صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه مرجع تقلید انتخاب کنم؟

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    43

پرسش چگونه مرجع تقلید انتخاب کنم؟

ضمن عرض سلام و خسته نباشید.
    میخواستم بپرسم چطوری میتونم مرجع تقلیدم رو انتخاب کنم ؟
    لطفا چیزی که داخل رساله نوشته رو واسم ننویسید. حفظم.
    اصلا عالم کیه ؟ من الان عالم از کجا پیدا کنم که ازش بپرسم ؟
    از بین این مراجع من از کجا بفهمم که صلاحیت کی بیشتره ؟

کارشناس بحث : نور

ویرایش توسط همکار مدیر سایت سابق : ۱۳۹۱/۰۵/۲۷ در ساعت ۲۰:۳۷

2. صلوات ها 13

3.  

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

نقل قول نوشته اصلی توسط oranus_3756 نمایش پست ها
    ضمن عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم بپرسم چطوری میتونم مرجع تقلیدم رو انتخاب کنم ؟ لطفا چیزی که داخل رساله نوشته رو واسم ننویسید. حفظم. اصلا عالم کیه ؟ من الان عالم از کجا پیدا کنم که ازش بپرسم ؟ از بین این مراجع من از کجا بفهمم که صلاحیت کی بیشتره ؟
    با سلام و احترام خدمت شما

ملاک انتخاب مرجع تقلید،اعلمیت است و لزوما اعلمیت با تحقیق از عالم محقق نمی شود،بلکه اگر به هر صورت(با تحقیق یا قدرت تشخیص خودتان) یقین به اعلمیت مرجعی حاصل نمودید،تقلید از آن مرجع برای شما حجت خواهد بود یا
    شما ميتوانيد با اطمینان به گفته جامعه مدرسین از ميان مراجع بزرگوار زير يك نفر را انتخاب كرده و به عنوان مرجع تقليد خود قرار دهيد . اين بزرگواران همگي داراي شرايط مرجعيت مي باشند .
    1. آيت الله خامنه اي .
    2. آيت الله سيستاني
    3. آيت الله مكارم شيرازي
    4. آيت الله شبيري زنجاني
    5. آيت الله وحيد .
    6. آيت الله نوري همداني
    7 . آيت الله صافي گلپايگاني

برای اطلاع بهتر تاپیک زیر را هم مطالعه بفرمایید:
    در مورد تقلید

موفق و موید باشید.

5. صلوات ها 11

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    43

با تشکر از پاسخگویی.
    میتونم فتوای آنان را درمورد احکام دین بخونم، فتوای هر کدوم به نظر خودم بهتر بود، ایشون رو به عنوان مرجع تقلید انتخاب کنم؟

7. صلوات ها 9

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

با تشکر از پاسخگویی. میتونم فتوای آنان را درمورد احکام دین بخونم، فتوای هر کدوم به نظر خودم بهتر بود، ایشون رو به عنوان مرجع تقلید انتخاب کنم؟
    با سلام و تشکر از شما

همانطور که بیان شد،ملاک در انتخاب مرجع تقلید، اعلمیت است که اگر با مطالعه کتب آنها یقین به اعلمیت یکی از مراجع پیداکردید،می توانید ایشان را انتخاب نمایید.

همواره به سلامت باشید.

9. صلوات ها 8

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    43

آقا من هنوز مرجع انتخاب نکرده دارم دیوانه میشم.
    امکانات و تجهیرات کامل دفتر حضرت آقا برای رسد بر کسی پوشیده نیست. وقتی افراد مورد تایید این بزرگوار اعلام میکنند که ماه رو دیدتد، چرا باقی مراجع نمیپذیرند ؟
    شاید اونا امکانات کافی برای رسد رو نداشتند.
    جناب سیستانی چطوری از نجف تشخیص دادند که ماه دیده نشده ؟ و مخالف نظر ولی امر مسلمین فتوا میدهند ؟ همچنین آیت الله وحید و ...
    چرا سایتشون بسته شده ؟
    خدا شاهده قصد توهین ندارم فقط برای اطلاعات خودم میپرسم.

ضمنا یه سوال دیگه هم داشتم.
    آیا آیت الله قراتی . گرامی و... مراجع تقلید هستند ؟ و امکان پیروی از این حضرات نیز امکان پذیر هست ؟

11. صلوات ها 8

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

آقا من هنوز مرجع انتخاب نکرده دارم دیوانه میشم. امکانات و تجهیرات کامل دفتر حضرت آقا برای رسد بر کسی پوشیده نیست. وقتی افراد مورد تایید این بزرگوار اعلام میکنند که ماه رو دیدتد، چرا باقی مراجع نمیپذیرند ؟ شاید اونا امکانات کافی برای رسد رو نداشتند. جناب سیستانی چطوری از نجف تشخیص دادند که ماه دیده نشده ؟ و مخالف نظر ولی امر مسلمین فتوا میدهند ؟ همچنین آیت الله وحید و ... چرا سایتشون بسته شده ؟ خدا شاهده قصد توهین ندارم فقط برای اطلاعات خودم میپرسم. ضمنا یه سوال دیگه هم داشتم. آیا آیت الله قراتی . گرامی و... مراجع تقلید هستند ؟ و امکان پیروی از این حضرات نیز امکان پذیر هست ؟
    با سلام و احترام و تبریک عید سعیدفطر خدمت شما

ان شاالله پاسخ سوالاتتان را درباره استهلال و اختلاف مراجع، با مطالعه تاپیک های زیر،بدست خواهید آورد:
    http://www.askdin.com/thread13754.html
    http://www.askdin.com/thread21855.html

بنابراین ملاک انتخاب مرجع تقلید همان اعلمیت است،که البته اختلاف مراجع بزرگوار تقلید در زمینه استهلال،مانع از شناخت اعلم نخواهد شد و درمورد هر مرجعی که یقین به اعلمیتش نمودید،می توانید از ایشان تقلید نمایید.

عاقبت بخیر باشید.

13. صلوات ها 7

نوشته
    7
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    43

با تشکر فراوان از شما و دوستان عزیز .
    انشاالله خداوند اجر کار هایتان را 1 در دنیا و 100 در آخرت نسیبتان کند.
    من لینک های معرفی شده را خواندم . و تحقیقاتم تقریبا کامل شد.
    فقط یه سوال .. آیا جایگاه سیاسی بعضی از علما نظیر رهبر عظیم شان آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم شیرازی و..،را برای انتخاب مرجع تقلید باید مورد بررسی قرار داد یا به اعلمیت حضرات راجع به احکام دین کفایت کنیم؟
    ویرایش توسط oranus_3756 : ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ در ساعت ۲۳:۵۶

15. صلوات ها 7

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

با تشکر فراوان از شما و دوستان عزیز . انشاالله خداوند اجر کار هایتان را 1 در دنیا و 100 در آخرت نسیبتان کند. من لینک های معرفی شده را خواندم . و تحقیقاتم تقریبا کامل شد. فقط یه سوال .. آیا جایگاه سیاسی بعضی از علما نظیر رهبر عظیم شان انقلاب آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم شیرازی و..،را برای انتخاب مرجع تقلید باید مورد بررسی قرار داد یا به اعلمیت حضرات راجع به احکام دین کفایت کنیم؟
    با سلام و احترام و تشکر از شما

ملاک اعلميت اين است که آن مرجع نسبت به ساير مراجع قدرت بيشترى بر شناخت حکم الهى داشته باشد و در فهميدن حكم خدا از تمام مجتهدين زمان خود استادتر باشد یعنی بهتر بتواند احکام شرعيه را از أدلّه استنباط کند و همچنين نسبت به اوضاع زمان خود به مقدارى که در تشخيص موضوعات احکام و ابراز نظر فقهى مؤثر است، آگاه‏تر باشد.

در سایه الطاف الهی باشید.

17. صلوات ها 9

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

سلام علیکم
    من چند وقت پیش هنگامی که میخواستم عالمی را بعنوان مرجع تقلید انتخاب کنم پیش دو نفر از عزیزان رفتم که هر دو نفر هم شخص آیت الله العظمی خامنه ای رو به بنده معرفی کردند
    با توجه به اینکه اون اشخاص باید قریب الاجتهاد می بودند حداقل؛ یکی از اونها رو که اصلا یادم نیست کی هست و دومین نفر رو شک دارم قریب الاجتهاد بوده یا نه ...
    و یه مسئله ی دیگه اینه که در دل و ذهن، حس میکنم که رهبری اعلم نیستند و آیت الله العظمی وحید خراسانی اعلم هستند
    چنانکه در قم که مرکز علم است سوال بفرمایید اکثرا یا همه ایشان را بعنوان اعلم معرفی میکنند ظاهرا ( اشاره به مسئله ی شهرت مرجع )
    نمیدانم
    یه مسئله ی دیگه هم که یکی از عزیزان به بنده گفت و جا داره درباره اش صحبت شه حضور در مسائل سیاسی هست . ایشان میگفتند رهبری بعد از فتنه فرمودند خواص مواضع خود را روشن کردند اما این مراجع سکوت کردند
    خواهشا کمکم بفرمایید
    تکلیفم چیست ؟

ویرایش توسط الـــعبد : ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ در ساعت ۱۷:۱۰

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

19. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17965

نقل قول نوشته اصلی توسط الـــعبد نمایش پست ها
    سلام علیکم من چند وقت پیش هنگامی که میخواستم عالمی را بعنوان مرجع تقلید انتخاب کنم پیش دو نفر از عزیزان رفتم که هر دو نفر هم شخص آیت الله العظمی خامنه ای رو به بنده معرفی کردند با توجه به اینکه اون اشخاص باید قریب الاجتهاد می بودند حداقل؛ یکی از اونها رو که اصلا یادم نیست کی هست و دومین نفر رو شک دارم قریب الاجتهاد بوده یا نه ... و یه مسئله ی دیگه اینه که در دل و ذهن، حس میکنم که رهبری اعلم نیستند و آیت الله العظمی وحید خراسانی اعلم هستند چنانکه در قم که مرکز علم است سوال بفرمایید اکثرا یا همه ایشان را بعنوان اعلم معرفی میکنند ظاهرا ( اشاره به مسئله ی شهرت مرجع ) نمیدانم یه مسئله ی دیگه هم که یکی از عزیزان به بنده گفت و جا داره درباره اش صحبت شه حضور در مسائل سیاسی هست . ایشان میگفتند رهبری بعد از فتنه فرمودند خواص مواضع خود را روشن کردند اما این مراجع سکوت کردند خواهشا کمکم بفرمایید تکلیفم چیست ؟
    با سلام و عرض ادب

اگر از دونفر اهل علم و عادل سوال کرده و مرجع را تایید کرده اند انتخاب شما صحیح بوده است و تازمانی که یقین به اعلم بودن مرجع دیگر از مرجع فعلی خود نداشته باشید تقلیدتان از مرجع فعلی صحیح است.

رساله مراجع،تقلید

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۱/۲۰, ۱۶:۱۰ : 6

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری