جمع بندی آيا مسح سر بدون حس کردن آن صحیح است؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا مسح سر بدون حس کردن آن صحیح است؟

با سلام و ضمن تبريك عيد سعيد فطر
يه سوالي داشتم
آيا مسح كردن سر بواسطه حس نكردن (كه نفهميم ناحيه سرمون خيس شد)به هر دلايلي از قبيل چند دقيقه بعد از حمام وضو گرفتن و يا ممكنه آب سرد شير كمي گرم باشه ويا هرچيزي،اشكال دارد؟؟؟

کارشناس بحث : نور

سلام علیکم.... در مسح سر، سر باید خشک باشد.... و همین که رطوبت آب منتقل شود، کافی است و نیازی به حس کردن نیست....

hossein_g;259972 نوشت:
با سلام و ضمن تبريك عيد سعيد فطر يه سوالي داشتم آيا مسح كردن سر بواسطه حس نكردن (كه نفهميم ناحيه سرمون خيس شد)به هر دلايلي از قبيل چند دقيقه بعد از حمام وضو گرفتن و يا ممكنه آب سرد شير كمي گرم باشه ويا هرچيزي،اشكال دارد؟؟؟

با سلام و احترام خدمت شما و عرض خوش آمدگویی

جاى مسح بايد خشك باشد و اگر به قدرى تر باشد كه رطوبت كف دست به‏ آن اثر نكند مسح باطل است، ولى اگر ترى آن به قدرى كم باشد كه رطوبتى كه بعداز مسح در آن ديده مى‏ شود(حتی اگر حس نشود)، بگويند فقط از ترى كف دست است، اشكال ندارد.

رساله مراجع،م256

سلام :Gol:

نور;262370 نوشت:
ولى اگر ترى آن به قدرى كم باشد كه رطوبتى كه بعداز مسح در آن ديده مى‏ شود(حتی اگر حس نشود)، بگويند فقط از ترى كف دست است، اشكال ندارد.

ببخشید اگه سر کاملا خیس باشه (بعد از حمام) ولی خوب دست به قدری خیس باشه که وقتی مسح می کشیم کاملا احساس کنیم آب به سر رسیده چطور؟ مشکلی داره؟

پیشاپیش ممنونم از شما

:Gol:

و علیکم السلام

بله اشکال دارد.... مهم حس کردن یا حس نکردن نیست...

مهم این است که آب خارجی برای مسح (به دستان) اضافه نشود...

سوال;262564 نوشت:
ببخشید اگه سر کاملا خیس باشه (بعد از حمام) ولی خوب دست به قدری خیس باشه که وقتی مسح می کشیم کاملا احساس کنیم آب به سر رسیده چطور؟ مشکلی داره؟ پیشاپیش ممنونم از شما

با سلام و عرض ادب خدمت همکار پرتلاش سرکار سوال بزرگوار

محل مسح را باید خشک نمایید زیرا صحّت‏ مسح با رطوبتى که مختلط از آب وضو و آب خارج است، محل اشکال مى ‏باشد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س112

با سلام
موقع وضو و مسح سر قبل از اینکه دست را روی سر بذارم چند قطره از دستم روی سرم چکید من هم اعتنا نکردم و مسحم را کشیدم نمازم را هم خواندم حال من ماندم و افکار مزاحم:khandeh!: حال بگویید چه کنم؟ پیشاپیش تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

md66;314335 نوشت:
با سلام موقع وضو و مسح سر قبل از اینکه دست را روی سر بذارم چند قطره از دستم روی سرم چکید من هم اعتنا نکردم و مسحم را کشیدم نمازم را هم خواندم حال من ماندم و افکار مزاحم حال بگویید چه کنم؟ پیشاپیش تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال اگر قطرات آب به حدی نباشد که مانع کشیدن مسح روی سر و انتقال رطوبت از دست به موی سر گردد ، مسح و وضو صحیح است .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;314350 نوشت:

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالتان

در فرض سؤال اگر قطرات آب به حدی نباشد که مانع کشیدن مسح روی سر و انتقال رطوبت از دست به موی سر گردد ، مسح و وضو صحیح است .

همیشه موفق و سلامت باشید

بذارین مسئله رو بشکافم دوباره و هنر نقاشیم رو ارائه بدم:khandeh!:

نمای پرسپکتیو سر من رو که از ماهواره امید گرفته شده رو در زیر میبینین
نقاط آبی قطرات آب هست که در ابتدای جای مسح موقعی که میخوام دستم رو برای مسح بیارم روی سر ریخته شده بعد دست روی همون قسمتها گذاشته شده و به پایین کشیده میشه
حالا این مشکلی داره؟:khaneh:
پیر شدیم کسی بهمون نگفت بابا . دخترای فروم توجه کنین که نقاط خالی کچل نیستا:hamdel::Khandidan!:

[="Tahoma"][="Black"]

md66;314422 نوشت:
بذارین مسئله رو بشکافم دوباره و هنر نقاشیم رو ارائه بدم نمای پرسپکتیو سر من رو که از ماهواره امید گرفته شده رو در زیر میبینین نقاط آبی قطرات آب هست که در ابتدای جای مسح موقعی که میخوام دستم رو برای مسح بیارم روی سر ریخته شده بعد دست روی همون قسمتها گذاشته شده و به پایین کشیده میشه حالا این مشکلی داره؟ پیر شدیم کسی بهمون نگفت بابا . دخترای فروم توجه کنین که نقاط خالی کچل نیستا

ممنون از نقاشی زیباتون

با توجه به توضیحات شما وضوی شما صحیح است .

ممنون از پاسختون ولی دلیلش چیه؟
اینکه مقدارش کمه
یا اینکه قطرات آب از دست و آب وضو هست؟

واسه پا هم اینجوریه؟یعنی موقعی که میخوایم روی پا مسح بکشیم قبل از اینکه دستمون رو بذاریم روی پا یکی دو قطره آب بچکه روی پا میشه روی همونا مسح کرد؟

سجاد;314501 نوشت:

ممنون از نقاشی زیباتون

با توجه به توضیحات شما وضوی شما صحیح است .

همیشه موفق و سلامت باشید

[="Tahoma"][="Black"]

md66;314705 نوشت:
ممنون از پاسختون ولی دلیلش چیه؟ اینکه مقدارش کمه یا اینکه قطرات آب از دست و آب وضو هست؟ واسه پا هم اینجوریه؟یعنی موقعی که میخوایم روی پا مسح بکشیم قبل از اینکه دستمون رو بذاریم روی پا یکی دو قطره آب بچکه روی پا میشه روی همونا مسح کرد؟

خواهش می کنم

بله چون مقدار آب کم است و همان آب وضو محسوب می شود برای پاها هم همین حکم را دارد .

توصیه می شود از دقت های وسواس گونه پرهیز کنید که برای شما مشکلاتی گاه سنگین ایجاد می گردد.

pymn_nzr;260008 نوشت:
سلام علیکم.... در مسح سر، سر باید خشک باشد.... و همین که رطوبت آب منتقل شود، کافی است و نیازی به حس کردن نیست....

من مرجعم آیت الله بهجته.طبق نظر ایشون اگر موی سر به قدری بلند باشد که اگر شانه کنیم روی صورت می ریزد آب مسح باید به پوست سر برسد.و اگر مو از این مقدار کوتاه تر است نیازی نیست
من این برداشتو کردم که یعنی اگه مو بلنده باید حس بشه.آیا درسته؟:Gol:

سلام
مرسی یعنی آب چون از دست چکیده آب وضو حساب میشه؟
یه نگاه به پستهای من بندازین میبینین که آب از سر من گذشته واقعا نمیدونم چیکار کنم
همه چیز از کلاس تجوید و رعایت جهر و اخفتات شروع شد تقریبا و هنوزم ادامه داره...:Ghamgin:

سجاد;314709 نوشت:

خواهش می کنم

بله چون مقدار آب کم است و همان آب وضو محسوب می شود برای پاها هم همین حکم را دارد .

توصیه می شود از دقت های وسواس گونه پرهیز کنید که برای شما مشکلاتی گاه سنگین ایجاد می گردد.

همیشه موفق و سلامت باشید

[="Tahoma"][="Black"]

خادم فاطمه;314723 نوشت:
من مرجعم آیت الله بهجته.طبق نظر ایشون اگر موی سر به قدری بلند باشد که اگر شانه کنیم روی صورت می ریزد آب مسح باید به پوست سر برسد.و اگر مو از این مقدار کوتاه تر است نیازی نیست من این برداشتو کردم که یعنی اگه مو بلنده باید حس بشه.آیا درسته؟

با تشکر از سؤالتان

اگر منظورتان این است که در جایی که موی سر بلند است باید بیخ موها یا پوست سر حس (لمس) شود بله همین طور است .(1)

همیشه موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، توضیح المسائل ص 52 م 15[/]

[="Tahoma"][="Black"]

md66;314743 نوشت:
سلام مرسی یعنی آب چون از دست چکیده آب وضو حساب میشه؟ یه نگاه به پستهای من بندازین میبینین که آب از سر من گذشته واقعا نمیدونم چیکار کنم همه چیز از کلاس تجوید و رعایت جهر و اخفتات شروع شد تقریبا و هنوزم ادامه داره...

با عرض سلام و احترام مجدد

به نظر حقیر نباید دیگر سؤالی در این زمینه بپرسید چرا که همین سؤال ها و جواب های متعدد است که وسواس را تشدید می کند.

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

جمع بندی تاپیک

سوال:

آيا مسح كردن سر بواسطه حس نكردن (كه نفهميم ناحيه سرمون خيس شد)به هر دلايلي از قبيل چند دقيقه بعد از حمام وضو گرفتن و يا ممكنه آب سرد شير كمي گرم باشه ويا هرچيزي،اشكال دارد؟

پاسخ:

جاى مسح بايد خشك باشد و اگر به قدرى تر باشد كه رطوبت كف دست به‏ آن اثر نكند مسح باطل است، ولى اگر ترى آن به قدرى كم باشد كه رطوبتى كه بعداز مسح در آن ديده مى‏ شود(حتی اگر حس نشود)، بگويند فقط از ترى كف دست است، اشكال ندارد.
محل مسح را باید خشک نمایید زیرا صحّت‏ مسح با رطوبتى که مختلط از آب وضو و آب خارج است، محل اشکال مى ‏باشد.

پی نوشت:
1.رساله مراجع،م256
2.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س112

موضوع قفل شده است