صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا کمک به کسانی که گدایی می کنند درست است؟

علاقه
    مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

پرسش آیا کمک به کسانی که گدایی می کنند درست است؟

ایا کمک کردن به کسانی که در خیابان جلو ما رو میگیرند و یا گاهی در خانه میایند و در خواست پول میکنند درسته؟!
    با توجه به اینکه میدانیم که خیلی از این افراد وضع مالی خوبی دارند ولی ظاهری غلط انداز و در واقع از این راه روزگار میگذروندند!؟
    ایا این کار به ترویج فرهنگ تکدی گری کمک نمیکنه؟!

از طرف دیگه در تاریخ بسیار داریم که ائمه این کار رو میکردند!

بالا خره باید به گدا کمک کرد یا نه؟مخصوصا وقتی شروع به قسم دادن میکنن!!!!

کارشناس بحث : بصیر

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ در ساعت ۱۹:۰۷
    ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
    یا رب!
    ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
    کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
    و خنده ی روی لبهاش!
    نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!

2. صلوات ها 19

3.  

علاقه
    قرآن، اهل بيت
    نوشته
    2,058
    حضور
    15 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17932

با سلام و با اجازه از استاد من فقط تجربه شخصی خودم رو میگم انشاالله استاد بصیر خودشون نظر کارشناسی میدهند.

متاسفانه در شهرهای بزرگ مثل تهران یکسری از این افراد که بهشون "متکدیان" گفته می شوند برای خودشون یک گروه تشکیل داده اند متشکل از مرد و زن و بچه و پیر و جوان. از بچه نوزاد گرفته تا چند ساله. یکسری زنان هم هستند که ظاهر مناسبی هم ندارند و دستشون بچه های نوزاد کوچک است که خیلی وقتها متعلق به خودشان نیست. یک سرویس هم دارند که آخر شب اینها از مکان های تکدی که معمولا سر چهارراه ها هستند جمع می کنند و صبح دوباره بر می گردانند. خود من بارها به چشم خودم دیدم که این زنان ها همراه چند جوان شبها دور آتش جمع می شوند و متاسفانه حرکات ناشایست انجام می دهند.
    به هر حال به این گروه از افراد که جلوی ماشین ظاهر می شوند به هیچ وجه کمک نکرده و نخواهم کرد چون معلوم الحالند و وظیفه دولت یا شهرداریهاست که اینها را جمع آوری کنند هرچند دوباره مثل قارچ رشد میکنند.

دسته ای دیگر که معمولا در پیاده روها هستند و من خیلی می بینم افراد بی بضاعتی هستند که دست فروشی و نه گدایی میکنند یا کسانی که معلول هستند یا نابینا هستند که مثلا فال فروشی می کنند یا اجناس دیگر می فروشند و من معمولا با اینکه نیازی ندارم از ایشان خریداری می کنم چون می دانم گدایی نمی کنند و از طرفی شاید همین 500 تومان یا 1000 تومان برای من و شما پولی نباشد اما وقتی چیزی با همین پول از این فرد می خری برای این فرد خیلی ارزش دارد و باری از دوشش برداشته می شود.

گاهی هم پیرمردها یا پیرزن ها یا حتی زنانی را می بینم که با چادر چهره خود را پوشانده اند و بعضا در خیابان گدایی کرده و دست فروشی میکنند به اینها هم کمک می کنم.

بستگی به موقعیت و طرف مقابل دارد معمولا می توان متدکی را از فرد نیازمند تشخیص داد.

متاسفانه بعضی از این بچه ها را آموزش داده اند که با قسم و آیه جنس ها یی را بفروشند یا گدایی کنند که معمولا من به اینها کمک نمی کنم حتی یکبار تذکر دادم که قسم نخورند .

در زمان ائمه اطهار این افراد واقعا بی بضاعت بودند. اما الان متاسفانه عادت تکدی گری پیدا کرده اند.

انشاالله استاد خودشان توضیح خواهند داد.
    از خلق جهان کناره کردیم *

سر رشته عقل پاره کردیم *

کس چاره ما نکرد و ما خود *

بی منت خلق چاره کردیم *

ننمود رهی بجز ره عشق *

هر چند که استخاره کردیم*

5. صلوات ها 18

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها
    ایا کمک کردن به کسانی که در خیابان جلو ما رو میگیرند و یا گاهی در خانه میایند و در خواست پول میکنند درسته؟!
    با توجه به اینکه میدانیم که خیلی از این افراد وضع مالی خوبی دارند ولی ظاهری غلط انداز و در واقع از این راه روزگار میگذروندند!؟
    ایا این کار به ترویج فرهنگ تکدی گری کمک نمیکنه؟!
    از طرف دیگه در تاریخ بسیار داریم که ائمه این کار رو میکردند!
    بالا خره باید به گدا کمک کرد یا نه؟مخصوصا وقتی شروع به قسم دادن میکنن!!!!
    باسلام و عرض ادب و تشکر و سپاس از مدیر انجمن، سادات، از همکاری و یاری ایشان.
    تکدی گری و اظهار ضعف و تظلم در دین مبین اسلام امری ناشایست، شمرده شده و خداوند متعال راضی نیست که هیچ مومنی، برای امرار معاش خود، سربار مردم باشد و با حالت ذلت از دیگران درخواست نماید.
    آنهایی هم که معلوم است، این کار را به عنوان شغل اتخاذ کرده اند، نباید به آنها کمک کرد.
    در هر جامعه ای انسانهای آبرومندی هستند که باسیلی صورت خود سرخ نگه می دارند و آبروی خود را حفظ نموده اند. اگر مردم چنین انسانهایی را شناسایی کنند و به آنها برسند دیگر در جامعه محتاجی وجود نخواهد داشت و تکدی گران نیز شناسایی خواهند شد.
    اما اگر شخص محتاجی پیداشد و به ما رو انداخت، و احتمال راستگویی را در او دیدم و او را رد کنیم، عملی مکروه مرتکب شده ایم.
    زیرا همانطور که گدایی کردن مکروه است، گدا را رد نمودن نیز کراهت دارد.

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۱/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۴:۱۳

7. صلوات ها 18

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

حدیث زیبایی از امام صادق نقل شده که روش برخورد با این گونه افرادی که زیاده خواه هستند را نشان می دهد
    مسمع بن عبدالملک می گوید که در منى خدمت ابو عبد الله صادق (ع) نشسته بوديم و انگور تناول مى‏كرديم. سائلى آمد و كمك كرد. ابو عبد الله فرمود:
    اين خوشه انگور را به او بدهيد. مرد سائل گفت: نيازى به خوشه انگور ندارم، اگر درهمى باشد مى‏پذيرم.(زیاده خواهی کرد و راضی به عطای امام نشد) ابو عبد الله گفتامام، فقط در حق او دعا نمودند و البته دعای امام مستجاب است) خداوند خودش وسعت و فراخى نعمت بدهد. آن مرد سائل رفت، اما بعد از لختى بازگشت و گفت: همان خوشه انگور را بدهيد. ابو عبد الله چيزى به او نداد و گفت: خداوند وسعت و نعمت ارزانى دارد.
    ديرى نگذشت كه سائلى ديگر آمد و ابو عبد الله سه حبّه انگور برداشت و در دست او گذاشت. مرد سائل سه حبّه را گرفت و گفت:
    الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ. خدا را سپاس كه به من روزى داد. ابو عبد الله گفت: قدرى صبر كن. و بعد هر دو دست خود را پر از انگور نمود و به سائل داد.
    سائل انگور را گرفت و گفت: الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ- ابو عبد الله به او گفت:
    باز هم صبر كن. و بعد به غلام خود گفت: آيا چيزى در كيسه دارى؟ غلام پولهاى كيسه را بيرون آورد و ما تخمين زديم كه در حدود بيست درهم باشد.
    ابو عبد الله پولها را گرفت و به سائل داد. سائل پولها را گرفت و گفت:
    الحمد لله. خدايا اين نعمت از تو است از تو كه شريك و همتا ندارى. باز ابو عبد الله گفت: لختى تأمّل كن. و بعد پيراهن خود را از تن خود بيرون آورد و به سائل داد و گفت: اين پيراهن را بپوش. سائل پيراهن را گرفت و پوشيد و گفت: خدا را شكر كه بر تن عريان من لباس پوشيد، و گويا گفت: اى ابو عبد اللَّه! خداوند به تو جزاى نيك دهد. و غير از اين دعائى نكرد، و رفت.
    بعدها ما با خود فكر كرديم كه اگر براى ابو عبد الله دعا نمى‏كرد، ابو عبد الله صادق هماره به خاطر سپاس خدا، بر عطاى خود مى‏افزود.(کافی ج 4، ص 49)
    این یکی از روشهای برخوردی معصوم با شخص تکدی گر است.

9. صلوات ها 16

علاقه
    مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

خیلی خیلی ممنون از حدیث بسیار جالبی که در پست قبل نوشتین!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست ها
    اما اگر شخص محتاجی پیداشد و به ما رو انداخت، و احتمال راستگویی را در او دیدم و او را رد کنیم، عملی مکروه مرتکب شده ایم. زیرا همانطور که گدایی کردن مکروه است، گدا را رد نمودن نیز کراهت دارد.
    راستش من بالاخره نفهمیدم باید چی کار کنم به کسانی که تو خیابون جلومو میگیرن کمک کنم یا نه؟!

جواب مثبت دلایلش اینه:
    خیلی وقت ها ائمه این کار رو میکردن!مثل ماجرای معروفی که در مورد حضرت علی و حضرت فاطمه نقل میشه!که سه شب افطارشون رو بخشیدن
    دلیل دوم هم:
    گدا را رد نمودن نیز کراهت دارد.

و دلایل جواب منفی:
    گدایی کردن مکروه
    و البته این کار نوعی تشویق انهاست!
    در ضمن یه سوال دیگه!کسانی که شغل کاذب دارند چه طور؟!مثلا اسفند دود میکنن یا به زور به ادم دعا یا فال میفروشن!!!....از اونهام نباید خرید؟!
    ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۱/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۶:۵۷
    ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
    یا رب!
    ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
    کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
    و خنده ی روی لبهاش!
    نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!

11. صلوات ها 11

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط hoorshid نمایش پست ها
    خیلی خیلی ممنون از حدیث بسیار جالبی که در پست قبل نوشتین!!

راستش من بالاخره نفهمیدم باید چی کار کنم به کسانی که تو خیابون جلومو میگیرن کمک کنم یا نه؟!

جواب مثبت دلایلش اینه:
    خیلی وقت ها ائمه این کار رو میکردن!مثل ماجرای معروفی که در مورد حضرت علی و حضرت فاطمه نقل میشه!که سه شب افطارشون رو بخشیدن
    دلیل دوم هم:

و دلایل جواب منفی:

و البته این کار نوعی تشویق انهاست!
    در ضمن یه سوال دیگه!کسانی که شغل کاذب دارند چه طور؟!مثلا اسفند دود میکنن یا به زور به ادم دعا یا فال میفروشن!!!....از اونهام نباید خرید؟!
    باسلامی مجدد
    نتیجه بحث این شد که اگر یقین داریم که دروغگوست و یا انسان بدبختی است که با این پول، مواد مخدر می خرد و بیشتر خود را بدبخت می کند، یا اموری غیر شرعی انجام می دهد یا کارهای غیر مفید انجام می دهد، به این افراد نباید صدقه داد.
    در ثانی عده ای از این افراد که تکدی گری می کنند و برای خود آبرویی قائل نیستند، نیازی به کمک آنچنانی ندارند زیرا امورات آنها با پر شدن شکمشان هل می شود و نیازی به دلسوزی ما ندارند، به اندازه این که شکم را سیر کنند، روزی گیرشان می آید و باقی پولها را به هدر می دهند یا انباشته می کنند.
    اما اگر همین که احتمال صداقت در گفتارشان وجود داشت، می توان به آنها کمک کرد هر چند که کارشان مکروه است، البته به اندازه ای که نیازشان بر طرف شود، چون ممکن است راست بگویند و نیازمند باشند. البته بهترین روش، پیگری امورات زندگیشان است، تا اگر نیاز به نسخه پزشک، یا بلیطی برای رسیدن به وطنشان و یا غیره دارند، تامین شود.
    آن مواردی که اهل بیت، به آنها کمک می کردند، ناظر به مواردی است که یقین به محتاج بودنشان، وجود داشته و مستحق بوده اند. لذا در قرآن هم تعبیر، مسکین، یتیم و اسیر برای آنها آمده است، پس واقعا این صفات را داشته اند.(سوره انسان، آیه 8)
    البته حکایت منقول درباره امام صادق علیه السلام نیز، روش صحیح برخورد با این گونه افراد را بیان می کند.
    التماس دعا

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۱/۰۶/۰۲ در ساعت ۱۳:۳۵

13. صلوات ها 14

علاقه
    فلسفه و حکمت،عرفان،خودسازی،دوری از گناه کاران،فقه و مسایل شرعی
    نوشته
    632
    حضور
    1 روز 19 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    3116

سلام
    اگر اجازه بفرمایید بحث را گسترش دهیم.

به فتوای مراجع،خلاف قوانین،حرمت شرعی دارد
    به فتوای مراجع اگر خرید،فروش،تشویق و هر عمل ما باعث تشویق فرد به ارتکاب به خلاف
    قوانین شود حرام است.مگر آنکه ناچار باشیم.

همه میدانیک که چقدر با گدایان و خصوصا و خصوصا و خصوصا دست فروشان و
    گل فروشان و.... برخورد میشود.دیده اید مامورین شهرداری را به دنبال گل فروشان
    و گل فروشان را در حال فرار.دست فروشانی که با رشوه نشسته اند،جایشان سرقفلی
    دارد،و مسایل دیگر که همه خلاف قوانین ماست.
    البته قوانینی که پشتوانه های محکمی ندارند،متاسفانه.نه فرصت شغلی و نه رسیدگی آنچنان
    چشم گیر.شاید من هم بودم مجبور به دست فروشی میشدم.

اما با این اوضاع،من مدتی است به هیچ گدایی و دستفروشی حتی کسی که اطمینان کنم مستحق
    است نمیکنم.چرا که میترسم برای انجام مستحب،در دام حرام بیافتم.
    البته از کارشناس فقه هم دعوت میکنم این مطلب را بخوانند و به نتیجه ای وسیع تر برسیم،ان شالله

مبدأ همه خیرات توحید است.توحید شرط اصلی و شروع تکامل است
    و تا توحید اصلاح نشود اصلاحات دیگر خیلی مفید نخواهد بود
    گفتم که الف،گفت دگر،گفتم هیچ/در خانه اگر کس است،یک حرف بس است

15. صلوات ها 8

نوشته
    156
    حضور
    6 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    795

از آدمایی که بین گداها و دستفروش ها هیچ تفاوتی قائل نیستند بدم میاد و منتفرم...
    خب البته کسی این چوری فکر میکنه که اون بالا بالاها نشسته باشه و نفسش از جای گرم دربیاد و همه جوره هم تامین باشه...
    این قوانین رو هم همون آدمای نادان و جاهل وضع کردند که نفسشون از جای گرم درمیاد...
    طبق کدام حکم خدا دستفروشی گناهه؟
    البته من موافق کسانی که با وضع رقت انگیز دست فروشی میکنند و با التماس از آدم میخوان که چیزی ازشون بخریم نیستم ولی اون برای جوان دستفروشی رو که برای کسب درآمد حلال توی خیابان یا هر جای دیگه دستفروشی میکنه ولی دزدی (لابد دیگه همتون میدونید دزدی حرامه!) نمیکنه احترام قائلم.

حیف که مرفهان بی درد چشماشون برای دیدن واقعیت کوره...

17. صلوات ها 7

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط رضاهو نمایش پست ها
    سلام اگر اجازه بفرمایید بحث را گسترش دهیم. به فتوای مراجع،خلاف قوانین،حرمت شرعی دارد به فتوای مراجع اگر خرید،فروش،تشویق و هر عمل ما باعث تشویق فرد به ارتکاب به خلاف قوانین شود حرام است.مگر آنکه ناچار باشیم. همه میدانیک که چقدر با گدایان و خصوصا و خصوصا و خصوصا دست فروشان و گل فروشان و.... برخورد میشود.دیده اید مامورین شهرداری را به دنبال گل فروشان و گل فروشان را در حال فرار.دست فروشانی که با رشوه نشسته اند،جایشان سرقفلی دارد،و مسایل دیگر که همه خلاف قوانین ماست. البته قوانینی که پشتوانه های محکمی ندارند،متاسفانه.نه فرصت شغلی و نه رسیدگی آنچنان چشم گیر.شاید من هم بودم مجبور به دست فروشی میشدم. اما با این اوضاع،من مدتی است به هیچ گدایی و دستفروشی حتی کسی که اطمینان کنم مستحق است نمیکنم.چرا که میترسم برای انجام مستحب،در دام حرام بیافتم. البته از کارشناس فقه هم دعوت میکنم این مطلب را بخوانند و به نتیجه ای وسیع تر برسیم،ان شالله
    با عرض سلام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما
    و با کسب اجازه از کارشناس گرانقدر استاد بصیر

اگر در جایی کار ما کمک به تخلف از قوانین مصوب باشد قطعا جایز نیست اما کمک کردن به هر سائل و گدایی این خصوصیت را ندارد و این مسئله باید توسط مکلف به صورت موردی تشخیص داده شده و عمل شود .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۱/۰۶/۰۶ در ساعت ۰۸:۲۷

19. صلوات ها 10

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط رضاهو نمایش پست ها
    سلام اگر اجازه بفرمایید بحث را گسترش دهیم. به فتوای مراجع،خلاف قوانین،حرمت شرعی دارد به فتوای مراجع اگر خرید،فروش،تشویق و هر عمل ما باعث تشویق فرد به ارتکاب به خلاف قوانین شود حرام است.مگر آنکه ناچار باشیم. همه میدانیک که چقدر با گدایان و خصوصا و خصوصا و خصوصا دست فروشان و گل فروشان و.... برخورد میشود.دیده اید مامورین شهرداری را به دنبال گل فروشان و گل فروشان را در حال فرار.دست فروشانی که با رشوه نشسته اند،جایشان سرقفلی دارد،و مسایل دیگر که همه خلاف قوانین ماست. البته قوانینی که پشتوانه های محکمی ندارند،متاسفانه.نه فرصت شغلی و نه رسیدگی آنچنان چشم گیر.شاید من هم بودم مجبور به دست فروشی میشدم. اما با این اوضاع،من مدتی است به هیچ گدایی و دستفروشی حتی کسی که اطمینان کنم مستحق است نمیکنم.چرا که میترسم برای انجام مستحب،در دام حرام بیافتم. البته از کارشناس فقه هم دعوت میکنم این مطلب را بخوانند و به نتیجه ای وسیع تر برسیم،ان شالله
    باسلام
    جواب همان بود که عرض شد و دیگر جای شبه و بحث باقی نمی ماند.
    از کارشناس محترم جناب سجاد هم تشکر می کنم که پاسخ فقهی این مطلب را ذکر نمودند.

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)