکه فکر میکردم تو اون دنیا وضع خوبی داره، بفهمم الان در عذابه. اینطوری که بیشتر واسش دعا میکنم و قران میخونم و طلب آمرزش میکنم تا بتونم اونو از این وضع نجات بدم.اینطور نیست؟

قرار نیست هر کسی از دنیا میره به خواب اطرافیانش بیاد و دلیلی نیست که اگر کسی به خواب آمد یا نیامد، نشان از خوب یا بد بودنِ او داشته باشد. خیلی ها انسانهای خیلی خوبی بودن ولی به خواب اطرافیانشان هم نیامدند. ولی مطلبی معروف است که اگر روحِ میت آزاد باشد، اگر بخواهد می تواند سریع به خواب اطرافیانش بیاید.
در مورد سوال دوم شما هم باید بگویم که ممکن است همینطوری باشد که شما می فرمایید.

DARYA69;342432 نوشت:
[=arial black]اوایل فوت مادرم ، هرموقع بخوابم میومد اخرش میگف باید برم و برای من دردناک ترین لحظات بود . التماس میکردم ک نرو.... ..... هر چند خیلی خیلی دلتنگشم .

شنیده اهم یکی از دلائلی که مردگان و اقوام نزدیک کمتر و یا اصلا به خواب آدم نمی آیند به خاطر همین است که ما زودتر واقعیت را درک کنیم و بتوانیم بر این فراق و جدایی غلبه کنیم.

وابسته شدن به این که آنها را در خواب ببینیم، مشکل را حل نمی کند بلکه مانع آن می شود که ما به زندگی عادی خود برگردیم

پس این می تواند لطف الهی باشد

سلام.خسته نباشید.
من روز 24 اردیبهشت سال جاری مادربزرگم رو از دست دادم.ما همدیگه رو خیلی دوست داشتیم.طوریکه همه میدونستند بین نوه ها بیشتر منو دوست داره و از بین بچه هاش فقط مادرم و دایی بزرگم که خارج هستش رو دوست داشت.چون مامانم از سال 63 نگهش میداشت و بابام به عنوان داماد هیچ اعتراضی نداشت.
3-4 روز قبل از فوت کردنش من به دلیل مشغولیت کاری نتونستم بهش سر بزنم ولی مادرم پسرم رو برده بود تا ببینه.
الان که چند ماه از فوتش میگذره حتی یکبار هم به خوابم نیومده.به خواب دختر دایی های که کمتر دوستشون داشت شاید سالی 2 بار می دید رفته ولی به خواب من نه.
دلیلش چی میتونه باشه؟
بعضی ها میگن چون من هنوزم که هنوزه خیلی ناراحتم و هر روز گریه میکنم نمیاد به خوابم.
بعضی ها میگن از دستم ناراحته که چرا نرفتم دیدنش.
بعضی ها هم که دلیل رو ندادن خیرات میدونن.(من نمیدونم چه خیراتی میتونم بدم؟مامانم 3 روز مراسم و چهلم رو بهترین خیرات رو بهش داد.منم یکبار موقع رفتن به سر مزار 100-130 تا لقمه نون پنیر سبزی پخش کردم.دیگه چی میتونم بدم؟)
خیلی ناراحتم که چرا به خوابم نمیاد.دلم براش تنگ شده.نمیخوام تصویرشو از خواب های فک و فامیل بشنوم.میخوام ببینمش و بغلش کنم و یه دل سیر گریه کنم.
توروخدا بگین چیکار کنم که به خوابم بیاد.
ممنون

از نظر آموزه ای دینی به اثبات رسیده است که ارواح در عالم برزخ با خویشان و دوستان خود ارتباط دارند. یکی از راه های ارتباط به خواب آمدن است، به نظر می رسد اصل این که انسان در خواب‌، می‌تواند با ارواح دیگران ارتباط برقرار کند، امری درست است و فرقی هم بین ارتباط با روح زنده و مرده نیست‌؛ یعنی انسان گاهی پیامی را از روح انسانی که از دنیا رفته است‌، دریافت می‌کند و گاهی از روح انسانی که زنده است‌، زیرا انسان در خواب ـ به مقدار زیادی ـ از بدن و عالم مادّی فاصله می‌گیرد و به عالم ارواح و عالم غیب نزدیک می‌شود.

البته این ارتباط، با مرگ کامل می‌گردد، ولی این ارتباط در خواب ـ ارتباط با عالم غیب و عالم ارواح ـ بیش‌تر از وقت بیداری است‌:

"اَللّه‌ُ یَتَوَفَّی الاَنفُس‌َ حین‌َ مَوتِها والَّتی لَم تَمُت فی مَنامِها؛خداوند ارواح را به هنگام "مرگ‌" قبض می‌کند، و ارواحی را که نمرده‌اند نیز، به هنگام "خواب‌" می‌گیرد. "
ملاحظه می‌کنید که در خواب‌، همان اتفاقی می‌افتد که در وقت مرگ می‌افتد ـ یعنی قبض روح توسط خداوند ـ البته قبض روح در خواب‌، موقّت و ناقص است‌، پس هم امکان ارتباط با ارواح در خواب و هم دریافت پیام از آنان‌، امکان دارد؛ امّا در اختیار انسان نیست که با چه روحی ارتباط برقرار کند و از او چه پیامی را دریافت کند.

ممکن است روح هر مرده ای نیز این اجازه و اختیار، یا تمایل را برای ارتباط با روح ما نداشته باشد. در نتیجه برخی اموات زیاد در خواب دیده و برخی کمتر دیده می شوند. خواب دیدن اموات در خصوص افراد مختلفی حتی از علما هم ذکر شده است.

حقیقت اینه که این گونه امور جزئی در روایات بیان نشده ولی به طور کلی می‌توان گفت دليل به خواب نيامدن اموات هم عوامل گوناگوني است كه بخشي از آن ها ميزان آزادي ارواح ايشان يا ظرفيت و قابليت ما براي برقراري اين رابطه است ؛ به علاوه بعد از ارتباط در عالم خواب ميزان و كيفيت گفتگو و انتقال برخي اخبار به ما نيز براي ايشان كاملا محدود و مشخص شده است و ايشان اجازه بيان همه چيز آن هم به طور صريح و واضح را ندارند .
همچنين بعید نیست انگيزه و تمايل از آن طرف نیز براي اصل رابطه در عالم خواب بی‌تأثیر نباشد، مثلاً برخی از اموات ممکن است توقعی بیشتر از افراد بازمانده‌اش داشته باشد که برای آنها دعا کند و یا خیر و خیراتی به نیابت آنها انجام دهد، به خواب آن فرد بیشتر می‌آید. در هر صورت این گونه امور به طور دقیق برای هیچ کس معلوم نخواهد بود. در روایات هم نکته‌ای خاص در این خصوص دیده نشد.

ممنون از جوابتون.

یعنی اون خدابیامرز از من ناراحت نیستن؟

سلام من که اوایل خاله ام فوت کرده بودخدابیامرزدش همش میومدبه خوابموازگناه های من میگفت یامنونصیحت میکرداتفاقاتوخواب بقیه هم میرفت اماچیزهای دیگه میگفت مثلامیگفت برامن خیرات بدین و...اماتوخواب من همش هشدارونصیحت بوداونم برای من وخیلی هم ترسناک بودمن اونقدرناراحت میشدم وازخواب میپریدم وگریه میکردم یک روزکه خوابیده بودم دوباره خوابشودیدم این بارهم بلندشدموناراحت وگریه کردم مامانم فهمیدناراحتم علت روجویاشدمنم براش تعریف کردم وگفتم چقدرناراحتم بعداظهرکه مادرم به خواب رفت خاله ام به خوابش اومدومادرم ازش پرسیدچراانقدبه خواب دخترم میایی وناراحتش میکنی گفت نه من اذیتش نمیکنم من دوستش دارم ازاونوقت تاحالادیگه به خوابم نیومدتاچندسال غیرچندماه پیش واین ماجراخیلی برام عجیب بودخیلی

minda;378898 نوشت:
سلام.خسته نباشید.
من روز 24 اردیبهشت سال جاری مادربزرگم رو از دست دادم.ما همدیگه رو خیلی دوست داشتیم.طوریکه همه میدونستند بین نوه ها بیشتر منو دوست داره و از بین بچه هاش فقط مادرم و دایی بزرگم که خارج هستش رو دوست داشت.چون مامانم از سال 63 نگهش میداشت و بابام به عنوان داماد هیچ اعتراضی نداشت.
3-4 روز قبل از فوت کردنش من به دلیل مشغولیت کاری نتونستم بهش سر بزنم ولی مادرم پسرم رو برده بود تا ببینه.
الان که چند ماه از فوتش میگذره حتی یکبار هم به خوابم نیومده.به خواب دختر دایی های که کمتر دوستشون داشت شاید سالی 2 بار می دید رفته ولی به خواب من نه.
دلیلش چی میتونه باشه؟
بعضی ها میگن چون من هنوزم که هنوزه خیلی ناراحتم و هر روز گریه میکنم نمیاد به خوابم.
بعضی ها میگن از دستم ناراحته که چرا نرفتم دیدنش.
بعضی ها هم که دلیل رو ندادن خیرات میدونن.(من نمیدونم چه خیراتی میتونم بدم؟مامانم 3 روز مراسم و چهلم رو بهترین خیرات رو بهش داد.منم یکبار موقع رفتن به سر مزار 100-130 تا لقمه نون پنیر سبزی پخش کردم.دیگه چی میتونم بدم؟)
خیلی ناراحتم که چرا به خوابم نمیاد.دلم براش تنگ شده.نمیخوام تصویرشو از خواب های فک و فامیل بشنوم.میخوام ببینمش و بغلش کنم و یه دل سیر گریه کنم.
توروخدا بگین چیکار کنم که به خوابم بیاد.
ممنون

خدا رحمتشون کنه دقیقا حال منو دارید!

minda;378950 نوشت:
ممنون از جوابتون.

یعنی اون خدابیامرز از من ناراحت نیستن؟

سلام. خیر ناراحت نیستند. فقط حتما براشون روزی چند صفحه قرآن حداقل یک صفحه بخون و 14 صلوات حداقل یک صلوات بفرست. خوشحال میشن.

سلام وعرض ادب
من که خیلی کم از اینخوابها میبینم بعضی موقها شاید خوابهای باارزش ببینم که به کسی نمیگم و زیاد هم توجه نمیکنم.

[="Tahoma"]سلام
امیدوارم به مطلب اینجانب هم نگاهی اجمالی بیندازید و نظر کارشناسی تان را بفرمائید.
من 25 سال پیش مادر بزرگ پدری ام را از دست دادم. ایشون قبل از فوتشان بمدت 14 سال با ما در یک منزل زندگی میکرد و با من به عنوان اولین نوه پسری‌اش ارتباط خوبی داشت. من نیز او را بسیار دوست داشتم. بعد از فوت مادربزرگم, هرازگاهی خوابش رو میدیدم نه دائم, شاید چند سال یکبار ولی عمدتا مواقعی که دلیل خاصی داشت مثل اینکه 2 سال پیش که در گرفتاری بدی بودم و روزهام به گریه و غم سپری میشد... خواب دیدم ایشون روی یک مبل درست روبروی جائی که من حضور دائم داشتم نشسته بود و زانوی غم بغل گرفته بود. اینطور به من فهموند که به شرایط بد من آگاهه و برام ناراحته!
قبلا هم مشابه این خوابها رو (نه خواب هجو, بلکه خواب صادقه دیده بودم) طوری که برام تداعی میشد که مادربزرگم که ارادت خاصی به هم داشتیم همیشه به یادمه حتی زمان نبودش در این دنیا.

9 ماه پیش هم مادربزرگ مادری‌ام به رحمت خدا رفت. با ایشون رابطهعمیقتری داشتم چون اولین نوه‌اش بودم و هردومون بسیار عاطفی! مادربزرگم به خاطر منخیلی سختی کشیده بود به همین خاطر من همیشه خودم رو مدیونش میدونم. قبل از فوتش,بیماری سختی گرفت و مدتی بستری بود. سعی مکردم به عیادتش برم اما یکماهی میشد کهنتونسته بودم برم, ایشون حالش خیلی بد شد. بیمارستان مراقبتهای ویژه بستری شد, , پزشکانمیگفتند امیدی نیست. اطرافیان میگفتن چشمش به دنیاست! احتمالا منظر یه نفره؟!
بالاخره رفتم ملاقات , اونجا خیلی گریه کردمچون یه حسی بهم میگفت دیگه فرصتی نمونده, وقتی بالای سر مادربزرگم بودم یکبارهدیدم دستگاهی که ضربان قلب رو نشون میده نوسان کرد و پرستار توجهش جلب شد, به منگفت به چیزی دست نزن! ولی من کاری نکرده بودم! (حس کردم روح مادربزرگم متوجه حضورمن شده)!
باهاش حرف زدم گفتم مادربزرگ عزیزم خیلی بهگردن من حق داری و من که برات کاری نکردم اما اگر به اندازه سرسوزنی حق به گردنتدارم حلالت. خدا ازت راضی بشه که دیگه اینقدر زجر نکشی. موقع اذان مغرب بود تا برسمخونه بشدت گریه کردم
فردا صبح گفتند ایشون تموم کرد!!!
تو مراسم خیلی ناراحت بودم چون برام غم بزرگی بود. همون شب,براش نماز شب اول قبر خوندم. و (در منزل مادربزرگم بودیم) خوابیدم... نمیدونم خواببودم یا تو خواب و بیداری یا خیال... دیدم ایشون بالای سرم ایستاده و میگه پاشونماز بخون (شاید منظورش این بوده برای شب اول قبرش و برای آرامشش دعا کنم...)
مدتی گذشت... یکروز خیلی برای مادربزرگم دل تنگ شدم طوریکه(تو اتوبوس بودم) نتونستم جلوی اشکامو بگیرم و هق هق گریه کردم... برای دعا کردم وطلب آمرزش... خیرات دادم... به خوابم اومد دیدم در منزلش نشسته و بچه من رو رویپاهاش خوابونده. من که از بیرون اومدم هراسون بودم از مشکلات بیرون و با دیدن اونصحنه احساس آرامش کردم. اینم فکر میکنم یه جور همدردی و نشون دادن محبتمادربزرگمه. خدا رحمتش کنه.
دوباره چند وقت پیش به خواب یکی از بستگان رفته بود و راجعبه مشکل من پیغام داده بود که فلان تصمیم خطرناک رو نگیره و الا نتیجه خوبی نداره!
باز مدتی بعد که من گرفتار یک بیماری شده بودم خوابشو دیدمکه در یک اتاق کاملا سفید روی یک سکو (تخت) خوابیده و لای کلی ملحفه سفید... بیدارشد با من حرف زد, چیزی گفت مه معنیش این بود این بیماریت رفع میشه دوباره ملحفه هارو دورش پیچید و خوابید. بعد که بیدار شدم حس خوبی داشتم هرچند که اون بیماریحسابی اذیتم کرد, ولی خداروشکر رفع شد.

من راز ندیدم مرده ها در خواب رو نمیدونم (برام عجیبه که چرا بعضی از رفتگان رو تا حالا خیلی کم درخواب دیدم) ولی همونطور که میبینید راز دیدنشون مثل خوابهای من یکیش میتونه این باشه که بهمون بگن دوستمون دارن یا به شرایط ما آگاهن و هرازگاهی بهمون سر میزنن..... ما خبر نداریم

[/HR]

سلام دوستان من تازه عضو این انجمن شدم.

مادربزرگم 3 روزه پیش فوت کرده و مادرم اون رو از وقتی داییم فوت کرده 8 ساله اورده بود تو خونمون نگه میداشت من خیلی دوستش داشتم با هم خیلی شوخی میکردیم بعضی وقتها انقدر شوخی میکردیم که به دعوا میکشید حتی یک روز داییم اومد به خوابم از من خیلی ناراحت بود و سرم داد میکشید از همه نوه هاش هم بیشتر منو دوست داشت وصیت کرده بود من در قبر بزارم الان دارم سکته میزنم از ناراحتیم که چرا باهاش شوخی میکردم هرروز براش نماز و احسان و قران میخونم تا از من راضی بشه.حالا اون تو اون دنیا میدونه که من براش احسان میکنم تا حلالم کنه لطفا راهنمایی کنید دارم دیوانه میشم.

محمدترک;561088 نوشت:

مادربزرگم 3 روزه پیش فوت کرده و مادرم اون رو از وقتی داییم فوت کرده 8 ساله اورده بود تو خونمون نگه میداشت من خیلی دوستش داشتم با هم خیلی شوخی میکردیم بعضی وقتها انقدر شوخی میکردیم که به دعوا میکشید حتی یک روز داییم اومد به خوابم از من خیلی ناراحت بود و سرم داد میکشید از همه نوه هاش هم بیشتر منو دوست داشت وصیت کرده بود من در قبر بزارم الان دارم سکته میزنم از ناراحتیم که چرا باهاش شوخی میکردم هرروز براش نماز و احسان و قران میخونم تا از من راضی بشه.حالا اون تو اون دنیا میدونه که من براش احسان میکنم تا حلالم کنه لطفا راهنمایی کنید دارم دیوانه میشم.

سلام علیکم.
تسلیت عرض میکنم.
بله قطعا میرسه بسیار نافعه. شما میتونید صدقه در حقشون بدید و خیرات کنید هنگام زوال آفتاب در شب جمعه هم افضل تره.اگر نتونستید صدقه بدید براشون نماز بخونید.

ولی شیخ عباس قمی فقط طرف رو قانع کرد و دلیلی نیورد!

محمدترک;561088 نوشت:

سلام برادر محمد عزیز
در گذشت مادربزرگ عزیزتان را تسلیت عرض کرده و از خدای منان برای ایشان طلب آمرزش و مغفرت و برای شما طلب صبر و اجر دارم.
ولی برادر عزیز همانطور که شما فرمودید با ایشان شوخی می کردید و کلی می خندیدید و این خیلی خوبه حالا درسته که گاهی زیاده روی می کردید ولی این موضع نباید باعث عذاب وجدان شما باشه...در این دور و زمونه که اولاد آدم (البته نه همه آدما) حتی حال و حوصله نداره در حد یک سلام و علیک ساده هم با پدر و مادر خودش صحبت کنه شما با صبر و حوصله برای خوشحال کردن اون مرحومه وقت می ذاشتید و با ایشون شوخی می کردید و این خیلی خوب بوده و مطمئنم که اگر هم سوء تفاهمی پیش میومده حالا ایشون در یک عالم بالاتر از درون دل شما باخبر شده و اینکه شما قصد آزار ایشان را نداشته اید.
باز بهتون پیشنهاد میکنم که اصلا دچار عذاب وجدان نشید , چرا که با وجود غم از دست دادن یک عزیز همین کافیست که غم عذاب وجدان هم به آن اضافه بشه تا انسان به افسردگی برسه!
روحش شاد

از دوستانی که منو راهنمایی کردید و باعث دلگرمی من شدید خداوند بر رفتگان شما رحمت کند حتما دعاگوی رفتگان شما هم خواهم بود.ممنون

موضوع قفل شده است